J. Fried, D. Hansson: Restart Průvodce podnikatelským minimalismem

Fried, Hansson: RestartJelikož jsem se chystal na volnou nohu (a z části mě k tomu rozhoupala jedna kniha o bohatém a chudém tátovi), řekl jsem si, že si koupím a přečtu další knihu z oblasti podnikání a osobního rozvoje. Po přečtení asi desítky nadšených tweetů padla volba na Restart. Trochu mi to trvalo, než jsem ji sehnal, protože nejprve jsem chtěl počkat na elektronickou Kindle verzi, ale ta doposud nevznikla (škoda). Nakonec jsem ji dostal k narozeninám od svého bratra (díky!).

Kniha je to velmi minimalistická, dá se přečíst za 2–3 hodiny. Ač má asi 280 stran, dobrou třetinu tvoří ilustrované nápisy jednotlivých jedno až dvoustránkových minikapitol. Myslím, že kniha by se líbila Steve Krugovi, neboť byla napsána nejspíše za pomoci jeho pravidla:

Zbavte se poloviny slov na každé stránce, a potom se zbavte poloviny toho, co zbylo. (Krugův třetí zákon použitelnosti ze skvělé knihy Webdesign – Nenuťte uživatele přemýšlet)

Což je jedině dobře – každá kapitolka se zaměřuje na jednu jedinou poučku / myšlenku a neobsahuje žádnou zbytečnou omáčku.

O čem kniha vlastně je? Obsahuje základní všeobecné poučky o podnikání, napsali ji dva zakladatelé uspěšné firmy 37signals a čerpali přitom z vlastních zkušeností. Některé poučky se dají aplikovat na všechny typy podnikání jiné jsou specifické a použitelné jen pro „IT podnikatele“.

Každá kapitola se věnuje jednomu tématu – jak dosáhnout pokroku, zvednout produktivitu, jak se chovat ke konkurenci, jak podpořit prodej, rady ohledně zaměstnanců, kontrola škod a další. Každá z nich pak obsahuje několik jedno až dvou stránkových podkapitol – některé jsou zcela triviální, jiné jsou kontroverzní a mnohé nutí k zamyšlení. Několik z nich (zejména ty kontroverznější) obsahují i zajímavý konkrétní příklad – autoři uvádí příběh většinou hodně známé firmy, která se vydala stejnou cestou, jakou právě popisují. U těchto ukázek je vždy uveden i zdroj, odkud se čerpalo, takže víte kde najdete více podrobností, pokud by vás příběh dané firmy zajímal.

Co mi kniha dala? Popravdě, nebylo toho tolik, kolik jsem si sliboval po přečtení všech těch doporučení. To množství kladných hodnocení a chvály způsobilo, že jsem měl mnohem větší očekávání, než mi kniha mohla nabídnout – většina rad mi připadala triviální, obecně známá a nebo v mém případě neuplatnitelná. Ale abych nepřeháněl – jedna kapitola mě přece jen mile překvapila a určitě i obohatila. Popisovalo se v ní zvyšování produktivity práce. Určitě se k této části v budoucnu vrátím.

Suma sumárum jedná se o další knihu z edice „americká kuchařka na úspěch“ (to rozhodně neberte hanlivě), která je ale dobře zpracovaná, čtivá, stručná a plná pěkných ilustrací – prostě vizuálně dobrá kniha. Obsahově ovšem moc nevybočuje z této kategorie – spousta známých pouček, sem tam něco k zamyšlení, sem tam nějaký skutečně ve vaší praxi uplatnitelný tip.

Koupit či nekoupit? To nechám na vás, každý má jiné požadavky.

Hodnocení: 8/10

Jason Fried, David Heinemeier Hansson: Restart Průvodce podnikatelským minimalismem; Jan Melvil Publishing 2010, 288 stran, 319 Kč, ISBN: 978–80–87270–04–2

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

10 Komentářů

  1. Martin
    11. 10. 2011

    Doporučuji ti přečíst si taky knihu Poorly Made in China, vynikající knížka o podnikání.

    Odpovědět
  2. Jiří Knesl
    11. 10. 2011

    Pockej na druhe cteni. Na prvni cteni jsem knihu prolitl za par hodin jak pises. Na druhe cteni to absorbuju po 2, 3 kapitolach a uz jsem z knihy dost vytahl. Predelal jsem sve produkty a hodne premyslim nad jinou propagaci. Dej tu knihu treba na zachod, ale precti denne min. Ta redukce slov neznamena, ze neni nad cim premyslet.

    Odpovědět
  3. i3alda
    13. 10. 2011

    Z motivačních knih můžu doporučit:

    N.Hill – Myšlením k bohatstrví
    M.Maltz – Psychokybernetika
    E.Harv – Jak myslí milionáři
    Y.RoB – Sebedůvěra

    PS – u Bohatého táty jsem taky před dvěma lety začal 🙂

    Odpovědět
  4. Petr Václavek
    13. 10. 2011

    Díky všem za tipy na další knihy, budu rád, když jich doporučíte ještě více.

    Odpovědět
  5. Zbyněk Buřival
    18. 10. 2011

    U mě klasika Tim Ferriss – The 4-hour work week, velmi poučné čtení a i po 3/4 roce se k tomu furt vracím.

    Odpovědět
  6. Petr Václavek
    18. 10. 2011

    Zbyňku díky za připomenutí, na to se už nějakou dobu chystám. Jen škoda, že to zatím není ve formátu pro Kindle.

    Odpovědět
  7. Zbyněk Buřival
    9. 3. 2012

    Zrovna čtu „Bohatý táta, chudý táta“. V knize je hned na začátku velmi fatální chyba. To, že 95% lidí žije v „krysím závodu“ o peníze a přežití a honí se jak cvoci není jejich neznalostí systému nebo neschopností. Je to naprosto základní vlastnost celého peněžního systému jako takového a v současném neexistuje způsob, jak by se z toho mohlo oněch 95% vymanit (je to matematicky nemožné). Jednotlivci se mohou posouvat z jedné skupiny do druhé, ale základní rozdělení se nezmění.

    Jedná se o extrémní verzi paretova pravidla 95/5 – tedy 5% bohatých neustále bohatne na úkor zbylých 95%, které čím dál víc dřou a čím dál víc chudnou. Příčinou je nekrytá měna a bankovní systémy, které fungují jako jakýsi vysavač bohatství. Takové letadlo v obřím měřítku. Pokud se vám podaří v závodu uspět a začnete bohatnout, vždy mějte na paměti, že o co víc vyděláte, o to někdo jiný zchudnul.

    Odpovědět
  8. Jonny Drake
    10. 3. 2012

    [7] Je to někde víc dopodrobna rozberané? Existují kontrakty na kterých vydělají obě dvě strany.

    Souhlasím že svět je více-méně podle pravidla 95/5 funguje. Ale vážně je jiné schéma matematicky nemožné?

    Odpovědět
  9. Petr Václavek
    10. 3. 2012

    [7] Nezlob se na mě, ale to je nesmysl – mám na mysli tvůj výrok:

    Pokud se vám podaří v závodu uspět a začnete bohatnout, vždy mějte na paměti, že o co víc vyděláte, o to někdo jiný zchudnul.

    S tím rozhodně nesouhlasím. Možná to v některých případech funguje, ale rozhodně se to nedá zevšeobecnit.

    Pokud by všichni o tom takhle přemýšleli a rozhodli se pak „chudnout“, tak by ti chudí na tom byli ještě hůže (stát by vybral menší daně,…)

    Ono to není o tom, jak celých těch 95 procent přivést k bohatství, ale spíše o tom, že každý jeden z těch 95% má tu šanci s tím něco udělat. Jenže v těch 95% je spousta tkových, co raději sedí u bedny nebo v hospodě a raději nadávají na vládu a spol…

    Odpovědět
  10. Zbyněk Buřival
    11. 3. 2012

    Problém leží v monetárním systému nekryté měny a existenci termodynamických zákonů, konkrétně entropie. Není známý žádný jev v celém vesmíru, u kterého entropie klesá, aniž by se někde jinde zvyšovala. Entropie celého vesmíru neustále roste.

    Pokud bychom přistoupili na ekonomické „pravdy“, pak ekonomové tvrdí, že všichni bohatneme a máme se stále lépe (a entropie se neustále snižuje!!!). Za toto platíme růstém entropie jinde. Přeloženo do češtiny, bohatnutí je čím dál rychlejší a bohatne čím dál menší počet lidí. Čím dál větší je nárůst chudoby a střed mizí směrem k oběma pólům. Čím dál více se zrychluje devastace a plýtvání zdroji, aby se mohl udržet „růst“ ekonomického systému. Následky si domyslete sami, fakta vidíte všude kolem. Jenom se dívat.

    Pokud vytvoříme nekrytou měnu (tedy vytvořím peníze z ničeho, stejně jako ECB nedávno vypustila půl biliónu EUR do oběhu) a peníze se dostávají do oběhu VŽDY jako půjčka, v čem je problém? Problém je to, že zpátky chce ECB půl biliónu plus úroky. Ale země je uzavřený systém, VŠECHNY peníze vznikly takto a peníze na úroky nikdy nevznikly. Důsledek? Pokud je úroková sazba 10%, pak oněch 10% musí zbankrotovat, protože peníze na zaplacení jejich dluhů neexistují. Když hypoteticky budu mít 100% šikovných investorů, proč v takovém systému 10% stejně zbankrotuje? Prototože to je definice systému, nemá to co dělat se schopností či neschopností…

    PS: Tím Petře nemyslím, že nemáš pravdu v posledním odstavci 😀 Jen to vidím v širších souvislostech.

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky