Pár tipů pro ty, co chtějí zkusit prodej fotek ve fotobankách

Spousta lidí, když poprvé čte o možnosti prodávat vlastní snímky ve fotobance, neodolá a zkusí to – vezmou několik svých fotek, které považují za nejzdařilejší (povětšinou záběry pro nás exotických krajů, nějakou tu kytku, krajinku nebo domácího mazlíčka), nahrají je na server fotobanky a vzápětí jsou zklamáni, že jim polovinu z nich odmítli přijmout (šum, špatné světlo, kompozice,…).

Web o prodeji a nákupu ilustrací, fotek a videí v microstock fotobankách Články o fotobankách jsem zaktualizoval na novém webu fotobanky.cz. Veškeré dotazy na toto téma prosím směřujte na diskuzní fórum forum.fotobanky.cz, kde získáte mnohem obsáhlejší a rychlejší odpověď.

Pokud i přesto vytrvají a nahrají pár dalších fotek, tak zjistí, že výdělky jsou nic moc – první prodej se uskuteční třeba až za týden nebo dva, první dolar vydělají za týdny tři – záleží na počtu a kvalitě fotek a samozřejmě na fotobance). Což zrovna v okamžiku, kdy první výplata nastává až po vydělaných sto dolarech není moc povzbudivé. A v takovém okamžiku to většina lidí vzdává. Přitom by stačilo řídit se několika pravidly a taky se zamyslet dříve, než se do toho prvního pokusu pustí. Platí totiž, že čím více času tomu obětujete (zejména zpočátku) tím více vyděláte.

Nuže, pokud se rozhodnete věnovat svůj čas na focení pro fotobanky, s představou bohatého výdělku, měli byste si uvědomit několik věcí:

Bez práce nejsou koláče

Výdělky nepřijdou jen tak a určitě bude nějaký ten měsíc trvat, než se k vám dostane první šek – rozjezd je nejtěžší, ale jakmile nastartuje své portfolio (alespoň 100 dobrých snímků, ale raději více), půjde to už to dál skoro samo. Důležité je uvědomit si, že snímky vydělávají víceméně (časem trochu méně) stále – pokud se váš jeden průměrný snímek prodá jednou jednou za měsíc, dá to za rok 12 prodejů – nic moc, ale představte si, že těch snímků máte 100, 1000, 10 000,… Navíc spousta kupujících si ráda prohlíží portfolia – pokud narazí na jeden váš povedený snímek, prohlédnou si často i ostatní a koupí další (a opět – čím více snímků v portfoliu, tím větší šance – zasekne-li se vaše portfolio na 10 snímcích, jaké budete mít šance oproti zbylým dvoum miliónům fotografií?)

Síla je nejen v množství, ale hlavně v kvalitě

Snažte se pořizovat a nahrávat pouze technicky kvalitní snímky – nahráváním nekvalitních snímků (šum, špatné světlo, kompozice, nejasné nebo nezajímavé téma) se připravuje o svůj čas a o čas kontrolora. A navíc budete po odmítnutí fotky naštvaní. Ještě jedna rada – pokud vám odmítnou fotku, které sami moc nevěříte, nenahrávejte ji znovu do systému, ztratíte tak akorát čas. Pokud si ale stále myslíte, že je dobrá, neváhejte a nahrejte ji znovu.

Nečekejte, že stovka fotek vám vydělá na novou zrcadlovku. Tedy možná že vydělá ale bude to trvat dlouho. Přidávejte neustále nové a nové fotky, řekněte si třeba, že každý měsíc přidáte 50 nových fotek. U některých fotobank se nepřidávání nových fotografií poměrně znatelně projeví na poklesu prodejnosti. Jak už bylo řečeno – je to tím, že nové fotky mají při vyhledávání vyšší priporitu a mnohdy přimějí kupujícího k prohlédnutí celého vaše portfolia a nákupu dalších snímků.

Závislost výdělku na množství přidaných fotek

Zde vidíte na konkrétním případě (moje portfolio) jednak závislost výdělku na množství fotek a jednak také smutnou skutečnost, že pokud přestanete přidávat nové snímky, vaše prodeje poklesnou.

Co fotit?

Ukázky témat Klasickými fotografiemi z dovolené a momentkami svého domácího mazlíka ve fotobance žádnou díru neuděláte. Aby se fotografie dobře prodávala musí být dobře použitelná – vžijte se do role kupců – grafiků, designérů, vydavatelů časopisů. Prolistujte si pár časopisů a koukněte se na vytištěné reklamy, projděte si pár webů a podívejte se na použitou grafiku. Mezi nejprodávanější snímky patří následující:

 • fotografie lidí v jejich pracovním prostředí (hlavně bussinessmani ve firmě při podepisování smlouvy), šťastné rodinky, emoce
 • zátiší (ideálně s místem, kam by se vešel nějaký doplňkový text)
 • objekty focené na bílém pozadí (designér má ušetřenou práci s vyřezáváním objektu z pozadí)
 • kýčovky (přesaturované květiny, krajiny, přírodní detaily – občas mi až přijde, že čím kýčovitější, tím lépe)
 • fotografie jídla a pití
 • abstraktní pozadí

Je to jen o focení?

Občas samotná fotka nestačí – podíváte-li se na nejprodávanější fotografie, zjistíte, že více jak polovina jich je doupravovaná ve Photoshopu. Chcete-li tedy zvětšit úspěšnost prodeje, pohrajte si s fotkama v grafickém editoru, přidejte kontrast, upravte světla… ale pozor, ať to nepřeženete. Chce to zkoušet, číst tutoriály na webu, případně v knihách (např. docela dobrá kniha o postupech je John Clements: Fotografujeme makra, ale určitě najdete i další) a dívat se na nejúspěšnější kousky ve fotobance. Malá ukázka co lze udělat ve Photoshopu z průměrných fotek je můj pokus s řepkovým polem.

Tím nechci říct, že pokud neovládáte Photoshop, tak nemáte šanci – jen to budete mít trochu těžší, protože konkurence jej umí dokonale. Takže berte to jako výzvu a naučte se alespoň základní úpravy.

Myslíte-li to s focením pro fotobanky vážně, začněte pro ně cíleně fotit a ne jen posílat fotky, které jste náhodou pořídili na procházce. Z výše uvedeného tak můžete v pohodě fotit třeba objekty na bílém pozadí, jídla, zátiší…

Sledujte trendy

Top 100 keywords Dobré je také sledovat, jaká klíčová slova jsou v daném období nejpoužívanější a podle toho fotit. Zjistíte, tak že vánoční motivy se začínají dobře prodávat už v létě! (a vůbec všechno je o několik měsíců posunuté). Udělejte si tedy vánoce v létě, sežeňte stromeček a nafoťte celé série vánočních zátiší – fotografie vám tak můžou vydělat na vánoční dárky.

Mezi další vděčná témata patří jednotlivá roční období, svatý Valentýn, velikonoce, den matek, den otců, dovolená, začátek školního roku, Vánoce a Nový Rok. Na webu jsem našel přehled všech svátků v USA, tak se občas podívejte, ať víte co fotit/kreslit.

Většina fotobank má také žebříčky nejstahovanějších fotografií – podívejte se na ně a nechte se volně (opravdu jen volně!) inspirovat. Sledujte také co se vám osobně nejvíce stahuje a dofoťte obdobné snímky do série.

Recyklujte fotky

Další rada zní: proč vydělávat na fotce jen jednou? Až budete mít trochu rozjeté prodeje na jedné fotobance a budete si jisti, že vás to baví, zkuste prodávat ty samé fotky na dalších fotobankách! Je to zcela podle regulí (pokud jste tedy někde neslíbili exkluzivitu). Bohužel nejsou všechny fotobanky stejně výdělečné, takže výdělky budou třeba několikanásobně nižší, ale přece jen vložení hotových fotek, u kterých již máte název, popis a klíčová slova do dalších fotobank je velmi snadné (obvzláště pokud ukládáte uvedené údaje do IPTC tagů – viz článek o katalogizaci fotek pro fotobanky).

Další recyklační tip – dělejte koláže, kombinujte několik fotek dohromady, zkuste různé barevné verze.

Malá ukázka – na počátku byla fotografie květu, kterou jsem vyříznul a později kombinoval a barvil: Recyklace fotografie Jí vím, je to kýč jak bič – však to byl jen pokus, ale za rok a půl mi každá variace (mám jich tam ještě více) vydělala v průměru 10 dolarů – cca 40 stažení (původní fotka pouze 4 dolary – 15 stažení). A to mluvíme jen o jedné fotobance.

Soutěžte

Čtěte fóra na fotobankách – nebo alespoň zprávy od fotobank. Většina z nich totiž vyhlašuje každý měsíc soutěž o nejlepší snímek na určité téma. Vítěz si odnese hmotné (například iPod) i nehmotné (umístění vítězného snímku do kolekce propagované na hlavní stránce fotobanky) ceny. Stojí to za to – když nic jiného, nafotíte si alespoň sérii na aktuální téma, které se dobře prodává.

Jak začít?

Asi nejlepší je dvojice fotobank Shutterstock a Dreamstime. Shutterstock protože dává suveréně nejlepší výdělky (asi 5x lepší než Dreamstime při stejné velikosti portfolia), ale zároveň má bohužel tu nevýhodu, že je hodně těžké se na něj dostat, takže pokud napoprvé neuspějete, vyzkoušejte Dreamstime – počáteční nároky téměř nulové, fotky můžete přidávat jak je libo a po pár měsících si na něm můžete vytvořit slušné portfolio, ze kterého snadno (podle prodejů) vyberete 10 nej fotek, se kterými to zkusíte opět na Shutterstocku. Nevýhodou Dreamstimu jsou menší výdělky (méně častý prodej) – proto s tím počítejte a nebuďte znechuceni, když první měsíc nic neprodáte. Jak již jsem řekl v úvodu, důležitá je píle, trpělivost, kvalita a kvantita.

O obou uvedených fotobankách již jsem psal (včetně postupu jak se tam zaregistrovat, jaké jsou jejich požadavky a možnosti prodeje):

Stejně tak o fotobankách obecně – Fotobanky – opravdu je možné vydělávat prodejem vlastních fotek a grafiky?

Komentáře

1
2 říjen 2007, 13:21

Dobry napad, snad keby som to vedel o rok ci dva skor, vyskusal by som… :-}

 
2
2 říjen 2007, 13:30

Nikdy není pozdě :) třeba zjistíte, že vás to uživí stejně (ne-li lépe) než stávající práce… a navíc ta volnost – budete pak skutečně pánem svého času :)) Ale je fakt, že já jsem se ještě tak daleko nedostal.

 
3
2 říjen 2007, 15:47

Docela by mě zajímalo, jestli má někdo zkušenosti s prodejem také vektorové grafiky. Některé fotobanky nabízejí i .ai nebo flash. Je tam stejně velká konkurence jako u fotografií?

 
4
2 říjen 2007, 16:02

[3] Jasně že mám – v poslední době dávám do fotobank spíše vektory než fotografie – a to z několika důvodů – začalo mě bavit kreslit ilustrace, málokdy se stane, že by je odmítli a konečně prodejnost je vyšší než u fotografií – zejména na Shutterstocku. Jak to myslíte s tou konkurencí?

Máte k nim nejaký dotaz? Rád zodpovím.

 
5
3 říjen 2007, 22:38

[4]Právě ta vyšší prodejnost. Předpokládám, že ilustrace nevytváří tolik lidí oproti fotografii, kde se může snažit každý s trochu ucházejícím digitálem, kdežto u vektorů už to tak jednoduché není (ano, tracovat fotky dokáže každý, ale co dál?). A tak si myslím, že u vektorů by mohla být menší nabídka (sice asi i celkově menší poptávka, ale v porovnání na 1 dílo podle mě zřejmě vyšší).

 
6
5 říjen 2007, 00:04

[5] Jak již jsem řekl, prodejnost ilustrací je mnohem vyšší (tedy záleží jak se povedou – některé se nestáhnou třeba ani jednou, jiné klidně i 20x za den, což se mi u fotky podařilo snad jen jednou nebo dvakrát). Je to nejspíše tím, že kvalitní fotky (myšleno fotky v dostatečně velkém rozlišení a bez šumu) už dokáže vytvářet každý majitel digitálu, ale illustrace jen grafici. A pak také vytvořit vektorovou ilustraci dá trochu více zabrat než jen zmáčnout spoušť.

Zkusím se v některém následujícím článku trochu rozepsat o ilustracích a fotobankách

 
7
6 říjen 2007, 16:11

Nevím, jestli si neděláš srandu (průměrná fotka 1 prodej za měsíc). Já jsem to zkusil před rokem. Mám 20 (určitě alespoň průměrných) fotek na fotobanka.cz, (nikde jinde) a za rok 0 prodejů. Samozřejmě mne přestalo bavit dál fotit a posílat. Anglicky neumím, těžko to můžu zkoušet v Americe.

 
8
7 říjen 2007, 11:21

[2] Řekl bych, že si Petr Václavek srandu nedělá. Od července mám fotografie jak na Dreamstime.com tak na Fotobanka.cz (díky němu, kdy mě inspiroval se o fotobanky vážně zajímat). Na Dreamstime nějaké prodeje zaznamenávám (45 prodejů). Na Fotobanka.cz ani jeden. Přitom na Dreamstime.com mám 55 fotografií a na Fotobanka.cz 69. Takže Váš neúspěch je spíše tím, že jste se orientoval na českou fotobanku, kde je samozřejmě daleko nižší poptávka. Navíc, s 20 fotografiemi určitě člověk díru do světa neudělá. Když jsou ve fotobance další miliony fotografií, proč by si měl někdo vybrat právě tu Vaši „určitě alespoň průměrnou“? Ve fotobankách je obrovská konkurence a s tím je třeba počítat. 20 fotografií, nebo třeba těch mých 55 určitě obrovské zisky nepřinese. Takže je potřeba se buďto tomu věnovat pořádně nebo vůbec. Mimochodem, Petr Václavek má na Dreamstime.com 506 fotografií. Takové portfolio už asi nějakou konkurenceschopnost mít bude. Toť můj názor – nechci nikoho poučovat natož pak přesvědčovat.

 
9
7 říjen 2007, 17:22

[9] Vidím, že kolega mě už s odpovědí předběhl (díky!) a v podstatě nemám skoro co dodat. Snad jen že česká fotobanka.cz prodává fotky s jiným typem licence, takže i ty ceny jsou jiné (pár set korun oproti 30 centům až jednomu dolaru na výše uvedených zahraničních fotobankách) a samozřejmě návštěvnost a počet zákazníků jsou u zahraničních několikasetkrát vyšší.

A ještě jedna poznámka – Dreamstime má tak 5x menší prodejnost než Shutterstock. Schválně jsem se teď podíval do starých statistik na Shutterstock – začínál jsem tam s deseti fotkami a každý den (krom víkendů) se mi prodaly 2–3 fotky. Při cca 200 fotkách to už dělalo asi 800 prodejů za měsíc.

 
10
8 říjen 2007, 16:02

odkaz pre vybrali.sme.sk je chybny. namiesto „==“ staci „=“

 
11
Velek Miloš
19 říjen 2007, 15:30

Dobrý den, pane Václavek. Nerad vás obtěžuji, ale nevíte kde a jak sehnat český manuál k XnView? Snažím se ho dle vaší rady používat. A dík za vaše stránky. Dost mne poučiliy. Zdravím. Velek

 
12
sage
22 leden 2008, 14:08

to nezni spatne :) jenom by me zajimalo, jaka je optimalni kvalita fotek = velikost, format, dekuju :)

 
13
28 leden 2008, 00:25

[12] O velikosti a formátu píšu v úvodním článku Fotobanky – opravdu je možné vydělávat prodejem vlastních fotek a grafiky? ale záleží samozřejmě na konkrétních fotobankách – viz přehled souvisejících článků.

Obecně platí, že formát je JPG, s co nejmenší (nejméně ztrátovou) kompresí – takže kvalita při ukládání 100%, velikost – alespoň 4 megapixely.

 
14
adam
25 únor 2008, 14:55

chtel bych se jen zeptat, upravujete nekdo fotky (proste vseobecne grafika) napriklad v corelu? dloujsem brouzdal po internetu abych se podival na neake tutorialy pro corel, ale vsude jsou jen zminky o photoshopu…nechce se mi ucit se delat v photoshopu, ale zrejme budu muset…

 
15
vilin
13 březen 2008, 10:34

Corel se zs Photoshopem nemá jak srovnávat, pokud chce člověk upravovat fotky, tak myslím, že Photoshop je to nej co může použít.

Jinak Ahoj všem, chtěla bych se taky podělit o své zkušenosti. Zkusila jsem jako svou první fotobanku Dreamstime. Ze začátku mi moc fotek neprošlo, ale aspon neco, narozdíl od SS, kde mě ani na potřetí nepřijali samé vektory (naposledy dokonce bez udání důvodů, prostě všude napsali že nemám anglicky klíčová slova, i když jsem je psala podle slovníku)i když napsali, že mám uploadovat fotky znova, nešlo to. Tak jsem se na SS vykašlala a zůstala jen u Dreamstime, kde mi vektory brali všechny. Ze začátku prodeje nic moc, první až tak po 1 měsíci. Nyní(po 5 měsících) konečně poznávám, že trpělivost přináší růže:-)). V portfoliu mám 180 obrázků, z toho převážně grafiky, a prodeje se mi tento měsíc několikanásobně zvýšily. Každý den prodám minimálně 3obrázky. Během pár dnů budu vybírat svou první platbu. Vím, že někomu se to bude zdát málo, že až po tak dlouhé době vybírám, ale já jsem ráda, věřím, že prodeje zůstanou tak jak jsou, nebo se ještě zvýší, takže další platby věřím, že budou rychleji. Tímto bych chtěla poradit všem co ztrácejí trplělivost, at vydrží a věnují této práci víc času a neztrácejí naději. určitě se jim to vrátí. :-)))

 
16
Petra
4 červen 2008, 21:26

Chci se zeptat jak je to, když chci prodávat ve fotobankách fotografie na kterých jsou lidé. Konkrétně například svatební fotografie – pracuji jako svatební fotograf a normálně jim svatbu za peníze nafotím.

Jako autora jsou fotografie mé, ale mám právo je prodávat ve fotobance či je nutné mít souhlas osob na nich?

Což je docela problém asi nějak realizovat.

 
17
5 červen 2008, 00:08

[16] Je to přesně tak, musíte mít od nich podepsané souhlasy (smlouvy, model release), navíc každá fotobanka vyžaduje svoji vlastní smlouvu!

Vyjímkou jsou lidé na pozadí, když jsou hodně rozostření a nejdou poznat. A nebo když je to dav – poté se fotografie prodává jako „Editorial“ a platí pro ni trochu jiná pravidla (např. zpravodajské fotky). Ale u té svatby to moc v úvahu nepřipadá. Daly by se použít snad jedině fotky detailů (prsteny, kytice, dort, oznámení,…)

 
18
Lenka
25 červen 2008, 16:41

Zdravím, chtěla bych zkusit fotobanku Shutterstock, ale nevím si rady, co mám vyplnit při registraci do políčka Způsob platby. Pokud zvolím, že mi pošlou poštou šek, je vůbec možno jej někde v ČR nechat proplatit?

Děkuji za odpověď Lenka

 
19
28 červen 2008, 22:07

[18] Zdravím, šek co přijde poštou lze vybrat v bance, kde máte svůj účet – má to tři nevýhody:

 1. poměrně dlouho trvá, než ten šek z Ameriky dorazí (týden, dva)
 2. s šekem musíte osobně do své banky, kde vám peníze převedeou na váš účet
 3. dlouho trvá, než to banka převede (cca 2 týdny)
 4. banka si to nechá zaplatit (několik desítek korun)

Oproti tomu u MoneyBookers neplatíte za příchozí peníze, platíte pouze za přeposlání na vlastní účet ve vaší bance (asi jedno euro). Ke zprovození MoneyBookeru nepotřebujete platební kartu! Stačí jen vaše fyzická adresa a číslo účtu (tedy žádné tajné informace, MoneyBooker nemá žádný přístup k vašemo účtu – může tam jen poslat peníze, jako kdokoliv jiný).

 
20
ONDY4
10 červenec 2008, 12:06

ČLÁNEK MNĚ VELICE ZAUJAL. JEN SE CHCI UJISTIT JESTLI MUŽU PRODÁVAT STEJNÉ FOTKY NA V NĚKOLIKA FOTOBANKÁCH ZÁROVEŇ. DÍKY

 
21
10 červenec 2008, 12:14

[20] ANO, dokud se jedná o prodej na fotobankách s licencí Royalty-Free (čemuž odpovídají všechny fotobanky v článku uvedené)

 
22
Kateřina
22 červenec 2008, 23:43

Ahoj, chtěla bych se zaregistrovat do Shutterstock , ale vůbec mi to nejde. Je to v angličtině a nerozumím, co mám doplnit do políčka ZIP. a když dám pokračovat, tak po mě chcou mail nebo co, no a když ho tam dám, tak s ním nesouhlasí. Tak nevím jestli se na t nevyprdnout. Chtěla bych tam dát ilustrace, tak jsem zvědavá. No a když jsem se přihlašovala do té druhé banky, tak zase, že už mailová adresa account existuje toš tak jsem dopadla. Dík za odpověď

 
23
31 červenec 2008, 10:02

[22] ZIP je poštovní směrovací číslo

 
24
Žaneta Hrubá
16 srpen 2008, 11:29

Dobrý den, jen bych se chtěla zeptat, jak funguje u Shutterstocku vyplácení peněz přes moneybookers?Musím si o peníze nějak zažádat nebo to posílají automaticky? A stačí tam mít jen emailovou adresu, kterou jsem uvedla i na Moneybookers?Nějak tomu nemůžu přijít na kloub. Děkuji předem za odpověď.

 
25
18 srpen 2008, 22:38

[24] Musíte mít u svého účtu na Shutterstocku nastavený způsob výplaty na Moneybookers, o peníze nežádáte, posílají se automaticky každý měsíc, ale pouze pokud překročí stanovenou hranici (u Shutterstocku standardně 100 dolarů – dá se ale snížit na 75). A ano, je to přes tu emailovou adresu.

 
26
vlado
26 srpen 2008, 12:46

ak chcem dávať fotky do fotobánk, môžem ich posielam bez EXIF dát?

 
27
26 srpen 2008, 12:57

[26] Samozřejmě, že je možné posílat bez EXIFu, navíc fotobanky (a hlavně kupující) velmi ocení, pokud fotku předtím ještě softwarově upravíte a vylepšíte (budou se pak lépe prodávat)

 
28
vlado
26 srpen 2008, 15:15

Ďakujem za odpoveď

 
29
thestan
6 listopad 2008, 10:31

Jsem zoufalá.Neprošla mi jediná fotografie a to už jsem jich poslala spoustu. když mi napíšou špatný kontrast, šum atd, tak to beru, ale když prostě nemají co vytknout, tak mi napíšou, něco v tom smyslu, že podobných fotek mají už hodně. Tak proč si to rovnou nezavřou, vždyť ať vyfotím cokoliv, tak něco k tomu podobné bude, když mají takové množství fotek.

 
30
6 listopad 2008, 10:47

[29] O kterou fotobanku se jedná?

Každopádně, když nevím jak vypadají vaše fotky, tak vám k tomu stejně nic moc neřeknu (klidně mi nějaké pošlete, nebo sem dejte na ně link).

 
31
thestan
6 listopad 2008, 19:46

to je celkem jedno. myslím si, že chyba je asi v tom, že to nemám upravené ve photospopu. tak se v něm raději začnu učit a třeba se mi i něco povede.

 
32
404
8 listopad 2008, 17:38

Jsem v pŮlce registrace na SS a ptám se, jestli mají právo požadovat tak citlivé údaje – jako jsou uvedeny na občance/pasu – údaje, jako je třeba rodné číslo, adresu domů ba dokonce i mé fotografie, zkrátka všechno o mě. Bojím se, že by to někdo mohl nějak zneužít( Zkrátka ochrana osobních údajů ). Dá se nějak obejít tento krok registrace, nebo mi nezbývá nic jiného,než prostě fotobance věřit? Taky jste se takovýmto způsobem registrovali? Chtějí takhle všechny výdělečné iternetové organizace ? poradtě prosím.

 
33
8 listopad 2008, 23:07

[32] No můžou požadovat co chtějí, je jen na vás, zda do toho půjdete nebo ne :) Obdobné údaje (jméno, adresa, fotka pasu či občanky) chtějí víceméně všechny fotobanky, ba dokonce i Moneybookers či PayPal (když ne hned na začátku, tak později).

Obejít se to nijak nedá, buď to podstoupíte (jako statisíce ostatních) a budete prodávat své fotky a nebo ne a vaše fotky zůstanou u vás.

Suma sumárum, je to zcela běžné a firmy této velikosti si dají sakra velký pozor aby ty informace nezneužily.

 
34
Jaroslav Chadima
7 leden 2009, 01:04

Dobrý den, mám spoustu ilustarací a symbolů s dětskou tématikou, jsou originálně ručně malované a následně vyskenované ve vysokém rozlišení (nejsou ve vektorech). Prosím o radu, můžu tyto ilustarce fotobankám nabídnout (myslím si, že jsou dost kvalitní – realistická i minimalistická stilizace) a mají fotobanky o dětskou temetiku zájem. Děkuji za radu. Zdraví J. Chadima

 
35
7 leden 2009, 10:43

[34] Myslím, že ve fotobankách je zájem o jakékoliv ilustrace, ty dětské nevyjímaje. Otázkou zůstává jak jsou ty skeny kvalitní – mozná je bude třeba před odesláním do fotobanky ještě prohnat photoshopem (klidně mi pošlete nějakou nezmenšenou ukázku na můj email petr (at) vacla­vek.com a já se vám na to podívám).

 
36
Terka
22 duben 2009, 23:03

Dobrý den, uvažuju o registraci na shutterstocku tak sem zvědava jak to pujdem….mimochodem myslite, že Gimp je dobrý na úpravu fotek? vim s PS se to nedá srovnat…ale jestli to ma nějakou šanci :D

 
37
Honza
22 duben 2009, 23:48

Držím palce. Levnější a jednodušší varianta Photoshopu je zde: http://www.kan­zelsberger.com/pi­xel/?… Možná vyzkoušet trial a porovnat.

 
38
Meggi
23 duben 2009, 01:12

Je při prodeji nějak lépe hodnoceno, když je u detailních fotografií objektů navíc vytvořena ořezová cesta? Myslím tím samozřejmě cestu dělanou ručně pomocí křivek nikoli kouzelnou hůlkou… V současné době se sice hodně využívají alfa masky, ale z vlastní praxe vím, že není nad dobře udělanou ořezovou cestu uloženou v souboru…

 
39
Terka
23 duben 2009, 19:30

děkuji :) pak dam vědět…

 
40
4 leden 2011, 01:12

Dobrý den, delší dobu se zajmám o fotografování cca2 roky, kde fotím převážně pro vlastní potěchu. Jelikož financema zrovna neoplývám, zainvestoval jsem své jmění do ultrazoomu, panasonicFZ38. Chci se zeptat zda se i s tímto typem přístroje mohu pokusit o nějaké experimenty s prodejem na fotobankách? Nebo mi budou automaticky zamítnuty. Děkuji :-)

 
41
6 leden 2011, 18:38

Milane,
pokusit se určitě můžete, ale budete si muset dát pozor na digitální šum a ostrost. Pokud umíte pracovat s Photoshopem, tak fotky můžete ještě značně vylepšit a své šance tak zvýšit.

 
42
Nessa Jane
9 leden 2011, 13:36

Zdravím,
Díky Vašim stránkám jsem se dozvěděla spoustu užitečných informací o fotobankách a rozhodla sem se s nimi pokusit taky začít, a tak bych se Vás ráda zeptala. Když bych tam vkládala fotky nebo ilustrace, mohu používat různé „free“ textury, které se dají na internetu sehnat, třeba jako byl Váš odkaz http://www.ma­yang.com/textu­res/ ? Bez toho abych porušovala autorská práva.

 
43
9 leden 2011, 20:36

Zdravím,
z hlediska autorského zákona by to asi nebylo nejčistější. Důrazně před takovými praktikami varuji, neboť vím už o několika lidech, kteří na to doplatili (viz komentáře pod tímto článkem o Shutterstocku).

Na fotobanky je nutno dávat grafiky a fotky, které jste sami vytvořili, nemůžete použít nic cizího, maximálně tak font (ale nesmí to být hlavní náplní té ilustrace).

 
44
10 leden 2011, 19:05

Dobrý den,
mám dotaz odledně model release: Jak je to s fotkama lidí z tzv. třetího světa? Např. fotka dětí odněkud z nepálských hor – tady nějaké smlouva skoro nepřipadá v úvahu.
Díky za odpověď.

 
45
10 leden 2011, 22:32

Myslím, že v tomto případě to spadá mezi výjimky – fotografie ze zemí třetího světa. A pokud ne, tak se to bude považovat za reportážní fotografii – editorial – což zase snižuje možnosti použití fotografie.

 
46
Jaroslav
23 únor 2011, 19:49

chťel bych se ťe zeptat co znamena ta exkluzivita jak o ni pišeš u ty reciklaci předem ti děkuju za vysvětleni

 
47
23 únor 2011, 22:48

[46] Jde o to, že pokud na žádné fotobance nezaškrtnete, že budete na ní exkluzivní, tak můžete ty samé fotky a ilustrace prodávat na dalších fotobankách.

 
48
chino
23 únor 2011, 23:08

43 → S týmto úplne nesúhlasím, na nete sa dajú nájsť veci, ktorých licencia práve takúto formu predaja dovoluje, ovšem jedná sa obvykle o platené produkty. Typicky napríklad 3d modely.

 
49
Jirka V.
7 březen 2013, 17:16

Dobry den, trochu jsem znejistil, kdyz jsem se podival na Vase portfolio na Shutterstocku. Obrazky jsou to moc pekne, ale drtiva vetsina jsou vektory. Myslite, ze je v dnesni dobe jeste realne si podobne prilepsit jen prodejem fotek?

 
50
7 březen 2013, 21:15

Jirko,
jsem na Shutterstocku už asi 7 let, tak jsem se vypracoval a přeorientoval na ilustrace – více mě to baví.

V dnešní době to je s fotkami horší, ale rozhodně to není beznadějné – mrkněte se na výsledky fotobankového průzkumu, tam najdete reálné výdělky začátečníků.

 
51
1 březen 2015, 21:51

zdravím,
chtěl jsem se zeptat, jak postupovat v případech fotek, které mají málo Mb. Fotím na full frame, takže dat má fotka dost např 3861×2574×24 ale je to černobílý motiv na bílém pozadí, nebo naopak pozadí je černé. Shutterstock tyto fotky odmítá že nemají 4mb ale třeba jen 2. jinak je fotka ostrá, kompozičně i světelně ok, dělal jsem z toho i hodně velké zvětšeniny. Dá se to nějak vyřešit nebo obejít? dík Perry

 
52
1 březen 2015, 21:54

Napadá mě snad jen přeuložit to ve photoshopu jako JPG s minimální kompresí. A nebo pak možná existují programy, které naplní EXIF a jiná skrytá pole ve fotografii.

 
53
Jiri Sykora
11 únor 2016, 11:53

Dobry den,
Mam ucet na shutterstocku a chtel bych se zeptat jak je to s focenim objektu s ruznymi znackami? Kdyz jsem napriklad vyfotil objektiv tamron- jehoz napis byl na fotce videt, byl zamitnut. Chtel bych zkouset produktovou fotografii a u ni je to dost casty jev. Dekuji za odpoved.
JS

 
54
11 únor 2016, 15:09

Jiří, fotky nesmí obsahovat žádné logo, žádnou značku. Takže všechny loga je potřeba vyretušovat. Ale u některých objektů je i to málo – takže pokud bude i po vyretušování snadno rozpoznat o jakou značku se jedná (iPhone) tak to nevezmou.

 
55
Veronika
13 duben 2016, 17:58

Zrovna jsem se šla zeptat na ta loga :D A neporušuji tím vyretušováním nějaká autorská práva?

 
56
TomasT.
23 srpen 2016, 18:14

Dobry den,

chtel bych zacit prodavat fotky na fotobankach a pozdeji pridat i vektorove obrazky (zatim se ucim). Mam jeste sanci jako novy clen vubec neco prodat?

 
57
29 srpen 2016, 21:06

Tomasi, šanci má každý je to jen o tom mít chuť a čas. Když se budeš opravdu snažit a nevzdáš to během pár týdnů, tak ti tvé práce můžou vydělávat. Aktuální přehled výdělků českých fotobankéřů (i těch začínajících) najdeš zde: http://fotoban­ky.cz/…tobanky-2015

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce