Jiří Kulhánek, jeho krvavé akční knihy a následovníci

Jiří Kulhánek a jeho krvavé akční knihy plné mrtvolAkční knihy se dělí na několik kategorií:

 • akce od začátku do konce
 • akce, která je doplněna o krev a mrtvoly
 • Kulhánek (má poměr cca 2 mrtvoly a litr krve na jednu stránku)

Ano, již z úvodu je možné odhadnout, že tento článek bude věnován Jiřímu Kulhánkovi a (nejen) jeho knihám. Opravdu nepůjde o kvalitní čtivo, nad kterým potrápíte mozek, ale o knihy, které obsahují akci od začátku do konce, u kterých ten mozek naopak vypnete (ale i to je potřeba).

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Abych to upřesnil, rozhodně takové knihy nezatracuji, já sám jsem jejich horlivý konzument – rád si Kulhánkovy knihy přečtu (a to ne jen jednou) a skvěle se u nich odreaguji (tedy pokud je nedočítám nad ránem). S Kulhánkem a jeho knihami jsem se poprvé setkal asi před desíti lety, tenkráte mě nadchly a všechny jsem je zhltnul během několika dní (a nocí) – marně a dlouho jsem pak hledal obdobného autora (neboť Kulhánek se na delší dobu ve své tvorbě odmlčel). Až později jsem našel několik jeho následovníků.

Ale zpátky ke Kulhánkovi – mezi jeho nejlepší knihy bych zařadil tyto:

A teď k hlavní náplni tohoto článku – které knihy a autoři by se dali srovnat s Jiřím Kulhánkem a jeho tvorbou?

Upíři

Jelikož upíři jsou v dnešní době poměrně „in“, tak bych zde zmínil dvě knihy. Ale pozor nejedná se o žádnou červenou knihovnu ve stylu Stmívání, ale pravou Kulhánkovinu:

 • Miroslav Žamboch: Visio in extremisMiroslav Žamboch: Visio in Extremis

  Novinka od mého oblíbeného autora – vydal ji ve stejné době, kdy vyšla Vyhlídka na věčnost od mistra Kulhánka a tak jsem se neubránil srovnání – bohužel Žamboch zůstal trochu pozadu (tím nechci říct, že to je špatná kniha), vím, že autor dovede psát rozhodně lépe, ale ve srovnání s Kulhánkem tomu chyběly ty správné hlášky a akčnější děj. Oproti tomu samotná myšlenka „Visio in extremis“ a popisy soubojů jsou velmi dobré.

 • František Kotleta: Hustej nářezFrantišek Kotleta: Hustej nářez ze série Bratrstvo krve

  Myslím, že tato kniha se Kulhánkovi poměrně dobře vyrovná, navíc obsahovala i zajímavé nápady (například na vznik upírů) a skvělé hlášky. Těším se na pokračování a určitě si přečtu i nějaké další knihy tohoto autora. Teď jsem zrovna zjistil, že tuto knihu nabízí jako e-book malé nakladatelství freetimepublishing za 165,–

Pokud se vám líbí téma upírů, podívejte se na tento přehled knih o upírech Paranormální chutě od knihovnice Nofreeusernames, případně na hodnocení uvedených knih v novince na Legii

Krvavá akce se superhrdiny

Již dříve jsem se dozvěděl, že Martin Moudrý napsal (neoficiální) pokračování Cesty krve – bohužel pouze v elektronické podobě (ke stažení například na stránkách autora), takže dokud jsem neměl Kindla, tak se mi to nechtělo na monitoru louskat a ničit si oči. Až loni jsem si přečetl celou sérii a bohužel ono volné pokračování nebylo tak dobré, jak jsem doufal – Hned na začátku lze zřetelně poznat, že to napsal někdo jiný, ač se snažil psát ve stejném stylu. Celý děj trochu dost ujel (Maxmilián se vydá do vesmíru a vymlátí tam mimozemšťany). Prostě úlet. Ale skalní Kulhánkovci si to jistě rádi přečtou.

 • Miroslav Žamboch: Líheň - smrt zrozená v PrazeMiroslav Žamboch: Líheň – Smrt zrozená v Praze

  Poprvé vyšla jako dvě knihy (Líheň I a II), ve druhém vydání to spojili do jednoho svazku. Velmi dobrá „kulhánkovina“ – nezničitelní hrdinové a protivníci, spousta akce, krve a mrtvol – prostě Kulhánek jak vyšitý, rozhodně doporučuji.

Peklo

Ještě mě napadla v souvislosti s Kulhánkovou poslední novinkou (Vyhlídka na věčnost) jedna kniha – vyšla již dříve, ale také popisuje peklo, má akční děj a spoustu mrtvol:

 • Štěpán Kopřiva: AsfaltŠtěpán Kopřiva: Asfalt

  Spousta skvělých hlášek, černého humoru a nechutně popsaného pekla – Kopřivovo peklo, je mnohem nechutnější, děsivější, temnější, kam se na něj hrabe Kulhánek. Byl jsem přímo fascinován, jak může někdo něco tak morbidního a nechutného napsat, ale pořád to mělo hlavu a patu a bylo to prostě peklo. Už jsem o tom psal i dříve

Kvalitní fantasy, kde je trochu více krve

Jak poznamenal v komentářích Jan Pala, množstvím krve a akčností by se mezi kulhánkovské knihy daly zařadit také série Bakly (více krve a akce) a Koniáš (více intrik) od již dvakrát zmíněného autora Miroslava Žambocha. Zpočátku jsem je nechtěl přidávat, neboť to není až tak braková literatura – Koniášův (a Baklyho) svět je skvěle vystavěn, má to hlavu i patu a hlavně spoustu prostoru pro další příběhy. Děje nejsou přímočaré a jednoduché, mají nějakou myšlenku, pointu… ale při tom všem to jsou knihy velmi čtivé, plné akce a do detailů skvěle rozepsaných soubojů. Osobně tyto série považuji za jedny z nejlepších fantasy knih.

Napadá vás ještě nějaká další kniha? Sem s ní, rád ji do přehledu doplním a ještě raději si ji sám přečtu.

Komentáře

1
10 leden 2012, 13:45

Od Zambocha bych jeste doporucil Drsny spasitel, slusnej postapo „brak“, dobra atmosfera i akce.

Z trosku jineho soudku je pak serie knih od Neala Ashera. Vyborna akcni scifi serie s neotrelymi napaday a uzasne zkonstruovanym svetem, postavami atd. Neni to klasicka kulhankovina, je to propracovanejsi, ale stale neni potreba nijak zavratne zapojovat mozek a clovek se pobavi a hlavne zasne nad autorovymi napady /a obcas si rika, jaky vzorky asi Asher bere, ze vymysli takovy veci:)/.

 
2
10 leden 2012, 14:29

Nezapomnel jsi na pomerne rozsahlou serii o Koniasovi z pera/pocitace M. Zambocha? Diky tobe jsem minuly tyden prelouskal tri knihy, cca 1200 stran. :-)

 
3
10 leden 2012, 15:33

Palic – ok, vlastně máš pravdu, tak jsem to tam ještě připsal.

 
4
11 leden 2012, 10:37

Já bych tam dohodil i Hlávku – jeho první JFK – Zatmění – je upírskej a styl jsem komentoval „kdo je sakra Jan Hlávka, to je Kulhánkův pseudonym?“ :)

ostatní Hlávkoviny jsem bohužel nečet

 
5
12 leden 2012, 00:34

No jo, zatmění z JFK nebylo vůbec špatné, mrknu se i na další jeho knihy…

 
6
19 leden 2012, 12:31

Petře, a Sergeje Lukjaněnka znáš?
Třeba http://www.le­gie.info/…-hranice-snu mi s tím výběrem trochu asociuje.

Jinak od Lukjaněnka mám značnou zásobu knih a rád půjčím. (stejnak se na ně doma akorát práší)

 
7
8 listopad 2014, 03:25

Uh.
" Zpočátku jsem je nechtěl přidávat, neboť to není až tak braková literatura – Koniášův (a Baklyho) svět je skvěle vystavěn, má to hlavu i patu a hlavně spoustu prostoru pro další příběhy. Děje nejsou přímočaré a jednoduché, mají nějakou myšlenku, pointu…"

To jako vážně? Od Žambocha jsem přečetl jen komplet Koniáše (když si člověk zvykne na to, že je to nuda, bez humoru a mizerně popsaná, tak se to číst dá)….a Ve službách klanu – tady jsem s láskou vzpomínal na suchara Koniáše. (prostě… když hrdinovi zemře manželka a dva nejlepší přátelé – tedy v podstatě tři ze čtyř hlavních postav knihy…a ve mně to nezanechá sebemenší stopu, asi je něco špatně).

Neuchyluju se k násilí, ale pokud někdo začne tvrdit, že Kulhánek je brak a Žamboch není tak přímočarý…. já DOUFAL, že se u Žambocha aspoň jednou dočkám něčeho jako zdrady od přítele, nebo složitější zápletky… ale kdeže… po prvních pěti stranách můžu říct, kdo je záporák a kdo klaďas, kdo to přežije a kdo tam zhebne.

Jedno srovnání za všechny – Noční klub. Naprosto nelineární příběh, plný intrik, dvojitých, trojitých a nevím kolikátých ještě agentů

Nechci Žambocha nijak shazovat – už když jsem ho začínal číst, nečekal jsem, že by mohl být na úrovni Kulhánka…. realita byla ale mnohem horší než očekávání.

 
8
Adolf01
18 listopad 2014, 22:36

Moc zajímavé počtení. Všechny zmíněné už mám za sebou a Žambocha bych neshazoval. Při čekání na další Kulhánky je to příjemné čtivo. Visio in Extremis, Drsný spasitel a Seržant mě k Žambochovi dostaly a vůbec nelituju. A pokud chcete něco z podobnýho soudku jako je pan Jiří Kulhánek zkuste Richard K. Morgan serie o Takeshim Kovacsovi(Půjčovna masa, Zlomení andělé a Prbuzené děsy) brutální a né tak přímočaré čtivo. Snad se někomu bude líbit. Mimochodem víte, že pan Kulhánek chce přepracovat a znovu vydat Divocí a zlí? A nějaké informace o Kulhánkově novince ?

 
9
Jirka
6 leden 2016, 22:06

V těch dobrých scifi mi tu chybí také jeden český spisovatel , Robert Fabian ! Skvěle vymyšlený svět – dobrá akce – atd . možná bych jeho fantazii srovnal s Kulhánkem – ikdyž každý má svůj styl který se nedá srovnat.

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

 • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
 • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
 • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
 • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce