Ryder Carroll: Metoda Bullet Journal

Kniha Bullet Journal mě zaujala hned na první pohled svou netradiční a výraznou zlato-černou obálkou a také papírovým plánovacím systémem, který popisuje – hodně se blížil tomu, ke kterému jsem se sám dopracoval po několika letech na volné noze (pravda ten můj je mnohem jednodušší, ale já jsem nikdy na velké plánování nebyl). Takže jsem se těšil, že své plánování a zápisky obohatím o nové postupy a více doladím svůj systém.

Zkráceně řečeno, metoda bullet journal je takový analogový – papírový – systém plánování. Takže pokud holdujete spíše aplikacím, tak to nemusí být pro vás zrovna ideální (i když věřím, že některé dobré nápady v knize určitě objevíte a můžete je následně přenést do digitálního prostředí, případně můžete pohledat, zda už na to třeba někdo neudělal aplikaci). 

Tento systém zaujme hlavně způsobem zápisu seznamů (todo listů) – což je jeho základní kámen, ale nenechte se zmást, je to jen špička ledovce. Pod touto špičkou (syntaxí) jsou dále ještě postupy na celkové plánování a zaznamenávání událostí – vždyť motto knihy zní: Zhodnoťte včerejšek, uspořádejte dnešek a naplánujte zítřek. Takže kromě systému zápisu do deníku se naučíte vytvářet denní a měsíční přehled a výhled, různé další kolekce na větší projekty a protože je to analogová papírová metoda, budete muset vytvořit také rejstřík nejdůležitějších stránek deníku.

Do deníku však nezapisujete jen úkoly, které potřebujete splnit, ale také věci co se staly a nechcete je zapomenout, různé poznámky a vize. Proto je to deník a má smysl se k němu pak zpětně vracet a hlavně vyhodnocovat. 

Aby vám deník dobře fungoval musíte s ním pravidelně pracovat – provádět denní a měsíční reflexe, stanovovat cíle, rozdělovat je na sprinty a dílčí úkoly a pak následně kontrolovat jejich splnění, případně řešit proč to nevyšlo. Kniha nabízí i postupy jak rozpitvat problémy, které vás trápí metodou dekonstrukce, pěti proč, brainstormingu atd.

Pro rychlý úvod do bullet journalu doporučuji mrknout na google a vyhledat si pár článků, nebo i obrázků (hledejte bullet journal a nebo bujo). Pokud vás to aspoň trochu zaujme, tak doporučuji knihu pořídit a přečíst, určitě vám rozšíří obzory, zejména pokud stejně jako já dáváte přednost papíru před technikou a nebo se chcete trochu kreativně odregovat.

Vždy mě bavilo spíše čmárat do bloku než používat aplikace, navíc i kvůli tomu, že má práce je hlavně vizuální a hodně často si potřebuji poznamenat – načrtnout – nějakou ilustraci, abych na ni nezapomněl, případně nějakou scénu s dubánky. Takže můj pracovní deník je tak z půlky zaplněn různými seznamy, poznámkami a kresbami – do toho si ještě občas jen tak na ukrácení dlouhé chvíle do sešitu něco skicuju (a občas mi tam nakreslí také něco děti). Myslím, že po přečtení této knihy se v mém deníku objeví nové značky a stránky pro dlouhodobější plánování. Protože Bullet journal není jen o způsobu zápisu todolistů, ale je to ucelená strategie plánování a určitě stojí za to ji vyzkoušet. Hodně přínosné je také to, že je to ruční papírová metoda – díky nutnosti častého přepisování nesplněných úkolů z nich vypadnou ty nedůležité.

Hodnocení: 9/10

Ryder Carroll: Metoda Bullet Journal; Jan Melvil publishing 2019, 310 stran, 399 Kč, ISBN: 978–80–7555–073–6

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky