Leden a Únor 2013 na volné noze

iluTRIKA - originální potisky na trikaAni jsem se nenadál a první dva měsíce nového roku 2013 jsou za námi. Co jsem podnikal, na co jsem se zaměřil, jak se mi daří a jak si užívám na volné noze se dočtete v tomto reportu, který je z valné části věnován mému novému projektu – tričkám, rozjetí e-shopu, jeho naplněním mými vlastními originálními motivy a následnou propagací.

iluTRIKA – rozjeti eshopu

Mou hlavní pracovní náplní v lednu a únoru bylo rozjetí vlastního e-shopu s tričkama – iluTRIKA.cz. Chystal jsem se jej rozjet už několik let, ale nějak jsem na to pořád neměl čas a taky jsem neměl vymyšlený název a zaregistrovanou doménu. Poslední kapkou asi bylo, když svůj obchod s trikama pro fotografy rozjel David Nogol (mimochodem na svém blogu o něm každý týden referuje).

David si docela pochvaloval jak jdou trika na odbyt. Až zpětně jsem si uvědomil dvě věci – měl kolem sebe poměrně velkou komunitu fotografů díky svému projektu fototipy.cz a také spustil svůj eshop v jednom z nejlepšch období v roce – před vánocemi. Každopádně jsem se aspoň konečně podíval, jaká je tady v ČR nabídka triček s potisky a zjistil jsem, že bych to dokázal navrhnout a nakreslit mnohem lépe (i když pár vymakaných výjimek by se našlo). Takže jsem se do toho pustil.

Několik ukázkek mých trik

Zatím jsem spíše zklamán, celkově jsem značně v mínusu vzhledm k tomu, kolik času jsem tomuto projektu doposud věnoval. Ale doufám, že to je jen začátek, bude to chtít čas a spoustu další práce na propagaci. Také si myslím, že za nízkými prodejemi bude jeden z následujících důvodů, které se doufám brzy změní:

 • není sezóna – v zimě po vánocích moc lidí trika nekupuje (na jaře se to snad změní)
 • spustil jsem e-shop jen s cca 10 motivy (v době psaní článku jich tam mám už 24)
 • málo jsem e-shop propagoval – zatím jen na vlastních webech a sociálních profilech

Uvidíme jak to půjde dál, kreslení motivů mě opravdu pořád baví (nad některými jsem strávil více jak 10 hodin, tak nevidím důvod proč do toho neinvestovat i nadále, zejména poté co jsem zjistil, že fotobanky vydělávají hodně slušně i když nepřidávám další kousky.

Chcete-li mě podpořit, tak prosím sdílejte, lajkujte (e-shop má vlastní twitterovýfacebookový profil), pište kamarádům, propagujte na svých webech, blozích a stránkách. Připravil jsem pro vás i pěkné bannery.

Propagační banner

Hodně mě také zajímá váš názor na mé trika a motivy – k tomu jsem připravil malou anketu na blogu e-shopu – najdete ji v pravém sloupci. Blog slouží k propagaci nových trik – na rozdíl od e-shopu k nim můžu napsat delší popis a hlavně přidat velké náhledy.

Spousta kamarádů čeká, až přinesu nějaké triko ukázat, takže budu muset si zase nějaká objednat. Pokud ale nechcete čekat, tak se můžete podívat na fotky reálného trika s potiskem z mé první objednávky:

Ukázka tisku na triko

Další fotografie jsou v galerii.

Knihy

Kraď jako umělecO Vánocích jsem zjistil, že pokud si sám koupím nějakou knížku, tak si sice udělám radost, uložím ji do knihovny, ale hodně dlouho se k ní nedostanu – jsem prostě spokojený, že ji mám a že si ji můžu kdykoliv přečíst. Přišel jsem na to tak, že jsem objevil několik knih, které jsem dostal a koupil k minulým Vánocům.

Takže jsem se rozhodl, že se raději zavážu k recenzím – knihy, které mě opravdu hodně zajímají si objednávám přímo od vydavatelství na recenzi. Ten bič v podobě recenze mě vždy donutí knihu co nejrychleji přečíst a hlavně o ní také něco napsat. Funguje to dokonale – viz například recenze na knihu Kraď jako umělec.

Fotobanky

Jelikož jsem se teď dva měsíce plně věnoval tričkám, neměl jsem čas kreslit nové ilustrace pro fotobanky, od půlky prosince jsem do nich přidal jen asi 10 kousků a světe div se, výdělky moc neklesly (tedy poklesly v rámci každoročního novoročního propadu). Tomu se říká pasívní příjem.

3. ročník fotobankového průzkumuV lednu jsem také spustil již třetí ročník fotobankového průzkumu. Chtěl jsem ho uzavřít již tento týden, ale protože jsou děti nemocné, tak jsem na to neměl čas. Takže letošní průzkum uzavřu začátkem příštího týdne a během několika dní dám dohromady první report. Tento týden máte tedy poslední šanci zodpovědět mou anketu.

S fotobankami také trochu souvisí iluTRIKA, hledal jsem na Fotolii nějaké vhodné fotky modelů v jednobarevném triku a zjistil jsem, že to je dost velká bída – nejprve jsem myslel, že je malá nabídka, ale to je asi nesmysl (na Fotolii je více jak 21 000 0000 fotek a ilustrací). Spíše je to tím, že fotografové špatně zadávají klíčová slova – dávají jich málo a tak plně nepostihnou obsah svých fotek a zbytečně se ochuzují o prodeje (ale to už se dostáváme ke klasickému sporu o tom, kolik klíčových slov k fotografii na fotobankých zadávat – mé doporučení je co nevíce).

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

3 Komentáře

 1. Martin
  15. 3. 2013

  Trička super, ale opravdu není možné odkázat na konkrétní tričko? To je škoda 🙁

  Odpovědět
 2. Petr Václavek
  15. 3. 2013

  martine, díky za pochvalu. Bohužel ten eshopový iframe to moc dobře neumožňuje. Tedy trochu to jde, ale já to nemůžu nastavit u přímo u produktu. A také náhledy mi přišly moc malé a právě proto jsem nakonec vytvořil k eshopu i blog – http://ilutri­ka.cz/blog, kde je ke každému tričku pořádný náhled mnohdy i se zvětšeným motivem, případně několika barevnými variantami. A na tyto trika v blogu již odkazovat lze (každé je navíc prolinkované s tím konkrétním trikem v e-shopu). Takže pokud chcete odkazovat, použijte ten blog.

  Já sám jsem si předevčírem objednal triko s dlouhým rukávem s cyklistickým motivem a pak asi to nejpovedenější triko pro grafiky. Takže se teď nemůžu dočkat až to přijde 🙂

  Odpovědět
 3. entis
  28. 3. 2013

  Dobrý den,

  trička se mi moc líbí, určitě se zastavím, až bude ten můj geek slavit narozeniny 🙂

  Jen mě zarazila jedna věc – vlastně jsem nad tím dumala už když jsem kdysi narazila na superpopulární projekt polštářů ala loga Adobe. Sama jsem chtěla dělat odznáčky a podobné drobnosti pro geeky a grafiky, bála jsem se ale, že používání Adobe log na podobné komerční projekty je vážné porušení autorských práv. Jak to vidíte Vy?

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky