Petr Václavek

Rok 2020 na volné noze

Už jsem desátý rok na volné noze a pořád si to neskutečně užívám. Jaký byl loňský rok? Jak se na mé volné noze podespal Covid? Co jsem dokázal a co ne? Dám si nějaké předsevzetí do dalšího roku?

Když se tak ohlédnu za uplynulým rokem, tak mi přijde že se nijak výrazně nelišil od těch předchozích – práce je stále relativně stabilní (fotobanky), kreativní zábava také (dubánci), rodina stále stejná (jen děti rostou jak z vody) a aktivity ve volném čase také (kolo, běh, knížky). Ale pár zajímavostí by se asi našlo, vezmu to popořadě.

Práce pro fotobanky

Fotobanky

Je pořád stejná a výdělky se pořád drží na rozumné výši (alespoň pro mne), ale zatímco v předchozích letech docházelo alespoň občas k nějakému růstu, tak v poslední době už je jasný (zatím naštěstí pozvolný) sestupný trend, který se usilovnější prací na portfoliu už asi nedá zvrátit. Na vině je přetlak nabídky nad poptávkou (vektorové farmy na Ukrajině a v jiných levných krajinách dokáží chrlit stovky kvalitních ilustrací denně) a snižování provizí pro autory. Díky stávajícím obrovským portfoliím a přetlaku autorů můžou fotobanky snadno všechny tyto contributory pěkně zmáčknout a snížit jim provize. Názorně to ukázal loni například Shutterstock, když zavedl nové odměny odstupňované podle počtu prodejů za rok (přičemž se tyto úrovně každý rok v lednu nulují). Na protest od něj odešlo několik stovek až tisícovek contributorů s docela velkými portfoliemi, ale na nabídce to nebylo skoro poznat a úbytek (cca 10 mil. souborů) byl během jednoho měsíce snadno dorovnán – momentálně denně přibývá asi 100 000 nových souborů. V lednu oznámila fotobanka Depositphotos snížení odměn asi o 10 procent. O opačném trendu jsem už pár let neslyšel (když jsem začínal, tak Shutterstock naopak dvakrát poměrně výrazně navyšoval odměny fotobankéřů).

Dalším faktem (proč výdělky nejdou výrazně nahoru) je ten, že největší podíl na prodejích mají starší bestsellery – týká se to hlavně Shutterstocku – jsou to obrázky, které jsem vytvořil před 5-10 lety. Ty loňské vydělaly asi 1 procento.

Celkově se mé fotobankové výdělky aktuálně propadají asi tak o 15 procent za rok. Uvidíme, jak se to bude dále vyvíjet. Ačkoliv jsem podobné výkyvy už ve fotobankách zažil, myslím si, že tentokráte už to lepší nebude.

Dubánci

DubánciV oblasti tohoto mého kreativního úletu se toho za poslední rok stalo docela dosti. Abych tu nesepisoval žádné romány hodím to do jednoho seznamu:

 • V roce 2020 se dubánci již podruhé dostali do finále soutěže Křišťálová Lupa… a skončili na stejné 8. příčce kategori One (wo)man show jako předchozí rok
 • Stejně jako v předchozích letech jsem se zúčastnil grafické výzvy Inktober, jen jsem se při tom zaměřil na dubánky, takže všechny ilustrace byly s dubánky a v průběhu měsíce jsem zkusil několik technik. Nejvíce mi ale sedla kresba bílou a černou fixou na přírodní hnědý papír. Zde je kompletní galerie dubánčího inktoberu 2020.
 • Přidal jsem do nabídky několik nových produktů:
 • Rozjel jsem spolupráci s animátorským studiem Bare Bear production, které vyrobilo krátkou ukázku animovaného dubánka a momentálně se pokoušíme zrealizovat větší animovaný projekt s dubánky.
 • Někdy v říjnu na jedné francouzské facebookové stránce nasdíleli nějkolik fotografií dubánků a od té doby zažívají dubánci v zahraničí obrovský boom. Během pár týdnů se mi zněkolikanásobila komunita dubánčích fanoušků na facebooku a instagramu. Aktuální čísla jsou: 43 000 sledujících na facebooku a 10 000 na Instagramu, z toho asi jen 1/3 jsou češi. Což mě donutilo začít psát na tyto profily dvojjazyčně (Google translátor a Lindat z matfyzu jsou teď hodně používané nástroje). S tím souvisí i velký rozjezd mého zahraničního dubánčího eshopu, který provozuji na platformě Zazzle.

Ostatní

Kolo

 • Redesignoval jsem tento web a hlavně jsem konečně opustil TextPattern a přešel na WordPress! Teď ještě opustit stávající hosting a přesunout se na Blueboard Hosting, s kterým jsem nadmíru spokojen a kde hostuji i většinu svých ostatních projektů
 • Přečetl jsem opět spoustu (60) knih, souhrn toho nejlepšího najdete zde: Nejlepší knihy 2020. Z odborné literatu jsem toho četl minimum, ale to už napravuji v tomto roce.
 • Díky koroně jsem do kanceláře jezdil mnohem méně, ale když už jsem tam jel tak na kole, takže moje sportovní výkony se celkem vylepšily:
  • Sportu jsem se věnoval ve 131 dnech (celkem 214 hodin)
  • 3172 km na kole ve 105 vyjížďkách (nejdelší  106 km odpolední výlet do Poděbrad)
  • 470 km naběháno v 60 výbězích (těch 500 mi uteklo o chlup, nejdelší 14.5 km do Počernic hledat běžecký ovál)
 • Pořídil jsem si na konci roku iPad na kreslení, zatím si s tím jen hraju, ale chtěl bych se trochu více digitálně rozkreslit (jak pro dubánky, tak pro fotobanky)
 • Pro fotobanky jsem nakreslil 700 nových vektorů (tolik se mi jich nepodařilo vytvořit už několik let)

Korona

Je docela zajímavé, že korona krize se ve výdělcích fotobank (alespoň u mě) nijak výrazně neprojevila, trend prodejů je již delší dobu stejný.  Co se týče prodejů dubánčích produktů, tak první týden po březnovém lockdownu nepřišla ani jedna objednávka – úplné mrtvo. Pak se to pomalu rozjelo, ale předchozím prodejům se to zdaleka nepřiblížilo. Naštěstí konec roku to díky nárustu fanoušků slušně vykompenzoval. Takže finančně nás Koronakrize moc nezasáhla. Horší to bylo časově – děti (6, 10 a 13 let) byly a vlastně pořád jsou doma a my se o ně musíme starat (vařit, učit, dohlížet, vymýšlet zábavu). Najednou se náš pracovní čas smrsknul na polovinu (mnohdy ani to ne) a tak jsme dělali pracovně jen to nejnutnější. Zároveň jsme pak hledali více ticha, klidu a samoty v lese – manželka na procházkách, já na výbězích a vyjížďkách. Myslím, že letos jsme nejvíce ocenili tu blízkost a rozlehlost největšího pražského lesa.

Výhledy a plány 2021

Jako vždy nemám skoro žádné, ale pár drobností by se našlo:

 • více podpořit dubánky v zahraničí (webové stránky v angličtině, případně i přeložit i český e-shop)
 • dostat dubánky do filmové podoby (to bude ale asi na dýl)
 • dostat dubánky na stránky nové knihy
 • naučit se lépe kreslit na iPadu

 

P. S. Titulní fotka (můj portrét) je od skvělé fotografky Gabriela Pausa.

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

2 Komentáře

 1. Marťa
  20. 1. 2021

  Peťo, přeji ti, aby se ti tvé dílo stále dařilo. A postupně sis plnil své sny.

  Odpovědět
 2. Sandra
  15. 7. 2022

  Díky za zajímavý postřeh! Myslím, že Corona je nejen „špatná“, ale pro mnohé z nás je také příležitostí zastavit se a podívat se na sebe a svůj vlastní život. Žiju vlastně to, co chci? A i kdyby ano, co by to ještě mohlo zlepšit? co je opravdu důležité? A jdu tou nejlepší možnou cestou?
  Pokud se vaše podnikání začíná ubírat špatným směrem – pak možná právě teď nastal čas na nové kreativní nápady. Přeji hodně úspěchů!

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky