Jste grafik / grafička a hledáte práci? Zkuste kreslit pro fotobanky!

Prodej ilustrací ve fotobankáchJste grafik / grafička a hledáte práci? Pokud možno s volnou pracovní dobou, dobře placenou a ještě navíc chcete pracovat z tepla domova? Řekl bych, že budete muset usilovně hledat a že z mnohých svých požadavků budete muset slevit. A až nějakou tu práci najdete, tak nejspíše budete muset pracovat na projektech, které vás třeba nebudou bavit a co hůře, pořád vám bude do vaší práce někdo mluvit – buď klient a nebo váš šéf. Přece jen grafiku může kritizovat každý a to poměrně snadno.

ilustrator.cz web o Adobe Illustratoru a vektorové grafice Na adrese ilustrator.cz jsem spustil nový web o Adobe Illustrátoru a tvorbě vektorové grafiky (včetně diskuzního fóra), který pravidelně zásobuji novými tutoriály, tipy, triky a odkazy na zajímavé zdroje, které by se vám při práci mohly hodit.
Web o prodeji a nákupu ilustrací, fotek a videí v microstock fotobankách Články o fotobankách jsem zaktualizoval na novém webu fotobanky.cz. Veškeré dotazy na toto téma prosím směřujte na diskuzní fórum forum.fotobanky.cz, kde získáte mnohem obsáhlejší a rychlejší odpověď.

Mám pro vás řešení – začněte kreslit ilustrace (ať už vektorové nebo bitmapové) pro fotobanky! Ptáte se proč pro fotobanky? Pokud si myslíte, že fotobanky slouží pouze k prodeji fotek, tak to jste na omylu. Taková situace tu byla asi před pěti-deseti lety. Teď je o ilustrace enormní zájem a podle toho se také prodávají.

Chcete příklad?

Ukázka ilustrace

Tento jednoduchý kousek (práce pro grafika na půl hodiny v Illustratoru, mě to trvalo o pár minut déle) ve fotobance Shutterstock vydělal za 10 dní 37 dolarů (125 stažení) a stahuje se i nadále tak 5× – 10× denně

Jak je to možné?

Proč je o ilustrace větší poptávka? Souvisí to nejspíše s tím, že fotobanky jsou v dnešní době přímo zahlceny fotografiemi – kdejaký teeneager má už v dnešní době foťak (zrcadlovku), který je schopen produkovat technicky kvalitní fotografie téměř bez ohledu na to, kdo jej používá. Ale vytvořit illustraci na to musí člověk umět ovládat grafický program a mít alespoň trochu nadání, čas a chuť. Není to prostě tak snadné, jako zmáčknout spoušť a tudíž je ilustrací ve fotobankách mnohem méně. Další výhody s sebou nese vektorový formát – kresby je možné zvětšovat a zmenšovat beze ztráty kvality. Stejnou ilustraci použijete jako ikonku na web i jako grafický element na obrovský plakát. A v neposlední řadě jsou ilustrace dnes v módě (pozorně sledujte například reklamy v tištěných časopisech a uvidíte, kolik firem používá ilustrace). Napadá mě ještě jeden důvod proč začít na fotobankách raději s ilustracemi – ilustrace neobsahují žádný digitální šum a tedy jen vyjímečně vám ji nevezmou (a pokud k tomu dojde, tak je to většinou jen kvůli tomu, že jste ji neuložili ve správném formátu –stačí jen znovu uložit a vše je v pořádku). A tedy je mnohem snazší dostat se s ilustracemi na Shutterstock.

Prodejnost a ceny

Z fotobank uvedených v úvodním článku o fotobankách přijímají všechny jak vektorové tak bitmapové ilustrace.

Rozdíl je v cenách:

 • ceny bitmapových ilustrací a JPG verzí vektorových ilustrací jsou stejné jeako cena fotografie stejné velikosti (u některých fotobank ovlivňuje rozlišení fotografie její cenu – zákazník si tak za 1 kredit koupí malou verzi na web a za kredity 3 může mít velkou verzi pro tisk)
 • ceny vektorových ilustrací (formát EPS) odpovídá většinou maximální ceně za fotografii.

Konkrétní ceny:

Shutterstock – vše za 25 centů (až dosáhnete 500 prodejů ve svém portfoliu zvýší se výdělky za jeden prodej na 30 centů). Ač je to asi nejmenší cena ve srovnání s ostatními fotobankami, je to stále nejvýhosnější fotobanka (cca 8× výnosnější než Dreamstime) a stahovatelnost vektorových ilustrací je asi 5× vyšší než u fotografií.

Dreamstime – 8 kreditů (tedy 4 dolary), ale pokud má kupující předplatné, může být cena nižší

Formát

U bitmapových obrázků je to jasné – JPG v co největší kvalitě a rozlišení (velikost souboru nehraje roli).

Vektorové ilustrace se na většině fotobank přijímají ve formátu EPS verze 8 (některé přijímají i v Illustratorovském formátu AI, ale to je spíše vyjímkou), přičemž je nutné dodat i JPG náhled. Pro EPS soubor platí i velikostní omezení (většinou 5MB) – díky tomu můžete zapomenout na všechny pěkné efekty z posledních verzí Illustratoru a také s průhledností budete muset ve svých ilustracích trochu šetřit.

Postupy pro konkrétní fotobanky

Dreamstime – nejdříve je nutné nahrát JPG náhled (v co největší velikosti) – stejně jako fotografii a teprve poté je možné přiložit EPS verzi (buď v posledním kroku nahrávání JPG souboru a nebo kdykoliv později – i dodatečně po schválení).

Shutterstock – stačí na FTP poslat JPG náhled a EPS soubor se stejným názvem (například ilustrace.jpg + ilustrace.eps) – na stránce, kde budete k obrázkům doplňovat klíčová slova budete mít pod nádhledem text “VECTOR”.

Jak co nejvíce zvýšit zisky?

Více fotobank

Podstata těchto fotobank umožňuje prodávat fotky a ilustrace přes více webů – nahrejte tedy své ilustrace i do ostatních fotobank (viz přehled na konci úvodního článku o fotobankách).

Recyklace

Stejně jako u fotografií a koláží je možné (ba přímo výhodné) recyklovat. Stačí změnit barvy, přidat nebo upravit pár tvarů, zkombinovat více ilustrací, udělat si vlastní štětce a ty pak používat.

Níže je ukázka recyklace – začal jsem tím, že jsem si vytvořil vlastní štětec a tím nakreslil první ilustraci, když jsem viděl, že má úspěch začal jsem jednak nahrávat různě obarvené verze a jednak další ilustrace nakreslené tímto štětcem:

Ukázka recyklace

Trasování

Proč se namáhat a něco ručně kreslit, když software to zvládne za vás – stačí mít vhodné fotky a pak je ve vektorovém programu převést na vektory (trace) a případně je ručně doladit. I to je cesta, která vede k úspěchu. Ale všeho s mírou, čím více se budete ilustracím věnovat a ručně je dale dolaďovat, tím prodejnější budou.

Několik ukázek trasování z mého portfolia :

Oblíbená témata

Mezi oblíbená témata patří tyto:

 • Přírodní pozadí (floral backgrounds)
 • Siluety postav
 • Skutečné kresby (ale ty jsou poměrně náročné)
 • Abstrakce

Není to moc levný?

Inu ano i ne. Na jednu stranu sice prodáváte svá dílka za pár centů, na druhou stranu jich prodáte opravdu kvanta – několik set prodejů jednoho dílka za měsíc nemusí být problém, prodeje z celého portfolia o velikosti cca 500 kusů jdou pak do tisíců. Navíc díky recyklaci je po nějaké době poměrně snadné nasekat nových 10 kousků do portfolia (které je nutné neustále přiživovat, jinak jdou zisky rapidně dolů!)

Určitě ale nemá smysl trávit nad jednou ilustrací hodiny (leda že by vás to tak moc bavilo a vy jste kreslili čistě pro radost) – složitější díla se určitě vyplatí prodávat pod jinou licencí v jiných fotobankách.

Jak začít ?

Vytvořte si několik ilustrací (alespoň 10) a zaregistrujte se na několika fotobankách, minimálně na Shutterstocku a Dreamstime (důvody proč zrovna tyto dvě fotobanky jsem shrnul v závěru předchozího článku). Necitíte-li se jistí v Illustratoru, podívejte se na web, kde najdete spoustu návodů, tutoriálů a dalších zdrojů. Mezí mé nejoblíbenější patří tyto:

Bude-li zájem, zkusím časem přidat další zdroje.

Komentáře

1
10 říjen 2007, 12:06

Díky za článek, Václave. Abych se přiznal, taky jsem uvažoval o prodeji ilustrací přes fotobanky, přecijenom není nad to, vydělávat když zrovna člověk nepracuje.

Jen mě trochu odrazuje to kvantum, co toho člověk musí vyprodukovat, aby se mu práce vrátila.

 
2
10 říjen 2007, 12:15

[1] Kvantum vzniká postupně. Na začátku stačí pár nápadů, pár ilustrací a pak už se dá kombinovat a rozšiřovat a budovat portfolio. Inspirace v podobě plakátů a reklam je dnes všude – v časopisech, v MHD, na kdejakém sloupu osvětlení…

A když už nevíte co kreslit, tak se zaměřte na aktuální téma (teď zrovna to jou vánoce…) a zkoušejte. Pokud se vám podaří vytvořit kýč, tak neváhejte a hoďte ho tam taky, kýče se prodávají dobře :))

 
3
10 říjen 2007, 12:46

[2] Kýče se prodávají snad ze všeho nejlíp :)

 
4
10 říjen 2007, 18:04

Dobrý článek, ale doufám, že jej autor nenapsal pouze pro získání doporučovatelské provize, protože odkazy na phototbanky jsou opatřeny jeho referenčním číslem. http://submit­.shutterstock­.com/?…

 
5
10 říjen 2007, 18:05

Chtel bych se proto optat jestli uavedene zisky jsou pravdive ?

 
6
10 říjen 2007, 18:58

[4] Ano odkazy jsou s mým referenčním číslem a jedním z důvodů je i provize – více jsem se o svých pohnutkách rozepsal ve svém prvním článku o fotobankách ale vzhledem k tomu, na kolik dotazů odpovídám emailem a kolik času trávím pomáháním nováčkům, myslím že je to odměna zasloužená. Samozřejmě pokud se vám to nezdá, můžete použít přímý link. Je to na vás.

[5] Ano, uvedené zisky jsou pravdivé.

 
7
10 říjen 2007, 20:41

No rozhodně zajímavé čtení určené k zamyšlení ;-)

 
8
11 říjen 2007, 01:49

[4] No ano, o bonusy za doporučení jde až v první řadě, a kdyby jich nebylo, tento článek by neexistoval. Mimo jiné kdyby šlo o informace, tak by na tomto serveru myslím byl odkaz na mikrofotobanky.cz – poměrně obsáhlý zdroj informací na toto téma – naneštěsí kdyby tu ten odkaz byl, tak by hrozilo, že tam někdo klikne na cizí (můj) refferal odkaz ;-)

Ale jinak musím říci, že informace tady o fotobankách prezentované jsou pravdivé, a těm výdělkům naprosto věřím. A jelikož jsme v tomto ohledu s Petrem Václavkem v ostře konkurenčním vztahu, myslím, že mi můžete věřit :-). Deformující vliv provizí za doporučení je kdyžtak vidět spíš v tom, co tu chybí: např. zmínka o iStockphoto (istockphoto.com), což je rozhodně výborná fotobanka pro prodej grafiky, obzvlášť náročnější, ale za získání grafika nikomu nic nenabízí.

 
9
11 říjen 2007, 11:04

[8] Díky za koment, souhlasím s tebou tak na 90 procent :). Jak už jsem psal ale v předchozím článku, informace jsem sepsal jednak z důvodů referalů a jednak pro známé, kteří pořád ze mě tahali informace a koho by bavilo to pořád psát do mejlu a ICQ.

O iStocku jsem se zmínil v přehledu v úvodním článku ale dále jsem se o něm nerozepisoval ze dvou důvodů:

 1. dostat tam nějakou fotku je utrpení – člověk tím ztráví 10 minut a pak mu ji odmítnou. Oproti tomu na Dreamstimu či ShutterStocku stačí nahrát přes FTP a zadat kategorie – pokud využíváte IPTC tagy – takže dostat tam 10 fotek je otázka 2 minut, dostat to samé na iStock je otázka hodiny a „úmrtnost“ na iStocku je – alespoň pro mě několikanásobně vyšší – konečně mám tam jen 20 fotek.
 2. jsem teď teprve ve fázi, kdy se snažím dostat se tam s ilustracemi – také to není žádná sranda, nároky jsou několikanásobně vyšší než mají ostatní fotobanky. Až na vlastní kůži pocítím, že je ta práce s vkládáním fotek a ilustrací do této fotobanky adekvátně oceněna, tak se o ní trochu více rozepíšu, zatím teda u mě moc nezabodovala
 3. Podrobněji jsem se zatím rozepsal pouze o 2 fotobankách (Shutterstock a Dreamstime). Vybral jsem je pro to, že jsou nejvýnosnější – alespoň pro mě. Na dalším místě je StockExpert, o kterém snad napíšu něco příště.

Máte-li někdo jiné zkušenosti, podělte se, rád svůj vztah k této fotobance přehodnotím.

 
10
enso
15 říjen 2007, 00:34

zdravím, co takhle FOTOLIA, někde jsem četl hlasování oblíbenosti českých fotografů ohledně fotobank…a skončila na druhém místě, hned za ShutterStock. enso

 
11
15 říjen 2007, 10:39

[11] Fotolia je z fotobank, na kterých jsem registrován asi nejslabší (ale bonusy za doporučení tam jsou taky! viz [4]).

S téměř 300 fotkami jsem tam vydělal za září asi 15 dolarů :( což je opravdu málo.

 
12
enso
15 říjen 2007, 17:37

zdravím,
dík za odpověď….a ještě jeden dotaz. Znáš BRYCE? Co si o tom myslíš a dá se taky uplatnit?
enso

 
13
15 říjen 2007, 17:58

BRYCE? Není to nějaký renderovací software na krajiny? Pokud jsem se trefil, tak proč ne, klidně se do fotobank můžou dávat i vyrenderované objekty a scény.

Konečně na Shutterstocku je tím jeden grafik docela dost známý – používá zlaté panáčky – tady je jeho portfolio

 
14
enso
15 říjen 2007, 19:35

Trefil jsi se. Jedná se o ten program. Tady je např. jedna ze zajímavých stránek…http://w­ww.brycemania­.de

Panáčci jsou výborní – té fantazie. Nedokážu posoudit, jestli se jedná o BRYCE, ale každopádně je to rendering 3D objektů. Zřejmě velmi úspěšný prodejní artikl.

 
15
16 říjen 2007, 00:56

Jakou musí mít kresba velikost? Nikde jsem se to na shutterstocku nedočetl.

 
16
16 říjen 2007, 10:24

[15] Kresby ve formátu JPG se chovají jako fotky, takže minimálně 4MPx (tedy konkrétní rozměry například 2000px x 2000px nebo 1600px x 2500px atd). Pokud se ale chystáte dávat tyto ilustrace i na další fotobanky (např. Dreamstime, Stockexpert), doporučuji používat ještě větší rozlišení – alespoň 8Mpx (tedy 2700×3000 atd), ale raději ještě trochu větší. Osobně dávám přibližně 3500×4000. Důvod pro větší rozlišení pro ostatní fotobanky je ten, že na nich za toto větší rozlišení dostanete více dolarů (pokud si jej kupující zakoupí). Na Shutterstocku je to jedno, tam jsou ceny stejné za všechny velikosti.

 
17
16 říjen 2007, 15:32

Díky moc. Můžeš mi prím ještě napsat jak je to u soborů ve formátu EPS?

 
18
16 říjen 2007, 15:51

[17] JPG náhledy pro EPS soubory dělám stejně jak jsem popsal v komentáři [16]

 
19
Kratochvíl
30 říjen 2007, 19:57

Dobrý den, zajímalo by mě jak se celá věc řeší ohledně právních náležitostí, smlouva, účet a tak. Chodí výdělky potom na účet po nějakých větších celcích a co polatky za převod ze zahraničí. Díky moc.

 
20
Kratochvíl
30 říjen 2007, 20:20

a ještě bych se rád zeptal zda berou i soubory cdr z Corelu

 
21
31 říjen 2007, 11:29

[19], [20] Papírová smlouva není žádná, jediné smlouvy, které se podepisují jsou „model release“ tedy smlouvy s modelem (pouze v případě, že fotíte lidi).

Způsoby platby jsem již rozebíral v ostatních článcích zde na webu, zejména v komentářích – nejuceleněji asi hned pod prvním článkem

Poplatky za převod například z Moneybookeru jsou asi 50Kč

A co se týče Corelu, cdr soubory jsem nikde v nabídkách fotobank neviděl, takže nejspíše neberou, ale Corel snad umí exportovat do EPS 8, ne? Minimálně vím o pár lidech, kteří pro vektorovou grafiku, kterou kreslí pro fotobanky, používají Corel.

 
22
mikesh
14 listopad 2007, 22:09

To trasování je jen v Illustratoru CS3? Aspoň teda v Illustratoru 10 jsem to nenašel

 
23
15 listopad 2007, 10:47

je samozřejmě i v CS2 – viz třeba tento článek

Jednoduše řečeno – plácnete bitmapový obrázek na plátno a nahoře v panelu s nastavením aktuálního nástroje budete mít volby pro trasování.

 
24
mikesh
20 listopad 2007, 23:32

hmmm, já mám právě jen Illustrator 10 :( CS2 ani CS3 mi tu moc nepojedou… Kdyžtak časem zkusím, co to udělá, jestli to ten počítat rozchodí :) Našla sjem ale tyhle stránky, které to umí http://vector­magic.stanfor­d.edu/ (jestli se tu už o tom někde nemluvilo…)

 
25
Samsonek
25 listopad 2007, 22:01

Obracim se na Vás s velkou prosbou o radu.Kreslím-maluji dominanty,his­toricky významné budovy českých a moravských měst/tužkou,pe­rem,akvarelem/a těchto motivú mám už hezkou řádku a chtěl je někomu nabídnout,jenže realistické kresby se do Shutterstocku asi moc nehodí a také nevím jakou formou/ofotit?/ bych měl motivy nabídnout.Jestli máte pro mě nějaké řešení nebo mě alespoň nasměrovat byl bych Vám velmi vděčný.Nezůstávám dlužníkem.

P.S.Podle předlohy/fotky/ namaluji cokoliv.Děkuji Samsonek

 
26
26 listopad 2007, 00:29

[25] No asi bych je zkusil prodávat přes české fotobanky (?/…fotobanka.cz, ?/…rofimedia.cz, případně další) – přece jen jde o ryze české motivy.

Jinak ten převod do digitální podoby – asi naskenovat (a možná by nebylo marné převést na vektory – záleží o jaké kresby/malby jde)

 
27
Tomas
27 listopad 2007, 02:22

Přeji pěkný den, chtěl jsem se jen zeptat jestli máte nějake zkušenosti s fotobankou na fotobanka.fotky-foto.cz , vypada velmi dobře a májí tam velmi mnoho fotek za vyborné ceny od 20kč ceny. To už se vyplatí a vše je v češtině. Znáte jí někdo? Dík

 
28
Tomas
27 listopad 2007, 02:23
 
29
Tomáš Hájek
28 listopad 2007, 10:23

[28] pro Tomase.

Zdá se že je to do češtiny překlopená verze Fotolie. Objevil jsem tam svoje fotky, který jsem vložil právě do Fotolie. A nenašel jsem tam nikde registrační formulář pro fotografy, tak nevím.

 
30
mikesh
7 prosinec 2007, 01:42

Rád bych se zeptal, jesti máte zkušenosti s Alliances and Partnerships na Fotolia. Příp. jaké. Děkuji

 
31
8 prosinec 2007, 22:15

Tak to bohužel nemám. Fotolie je u mě až na posledním místě. Zisky z ní jsou poměrně malé, takže jí věnuji minimum času.

 
32
15 leden 2008, 18:25

Jsem pokročilý v používání Photoshopu a rád bych si rozšířil obzory i o bráchu – Illustratora. Nemohl byste mi doporučit nějakou literarutu, jak začít? Potřeboval bych základy, abych měl na čem stavět. Děkuji

 
33
16 leden 2008, 19:28

[32] Tak to bohužel zatím nemůžu sloužit. V této době čtu první knihu o illustrátoru. Zatím jsem v něm válčil bez literatury. Ale až něco přečtu, tak se tu určitě recenze objeví.

 
34
Jana
14 únor 2008, 12:51

Dobrý den, také děkuji za všechny informace a chtěla jsem se zeptat, přijímají-li fotobanky i vectory v Illustrátoru – verze 7 ? Děkuji J.

 
35
17 únor 2008, 00:08

[34] No řekl bych že ano. Ale stále je potřeba uložit je do EPS formátu, verze nejvýše 8 – tedy aspoň mě Illustrátor píše: Legacy Format Illustrator 8 EPS.

Jinak screenshoty mého nastavení Illustratoru při ukládání najdete v tomto komentáři pod jinným článkem o fotobankách

 
36
29 únor 2008, 14:22

Ahoj Pavle:-) Zdravím moc pěkné stránky, chci jen dotázat zda li vyšla někdy publikace o Fireworks? i pro začátečníky… Nedávno jsem tento program získal a trochu se v tom plácám:-) Tyhle stránky jsou velmi vkusné děkuji za ně… Lukas

 
37
Žaneta Hrubá
21 červenec 2008, 23:53

Dobrý den, pane Václavek,neumím ještě moc dobře anglicky a teprve začínám s fotobankami, chtěla jsem se zeptat, co znamená, když si někdo ode mne koupí obrázek jako „Enhanced License Sale“ ? Znamená to že si na to koupil autorská práva a už se ten můj obrázek nemůže nikdo jiný koupit? Děkuji Ž.

 
38
21 červenec 2008, 23:58

[37] Kdepak, to jen znamená, že si koupil lepší práva na používání jedné vaší fotky / grafiky – většinou to jsou práva na tisk na tričko, hrnek, použití ve webové šabloně.

Obecně tedy použití na výrobku, který dotyčný bude dále prodávat. Autorská práva tím rozhodně nezíská a vy můžete tuto fotku i nadále prodávat.

 
39
Fredy
22 červenec 2008, 19:43

Pekny clanek. Chvalim a preji hodne stesti.

 
40
21 srpen 2008, 14:37

Dekuji za všechny informace!

 
41
1 září 2008, 14:52

Dobrý den, líbí se mi Vaše stránky, studuji je a jsem moc ráda, že jsem je objevila. Děkuji, že je píšete. Zatím jsem se přihlásila na Dreamstime s Vaším referenčním číslem. Přikládám odkaz na překladač anglického textu do češtiny na internetu: http://www.slu­necnice.cz/…an/stah­nout/, mám za to, že překladač do různých jazyků je nainstalovaný v novém vybavení Microsoft Word. Vaše práce ve fotobankách je výborná.

S pozdravem Václava N.

 
42
Jaroslav
10 září 2008, 15:32

Dobry den,jaky program by jste doporucil zacinajicimu grafikovi.Jsem malir a ulistrator a chtel bych se do toho pustit i na PC.

Dekuji za vase informace ;)

 
43
Farna
10 září 2008, 17:13

Mám na Dreamu jediný prodej (level1) vektoru za 0,30. Tohle numero nemůžu v žádné tabulce cen stažení najít. Nevíte čím že to, že je to tak málo za vektor?

 
44
10 září 2008, 18:24

[43] to bude cena za předplatné z minulého roku (2007) – mělo by to jít vidět v přehledu. Letošní ceny kreditů jsou naštěstí vyšší :)

 
45
10 září 2008, 18:27

[42] Jestli to myslíte s grafikou vážně, tak asi Adobe Illustrator na vektory a Adobe Photoshop na bitmapové ilustrace. Alternativou pro vektory je levnější Corel Draw.

Pokud chcete jen experimentovat a nehodláte investovat velké peníze do softwaru, tak můžete zkusit i freewarové aplikace. Například Inkspace (http://www.in­kscape.org/) pro kreslení vektorů, gimp na bitmapovou grafiku, ale samozřejmě se toho dá najít i více.

 
46
Farna
17 září 2008, 16:23

Máte někdo zkušenosti s českýma fotobankama a nahráváním ilustrací, co se týče výdělku? Teď jsem našel samphotostock, ale ještě jsem nepročet ani pravidla, ceny atd.

 
47
17 září 2008, 18:45

[46] Také by mě zajímalo jak je to s prodejností ilustrací v českých fotobankách (tedy asi hlavně ve fotobance.cz).

Jinak samphotostock v podstatě není česká fotobanka, ale je to jen „klon“ (používá jejich databázi obrázků a nejspíše i prostředí) 123rf.com, takže tam asi nemá smysl nic dávat. Když už, tak raději přímo na 123rf.

 
48
Izidor
24 září 2008, 00:48

Akym sposobom kontroluju fotobanky ci nebola grafika vyhotovena ciernou verziou programu? Kontroluju to vobec?

 
49
25 září 2008, 14:14

[48] To opravdu netuším – myslím, že se o to ani nepokouší, proč taky?

 
50
Ondra Fencl
1 říjen 2008, 13:04

Ahoj měl bych dotaz, předem díky za odpověď. Když vytvářím grafiku, ne vektorovou, tzn. výsledný formát bude jpg. nebo tif. Chtěl bych ji odeslat, řekněme na dreamstime, obrázek má rozlišení 13333×10000 ( cca 360 MB – jpg.), mám posílat na schválení tento velký formát, nebo stačí nahrát v 3 Mpix rozlišení a až poté co bude schválen zaslat ten větší.…vo co mi de :-)…jde mi o to, jestli velikost fotky (grafiky) rozhoduje při schvalování a jestli, když tam po schválení fotky (grafiky) zašlu tu samou fotku ve větším rozlišení, jestli nahradí tu menší, resp. Jak to mám udělat. Díky

 
51
1 říjen 2008, 13:15

[50] Pokud vím, tak fotka později nahradit nejde, takže je potřeba hned napoprvé uložit tu velkou verzi. Každopádně uvedené rozměry jsou extremní (130 megapixelů!) a asi i zbytečné. Doporučoval bych to zmenšit na nějakou rozumnou velikost. I když teď se dívám, že tam jsou i větší obrázky (například 200 megapixelů), ale mají jen cca 10MB. Takže tu změnu velikosti nechám na vás, zda se vám s tím bude chtít uploadovat. Osobně bych to zmenšil na cca 15 megapixelu, protože nejvyšší (a poslední) cenová kategorie začíná na 12 megapixelech. Takže větší verzí si nijak nepolepšíte.

 
52
Farna
1 říjen 2008, 15:22

[50]Nikdy jsem nikam nedával víc než 7000×7000 px a i to je, si myslím, zbytečný. Oni už si to sami nazvětšují, tak proč se trápit s tak velkým souborem. A při schvalování rozhoduje pouze min. velikost, jinak to nehraje roli.

 
53
Žanča
22 říjen 2008, 15:09

Dobrý den pane Václavek,
už asi třetí měsíc posílám své ilustrace na Dreamstime a přišel mi email s tímto textem:

„Due to reasons which are beyond our control, we are sorry to let you know that $0.7 have been removed from your earnings as a result of a refund. File IDs: 5855127, 5845673 – reason: fraud. Thank you for your patience and understanding.“

Moje angličtina je docela slabá, prosím mohl byste mi tento text vysvětlit? Děkuji

 
54
22 říjen 2008, 15:20

[55] To vás jen informují, že vám museli z účtu strhnout 0,7 dolaru, protože jim někdo zaplatil nekrytým šekem či kreditkou (tedy ten někdo si koupil od vás na Dreamstimu dva snímky, ale Dreamstime za ně pak nedostal zaplaceno, takže celý ten prodej, který se vám už započítal, zase zrušili).

 
55
31 říjen 2008, 12:06

Nazdis fajn clanok, celkom si poradil si nam celkom vytvoril konkurenciu :D (vtip). Skor ma zaujmaju linky na stranky s narocnejsou grafikou.

 
56
i
11 listopad 2008, 18:20

dobry den, mohu nabizet na nekolika ruznych fotobankach stejne vektory?

 
57
11 listopad 2008, 18:25

[56] Dokud na některé z fotobank nezaškrtnete, že na ní prodáváte exkluzivně, tak je můžete prodávat kdekoliv, ba dokonce je i rozdávat zdarma.

 
58
Ramon
12 listopad 2008, 16:52

Dobrý den pane Václavku. Díky za Váš návod kterak uplatňovat vektorovou grafiku. S tvorbou vektorů mám zkušenosti, takže to rád zkusím. Kdyby Vás to neobtěžovalo, mohl byste mi prosím poradit: Registrace na Shutterstok je stejná jak pro grafiky co nahrávají/ prodávají, tak pro zákazníky, kteří stahují/ kupují obrázky? Mohl byste mi prosím trochu přiblížit techniku uploadu? Zatím jsem na to nepřišel. Děkuji

 
59
12 listopad 2008, 17:04

[58] S tou registrací těžko říct. Vidíte tam po přihlášení horní vodorovnou navigaci – QUICK LINKS: HOME SUBMIT STATS…

Pokud ne, tak jste se zaregistroval špatně, patrně jste začal na špatné adrese (nejspíše www.shutterstoc­k.com), klikněte na tento link: http://submit­.shutterstock­.com a zaregistrujte se znovu.

Pokud tam tu vodorovnou nabídku vidíte, tak upload se skrývá pod položkou SUBMIT. Po kliknutí vám nabídne několik možností uploadu.

 
60
Pavel
25 listopad 2008, 11:59

Dobrý den pane Václavku, Včera jsem se chtěl registrovat na http://submit­.shutterstock­.com Pro ověření ID vyžadují pas, občanský průkaz jim nestačí. Jenom se chci zeptat (moje angličtina není úplně nej) zda ještě neexistuje jiná varianta kromě pasu? Nechce se mi dávat 600,– za pas http://www.qu­aliar.cz/…cky­mi-prvky/ , když nevím, jak to pro mě bude rentabilní. Děkuji.

Ps: skvělé stránky! :-)

 
61
25 listopad 2008, 12:12

[60] díky za chválu na adresu stránek.

Kromě pasu by mohl fungovat (mezinárodní) řidičák. Případně bych zkusil řidičák s občankou na jedné fotce a ve Photoshopu bych do toho dopsal poznámku, že jste z evropské unie, kde se občanka používá jako pas (jedna známá tak prošla).

 
62
25 listopad 2008, 13:46

Dobrý den,

moc děkuji Petrovi za članky na toto téma.

7 z 10 ilustraci na Shutterstock me nebyli uznány. Důvod byl Edges--Edges are not smooth, sloppy (overlapping or jaggy) lines.

Jsem docela smutný potýkal, protože jsem se s tim slušnou dobu. Dalsi pridani muze byt az za dalsich 30 dní. Chtel bych si jistý co neni v poradku, muzete me poradit?

 
63
25 listopad 2008, 14:00

[62] pošlete mi ukázku na můj email (petr (at) va­clavek.com) a já se vám na to podívám.

Jinak s tou samou hláškou mi také vytrvale vrací jednu ilustraci…

 
64
25 listopad 2008, 21:11

[62] Taky mi jednu ilustraci vyhodili kvuli tomu, jednalo se tam o to, že tam byl vytrasovaný obliček a mapa světa a oboje při velkém zoomu bylo dosti „zubaté“ a kostrbaté. Ukažte nám o jaké ilustrace se jedná a pak Vám můžeme říct více.

 
65
26 listopad 2008, 16:11

Petr Václavek: Došel Vám ten email Petře?

David Šiml: Nic jsem netrasoval vše jsou objekty v Corelu. Rád ukážu pošlete e-mejl…

 
66
Farna
27 listopad 2008, 10:08

Jde o nehladké tahy (linky). Mně takhle zamítli věc, kde byl vánoční stromek s grunge brushem, ale ten tah jsem Rozdělil na objekt. Když jsem tah nechal tahem, stopa štětce se uložila se souborem (v Illustr) a pohoda.

 
67
28 listopad 2008, 12:18
 
68
28 listopad 2008, 15:50

Petr: díky za radu pokusim se o neco komercnejsiho. Nevim pak teda proč mě to odmítli. Myslel jsem že je to jednoduší :)

Farna: Nevim v ilustratoru nepracuju vlastní stetec jsem nedelal použil jsem zakladní objekty v Corelu ctverec usecku. Hladke to asi nemám to je fakt.

 
69
tatko
29 listopad 2008, 08:09

dobrý den, zkusil jsem udělat vektorový obrázek podle návodu,převedl jsem to do verze 8,..velikost něco přes 2 MB. Udělal jsem náhled stejného jména….velikost 400×500pix…ale přišlo mi tohle:

No BitmapsBitmap images are not permittedplease see the forum. Little blue stars are bitmapping. Transparencies will rasterize upon conversion to EPS8. co je špatně?? děkuji

 
70
Farna
29 listopad 2008, 23:10

[69]Malý modrý hvězdy jsou bitmapou. Průhlednosti se konverzí do EPS8 vyrastrují. Divím se, že napsali takhle přímej popis problému. Musíš použít jenom průhlednost 100 %. Nebo použít sloučení průhlednosti s nastavením na 100% vektor (v Illu, Corel nevím). Ale to se asi nevejdeš do limitu 5 MB.

 
71
Pavlína
2 prosinec 2008, 10:13

Prosím vás, necháváte ilustrace bez správy barev a nebo přiřazujete nějaký barevný profil? A když, tak jaký? Děkuji.

 
72
2 prosinec 2008, 10:43

[71] Používám RGB, jinak nic s barvami nedělám.

 
73
Farna
2 prosinec 2008, 19:48

Nevíte někdo, jak je to na SS, když člověk překročí limit stáhnutí pro vyšší výdělky? Už v listopadu jsem překročil 500 stáhnutí a i teď v prosinci se mi počítají stáhnutí za 0,25, místo 0,33. Dík za odp.

 
74
Loc
2 prosinec 2008, 19:56

500 stáhnutí je zatraceně málo, počkej alespon na 2000 :)

 
75
Farna
2 prosinec 2008, 20:32

[74]Já nebudu na nic čekat, nevím, co plantáš za zmatky…

 
76
2 prosinec 2008, 22:11

[73] Nehraje se na počet stáhnutí, ale na počet vydělaných dolarů – takže odměna se zvýší nikoliv po 500 prodejích, ale až poté, co vaše celkové výdělky překročí 500 dolarů – viz sekce FAQ:

The .25 per download payout adds up fast – for example, if your images are downloaded 1000 times over the course of a month, you will receive $250 for that month! And after earning a total of $500, your rate will increase to $.33 per download, with a tiered set of pay increases as you reach the $3,000 and $10,000 miles­tones.

 
77
Farna
3 prosinec 2008, 08:51

Aha, já tam ty $ úplně přehlížel! :-D

 
78
4 prosinec 2008, 23:31

Chcel by som sa spytat,ci je mozne do fotobank nahravat aj veci kreslene vo photoshope /mam na mysli vectorove/.Par veci na ukazku http://www.art-styles.blogspot­.com Budem velmi vdacny za radu

 
79
5 prosinec 2008, 00:41

[78] samozřejmě, že to lze (ve většině fotobank). I když z Photoshopu asi nevydolujete ten správný formát EPS. Ale to nevadí, neboť na většinu fotobank (snad kromě iStocku) lze dávat ilustrace ve formátu JPG.

 
80
15 prosinec 2008, 01:48

Pokial pouzijete vo svojej ilustracii napr. tvar osoby /vectorova illustracia, alebo karikatura verejnej osoby,alebo celebrity/ ako je to v tomto pripade s autorskymi pravami? Je to vobec mozne pouzit?

 
81
15 prosinec 2008, 01:51

[80]Este by som chcel doplnit,napr.vysek filmu a tak podobne.Dakujem

 
82
15 prosinec 2008, 14:13

[80],[81] Pokud se použije fotka známé osoby (a půjde to poznat), tak je potřeba jednak aby použitá fotografie byla vaše a jednak abyste měl od té osoby podepsanou smlouvu – model release. Pokud by se ale jednalo třeba jen o siluetu, tak si myslím, že žádná smlouva potřeba není – tedy pokud ta postava v ilustraci není identifikovatelná.

A použít výsek filmu – platí to samé. V okamžiku, kdy to někdo pozná, tak vám můžou na té fotobance bez řečí a právem smazat účet. Musíte prostě používat své materiály.

 
83
15 prosinec 2008, 21:22

[78] ta díla na tom blogu mi přijdou spíše jako automaticky vytrasované nebo prohnané skrz nějaký filtr a to Vám ve fotobance zamítnou.

 
84
15 prosinec 2008, 22:09

[83]veci na tom blogu som kreslil vo photoshope /az na poslednu siluetu,ktora bola vytrasovana/ a z tych veci by som tam urcite nic nedaval.

 
85
15 prosinec 2008, 22:34

[82]A co napr.ked je tam ilustrovana tvar neznamej osoby /nakreslena z autorovej fantazie/,alebo napr.ilustracie automobilov /kde je znacka auta ochrannou znamkou a podla ilustracie je jednoznacne,ze ide napr. o skodu/? Ku kazdej ilustracii sa musi prikladat fotka? Dakujem za odpovede

 
86
15 prosinec 2008, 22:55

[85] Tam horzne zalezi na jednotlivych ilustracich. delal jsem auto dle fotky a nikdo nic nenamital i skodovky uz jsem videl a v pohode. nepredpokladam, ze v americe zrovna nekdo pozna skodovku, takze toho bych se nebal a tvar nakreslena dle predstav taky nepotrebuje zadne svoleni.resil bych to tak, ze pote co by me uz prijali do fotobanky uploadnul bych vse co chci nic horisho nez ze vam to odmitnou se stat nemuze.

 
87
15 prosinec 2008, 23:10

[86]Dakujem pekne. Tu skodovku som samozrejme myslel ako priklad,myslim,ze viac sa ilustruje ferrari ako skodovka.Este raz dakujem

 
88
15 prosinec 2008, 23:56

[85] ono je jedno, zda jde o známou či neznámou osobu, jakmile lze z té ilustrace osoba poznat, pak je potřeba mít model relase. Pokud je ta ilustrace kreslená bez předlohy, pak je dobré to uvést do poznámky a samozřejmě pak není potřeba nic dokládat.

U té škodovky – záleží na fotobance – pokud jde poznat, že to je dělané podle fotky, tak některé (například stockexpert či iStock) vyžadují přiložení původní fotografie, jakožto doklad, že jste autorem původního snímku. Jiným fotobankám (Dreamstime) stačí, když do poznámky k ilustraci napíšete, že jste autorem původního snímku.

 
89
Pavlína
16 prosinec 2008, 13:23

Máte prosím někdo zkušenosti se StockXpert ? Někdy mi to nevezme název obrázku a místo toho se tam samo vloží „Bez na“. Všechny logické možnosti, které tak člověka napadnou, jsem již vyzkoušela. V návodu jsem se dočetla jen to, že název obrázku není důležitý. No jo, ale jak to vypadá… „Bez na“ :-) Také mi to nebere vectory v EPS, ale obrázek příjmou a je online a i už se něco prodalo, takže částečně to funguje :-).

 
90
Pavlína
16 prosinec 2008, 16:45

Tak vektory na StockXpert už jsem nahrála úspěšně. Ale ty názvy „Bez na“ jsou nepřepsatelný. To je ostuda :-)

 
91
kuryr
4 leden 2009, 04:36

Chtěl jsem se zeptat jestli je možné se při špatné znalosti angličtiny upsat k nějakému ryziku, nebo zodpovědnosti. A mohl jsem přijít k nějaké finanční či právní újmě?

 
92
4 leden 2009, 13:44

[91] Pokud vím, tak nejhorší, co vás asi může potkat je, že vám na fotobance zruší účet a neproplatí vám, co jste tam vydělal. O ničem horším jsem neslyšel a i to se stává jen pokud porušíte vcelku logická a pochopitelná pravidla (například když prodáváte cizí fotky).

Upsat se můžete tak maximálně k exklusivitě (to jest, že slíbíte, že nebudete ty samé fotky prodávat v jiné fotobance) ale myslím, že i bez znalosti angličtiny si všimnete slovíčka exclusivity.

 
93
Michal Charouz
18 únor 2009, 11:12

Dobrý den, musim říci, že mi to hodně zaujalo a chtěl bych začít prodávat na fotobankách, dělám sice v corelu,ale není problém exportovat do eps. Chci se zeptat na pár věcí:

 1. kolik věcí musím udělat,aby to za něco stálo? Nebo s kolika začít?
 2. neumím vůbec anglicky to by mohl být problém?
 3. potřebuji účet na který chodí peníze nebo jak to je? Přečetl jsem celou diskuzi,ale nedočetl jsem se toho.

Předem Vám děkuji za odpověď.

S pozdravem Michal Charouz

 
94
18 únor 2009, 11:24

[93] Zdravím,

ad 1. Na shutterstocku je potřeba přesně 10 kousků na registraci, to je asi tak nejvíce, na ostatních fotobankách stačí většinou 3. Další je možné poté přidávat postupně. Aby to ale za něco stálo je potřeba vybudovat portfolio velikosti několika desítek ilustrací, případně několika stovek fotek (samozřejmě vždy záleží na kvalitě).

ad 2. Pokud vůbec, tak to budete mít těžší, ale taky se dá – znám pár lidí, co to zvládli. Pro popisy a klíčová slova naštěstí už existují dobré nástroje – viz článek Jak na klíčová slova (keywords) pro fotobanky. Jinak zkuste začít na Dreamstime, tady máte popsán návod na registraci krok za krokem: Dreamstime – fotobanka snů? a tady jak se tam nahrávají fotky: Dreamstime – podrobný návod na nahrání fotek k prodeji

Něco podobného jsem udělal i pro Shutterstock (tam je ale těžší se dostat): Shutterstock – nejvýnosnější fotobanka pro vaše fotografie

ad 3. nepotřebujete – většina fotobank vám může vaše výdělky zaslat šekem, který si v bance proplatíte. Nicméně je výhodnější založit si například Moneybookers účet (klidně později, až zjistíte, že vás fotobanky baví a výdělky stojí za to).

Jinak doporučuji přečíst i ostatní články o fotobankách

 
95
Bunadruhu
24 únor 2009, 22:22

Začínam s fotobankami, na Dreamstime som sa úspešne dostala. Dala som sa na Istockphoto. S mojou chabou angličtinou som sa cez test prebojovala, ale nedarí sa mi zavesiť moje prvé 3 súbory. Urobila som malý náhľad ako to tam požadujú a priložila som v Coreli robený EPS súbor urobený podľa Vášho návodu /na Dreamstime mi bežne prešli/. Slále mi vypisuje: Errors were encountered: Your uploaded sample file is not a valid ZIP file. Please fix all errors to continue. Čo robím zle? Ten EPS nemá ani 5 MB. Pomôžte mi prosím…!

 
96
24 únor 2009, 22:37

[95] Zdravím, bohužel z vašeho popisu není zřejmé, co přesně za soubor tam nahráváte (má se nahrát JPG náhled a v ZIPu zabalený EPS soubor). Takže možnosti jsou dvě:

 1. EPS soubor jste nezabalila – použijte WinZIP, zazipujte soubor a nahrajte jej znovu
 2. EPS soubor jste zabalila, ale iStock hlásí, že to není ZIP – to je na iStocku běžná chyba a je způsobena webovým prohlížečem – použijte tedy jiný prohlížeč a zkuste to znovu (používáte-li firefox, zkuste Internet Explorer a naopak).
 
97
worth
13 březen 2009, 23:49

S ilustratorom sa moc nekamarátim, ale grafika ma baví, hlavne práca vo photoshope. Su fotobanky ktorým stačí grafika z photoshopu, teda jpegy a pod. alebo ak by som sa tým chcel zaoberať tak musím presedlať na ilustrator a robiť vektory? Dik

 
98
14 březen 2009, 17:57

[97] Na Shutterstock i Dreamstime vystačí „.jpg“, Drtivá většina ilustrací a fotobankách je (IMHO) právě v .jpg

Ale… Většinou jde o vektory které jsou do .jpg vyexportované.Tak lze vytvořit obludně velkou(velkou, jako hodně megapixlí) ilustraci kterou by tvořit v photoshopu bylo značně náročné(na výkon počítače).

Resumé:Lze to „pachtlit“ s fotoshopem, ale illustrátoři budou vždy o krok napřed. Illustrátor je taky legrace jako fotoshop (ač se ovládá docela jinak). S návody jako
http://vector­.tutsplus.com/…y­/tutorials/ je učení mnohem jednodušší. Třebá já jsem z Photoshopu na Illustrátor přesedlal za měsíc…

 
99
14 březen 2009, 21:52

[97] přesně jak píše [98] většina fotobank přijímá grafiku i ve formátu JPG, takže ve Photoshopu se rozhodně dá tvořit (já tak vlastně s grafikou na fotobankách začínal a prodávala se dobře). Snad jediná vyjímka je iStock.

 
100
Bunadruhu
15 březen 2009, 20:11

v SS mi neprešli niektoré ilustrácie z titulu: Color Profiles--Your image contains both RGB and CMYK color profiles. Please resubmit your vector with only 1 color profile. Prekontrolovala som to v Coreli cez dokument info, a pri všetkých mám len CMYK. Čo si o tom mám myslieť pán Václavek? Ináč mám dnes Vianoce, po dvoch dňoch online na SS mám dva downloady. Vďaka Vám. Máte sklvelú stránku!!!

 
101
16 březen 2009, 12:51

[100] No zkuste to pro jistotu převést na RGB, snad to pomůže. Mě to občas také zahlásí, ale po převedení veškeré grafiky (pozor na schované či zamknuté vrstvy).

 
102
David Šiml
17 březen 2009, 10:13

[100] Nejlepší a nejspolehlivější je stáhnout si zkušební verzi illustratoru a dle mého návodu zde:http://pe­tr.vaclavek.com/…e­lu-do-EPS-8 to přes něj protáhnout. Bezpečně pozná dve použité profily a převede vše automaticky. Při tomto postupu jsem neměl nikdy problém, při použití Corel dokumrnt info bohužel ano…

 
103
Bunadruhu
18 březen 2009, 18:55

Ďakujem za radu, vyskúšam. Ešte by som sa chcela spýtať, čo znamená na SS On Demand Downloads. Dnes sa mi tam objavilo 1.88 ĐČo to je za download? Shutterstock je fajn, za 5 dní 40 stiahnutí na začiatku sa mi zdá OK oproti ostatným bankám, kde všetko stagnuje. Na Stockexpert je to úplne mŕtve, nikto si to ani nepozrel. Neprehliadla som tam niečo? Netreba aj tam poslať foto pasu? Ď.

 
104
David Šiml
18 březen 2009, 20:19

[103] On Demand je něco jako na požádání neboli stažení od někoho, kdo nemá předplatné což je dražší než s předplatným to jsou ty 25-A-Day. Tabulka výdělků je zde: http://submit­.shutterstock­.com/…hedule.mhtml Pošlete odkaz na portfolio rád se podívám :)

 
105
Bunadruhu
18 březen 2009, 20:30

tu je odkaz na portfolio: http://www.shut­terstock.com/ga­llery.mhtml?…. Nová várka sa sťahuje od včera, ale tá sa mi v portfóliu neobjavuje, neviem prečo.

 
106
Bunadruhu
18 březen 2009, 20:37

stačí prepnúť, už som nato prišla.

 
107
Farna
19 březen 2009, 09:08

@Bunadruhu: píše se with, ne witch…;-)

 
108
Michal
24 březen 2009, 22:38

Zdravím,

snažim si nahrát illustrace na fotolia.com mam jich tam cca 20ks,ale u všech mam text niže uvedenej a vůbec si s tím nevím rady, neporadil by jste mi nškdo co s tím, co tam chybí nebo co a jak? Moc děkuji.

Not Finished. Click on the blue arrow to continue

vím,že mam kliknout na modrou šipku,ale pak nevim co dál :-(

Michal

 
109
24 březen 2009, 22:47

Musíte kliknout na modrou šipku a měl by se vám zobrazit dialog, kde musíte zadat název fotky, klíčová slova, zvolit kategorie atd… a dole pak ještě odkliknout že souhlasíte s podmínkami.

 
110
25 březen 2009, 09:58

[105] → Bunadruhu Moc pěkné portfolio, takové abstraktní :-). Jak děláte ty nekonečné tapety (navazující, opakující se- prostě karnaughova mapa).

Tedy jde-li to nějak jednoduše vysvětlit. Už jsem vážně zmatenej, zvládnu to udělat, ale myslím že to dělám dost složitě.

 
111
Bunadruhu
26 březen 2009, 18:27

dík za pochvalu, dobre padne.

No a s tymi tapetami to robím tak, že si nakreslím štvorec dajme tomu 20×20 a začnem ukladať kresby na okraj štvorca, aby presahovali von. Potom to nakopírujem na protiľahlý okraj o vzdialenosť štvorca, čiže o 20 cm. Čo trčí mimo, to orežem. Do vnútra si to už poukladám ako príde. Neviem, či je to jednoduché, ja to takto robím.

Môžem kuknúť portfólio aj ja?

 
112
Michal
27 březen 2009, 16:38

Zdravím, pořád se nemohu odlepit na fotolia.com pořád mi to píše

Not Finished. Click on the blue arrow to continue

už jsem vyskoušel všechno! kliknu na modrou šipku a vše vyplním a zaškrtám a pořád nic.

Nemohl by někdo udělat podrobný návod jak nahrát fotku? jako na dreamstime? :-) Je problém,že neumim anglicky a peru se s tím.

 
113
27 březen 2009, 17:19

[112] Prosba byla vyslyšena, výsledek je zde ve zkráceném článku Návod na nahrávání a editaci fotek na Fotolii

Napište kdyžtak do komentářů v čem jste dělal chybu.

 
114
31 březen 2009, 08:46

[111] Portfolio mám na odkazu „Johny Drake“ pod komentářem.

 
115
22 duben 2009, 10:44

Dobrý den, o kresbu pro fotobanky mám obrovský zájem. Pas mám. Ale jsem student, nemám 30 000 na legální Illustrator a studentské verze se nemohou používat ke komerčním účelům. Nechci si dělat ŽL, protože bych víc prodělal na placení zdrsoc, než vydělal ve fotobance.

Existuje nějaké řešení? Pamatuje nějaká fotobanka atp. na kreativní studenty? :-) Děkuji předem za odpověď a přeji pěkný den.

 
116
8 květen 2009, 22:53

som rad ze som sa dostal k tejto stranke.. velmi uzitocne informacie .. bookmark to isti .. diky :)

 
117
Martas
19 květen 2009, 10:11

ahoj chci se zeptat, jak dlouho trvá přidání mých kousků do shutterstocku. Mám již 11 dílek schválených, ale nemůžu je mezi ostatními najít. Trvá ještě nějakou dobu, než je tam umístí? Dik

 
118
19 květen 2009, 11:22

[117] Občas to trvá několik hodin (max 24 hodin) než se začnou nové fotky zobrazovat ve vyhledávání.

 
119
Robert
19 červen 2009, 13:53

Vdaka za tip. Ale chcel by som sa spýtať: ja pracujem na abstraktných montážach a art deco maľbách, (sú to komplikovanejšie diela, časove náročnejšie) V akej fotobanke sa oplatí predávať takéto veci i ked som už videl aj na shutterstock kvalitné veci ale tých 0,25 centov mi príde povedzme že dosť nefér

 
120
19 červen 2009, 20:43

[119] Jak je v samotném článku výše psáno je to o tom že se ti výdělek násobí počtem stažení. Je pravda že čím je dílo rychleji vytvořeno tím spíš se čas nad jeho vytvořením strávený zaplatí. Mikrofotobanky takhle prostě fungují a asi s tím nic nenaděláme…

 
121
25 červen 2009, 16:19

[119] V tom případě bych doporučila iStock. Je sice složitější dostat se tam, kriteria pro přijetí autora i každé ilustrace jsou daleko přísnější než u ss, ale celkem objektivně rozpoznají náročnější ilustraci a její cena je pak vyšší než u jednoduché ilu. Například ilustraci složitější zde prodávám za $4.35, jednodušší za $1.25 (obojí jako Royalty).

 
122
Elena
29 červen 2009, 12:37

Tak ako sa tu dozvedám…tak na predaj náročnejších ilustrácií je najlepšia fotobanka iStock?

 
123
Elena
29 červen 2009, 13:11

alebo takto..viete mi poradiť, do ktorých fotobánk by som sa mala zaregistrovať, keď mám náročnejšie ilustrácie? a príjmajú len produkty z illustatoru?

 
124
29 červen 2009, 14:33

[123] Asi ano. Nevím o další fotobance kde by náročnost rozlišovali cenou.

V iStock mají velké nároky na technické parametry ilustrace. Rozhodně musí být uložena jako EPS8, AI8, (dále pdf a jpg), ale z čeho soubor dostanete v tomto formátu je jedno. Vrstvy musí být „vyčištěné“ a přehledné. Ilustrace nesmí obsahovat průhlednosti, obrysy musí být převedeny na plochy, a nesmí tu být otevřené tvary. Podobné podmínky mají sice i jinde, ale několikrát v iStock odhalili maličkost, která jinde prošla. Zas je výhodou, že Vám problém přesně popíší a můžete to opravit.

Další výhoda iStock je v tom, že neomezují datovou velikost ilustrace – což oceníte pokud pracujete s gradient mesh.

Nevýhodou pak je strašná průda u zadávání keywords.

 
125
29 červen 2009, 18:03

[121] Jaké je prodejnost takové grafiky? Nebyl by odkaz na Vaše iStockové portfolio?

 
126
29 červen 2009, 18:13

[122], [123] Ano IStock je z microstock fotobank asi nejlepší pro složitější ilustrace – ale otázkou zůstává, jak velké budou prodeje. Doporučuji zaregistrovat se a vyzkoušet – a to klidně i na více fotobankách. Ono je sice hezké, že na iStocku se to bude prodávat nejdráže, jenže také záleží na tom, kolikrát se to iStocku podaří prodat.

Pakliže se vám iStock osvědčí, zkuste pro něj kreslit exkluzivně, mnozí grafici si to pochvalují – exkluzivita vám přinese spoustu rozličných výhod, mimo jiné i možnost mít své vektory v jejich nové galerii Vetta Collection, kde jsou prodeje hodnoceny mnohem lépe.

Další možností je zkusit nějaké klasické fotobanky – slyšel jsem nějakou chválu na http://www.cli­partof.com/ (ovšem tam vyžadují ITIN – daňové identifikační číslo) a určitě existují i další, jen je najít.

 
127
29 červen 2009, 19:08

[126] Souhlasím. Dejte je všude a časem uvidíte jak se to vyvíjí. Ilustrace dávám na všechny nejznámější fotobanky, na Shutterstock mi ještě nikdy žádnou nevrátili – mám jich tam okolo 100 kusů, do iStock jsem nabízela totéž a mám tam 34 kusů. Můžete porovnat co si na iS vybrali. (http://www.is­tockphoto.com/u­ser_view.php?…). Na iS jsem sice kratší dobu, ale řekla bych že vydělávám více (asi o 30%) na Ss po těch 25ti centech. Je tam větší obrat.

Na iS se nejprodávanější obrázek prodal 6x, některé ani jednou, na Ss se letos nejprodávanější prodaly okolo 40x, většina okolo 20x, žádný 0x.

 
128
29 červen 2009, 19:30

[126]…jen dodávám ještě opravu – na iS mám v prodeji jen 29 Files, 5 čeká na schválení. To tady trvá také dny, někdy i týden, ale na Ss většinou pár hodin (někdy minut).

 
129
bunadruhu
16 červenec 2009, 12:25

Dobrý deň pán Václavek,

chcela by som sa opýtať, či do do môjho profilu /Your acconts/ na SS do sekcie Other Agencies mám napísať fotobanky, na ktoré nahrávam.

Je to povinné, alebo na čo to slúži? Prajem pekný deň.

 
130
16 červenec 2009, 12:34

[129] Myslím, že to je nepovinné a určitě tam lye napsat NONE. K čemu to slouží to netuším.

 
131
HEHE
22 červenec 2009, 04:03

no asi záleží na nátuře… ale pokud chce někdo trávit hodiny a hodiny tvorbou podivných ilustrací a devalvovat takto svoji práci, tak prosím…

 
132
22 červenec 2009, 10:09

[131] HEHE, co by člověk za těch pár desítek tisíc měsíčně neudělal. Zvláště pokud tím tráví jen několik hodin měsíčně :)

 
133
Painter
12 srpen 2009, 18:29

Dobrý den pane Václavku,

ráda bych zkusila pověsit pár ilustrací do fotobanky, zkusila jsem 3 vyrobit, v epsu ale velikostně mnohokrát přesahují limit 5 MB -když je vyexportuju do eps 8, mají kolem 30ti MB. Původní soubory .ai mají přitom méně než 1 MB a kresby nejsou kdovíjak složité, z efektů je tam jen rozostření -co asi tak můžu dělat špatně? Děkuji Vám za článek a informace,

P

 
134
12 srpen 2009, 18:49

[133] Problém je s největší pravděpodobností právě v tom efektu rozostření. Zkuste jej zrušit, výsledek uložte a porovnejte velikost.

Jinak pár dalších rad ohledně velikosti EPS souboru najdete v mém článku Jak exportovat grafiku z Illustratoru pro fotobanky

 
135
6 říjen 2009, 10:06

Ehm… Když mi shutterstock píše jako důvod pro neschválení illustrace " Too Simple--Overly simple vector " co přesně jim na těch illustracích vadí?

 
136
6 říjen 2009, 10:43

Vadí jim, že je ta ilustrace příliš jednoduchá, triviální.

 
137
6 říjen 2009, 16:22

Mno… Mají smysl pro humor. Zamítli mi i jednu „recyklaci“ – totožnou illustraci jen v jiných barvách už úspěšně prodávám v portfoliu.. :o). Uvidíme, trpělivost mám – tak jsem to zkusil znovu-jen doufám že je to nepodraždí…

 
138
7 říjen 2009, 12:16

Nepociťujete že shutterstock „přitvrdil“ se schvalováním illustrací? U mě nastal zásadní obrat. Z každé várky(5–15kusů?) mi vždycyky zamítli tak maximálně 3. Ale teď… Obrátilo se to, ty 3 mi schválí… Přitom nemám dojem že by šla kvalita mojí grafiky dolů (neschvalují to prto že se jim zdají moc jednoduché, nebo mají obdobných illustrací už dost..). Nepociťujete někdo podobný trend?

 
139
Zdenek
7 říjen 2009, 17:48

[138] Ahoj, naopak. Drive mi prislo, ze kontrola byla prisnejsi. Ale kdyz se takrikajic „zajedes“ schvaleni probiha bez problemu. Je lepsi zkouset vice motivu a jestli mohu poradit soustredit se na nejcasteji vyhledavana slova a pak hledat inspiraci u Top 50 images week. To mi urcite potvrdi i pan Vaclavek:) A take bych nedoporucoval prilis casto opakovat jeden motiv, ale spise se soustredit na vytvareni novych ilustraci. Hodne zdaru.

 
140
Pali
21 listopad 2009, 16:40

Nazdar. Možem vedieť ako su tie peniaze vyplacane a ako si spraviť dohodu s osobou ktora je na fotke tu písomnu mam na mysli a ako to je ak nejaka tvorba v sebe ma zakomponovanu podobnu tvorbu ako konkurenčná fotografia ? Ďakujem

 
141
23 listopad 2009, 21:43

Zdravím,
peníze jsou vyplácené přes Paypal nebo Moneybookers, většinou až poté, co výdělky překročí určité minimum (25 – 75 – nebo 100 dolarů, záleží na konkrétní fotobance).

Písemná dohoda s focenou osobou – Model Release – nabízí jednak každá fotobanka vlastní, ale také je možné použít nějakou univerzální – viz například zde na blogu Yuriho Arcurse (Yuri je microsotocková celebrita, takže bych se této smlouvy rozhodně nebál).

S tou podobnou tvorbou si nejsem zcela jist, co tím myslíte. Je poměrně běžné, že fotky si jsou podobné…

 
142
Kovarikova Lida
14 leden 2010, 16:38

Zdravím Vás,

mám prosbu, ráda fotím a chtěla bych si tím trošku přivydělat, ale nevím jak na to.Jsem plně invalidní,tak že každá korunka dobrá. S grafikou žádné zkušenosti nemám.Mohl by jste mi poradit???? Díky

Pěkný den Lída

 
143
14 leden 2010, 17:40

Dobrý den,
není nic jednoduššího. Pro začátek doporučuji přečíst tento můj první článek o fotobankách.

No a pak prostudujte další články, co jsem o fotobankách napsal – viz tento seznam.

A pak se zaregistrujte na své první fotobance. Pro začátek bych doporučil Dreamstime. Na mém webu najdete i návod na registraci na Dreamstime a návod na nahrávání fotek na Dreamstime.

Až se začnete trochu orientovat a budete mít ve svém prodejním portfoliu několik (nejlépe desítek) fotek, tak zkuste další fotobanky – třeba Shutterstock, o kterém jsem toho také napsal spoustu…

A kdyby vám po přečtení uvedených článků nebylo něco jasné, klidně se ozvěte.

 
144
alena
12 únor 2010, 16:15

zdravim, zajimavy web -
rada bych se zeptala, vicemene obecne, jestli vy sam mate zkusenost s prijimanim plateb pres PayPal .. ?
(omlouvam se, jestli jste to uz nekde uvedl, nezvladla jsem zatim projit cely vas web :) )
diky

 
145
Honza
13 únor 2010, 18:15

S paypalem nejsou problémy, peníze do české banky dorazí do dvou dnů. Něco si paypal strhne.

 
146
David
14 únor 2010, 00:35

Paypal je obycejna sprosta mafie, ktera se ridi vlastnimi pravidly a nikdo s tim nic neudela. Ukradli mi z uctu 2700 US dolaru a uz je nikdy neuvidim :(
Takze rozhodne neplati ze paypal je bezpecny!!! Doporucuji pouzivat manybookers.

 
147
15 únor 2010, 10:45

Davide,
zahlédl jsem stejný (nejspíš váš) komentář i jinde na webu. Dokud k tomu nenapíšete více, tak vás většina lidí (včetně mě) bude ignorovat, neboť nevíme jak k tomu došlo.

Mohlo jít o chybu PayPalu, o phising (kdy z vás někdo vytáhl přihlašovací údaje) nebo přimo o vaši chybu. Význam informace, kterou jste nám tu v komentářích zanechal je NULOVÁ.

Osobně používám jak PayPal, tak Moneybookers a nemám ani s jedním systémem žádné problémy (a nevím ani o žádných dalších nespokojených uživatelích).

 
148
Petra
15 únor 2010, 23:42

Zdravím,
chci Vás poprosit o radu. Vrátili mi ze Shutterstocku ilustraci s hláškou-No BitmapsBitmap images are not permittedplease see the forum.
Může tohle způsobit použití průhlednosti nebo rozostření a pokud ano, jak udělat jinak v illustratoru stín….
Díky

 
149
David
16 únor 2010, 02:11

Mohl bych o paypal napsat roman, ale budu se snazit byt strucny. Rozhodl jsem se prodat na Ebay fotak Canon 5 D markII a zamerit se hlavne na vyrobu vektoru pro shutterstock. Hodne cestuji a vlacet vsude tezkou fotovybavu uz me unavovalo. Nebyla to prvni vec co jsem tam prodaval… vse probihalo standartne…aukci vyhral clovek z USA nasledne mi prisel email, jako vzdy, ze mi na ucet paypalu prisly penize cca 2700 USD a ze mam poslat zbozi vyherci. Nelenil jsem a utikal jsem s Canonem do FeDexu – vyherce aukce me totiz zadal abych ho poslal co nejdrive. Za par dni jsem si chtel penize z paypalu prevest na ucet v bance, ale penize jiz byly zablokovane. Po nekolika opravdu vycerpavajicich dnech telefonovani s operatory paypalu – slusni, ale stale dokola omilajici fraze o bezpecnostnich duvodech paypalu, jsem konecne zjistil ze vyherce aukce pouzil k zaplaceni nekrytou kartu a byl na me uvalen chargeback! Rozbehlo se vysetrovani, ktere melo trvat 72 dni. Po celou tu dobu jsem si rikal ze prece mi nemuzou jen tak vzit tolik penez! Cha ted uz vim ze muzou :( po trech mesicih se me konecne uracili mailem informovat o tom ze probehle vysetrovani prokazalo ze vina nebyla na me strane, nicmene jsem pri registraci paypalu souhlasil (co jineho nam taky zbyva) ze v podobnych pripadech paypal nenese zadnou zodpovednost. Na co potom vsechny ty reci o bezpecnosti? Rozumite tomu? Tak ja nemam ani 5 DmarkII ani penize, tak kde to zijem? Odpovezte si sami… Vazne jsem uvazoval o tom se s nima soudit, ale nevim…obycejny clovek versus nadnarodni mafie co se vydava za banku? (V bance jsou vase penize pojisteny ze zakona) Neni mezi vama pravnik ? Z vyse popsaneho je vam snad jasne ze paypal uz k prevodu tezce vykreslenych penez ze shutterstocku jiz vice nepouzivam a je na kazdem z vas jestli bude podporovat podobne radoby seriozni firmy. Doufam ze mi pri psani neulitly moc nervy, snazil jsem se zachovat chladnou hlavu. Preji vsem co nejvice downloadu :)

 
150
16 únor 2010, 10:32

Uff, tak to tedy nezávidím. Nicméně takové podvody se dějí – PayPal a eBay se v první řadě snaží ochránit kupujícícho a pak teprve prodávajícícho. Nicméně s bezpečností stahování peněz z fotobank na fyzický účet tato příhoda nemá nic společného.

Zajímalo by mě, jakou měl kupujícící historii na tom eBay a pak taky proč prodáváte fotovybavení na eBay? Myslím, že mnohem snazší a výhodnější je prodej v České Republice, kde jsou ceny za fototechniku mnohem vyšší než v zahraničí.

 
151
16 únor 2010, 10:58

[148] Petro,
rozostření vždy přidá do ilustrace bitmapu, průhlednost ji tam může přidat také – záleží co prosvítá pod tou poloprůhlednou vrstvou – pokud to jsou jednobarevné plochy, tak by to mělo být ok (to pak ještě záleží, jak je to EPS vyexportované – viz článek Jak exportovat grafiku z Illustratoru pro fotobanky). Pokud je však pod průhlednou vrstvou gradient mesh, nebo gradient, tak mnohdy vznikne opět bitmapa.

 
152
16 únor 2010, 11:00

Ještě k tomu stínu – dělá se pomocí prolnutí dvou tvarů – nástroj Blend. Co nejdříve na to napíšu krátký tutoriál neboť dotaz je to poměrně častý.

 
153
Petra
16 únor 2010, 19:08

Díky Petře za odpověď,
používám to rozostření už dlouho, asi si to na Shutterstocku nevšimly…až teď…
pěkný den, Petra

 
154
mm
23 únor 2010, 17:47

zdravim…mam len jednu otazku..myslite ze by vznikol niaky problem ak pracujem len na nelegalnych programoch?mozu to niak na ss alebo ds zistit?

 
155
25 únor 2010, 11:19

[154]
Pokud vytváříte illustrace v nelegálním softwaru, tak si koledujete o problém tak jako tak :-). Ale myslím že aby DS nebo SS stálo za to odhalovat nelegálnost vašeho pragramu tak by za to odhalení musela být provize.

 
156
jewa
7 březen 2010, 19:34

Dobrý deň, chcem sa spýtať aký máte názor na fotobanku http://www.123rf­.com.
Je spoľahlivá?

 
157
Honza
7 březen 2010, 20:20

jewa: spolehlivá je, ale za rok jsem tam prakticky nic neprodal

 
158
8 březen 2010, 00:12

123rf je docela slušná fotobanka. Mezi její výhody patří překlad do češtiny a to, že u fotek nemusíte zadávat kategorie. Takže upload na ní je velmi jednoduchý. Pohodlné také je to, že výdělky sama automaticky posílá (obdobně jako Shutterstock) po překročení 100$.

Nevýhodou jsou na druhé straně nižší prodeje – celkově je u mě asi tak na šestém místě.

 
159
Zdenek
8 březen 2010, 10:34

[158] Petře, mohl byste pro zajímavost prosím zveřejnit žebříček fotobank podle měsíčního výdělku (třeba leden 2010 nebo únor 2010). Zajímalo by mě, zda je to stejné i u mě.
1. SS
2. Fotolia
3. Dreamstime
4. Stockxpert/is­tockphoto
jiné zatím nemám v portfoliu.

Díky

 
160
8 březen 2010, 10:54

[159] Tady je setříděný seznam podle výdělků za únor 2010:

 1. Shutterstock
 2. Dreamstime
 3. Fotolia
 4. iStockphoto
 5. BigStockPhoto
 6. 123RF
 7. Can Stock Photo
 8. Crestock
 
161
jewa
9 březen 2010, 18:13

Prosim Vas, moze mi niekto poradit?
SS ma problem s overenim mojich udajov, a kedze som nemohla najst svoj pas zaslala som im vodicsky preukaz a odpisali mi toto:
The ID you uploaded for the ShutterStock Submission program was rejected because:

Unfortunately, our system was unable to read some characters in your name or address. Please respond in this mail with your name and address written without any special characters. Once we have updated your account, you may upload your ID again.

tak som im ho zaslola 2× ako chceli, ale teraz uz bez dlznov a mäkcenov a odpisali mi toto:

Thank you for contacting Shutterstock.

Our friendly and knowledgeable support staff is available Monday through Friday from 7 a.m. to 7 p.m. Eastern (New York) Time. A member of our team will contact you as soon as possible and within one business day.

In the meantime, you may find our FAQ helpful: http://submit­.shutterstock­.com/faq.mhtml

We look forward to serving you soon. Thank you for choosing Shutterstock.

Best regards,

S tymto druhym prekladom mam trosku problem moze mi s nim niekto prosim pomoct?
Dakujem.

 
162
jewa
9 březen 2010, 18:18

Znamená to ze uz je to v poriadku?

 
163
10 březen 2010, 10:43

No z toho prvního emailu jsem pochopil, že mají problém s diakritikou a chtějí po vás abyste jim emailem odpověděla a uvedla ty inicialy bez diakritiky. A oni vám potom podle toho upraví váš účet (asi jste tam vyplnila své jméno a příjmení s diakritikou). Poté budete moci znovu nahrát ten scan pasu / řidičáku. Takže zkuste se přihlásit na svůj účet, zda tam můžete znovu nahrát tu fotku/scan.

Jinak ten druhý email je jen takové automatické potvrzení, že dostali váš email.

 
164
Jiri Kratochvil
16 březen 2010, 14:25

Dobrý den,

rád bych se zeptal na jednu věc ohledně práv a povinností na iStockphoto. Jde mi konkrétně o podmínky stanovené zde http://www.is­tockphoto.com/…o­hibited.php . Znamená to, že veškerý obsah (content), který nahraji na IS už nemohu uveřejnit nikde jinde (vlatní webové stránky, jiné fotobanky apod…)? Tuším že ne, protože se registruji jako non-exclusive, ale nemohu přijít na to, jak si to obhájit.
Děkuji.
Jinak kloubouk dolu před skvělými návody a radami, které jste zveřejnil.

 
165
16 březen 2010, 14:57

Po přečtení mě napadá, že to jsou zakázaná použití pro materiály (fotky, videa, ilustrace, flash,…) stažené z iStockhoto.

Nejedná se tedy o soubory, které tam nahráváte vy osobně, protože ty můžete samozřejmě dále nabízet a prodávat jinde.

V tom manuálu pro fotografy je to nejspíše z toho důvodu, že fotografové můžou své vydělané dolary utrácet přímo na iStocku a stahovat si za ně cizí díla.

 
166
Jiri Kratochvil
16 březen 2010, 15:28

Zarazilo mě právě to, že to bylo uvedeno v manuálu pro fotografy.
Díky za rychlou odpověď!

 
167
Martin
4 duben 2010, 01:30

[155]

To je nějaká blbost. Dyť nezjistí, že ilustrace jsou tvořené v nelegálu nee?

 
168
4 duben 2010, 16:26

[167]
Jasně, jasně…

On illustrator do hlavičky souboru napíše že je ten soubor v illustratoru vytvořen (ne to zda je či není legální, případně sériové číslo produktu).

Kdyby dotoho SS šťourali tak budou chtít důkaz že máte ten illustrator koupený, když v něm prokazatelně tvoříte… Ale ne, nešťourají dotoho.

 
169
20 duben 2010, 17:46

Chystám se nehrát vektor na fotolii a píšou tam větu:Preview resolution must not be less than 2400×1600 (4 Million pixels).
a myslej tím rozlišení vektoru nebo náhledu v jpeg? jestli náhledu, tak by mě zajímalo, jak mám udělat takto velký náhled?
Díky moc za odpověď.

 
170
20 duben 2010, 17:53

[169] Samozřejmě se tím myslí rozlišení JPG náhledu (tedy vyexportovaného JPGu)

O tom jak se to dělá jsem se rozepsal v článku Jak exportovat grafiku z Illustratoru pro fotobanky a něco o velikostech náhledu zase tady: Jaká je nejlepší velikost pro vektorové ilustrace určené k prodeji ve fotobankách

 
171
20 duben 2010, 18:07

Tak mám náhled ale celkově mi to v zipu zabírá 2,03 MB, i když jsem obrázek zmenšil. V podmínkách je napsáno, že soubor může mít max. 2 MB, co s tím?

 
172
20 duben 2010, 20:18

[171] Popravdě zatím mi žádnou ilustraci nezamítli kvůli velikosti a když se tak dívám, tak ty mé zipy jsou větší.

 
173
mate
14 květen 2010, 11:13

Zdrvím, v článku píšete „Shutterstock – vše za 25 centů (až dosáhnete 500 prodejů ve svém portfoliu zvýší se výdělky za jeden prodej na 30 centů).“

Neviete niekto náhodou, ako je to teraz? V tejto chvíli mám cez 900 predaných grafík a stále zarábam 25 centov/kus.

Zrušili to, alebo posunuli hranicu vyššie?

 
174
15 květen 2010, 14:03

[173] Asi se vloudila chybka, jde o 500 dolarů, ne prodejů. A je to zvýšené na 33centů.

 
175
3 červen 2010, 18:32

Ahojte, neviete mi poradit?
Mam zopar vektorovych ilustracii na istockphoto.
Zatial to ide pomaly ale trpezlivost ruze prinasa :)
Len si chcem overit ci mozem tie iste ilustracie nahrat aj na ine fotobanky, mate s tym skusenosti ci to vacsinou povoluju prava?
Dakujem a nech sa dari!

 
176
3 červen 2010, 22:24

Zdravím,
pokud nejste na iStocku exkluzivně, tak to není problém, ba přímo je to běžná věc.

Doporučuji vám zaregistrovat se na fotobankách Shutterstock, Dreamstime a Fotolia (v tomto pořadí). Každá z uvedených mi vydělává více jak iStock a hlavně se na tyto ostatní fotobanky mnohem snadněji ty vektory a fotky nahrávají a nejsou tak moc vybíravé jako iStock.

 
177
6 červen 2010, 12:21

Ahoj Petře, náhodou jsem narazil na tento starší článek. Zajímalo by mě – má tu někdo již dlouhodobější zkušenost z takovýmto druhem příjmu? Dle mého názoru je to sice způsob budování pasivního příjmu, ale to úsilí se imho nevyplatí. Díky za odpověď a ať se daří. :)

 
178
Mark
7 červen 2010, 10:19

[177] Vyplatí se, ale po určitém čase cca 1000 ilustrací v potfoliu. Navíc nesmíš přestat přispívat dalšími a dalšími. A navíc nesmíš porušit pravidla, která jsou mnohdy daná jednostranně a mění se mnohdy tak, aby vyhovovala fotobankám. Není klasický zaměstnanecký vztah, ale fotobanky pouze najímají tvé služby a kdykoliv tě mohou vyhodit za porušení pravidel s rizikem, že si ponechají tvůj měsíční výdělek. Ale pokud máš chuť a elán každý den poslat cca 25 vlastních ilustrací/fotek, tak se výsledek dostaví 100%.

 
179
7 červen 2010, 11:38

[177],[178] Předně záleží na tom, co si každý představí pod pojmem „vyplatit se“. Mě se to třeba vyplatí a to hodně – za málo úsilí mám hodně peněz :) Je důležité uvědomit si, že microstock je o levných fotkách a ilustraciích a proto je nesmysl, tam nahrávat ilustrace/fotky na kterých strávíte několik hodin. To se vám to pak nevyplatí.

Na druhou stranu, když tam dáte jednoduchá abstraktní pozadí, jednoduché webové elementy, které nakreslíte během chvilky a pak je ještě náležitě zrecyklujete (změníte barvy, uděláte kolekci, použijete na jiné ilustraci) tak se vám produkční doba zkrátí na jednu dvě minutky a prodeje za pár centů už se vám sakra vyplatí (zvlášť když takových prodejů máte stovky za den :)

Mark má pravdu, že na začátku, když se buduje portfolio, tak se dělá na dluh – prostě výdělky mají zpoždění (ale tkay určitou setrvačnost!). S těmi pravidly to není tak vážné. Pokud budete používat selský rozum a vše co budete nahrávat bude vaše práce, tak vám nic nehrozí.

A nahrávání denně 25 ilustrací je trochu přehnané, za poslední cca 3 roky nahrávám 10–20 kousků za týden a prodeje mi jdou pořád nahoru. Samozřejmě můžu jich přidávat více, ale na to už není čas. Už takhle tomu věnuji asi 8 hodin týdně (což je hodně málo vzhledem k výslednému výdělku).

Suma sumárum, jde o to zkusit to a pak se rozhodnout, zda to za to stojí.

 
180
9 červen 2010, 09:36

[178]
Nemůžu si pomoct, ale příjde mi to předimenzované. 25 illustrrací denně? Můžu dostat link na portfolio?

[177]
U mě ten zlom přišel na cca 200 illustracích. Takové portfolio už se jen tak neztratí. Ale je pravda že prvních pět měsíců na shutterstocku to bylo o velké vůli (to co sem tehdy-cca před rokem, vydělal za celý měsíc tak mám teď za den :) ).
Chce to vydržet a když ta trpěliost po půlroce nepřinese ovoce tak je (IMHO) ten správný čas zahoditu flintu do žita (případně do řepkového pole-ty jsou dnes běžnější).

Cítím to jako Petr, za ten týden tomu věnuju tak 8–12hodin, a měsíční vydělek je za tolik věnovaného času víc než uspokojivý a stále roste.

 
181
Mark
9 červen 2010, 10:20

[180] ad 25 ilustrací denně – mluvil jsem o začátcích, pokud chceš rychle rozeběhnout prodeje a hned vydělávat. Těžko zpočátku vyděláš, když nebudeš denodenně posílat ke schválení nové věci. Pak už se dá porfolio udržovat a vydělávat slušně „pasivně“. Ale na to, aby tě to živilo, což by asi většina z nás chtěla jednou docílit, 8–12 hodin týdně nestačí. Systém většiny Royalty-free fotobank je založený na četnosti přispívání na úkor kvality. BOHUŽEL. Je to spíše řekněme „sezonní“ dočasná záležitost a do budoucna se tím uživit nedá. Vemte si kolik ilustrací týdně přibývá na fotobankách. Podle mého názoru to nemůže trvat do nekonečna. Zkrátka posílat teď pokud to vydělává co nejvíc – OK, za rok/dva může být všechno jinak. Proto je lepší posílat 25 ilustrací denně (cca 3 hodiny), než jednu vymazlenou, se kterou si budeš hrát celý den. A konkurence je veliká, že Johny? A inspirace dochází, že? Link na portfolio ti opravdu nepošlu, ale věř zkušenost s tím co píšu mám – a ne malou.

 
182
9 červen 2010, 11:44

[180] S něčím z toho co píšeš souhlasím, ale něco je podlě mě jinak. Samozřejmě, že na začátku musíš rychle vybudovat větší portfolio, jinak budeš na výdělky čekat dlouho. Ale určitě to není o kvantitě. Mnohem důležitější je produkovat věci, co se prodávají (a nemusí být nijak moc kvalitní a vymazlené).

A ještě k té druhé poznámce. Až rozjedeš pořádně portfolio, tak těch 8–12 hodin za týden tě může v klidu uživit. Tato sezóní záležitost už pár let trvá a myslím, že jen tak ze dne na den nezmizí a pokud budě něco jinak (dojde k přesycení trhu), tak to bude v řádu 5–10 let. Pravdou určitě je, že čím později začnete, tím horší bude prosadit se.

 
183
Mark
9 červen 2010, 12:13

Máš pravdu. Jde pouze o to najít ten kompromis mezi kvalitou a kvantitou. Ostatně jako v každém oboru:) Kdo se do toho trefí – vyhraje…
Jen s tím přesycením trhu jsem skeptičtější, podle mě už k tomu dochází nyní. Cestu vidím jedině v 3D věcech (renderech), a tam zatím pokulhávám a nemám stanici na to, abych si renderoval věci sám. 2D grafika je do 5let pase. Vše je o trendech a o poptávce. Za pět let si povíme. Toť můj názor.
Díky za fajn web a za tvé postřehy a rady

 
184
karel stedry
10 srpen 2010, 17:13

cau zajimalo by me kolik si mesicne strhnou za prodany veci na shutterstocku?

 
185
10 srpen 2010, 17:33

[184] Nechápu – jak strhnou? Na jejich webu je přesně napsáno, kolik za každý prodej dostanete – viz Shutterstock submitter earnings schedule.

Pokud vás zajímá, kolik z toho prodeje má fotobanka, tak je to složitější počítání, neboť Shutterstock je založen na předplatném, takže záleží jak moc kupující ten zakoupený „tarif“ využívá.

 
186
karel stedry
10 srpen 2010, 17:46

takze ja jako autor neplatim vubec nic?

 
187
10 srpen 2010, 17:51

Ano přesně tak, autoři fotografií a grafik nic neplatí – vše je pro vás zcela zdarma, Shutterstock dostane svou část provize jen z uskutečněných prodejů (částky uvedené v předchozím odkazu jsou čistě vaše výdělky).

 
188
10 srpen 2010, 20:01

Začínám a posílám na Shutterstock renderované věci. Je to hodně práce a času a zatím málo peněz. Ale baví mě to a chtěl bych dělat animace- jsem zvědavý jak půjdou. Testnul jsem poslat QuickTime FullHD a prošlo to (na rozdíl od mých fotek:)

 
189
Petr Svoboda
10 srpen 2010, 22:10

Ahoj Petře,

jednak chválím stránky/blog a díky za info.
A chtěl bych se zeptat jen na jedinou věc:

Jaké jsou možnosti dostat do anglického Illustratoru češtinu ?

Na Photoshop češtinu mám, je snadno dohledatelná a velmi snadno se instaluje. Ne, že by byl problém se to naučit v angličtině, ale přece jen má člověk větší jistotu v kramflecích :-)
díky za snahu odpovědět
Petr Svoboda

 
190
11 srpen 2010, 11:34

[189] Díky za chválu.
O možnosti dohrátí češtiny nevím, ale určitě lze koupit českou verzi Illustratoru.

Já osobně dávám přednost angličtině, protože jednak dobré tutoriály bývají v angličtině a pak ti překladatelé to občas dokážou do té češtiny pěkně zkomolit.

 
191
Rennaulka
14 srpen 2010, 15:54

Preji hezky den, neni mi docela jasne jak funguje na Dreamstime sekce Alliances and Partnerships ?
A jak lze pridat oblibeneho autora ? Rada bych si vas dala mezi oblibene autory :)
Moc dekuji za odpovedi. Rennaulka.

A jeste reaguji na predesly dotaz :
Jde nahrat dodatecne cestinu do anglicke verze illustratoru.Mela jsem to tak.

 
192
17 srpen 2010, 13:43

Aliances and Partnerships – pokud je zaškrtnuto, tak se vaše fotky prodávají i ve spřátelených fotobankách a vy za to dostáváte normálně zaplaceno přes Dreamstime (případem takové fotobanky je třeba česká pixmac.cz).

Jak přidat oblíbeného autora – proklikejte se na jeho profil a tam hned vedle jména je odkaz Add to favorites případně ten samý odkaz je na stejné stránce hned pod autorovou podobiznou.

 
193
Marus
20 srpen 2010, 19:17

Dnes mi na SS napsali k vektoru že je to too simple, což rozhodně není. To jim snad vadí, že jsem nepoužila žádný gradient či průhlednost..? :/

 
194
23 srpen 2010, 11:05

:) Jo to oni s oblibou používají, když už neví, jak fotku/ilustraci zamítnout, tak napíšou too simple a nebo že to nemá prodejní potenciál :)

Nic si z toho nedělejte a tu ilustraci jim tam klidně za nějakou dobu pošlete znovu – s největší pravděpodobností ji pak bude kontrolovat někdo úplně jiný a v pohodě ji přijme. Tak to prostě chodí.

 
195
Jirka
29 srpen 2010, 01:19

Super stránky s mnoha užitečnými informacemi, díky za ně. Rád bych také zkusil prodávat svoje ilustrace a mám dotaz v jaké fázi se mám přihlásit úřadům? Předpokládám, že tohle stačí začít řešit až ve chvíli kdy budu chtít převést peníze za prodej na bankovní účet, že?

 
196
29 srpen 2010, 12:38

Zdravím,mám dotaz,jaký je Váš názor na program Inkscape?Je to free verze,kupovat si graf.program teď nemůžu,tak používám tento.Děkuji

 
197
30 srpen 2010, 22:27

[195] Nejsem odborník na daně, ale na Internetu se hodně píše o tom, že výdělky do 20 000,– se snad ani danit nemusí. Jinak asi bych to na vašem místě řešil až v době, kdy mi to bude nějak soustavně vydělávat.

[196] Inkscape je asi v pohodě, ale možná budete mít problémy s exportem do EPS.

 
198
Marus
6 září 2010, 03:06

Podle zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů se musí danit příjmy které přesáhnou 15.000 Kč ročně.

 
199
Adam
24 září 2010, 20:48

prosím vás chtěl bych se zeptat čistě ze zajimavosti v jakém programu lze vytvořit ty zlaté panáčky na které autor odkazoval? myslím tím ten odkaz jak byla řeč o renderování

 
200
pekelnik
25 září 2010, 09:59

Adam – na to potrebuješ nejaký 3D program, napr. 3DS Max, Maya, Cinema 4D, Blender…

 
201
Sam
29 září 2010, 15:52

Ahoj Petře, a jdu hned k věci:

 • má ještě vůbec smysl posílat do fotobank vyloženě bitmapové obrázky a když, tak do kterých/neberu v úvahu pracnost,nevýhody vůči vektorovým atd./
 • jak a jestli je ještě přijímají SS a podobné fb
 • kde najít solidní portfolio bitmapových obrázků/a taky Tvých/
 • jestli napíšeš nějaký aktuální článek k tomuto tématu /bitmap.obr./
 
202
29 září 2010, 16:07

Ahoj Same,
také jdu hned k věci:

 • má to smysl, na většině fotobankách je jedno, zda jde o vektor nebo bitmapu. Já sice vytvářím vektorové grafiky, ale u některých fotobank dávám jen výsledný JPG (tedy bitmapu). Je to pro mě jednodušší.
 • ano přijímají je všude kromě iStocku (na SS někteří nahrávají jak vektorovou verzi, tak bitmapovou)
 • jak už jsem napsal výše, rozdíl je minimální, fotobanky hází vektory a bitmapy do jednoho pytle. V podstatě jsou jen dvě kategorie – fotka / illustrace
 • článek k tomu asi nenapíšu, protože mě moc nenapadá o čem by mohl být. Výhoda vektoru je, že se dá snadno zvětšit bez ztráty kvality, takže je možné snadno produkovat 20 megapixelové grafiky s ostrými detaily. U bitmapy se volí velikost hned na začátku a nedá se později zvětšit. To je asi ta hlavní nevýhoda. Výhody se také najdou v podobě rozličných grafických efektů a možností začlenění fotek.
 
203
Rockn_Rolla
5 listopad 2010, 01:53

Nzdar
Ja sa chcem spýtať či môžem predávať svoje vektory aj keď pracujem na nezakúpenom softwar napr len stiahnutý trial a tak. A keď to je možné, tak či môžem aj animované vektory (alebo animácie) niekde predávať.

Dakujem

 
204
Ladislav
14 leden 2011, 18:43

V prvé řadě, musím poděkovat za informace zde na tomto webu!
Všem zúčastněným tedy děkuji.

Rád bych se zeptal Vás Petře, ale i kohokoli kdo má zkušenosti s prodejem karikatur ať už skenů či traced vektorů, zda existují fotobanky specializující se tímto směrem, anebo více orientované, třeba na politiku
Děkuji

 
205
17 leden 2011, 11:47

[203] Zdravím,
tím nezakoupeným softwarem bych se moc nechlubil a hned při první příležitosti bych si jej zakoupil. Jinak fotobanky to asi nijak nezajímá a ani to nezjišťují, neboť to není jejich, ale váš problém.

[204] Tak bohužel o žádné takové fotobance nevím, ani jsem o podobné neslyšel :(

 
206
30 květen 2011, 12:29

Parádní článek, který si zaslouží pochvalu. Standartně to mám tak, že vytvořím skicu až po následnou realizaci v Illustratoru či Inkscape, ať jde o cokoli.

 
207
Jakub Štych
16 červen 2011, 23:25

Dobrý den, rád bych se zeptal s jakým kódováním ukládat vektory ve formátu .eps, abych je poté mohl pohodlně nahrát na Shutterstock? Děkuji.

 
208
16 červen 2011, 23:36

Zdravím,
nejsem si jist, co myslíte tím „kódováním“.

Postup pro export EPS pro fotobanky jsem popsal zde: Jak exportovat grafiku z Illustratoru pro fotobanky

 
209
3 srpen 2011, 01:07

Skvělí článek, a děkuji za zlepšení nálady:-D

 
210
Radek
4 říjen 2011, 18:29

Zdravím, co k tomu potřebuji?(myslím tím např. živnosťák atd..)mám jen školu..a žádnou praxi.Dík za odpověď

 
211
4 říjen 2011, 21:13

To je na tom to skvělé – vůbec nic. Teprve až to rozjedete a budete mít pravidelnější výdělky, tak byste se měl zaregistrovat jako OSVČ, abyste to pak mohl zdanit. Danit pak můžete přes živnostňák (pokud jej máte) a nebo pokud jej nemáte tak na autorský zákon. Žádné další registrace na úřadech není zapotřebí.

 
212
16 prosinec 2011, 00:40

Chtěla jsem se zeptat jak je to s penězmi. Po tom co si někdo stáne můj obrázek, mi je částka převedena ne účet? Nebo jak to funguje?

Děkuji za rychlou odpověď

 
213
16 prosinec 2011, 21:30

Zdravím,
celý postup, včetně výplaty jsem popsal v přehledovém článku o prodeji ve fotobankách na webu fotobanky.cz

 
214
Iwka
30 leden 2012, 22:01

Ahoj, zaujal mě tvůj článek, ale trpí mě jedna otázka.
Můžu se zapojit do tohohle prodávání děli když mi ještě není 18?
Možná je to hloupá otázka, ale říkala jsem si že když jsi tak ochotně odpovídal ostatním na mě se snad nevykašleš :)
(mimochodem je 17 takže se považuji za to větší dítě, ale bohužel stále ještě za dítě nebo taky díky bohu :D)

 
215
31 leden 2012, 23:45

Iwka, rozhodně to není hloupá otázka, a není ani ojedinělá. V podstatě máš dvě možnosti:

 • zaregistrovat se přes rodiče (dáš tam jeho občanku/pas) – musí s tím samozřejmě souhlasit. Nevýhoda je, že to v budoucnu prostě nezměníš
 • počkat ten rok do 18 let a využít jej k tomu, že si vybuduješ slušné portfolio

No a nebo zkusit zadat vyšší věk – na některých fotobankách to možná nekontrolují.

 
216
Yasmin
8 únor 2012, 15:08

Páni! Právě jsem narazila na tento článek.. Mockrát jsem přemýšlela o nahrávání fotek to fotobank, fotím o 106, ale pak jsem to vzdala – tolik fotek člověk jen tak nenafotí a jsou jich kvanta..
Ilustrace mě nenapadly a navíc, jsou opravdu lehce vytvořitelné a když se do toho člověk dostane, tvoří jednu za druhou :))
Jen já spíš pracuji ve photoshopu.. Je to takový problém, má pak smysl se do toho vrhnout? :-)
Případně můžou se kombinovat fotky a ilustrace?
Díky Yasmin

 
217
8 únor 2012, 15:31

[216] Zrovna včera o tom Petr uvěřejnil článek :) – ale na druhém webu:
http://fotoban­ky.cz/…ve-ilustrace

 
218
8 únor 2012, 15:59

Jonny, jsi rychlejší než já a máš dobrý přehled :)

Yasmin, jen dodatek – fotky a ilustrace můžeš kombinovat jak je libo, není v tom žádný problém.

 
219
Petr Václavek( PBV)
2 květen 2012, 16:16

Dobrý den. Chtěl jsem se zeptat, když chci začit z grafikou pomoci touchpad.Jaký byste mi doporučil a co je k tomu potřeba? Děkuji Petr Václavek

 
220
2 květen 2012, 16:28

Zdravím jmenovče :)
V oblasti grafických tabletů je jednoznačným vítězem značka WACOM – sám jej již několik let mám, ale na grafiku jej nepoužívám, pouze na retušování fotografií a občas na nějaké menší kreslení od ruky.

Potřeba je ještě nějaký grafický editor a to je asi tak vše.

 
221
Edita
22 květen 2012, 15:30

Ahoj, a co řikáš na prodávání na Pixmac? Díky za názor.

 
222
22 květen 2012, 15:41

Ahoj, no něco se mi tam občas prodá, ale je mnohomnohonásobně méně než na těch zahraničních – přirovnal bych to tak fotobance Cutcaster, StockFresh, YayMicro.

Má smysl tam nahrávat až když máte obrovské portfolio (řádově tisíce snímků / ilustrací) – nahrajete to na DVD a pošlete poštou, případně osobně.

 
223
Mia
28 červen 2012, 23:27

Zdravím,
našla jsem tento web a moc děkuji za všechny rady. Protože je článek starší, chci se zeptat, jestli i teď platí např. že do 15000 Kč ročně se nemusí příjem danit, a jak je to vůbec s fotobankami dnes, jsou ještě „v kurzu“? Za ty roky už musí být přehlcené – anebo pořád chtějí nové a nové věci? Jaká témata se teď nejlépe prodávají?

Dále se chci zeptat, zda mi na tovření bude stačit GIMP, příp. Inkscape a Genius tablet. Nemůžu si dovolit drahé programy. Na hobby kreslení mi zatím stačily, ale zatím jsem nic nedělala pro komerční použití.

 
224
28 červen 2012, 23:59

Zdravím,
co se týče limitu, zkuste se poptat raději nějakého daňového poradce.

Fotobanky jsou stále v kurzu a pořád se na nich dá docela slušně vydělat – pokud vás fotobanky zaujaly, mrkněte se na můj nový web http://fotoban­ky.cz Je pravda, že fotkami je to už trochu přesycené (dnes má už každý zrcadlovku), ale vektorové ilustrace se prodávají pořád hodně dobře. Zajímají-li vás konkrétní čísla, mrkněte se na můj průzkum: Výdělky fotobankéřů za rok 2011

Pracovat se dá ve free programech, to není problém, snad jen ty vektory lze tvořit jen v Illustratoru. Ale nějaká řešení jsem zmínil v tomto článku: Jaké jsou požadavky na vektorové ilustrace ve fotobankách

 
225
1 srpen 2012, 13:18

Moc pěkný článek. Dobrá práce. Díky autorovi :)

 
226
Lucie Mašátová
18 říjen 2012, 19:20

Dobrý den,
mohu se zeptat, jestli jde do fotobank přidávat i vektory z Photoshopu? Soubor jde uložit s příponou .eps, tak nevím, jestli s tím nebude nějaký problém, nebo všechno musí být z Illustratoru.
Předem děkuji za odpověď.
S pozdravem Lucie

 
227
19 říjen 2012, 22:58

Zdravím Lucie, bohužel Photoshop je bitmapový program, takže výsledný EPS formát není vektorový a tedy jej fotobanky nepřijmou. Více viz Photoshop a export do EPS

 
228
25 listopad 2013, 19:46

Zdravím a ďakujem za veľmi vydarený a prospešný web. V podstate „Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce“, teda na Vašom webe…-)))
V tomto článku ste písali, že: „Shutterstock – vše za 25 centů (až dosáhnete 500 prodejů ve svém portfoliu zvýší se výdělky za jeden prodej na 30 centů)“
Platí to ešte stále? Pretože už som dosiahol takmer 1000 predajov a stále len za 25 centov…
Vďaka za odpoveď (ak ju poznáte).

 
229
25 listopad 2013, 22:56

Ehm, tam jsem to napsal špatně – odměna se změní po dosažení 500$.

 
230
26 listopad 2013, 23:31

Vďaka za odpoveď, ale mám ešte jednu otázku – Fotolia mi dnes neprijala moju prvú pokusnú grafiku, napísali mi:
"Unable to upload file: vianocnagula.eps, reason: Format not supported.
Absolutne netuším kde je chyba, vedeli by ste mi poradiť? Vďaka.

 
231
27 listopad 2013, 10:35

Pavol, z popisu mi přijde, že nejspíše to EPS obsahovalo bitmapu (buď jste pro tvorbu nepoužil Illustrator, nebo jste jen špatně exportoval výsledek – viz článek http://petr.va­clavek.com/…ro-fotobanky).

Jinak další dotazy prosím směřujte na diskusní fórum http://forum.fo­tobanky.cz

 
232
27 listopad 2013, 14:10

Pavol, prvú grafiku vám neprijali preto, lebo ako vám jasne napísali, formát eps nie je na Fotolii podporovaný. Ak chcete na Fotoliu úspešne nahrávať vektory, musíte súbor eps + jpg náhľad (pre Fotoliu musí byť väčší ako 15 Mpx) zazipovať spolu a nahrať ako zip súbor.

 
233
Rita
14 prosinec 2013, 11:17

Dobrý den,
uvažuji o koupi Xary, ale v diskuzi o fotobankách jsem našla toto:

„Ak chce niekto ušetriť a kúpiť si lacnejšiu alternatívu k Adobe Illustratoru, tak to radšej odporúčam Xaru Xtreme PRO. To je celkom šikulka. V pohode zvládne export do .ai aj .eps (dokonca dve verzie – Xara eps a Illustrator eps). V diskusiách sa ale dosť často objavujú názory ľudí, ktorí majú problém dostať na fotobanky .eps vyexportované z CorelDraw. Mám také podozrenie, že Xara bude na tom podobne, pretože tento software dosť pripomína okresanú verziu CorelDrawu. Nakoniec každý aj tak pochopí, že ostatné vektorové editory sú možno dobré na iný účel práce a že pre fotobanky je aj tak najlepšie tvoriť vektory v "zaspatom“ Illustratore."

Nemáte s tím zkušenost? Děkuji.

 
234
Milan
6 leden 2014, 14:12

Dobrý deň. Je nejak možné vidieť na shutterstocku štatistiky nákupu a vôbec nejaké štatistiky niečo ako ako bestsellery? Nie som tam registrovaný.

 
235
6 leden 2014, 21:54

Milane, dříve tam měli docela slušný přehled, ale už asi půl roku jej neaktualizují. Takže momentálně jen posílají zaregistrovaným kupcům jednou za měsíc newsletter s několika málo aktuálními bestsellery, ale to je asi tak vše.

 
236
Pavel
24 únor 2014, 18:08

dobrý den.
když chci dát kvalitní vektor do fotobanky,musim mít koupený plný program adobe illustrator cs6 za 14000 KČ nebo kolik stojí? a bude mě to stačit? a jak se prodávájí fakt TOP nakreslené vektory různých kategorií? děkuji.

 
237
24 únor 2014, 23:23

Pavle, těch možností je více, viz. http://ilustra­tor.cz/…rit-vektory/ ale nejlepší je Illustrátor (lze zkusit 30 denní verzi zdarma a nebo také existuje předplatné).

O výdělcích se dá něco zjistit z fotobankového průzkumu http://fotoban­ky.cz/…kovy-pruzkum

 
238
Pavel
3 březen 2014, 16:53

dobrý den to jsem zase já.
chtěl bych se zeptat na jednu otázku skrz daně.
když si někde tedu už vytvořim účet a začnu vyělavat ale nebudu si to vybírat jen si to nechám na mém učtu ve fotobance a peníze tam třeba nechám 1 rok nebo i víc a vydělám např. za ten 1 rok 30000 Kč a stále je to jen na účtě ve fotobance tak je mojí poviností to zdanit?

 
239
10 březen 2014, 22:57

Tak to je otázka spíše na daňového poradce.

 
240
Erika
18 říjen 2016, 00:08

A čo s klasickými ručné maľovanými ilustráciami? Aj tie sa dajú ponúknuť?

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce