František Kotleta: Mega hustej nářez (Bratrsvo krve 3)

František Kotleta: Mega hustej nářez (Bratrsvo krve 3)Jen náhodou jsem zjistil, že vyšel poslední (třetí) díl Bratrstva krve od Františka Kotlety (kdo nezná tohohle chlápka, tak by si měl rychle doplnit své znalosti, například z povedeného rozhovoru uveřejněného na webu FantasyPlanet). Možná si ještě pamatujete na v létě vydaný druhý díl (Fakt hustej nářez) – ten byl na rozdíl od toho prvního krapet pomalejší, nudnější, prostě to byla taková vycpávka. Snad jen jeho závěr byl hodně napínavý a bohužel přímo chirurgicky přesně uťatý tak, aby to čtenáře co nejvíce naštvalo a napnulo. Naštěstí to autorovi nakonec netrvalo ani rok a tak čtenáři konečně můžou vydechnout a v klidu si přečíst, zda to monstrum na konci druhého dílu byl Uhřík nebo ne.

Jen pro připomenutí – v předchozích dílech se Janu Bezzemkovi (jeden z mála přeživších upírů po invazi kartanů – mimozemšťanů na Zemi) podaří odhalit tajemství původu svého druhu – upíry stvořil jiný druh mimozemšťanů jako své pomocníky, když havarovala jejich loď na naší planetě. Následně Kartani plně ovládli Zemi a jediný, kdo s tím může něco udělat je právě Jan Bezzemek a pár jeho přátel – v posledním díle se konečně rozhodne, kdo z koho.

Popravdě trochu jsem se knížky bál, a v duchu se připravoval na pokračující sestupnou tendenci kvality trilogie. Ale naštěstí mé obavy byly zbytečné. Sice se v knize již nic moc zajímavého ani překvapivého nedozvíte (první díl se mi hodně líbil hlavně tím, že přišel se spoustou pěkných myšlenek ohledně původu upírů), ale o to více je v něm akce, krve, střelby a mrtvých (myslím, že poměrem zabitých na jednu stránku Kotleta značně překonal díla pana Kulhánka a to už je co říct). Samozřejmě nesmím také zapomenout na spoustu uťatých a ustřílených údů – některých se to týkalo i opakovaně:

Nedaleko od Germána explodoval další granát.Tenhle výbuch udělal Gerhardovi v podbřišku slušnou díru. Přišel o kus břicha, část stehen a také… „ne, už zase?“ zaúpěl Gerhard.

A aby toho nebylo málo, o kus dál v knize:

Jeho tělo se vůbec nehýbalo. „Gerharde, kurva, z tebe už je zase trupík!“

Kromě neskutečně akčního děje, který vás chytne na první stránce a nepustí, dokud neotočíte na stránku poslední, je knížka plná opravdu povedených hlášek – zase jsem po dlouhé době pořádně provětral funkci na ukládání citací ve svém Kindlu.

Co dodat? Ti co mají rádi Kulhánka, Žambocha a Kopřivu, tak už beztak mají Maga hustej nářez dávno přečtený (dá se to v pohodě zvládnout za jeden den či noc, sám jsem si to ověřil).

„Tak jo, sežeňte mi granáty a nějaký hulení. Tohle bude epický,“ říká JUDr. Tomáš Uhřík.

A ostatní? To záleží jen na tom, jak moc mají rádi tento akční styl plný střelného prachu, krve a dokonalých hlášek. Já se u toho neskonale bavil, perfektně odreagoval (ale bohužel také hodně málo vyspal, přece jen jsem chtěl před usnutím vědět, jak to dopadne) a už teď se těším na další možná pokračování.

Hodnocení: 9/10

František Kotleta: Mega hustej nářez; Freetim(e)publishing 2013, 179 Kč (dostupné v elektronické i papírové podobě)

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky