František Kotleta: Perunova krev I

František Kotleta: Perunova krev I.Víte, že po dlouhé době vyšel zase nový Kulhánek?! To budou konečně pořádné Vánoce! Je tu s novým příběhem, novými postavami, jen akce, vtip, spousta krve a množství mrtvol zůstalo zachováno. Jmenuje se to Perunova krev a mělo by to mít dva díly. Jo akorát to nenapsal Kulhánek, ale Kotleta. Nicméně pokud by to v knize nebylo uvedené, tak to snad ani nepoznáte.

František Kotleta se do Kulhánkovského žánru velmi silně a slibně zapsal hned svou prvotinou Hustý nářez (zmiňoval jsem se o něm v přehledu Kulhánkových následovníků), jejíž závěrečný díl Mega hustej nářez vyšel letos na jaře. Zdá se, že od té doby neusnul na vavřínech a v Perunově krvi se vrací do podobného světa – jen místo zprofanovaných upírů tvoří hlavní – téměř nezranitelné – postavy staří bohové a jejich potomci.

Osnova příběhu zůstává víceméně klasická – bývalý mariňák Martin Fridrich se trochu zaplete do obchodu s těmito nesmrtelnými a výsledkem je spousta mrtvol. Naštěstí ale dostane šanci na přežití, stane se mnohem silnějším (a naštvanějším), zabije pár bohů a vůbec jim tak nějak nakope prdel. Teda není to celou dobu takhle jednostranné vítězství, spíše naopak (no vlastně vítězství tam má jen chvilková), ale raději se nechte překvapit.

Na jednu stranu je fajn, že úroveň příběhu, hlášek, vtipů a množství mrtvých (i nemrtvých) je víceméně kulhánkovsky vyrovnané. Takže se opravdu nemusíte obávat, že by to byla nuda. Na stanu druhou mě tam nic nepřekvapilo a skoro vše bylo snadno předvídatelné (možná jen výběr hlavních kladných postav, spolubojovníků Martina Fridricha, bul aspoň trochu originální – trošku mi to připomnělo postavy z Temné věže od Stephena Kinga). A ještě jeden nedostatek ta kniha má – je moc krátká! Sotva se příběh rozjede, už je víceméně ukončen – samozřejmě v tom nejlepším, jak je u Kotlety zvykem. Ale druhý díl snad na sebe nedá dlouho čekat.

Abych jen nehanil, autor si u mne šplhnul tím, že se děj neodehrává jen v Praze ale i v mém rodném Jesenicku, konkrétně v Horní Lipové:

“Ta prdel na ob­zoru je Horní­ Lipová“ namířila Markéta ruku do ú­dolíčka, kterým se jako anakon­da táhl úzký pruh domků někam do ne­dohled­na…

„Pěkná řiť“ řek­li jsme s bývalým rot­mistrem prak­ticky zároveň.

Hodnocení: 8/10

František Kotleta: Perunova krev I.; Freetim(e)publishing 2013, 179 Kč (dostupné v elektronickém formátu pdf, mobi, epub na palmknihách a iTunes)

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

1 Komentář

  1. Flipper
    18. 2. 2014

    Kniha je vedena stejným stylem jako Hustej nářez. Takže mě to nezklamalo.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky