Těžká ztráta: odešla mi klávesnice

Oblíbená klávesniceČest její památce. Kupoval jsem ji v roce 1998 ke svému prvnímu počítači. Zaujalo mě tenkráte na ní to ergonomické prohnutí, které slibovalo pohodlnou práci. Hodně dlouho jsem přemýšlel, zda do ní za tu cenu jít, stála asi 1800,– a nechtějte vědět, kolik jsem dal později za optickou Genius myš s rolovátkem a bočními tlačítky.

Nakonec jsem ji vzal a rozhodně jsem za těch 13 let ani jednou nelitoval. Psalo se na ní perfektně, jen jsem postupně, jak jsem kupoval nové a nové počítače musel dokupovat i redukce, abych tu klávesnici mohl vůbec propojit se svým novým počítačem.

Nejprve jsem musel zakoupit redukci z DIN na PS2 v roce 2004 při prvním upgradu počítače. O rok později (2005) jsem musel dokoupit prodlužovačku, protože jsem přemisťoval počítač a kábel byl moc krátký. Letos můj nový počítač už neměl ani PS2 zástrčku a tak jsem musel koupit USB redukci.

Moje drahá klávesnice

Ač to tak nevypadá, na začátku své kariéry byla tato klávesnice neutrálně šedá, později nabrala odstín slonoviny a se blíží k výrazné žluté a to i přesto, že ji pravidelně dopřávám koupel v jarové vodě (rozšroubuji, rozložím na komponenty, vydloubu tlačítka, vykoupu, vydrbu kartáčkem na zuby, usuším, sestrojím).

Bohužel ta poslední redukce se stala mé klávesnici osudná – párkrát se stalo, že ji Windowsy nerozchodily. To jsem pak musel restartovat a většinou se chytla. Nedávno se mi ale o víkendu stalo, že už nepomohl ani restart, prostě nic. Bohužel byl víkend a tak jsem musel koupit novou klávesnici v nejbližším obchodňáku (výběr nic moc).

Teď se tedy rozhlížím po nějaké adekvátní náhradě – ergonomické rozložení, příjemný zdvih/přítlak kláves, pár tlačítek navíc by také neškodilo… poradíte s výběrem? Případně víte o prodejně v Praze, kde mají široký výběr klávesnic, které si člověk může doslova osahat (vyzkoušet)?

Hmm, teď když na ni koukám… nemáte zkušenosti s jinými USB redukcemi, třeba by to ta holka moje zlatá (no dobře zažloutlá) ještě dokázala rozchodit, přece jen je se mnou od mého prvního počítače Pentium 90 🙂

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

8 Komentářů

 1. Tamara
  8. 11. 2011

  To je dojemný příběh vztahu člověk/klávesnice 🙂

  Odpovědět
 2. Martin
  8. 11. 2011

  Ahoj, již dva či tři roky pracuji na Microsoft Natural Ergonomic Keyboard 4000 a nemohu si ji vynachválit; má několik kláves na víc, ale prostřední zoom jsem se ale nikdy nenaučil využívat; zdvih kláves je trochu větší, než je nyní běžné, ale mě to tak vyhovuje.

  Odpovědět
 3. Farna
  11. 11. 2011

  Na práci bych nevyměnil za nic Apple Wired Keyboard. Ale nemá to ergo rozložení

  Odpovědět
 4. palic
  14. 11. 2011

  Paráda, četl jsem to se slzouo v oku… ještě že mám téměř stejně dlouho stejnou klávesnici – zatím mi funguje. Pokud by tě někdy chytla nostalgie, stav se u nás si trochu popsat na kvalitní klávesnici z počítačového dávnověku 🙂

  Odpovědět
 5. Milan Kryl
  15. 11. 2011

  Petře, jakmile jsem uviděl obrázek, tak si říkám vždyť takovou mám taky doma. Jen je o trošku novější. 😉

  Zkus se podívat na tu klávesnici od Microsoftu, jak píše Martin.

  http://www.al­za.cz/…b-d63297.htm

  Mám ji taky a za ty tři roky zatím spokojenost 🙂

  Odpovědět
 6. bradka
  20. 11. 2011

  Taky mam uz 4 roky Microsoft Natural Ergonomic 4000 a maximalni spokojenost, doporucuju. Apple ma taky zajimave klavesnice ale nepise se mi na nich tak dobre jak na 4000.

  Odpovědět
 7. RobNeVada
  5. 2. 2012

  Ahoj,jestli uz neni pozde nehazej klavesnici do zita ,ale vymen tu dvoj redukci PS2 na USB ,ta mi taky udelala velke zle za obyc
  ps:jeste se podivej do biosu a zapni si funkce Port 64/60 Emulation a Legasy USB Support bez nich redukce nepojedou.
  Aaach ano znam ten pocit kdy klavesnice pri psani vydava ten prijemne klapavy zvuk

  Odpovědět
 8. Riamm
  30. 4. 2012

  No jo, ty časy dobře pamatuju. Byla to prima doba pravidelného squashe a dvou dílů Simpsonů po večeři.

  A základní desku jsi tehdy měl tuším ASUS. To můj tehdejší počítač později zdědila moje mamka, ale nedávno jsme usoudili, že už nestačí s dechem. A tak spolu zrovna dneska pojedeme na výlet do sběrného dvora…

  Spolubydlící

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky