Tvoření pro Terezku

Tvoření pro Terku

Jak asi víte, máme doma tři děti, přičemž nejmladší Terezce je 5 let. A právě s tou nejmladší nejčastěji doma tvořím, protože ona „vyrábění“ přímo miluje (asi je po mně). Takže už cestou ze školky vždy vymýšlí, co spolu budeme tvořit. Většinou vymyslí nějaké téma (jednorožec, plyšák, autíčko, domeček), pak spolu mrkneme na pinťu (Pinterest) a něco vybereme. No a pak už jen a jen tvoříme. S výrobkem si nejmladší většinou týden hraje, pak se měsíc válí někde v pokoji a pak jej manželka uloží na bezpečné místo (popelnice), protože musí uvolnit prostor pro další naše výrobky. Pravda občas se nám povede něco výjimečného, s čím si Terezka vydrží hrát celé měsíce (třeba plyšák Kuky slepený tavnou pistolí, nebo opravdu vymakaný domeček pro panenky, do kterého pravidelně vyrábíme další nábytek a jiné propriety). Jindy zase o vyrobenou věc ztratí zájem hned po dokončení.

Každopádně ty naše nejlepší kousky (ale je to jen zlomek) jsem vyfotil nasdílel na své sociální sítě pod hashtagem #tvoreniproTerku a aby úplně nezapadly na tom internetu, tak jsem se rozhodl je vystavit i na svém blogu. Nakonec třeba se teď v době koronovirové, kdy máte děti doma a už nevíte co s nimi, budou tyto nápady hodit a zkusíte to také – klidně mi pošlete výsledek vašeho tvoření na email.

Plyšák tavnou pistolí bez jehel a nití

Nerad šiju, takže když jednou Terezka chtěla vyrábět plyšáka, rozhodl jsem se, že ho zkusím místo šití slepit tavnou pistolí – navíc v tu dobu se všude objevovaly návody na výrobu plyšáka z ponožek a my licháčů máme doma celou krabici. takže jsme se pustili do opičky:

Jindy jsme zase stejnou metodou vyráběli Kukyho:

A protože o pár týdnů později ve školce probírali indiány, musel jsem mu udělat i čelenku s pírky a tomahavk. Později chtěla pro Kukyho i autíčko, jehož základem byla krabice od dětských bot – kukymobil, lehce zkřížený s jednorožcem:

Zatímposlední plyšák byl Pusheen z ponožek:

Asi nejpovedenější plyšák dělaný tavnou pistolí je jednorožec. Omylem se dostal i do pračky a docela mě překvapilo, že v pohodě přežil praní na 60 stupňů – spoje drží!

A málem bych zapomněl na zaplétanou copatou chobotnici z kusu látky – správně se na to mělo použít staré tričko:

Další oblíbené potvůrky jsou všeliká zvířátka z bambulí – už jsme udělali kuřátko, bambulína, bezzubku a králíčka. Vyfocený mám bohužel jen ten poslední výtvor:

Domeček pro panenky

Tak tohle je zatím náš největší projekt a zaslouží si tu celou galerii – pracovali jsme na něm už několikrát, teď to vypadá, že budeme přistavovat ještě jedno patro, kde bude pracovna a počítač. Základem je velká krabice s vestavěným patrem, vyříznutými okny. Mimo záběr jsme už vyrobili lednici plnou jídla a také osvětlení pomocí ledky a malé baterky.

Nedávno jsme do domečku udělali novou postýlku a aby hodně vydržela, udělali jsme ji ze dřeva – tenoučkou třívrstvou překližku jsem vzal z bedýnky od mandarinek a nožičky z tyčky z ramínka na šaty:

Tvoření z papíru

Papír, to je základní materiál. Na tvoření z něj stačí nůžky, řezáček, super je podložka na řezání a lepidlo – na velké plochy se hodí lepící tyčinka, na malé spoje Herkules, který rychle schne – ideální lepidlo na vystřihovánky. A když už jsme u těch vystřihovánek, narazil jsem na úžasný server Creativepark.canon, kde jich jsou mraky zdarma ke stažení a vytištění. Některé jsou jednoduché na jednu dvě A4, ale jsou tam i megavelké třeba na 30 papírů! Zatím jsme slepili morče a sovu

Morčík

Pro sovu jsme pak udělali vlastní papírovou klícku:

Z papíru jsme zase jindy udělali papírového robota s pohyblivou hlavou, rukama a nohama – posloužily na to jednoduché krejčovské patentky přilepené tavnou pistolí:

Jinak z papíru docela pravidelně děláme různé domečky. Udělal jsem jich už asi deset. Většinou jsou pro menší plyšáky nebo panenky a nemají dlouhou životnost. Tento jsem udělal přesně dle náčrtku Terezky – proto tam nenajdete žádný pravý úhel a rovnou stěnu 🙂

Domeček byl určený pro jednorožce.

O víkendu Terezka nemohla najít svůj deníček, tak jsme se rozhodli, že si vyrobíme nový. Už dlouho jsem si totiž chtěl vyzkoušet kopskou vazbu. Našel jsem totiž moc hezký videonávod a příště zkusíme třeba tu japonskou:

Deník šitý kopskou vazbou

Na závěr si jej Terezka ozdobila – jak jinak, než dubánčí samolepkou!

 

Fimo, modurit a jiné modelovací hmoty

Terezka miluje modelování. Takže Fimo je její oblíbený dárek, kterého nikdy není dosti. Už máme plnou krabici výrobků a pomalu je nemáme kam dávat (možná je začneme nosit do lesa do tamních kešek :)).

Fimo

Ale protože Fimo je drahé a doma nám každou chvíli dojde, zkoušeli jsme i jiné modelovací hmoty. Tak třeba před Vánocemi jsme vyráběli ozdobičky na stromek nebo na dárky:

Základem je samotvrdnoucí modelovací hmota Creall, do které jsme obtiskli razítka, listy, květy, jehličnaté větvičky nebo formičky na perníky. Pak to vykrojili, nechali vytvrdnout a následně obarvili – před zaschnutím je dobré to setřít houbičkou, aby to dostalo takovou pěknou patinu a sytá barva zůstala jen v prohlubních.

Co s mušlemi z dovolené?

Vždy, když přijedeme od moře, tak si dovezeme krabici mušliček. Loni jsme na ně začali malovat akrylovými barvami a z některých jsme dělali různé potvoráky:

Korku je doma dosti

Dalším oblíbeným materiálem na tvoření je korek. Dá se z něj snadno vyřezávat a slepovat (samozřejmě že tavnou pistolí) – my takhle udělali jezevčíka a kočičku (tam byly potřeba ještě kancelářské sponky):

Občas ani ten korek na výsledku není poznat – tohle je třeba naše novoroční tvoření ze silvestrovského špuntu od šampaňského:

A jednou, když jsme si nakreslili vlastní deskovou hru, jsme z korkového špuntu udělali i kostku. Figurky jsme si pak poslepovali z mých zásob na výrobu dubánků:

Tohle byl vlastně takový prototyp dubánčí deskovky – plánek na ni, včetně tipů jak všelijak si s ní vyhrát najdete zde: Dubánčí deskovka.

Když jsme venku v lese, tak zase vyřezáváme něco z kůry nebo klacíků – u holek jsou oblíbené srdíčka a nebo lodičky (to proto, že po cestě je i rybník, kde můžeme lodičku vypustit):

Beton!

Poslední dobou jsem objevil krásný materiál – beton. Zkusili jsme z něj vyrobit různé květináče (ty jsem ještě nenafotil). Zatím nejlepší naše dílo je držák na mýdlo. Ale už mám koupenou hmotu na odlévání forem, takže chystáme vyrobit betonové ruce a další nesmysly:

 

Další výtvory

Mezi další zajímavé techniky je kreslení fixy na mokrý kapesník – hezky se to rozpíjí. Výsledný ubrousek jsme pak použili na motýla:

Holky dostaly na Vánoce ceou velkou krabici různých korálků. Tak jsme přemýšleli, jak je využít. Nakonec stačil tenký drátek a kočička je na světě:

Kočička z korálků

Vyrábíte s dětmi také něco pěkného? Napište mi do komentářů, ať máme s Terezkou co dělat. Díky!

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

1 Komentář

 1. Pozdrav
  25. 5. 2020

  Dobrý den, Petře a Terezko!
  Děláte krásné věci. Taky mě moc baví tvoření, tvořím s dětmi v Domě dětí a mládeže a je to super!
  Tady na facebooku jsou naše výtvory: Dílna s Kačkou.
  Mějte se hezky a pozdravujte všechny Dubánky.
  Kateřina

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky