O mně

Petr Václavek se svými dubánčími výtvory

Jmenuji se Petr Václavek a jsem již několik let na volné noze coby grafik a kreativec. Živí mě hlavně kreslení vektorových ilustrací pro zahraniční microstock fotobanky, občas dělám nějakou grafiku na zakázku, ale jsem hodně vybíravý, protože mi spoustu času zaberou vlastní projekty – hlavně Dubánci.

Moje stručná historie

Vystudoval jsem Matematicko-Fyzikální Fakultu Univerzity Karlovy, obor datové a softwarové inženýrství (databáze a tvorba informačních systémů) – prostě programování. Ale už při konci studia, kdy jsem na částečný úvazek pracoval coby programátor v Expandia Bance jsem zjistil, že to není pro mě to pravé a tak jsem zběhl k webovým stránkám, které mě živily asi 10 let (dotáhl jsem to až na Senior Front End Developera v jedné mezinárodní korporaci). Programování mě bavilo, ale čím dál tím více mě lákala vizuální stránka webu. Někdy v té době jsem si pořídil svůj první digitální fotoaparát a začal jsem prodávát své fotky v zahraničních fotobankách. Z fotek jsem posléze přešel na vektorovou grafiku. Na volnou nohu jsem odešel v roce 2011. Více si můžete přečíst na mém linkedin profilu, kde se se mnou můžete také propojit.

Co mě živí?

Od té doby, co jsem odešel na volnou nohu mě živí hlavně kreslení vektorové grafiky, kterou prodávám přes zahraniční microstock fotobanky. Sem tam udělám i nějakou jinou grafiku na zakázku, ale jsem hodně vybíravý – baví mě hlavně obálky, svatební oznámení, infografiky, občas si střihnu nějaké to logo. V neposlední řadě mi živí i dubánčí produkty, které prodávám ve svém eshopu flatika.cz spolu s tričkama pro cyklisty a pro grafiky. Ale to beru pořád jako svůj kreativní projekt, kde výdělky nejsou důležité. Programuji už jen pro vlastní potřebu (maximálně nějaké vlastní PHP/Javascript skripty pro ulehčení práce s fotobankami, nebo skripty pro Adobe Illustrator).

Knihy

Mám rád knížky – jsem náruživý čtenář, každý rok přečtu více než 50 knih – většinu v elektronické podobě (můžete mě sledovat na serveru DatabazeKnih pod profilem Orson). Na konci každého roku sepisuji žebříček nejlepších knih, které jsem přečetl a ty úplně nejlepší – převážně odborné – také zrecenzuji.

Aby toho nebylo málo, jednu knihu jsem i napsal a další jsem spoluvytvářel – ještě při studiu jsem začal psát do Softwarových Novin a webového magazínu Interval.cz. Pravidelně mi tam vycházel sloupek tipů pro JavaScript, které jsem nakonec vydal a tak vznikla kniha Javascript Hotová řešení. V současné době jsem spoluatorem spíše dětských knih o dubáncích. Na jejich psaní si netroufám a tak jsem se spojil se svým kamarádem Slávkem Rydvalem a jeho manželkou Leonou Šťastnou, kteří napsali text knihy Dubánci příběhy jednoho roku a dvou veršovaných leporel Dubánčí den a Dubánčí rok a já k jejich textům nafotil dubánky a další jsem ještě dokreslil.

Rukodělná tvorba

Už od mala jsem rád tvořil rukama a to mi už zůstalo. Jako malý jsem trávil většinu svého volného času v dílně, kde jsem vyřezával, vyráběl různé modely historických zbraní a lodí, nebo soustružil (svícny, poháry, betlém). Po přestěhování do Prahy mi dílna docela chyběla, ale s příchodem dětí (máme tři) se to dosti změnilo – najednou jsem našel parťáky na nové tvoření – konečně takhle vznikli moji dubánci. Ale nezůstávám jen u žaludů – s nejmladší Terezkou pravidelně vyrábíme různé zvířátka, domečky, panenky, hry – časem z nich udělám nějakou pěknou galerii zatím naše tvoření můžete sledovat třeba na Twitteru pod hashtagem #tvoreniproterku.

Sport

Abych z toho neustálého sezení u počítače nezakrněl, věnuji se také sportu – je to koneckonců nejlepší způsob, jak si vyčistit hlavu. Rád jezdím na kole, běhám, hraju florbal. 

Kde mě najdete?

Mám profil na mnoha sociálních sítích:

A také několik vlastních webů:

  • fotobanky.cz – web o fotobankách, prodeji vlastních fotek a ilustrací, ale také o nákupu na nich. K webu patří také diskuzní fórum, kde vznikla skvělá komunita ochotná kdykoliv poradit.
  • sellinggraphics.com – web o fotobankách v angličtině (momentálně z nedostatku času poměrně málo aktualizovaný)
  • ilustrator.cz – stránky věnované vektorové grafice a hlavně práci s Adobe illustrátorem
  • dubanci.cz – můj kreativní projekt s dubánky
  • flatika.cz – e-shop, kde prodávám tištěné projekty – ať už s dubánčími nebo cyklistickými motivy

Kontakt

Můžete mě kontaktovat na výše uvedených sociálních sítích a nebo emailem.

Skočit na začátek stránky