Můj první měsíc na volné noze

První měsíc freelanceremUž je to více jak měsíc, co jsem opustil svou práci a přesunul jsem se na vlastní volnou nohu, kde se živím kreslením vektorových ilustrací pro zahraniční fotobanky. Kde pracuji? Jak se mi pracuje? Je to lepší? Jaké jsou výsledky? Co se zlepšilo, co zhoršilo? Jak to bude dál? Vyplatí se to?

Kde nakonec pracuji

Původně jsem plánoval pracovat z nějakého coworkingového centra. Na začátku se mi tato představa velmi líbila, ceny byly přijatelné, dokonce jsem se podíval i do jednoho centra – Coffice u metra I.P.Pavlova. Ale nakonec mě odradilo to, že v coworking centru se můžou vyskytovat různí lidé, že tam člověk nemůže nechávat svůj bordýlek jen tak na stole, ale raději zamykat do skříňky. Jasně, nikdy se nic neztratilo, ale prostě toto na mě nepůsobilo až tak dobře. Navíc jsem dostal nabídku od známého, co vlastní realitní kancelář (Reality Consult – hledáte-li byt či dům, určitě vyzkoušejte), že má u sebe volný stůl za ještě nižší cenu. Navíc byla tato kancelář na pěkném místě – pár metrů od metra Karlovo Náměstí (dobrá dostupnost na vlak do Klánovic a blízko mé bývalé práce, takže jsem mohl chodit na obědy a floorbal, fotbal s ex-kolegy).

Bohužel po cca měsíci se tato firma stěhovala do Holešovic (a já s nimi), takže některé výhody se trochu zmenšily (vzdálenosti zvětšily), ale musím přiznat, že tu jsem spokojen. Firma je to menší, je tu klid na práci a úplně jiné prostředí a problémy než v IT/Web kolektivech.

Mimochodem v naší kanceláři je volná jedna místnost k pronájmu:

  • poloha: cca 100 metrů od zastávky tramvaje Veletržní
  • velikost místnosti cca 20m2
  • cena 4000,– / měsíc se vším všudy (nájem, energie, internet)
  • okno do vnitrobloku, ticho
  • pronajímatel je velmi přístupný, lze se s ním dobře domluvit

Máte-li zájem, ozvěte se (petr (at) va­clavek.com, případně napište komentář), na požádání i vyfotím (teď je tam ale skladiště).

Čas

Připadá mi, že co se tvorby pro fotobanky týče, udělám toho jen o trochu více. Těch uvolněných 8 hodin, co jsem dříve trávil v práci se rozplynulo – částečně za to mohou nemocné děti, částečně je za tím zabydlování kanceláře, instalace počítače a zabíhání nových pracovních postupů.

V čem jsem si pohoršil

  • nic mě nenapadá (snad jen mi trochu chybí ten super kolektiv :))

V čem jsem si polepšil

  • žádné pracovní starosti
  • žádné nudné nic neřešící hodinové telekonference
  • žádné dělání nesmyslných, zbytečných věcí (redesign několika desítek webů každý rok, jen proto, že se změnilo vedení firmy) a nebavících věcí
  • žádné dovolování a domlouvání dovolené, pozdních příchodů, brzkých odchodů (ač to bylo v pohodě možné, včetně práce z domova, bylo to trochu opruzující)
  • více času na squash (ale vícekrát jsem nebyl, neboť jsem poslední dobou nachcípaný) a jiné aktivity během dne

Změnily se výdělky?

Jasně, výdělky z fotobank šly nahoru, ale opravdu nejsem schopen zjistit, jak moc za to může mé vyšší nasazení, protože momentálně – podzim a zima je fotobanková sezóna (zatím každý rok šly v tuto dobu výdělky nahoru, aby pak v lednu spadly na polovinu).

Pravdou je, že jsem zdvojnásobil počet ilustrací, které vytvořím za týden. Pozitivní zpráva je, že i přes to množství mě to stále baví a mám stále ještě hodně nápadů, co kreslit.

Co zlepšit

Rozhodně workflow – něco dělám doma na počítači, něco v kanceláři, pracovní soubory mám rozházené na dvou počítačích, přenosném disku a flashce, prostě bordel. Na něco jsem našel pěkné řešení s použitím Dropboxu, ale o tom napíšu ve zvláštním článku. Další věcí je vlastní práce – občas přeskakuji mezi Illustratorem, Twitterem, psaním článků, čtením blogů, kontrolou výdělků, nahráváním na fotobanky a ve finále neudělám skoro nic. Je potřeba si den lépe naplánovat a využívat nějakou GTD nebo ToDoList aplikaci – pracuji na tom.

Výsledky za říjen

  • v kanceláři jsem byl tak 16 hodin týdně, občas jsem pracoval doma přes den (po večerech stejně jako dříve)
  • 75 vektorových ilustrací
  • 1 článek na tomto blogu
  • 3 články na webu fotobanky.cz
  • na další plánované aktivity nebylo dosti času

Na závěr musím říct, že změny nelituji a zpátky by se mi rozhodně nechtělo!

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

24 Komentářů

  1. Jiří Šoman
    9. 11. 2011

    Vítej na Volné Noze!

    Co jsem přešel ze zaměstnání do režimu práce na volné noze docela se mi také ulevilo. Jediné co občas potrápí je, že nevíš zda další měsíc bude na chleba.

    Na TODO jsou zajímavé aplikace Wunderlist a ta co je integrována do iOS5. Postupně jsem ale přešel na Evernote, která mi slouží opravdu ke všemu od vytváření TODO listů po ukládání myšlenek. Ale jestli pracuješ na Macu, bohatě vystačíš se základním softwarovým vybavením.

    Pravda, ale poslední dobou v tom mám pořádnej bordel kvůli přechodu do startupového režimu.

    Odpovědět
  2. Lucie
    9. 11. 2011

    Skvělá aplikace na synchronizaci souborů je SugarSync. Mám to stejně – půlku práce na počítači v práci, půlku doma, věčně mi něco chybí. Tady je 5GB prostoru na sdílení složek mezi počítači, dokonce mám dojem, že dostanete 500MB navíc, když se registrujete přes můj partnerský odkaz:
    https://www.su­garsync.com/re­ferral?…
    Určitě stojí za vyzkoušení.

    Odpovědět
  3. Petr Václavek
    9. 11. 2011

    Evernote jsem zkoušel už několikrát, ale nesedl mi. Chci něco hodně jednoduchého, přehledného…

    SugarSync to bude něco podobného jako DropBox, jako je to fajn, ale já třeba za den vyprodukuju 100MB vektorů a to se mi synchronizovat nechce (doma mám jen pomalé ADSL). Takže se snažím o nějaký kompromis – něco na falshce, něco na DropBoxu.

    Odpovědět
  4. Jiří Šoman
    9. 11. 2011

    Aplikací existuje spousta, pravda.

    Zkus třeba:
    http://www.mit­vsehotovo.cz/…e-v-deskach/

    Zajímavá a dobře se používající:
    http://www.re­memberthemilk­.com/

    Trochu těžkopádný omnifocus: http://www.om­nigroup.com/…s/om­nifocus/

    Dobrá je také Things, ale je tam častý problém se synchronizací:
    http://cultured­code.com/thin­gs/

    Z mého pohledu top:
    http://www.wun­derlist.com/

    Odpovědět
  5. Anna_Designbox
    9. 11. 2011

    Také bych neměnila volnou nohu za práci ve firmě. Je to bezva – žádný boss. Ale mám občas problém donutit se pracovat. Když jsem pracovala v reklamce, přišla jsem domů v půl 7 a ještě jsem zvládla třeba dva úkoly. Teď se mi čas taky záhadně rozplývá, jak píšeš, udělám toho zhruba stejně. 🙂 A jinak ty přenosy dat určitě doladíš. Držím palce, ať to šlape! 🙂

    Odpovědět
  6. JonnyDrake
    9. 11. 2011

    Mě k synchronizaci souborů (poslední tři roky) bohatě stačí ta flashka.
    Ale je pravda že u mě je to max 2× týdně (studentské migrování mezi domovem a privátem).

    Pokud bych měl synchronizaci praktikovat častěji, tak by to mohlo být dost prudící.

    (a je pravda že na twitteru jsi vidět víc, což je dobře)

    Odpovědět
  7. Matyáš
    9. 11. 2011

    Mě osobně na organizaci vyhovuje Tudumo! Je to jednoduché a přehledné… Vyjde asi na 30 dolarů, to je podle mě solidní cena. Osobně sem na Windows nic lepšího zatím neviděl.
    http://www.tu­dumo.com/

    Odpovědět
  8. Farna
    9. 11. 2011

    Taky jsem se plácal s flashkama apod. Pak po několika měsících škudlení v Dropboxu s free 2 GB + něco na jiné e-maily (za každý 500 MB navíc) jsem si zaplatil asi za 1800 Kč/rok verzi s 50 GB a zatím jsem spokojen. Škoda, že máte problém s pomalým netem. Jinak články super, mě by zajímal hodně i pohled na věci okolo přechodu z OSVČ jako vedlejší příjem na HPP atd.

    Odpovědět
  9. Petr Václavek
    9. 11. 2011

    Tolik komentářů jsem ani nečekal.
    K těm ToDoListům – určitě hledám něco webového, nechci žádnou desktopovou aplikaci (pracuji na různých počítačích, nechci s sebou nic tahat) a ideálně aby se to dalo propojit s GMailem, a Google kalendářem – momentálně testuji http://gqueues­.com a až na trochu ošklivější barvy to vypadá docela použitelně.

    Farno,
    co se týče přechodu z vedlejšího OSVČ na hlavní OSVČ, tak je to jednoduché – na sociálce (ČSSZ) se stačí telefonicky domluvit a pak emailem oznámit změnu. A pak zajít do své zdravotní pojišťovny a tam to také nahlásit – na místě vyplníte formulář a řeknou vám, kolik musíte platit zálohy. To je vše.

    Odpovědět
  10. Marek
    9. 11. 2011

    Dobrý deň Peter,

    Už dlhšie sledujem váš blog.
    Na organizovanie času, by vám mohla pomôcť táto metóda: http://www.po­modorotechniqu­e.com/

    Nebudem to rozpisovať, všetko je napísané na tej stránke. Je vhodná aj na veľké projekty. Ale dobre sa dá využiť na vaš typ práce.

    Prajem Vám veľa úspechov!

    Odpovědět
  11. Farna
    10. 11. 2011

    Úřadové kolečko je mně jasné. Teďka musíte vést klasické měsíční účetnictví? Vím, že jste psal, že máte někoho na daně, ale i tak, přibylo pro vás papírovaní, apod.? Danit se dá stále paušálem? Co účtování ve fotobankách? Děláte měsíčně? Nebo máte nastaveny vyšší limity, aby platby chodily za delší časový úsek? Proč se ptám… nebaví mě dělat ani ročním zúčtování a to mám minimum věcí na živnostňák. Prostě mě papírování nebaví. 🙂 Možná to roční je právě horší v tom, že to člověk nechává na konec roku a nedělá průběžně… 🙂

    Odpovědět
  12. Lenka
    10. 11. 2011

    11 – to Farna
    Píšete sice dotaz na Petra, nicméně si dovolím také napsat k tomu svoje. Já osobně při práci na volné noze nijak zvlášť papírování „neřeším“. Nepřijde mi, že by to bylo až tak hrozné. Dnes už jde většina věci elektronicky, takže mám jednak speciální externí disk, kam si ukládám vešekré elektronické výpisy, faktury a naskenované doklady. Jednou za měsíc to vytisknu a dávám spolu s normálními doklady (těch mám ale za rok minimum) do krabice a jednou za rok odnesu účetní, která mi to vše zpracuje. Vím, že ona z toho není obzvlášť dvakrát nadšená, nejsem nejlepší klient 🙂 Ale za těch cca 7 let už si zvykla. Zaplatím jí za rok 2 tisíce korun a ona mi účetnictví vrátí vzorně nalepené na A4 listech a seřazené v šanonu, udělá za mne daňové přiznání a ostatní papíry. Pokud během roku je nějaká změna, tak mi kontaktuje e-mailem. Takže z mé strany pohoda. Měsíční účetnictví nedělám 🙂 a nejsem plátce DPH.
    Papírování se bát nemusíte.

    Odpovědět
  13. Lenka
    10. 11. 2011

    Petře gratuluji k úspěšnému startu. S tou kanceláři jsi to vychytal dobře a i za skvělou cenu.
    S tím „únikem“ času si zvykneš. Po nějaké době si navykneš na určité pracovní návyky, stejně jako v kanceláři a půjde to. Obzvlášť předpokládám dobré návyky u Tebe, když jsi byl schopen po práci se věnovat rodině a v noci ještě 3 hodiny kreslit. Jen se člověk musí trochu zapřít a nevymlouvat se když se mu nechce. Také jsem s tím bojovala. Já už bych tedy dnes někam do kanceláře dojíždět nechtěla, jsem stejně jako Anna doma, ale už tady nemám malé děti, takže oproti Tobě jsem na tom líp 🙂 A už mám najetý styl, takže fakt každý den ráno sedím v 8 u PC a makám celý den (no, někdy třeba nemakám a jen pár hodin brouzdám po novinkách na netu, když mám míň zakázek 🙂 ) a pak vstávám od PC až když manžel přijde z práce a žádá večeři 🙂
    Jo, a abych nezapomněla. Před časem jsem se Tě ptala, kde bereš pořád inspiraci. Napsal jsi, že se stačí jen dívat a že je pořád je dost knížek a tutoriálů…. Tak po téhle Tvojí větě se mi rozsvítilo a teď nevím co dřív. Fakt se stačí jen dívat kolem sebe!
    Tak hodně štěstí a díky.

    Odpovědět
  14. JonnyDrake
    10. 11. 2011

    [12] účetní co chce za rok 2000,–?
    (mám zkušenost jen s daňařem – nemusím řešit nic jiného než příjmy z fotobank)
    Jen jsem měl vždycky představu že účetní toho musí řešit spoustu a podle toho chce taky zaplatit.

    Co vy ostatní kolik po vás chce váš účetní, kolik je „standart“?

    Odpovědět
  15. Lenka
    10. 11. 2011

    [14] jo, fakt chce po mně jen 2 tisíce za rok. Dohodil mi ji můj kamarád, který platí ty 2 tisíce každý měsíc. Jinak jsem z Plzně, ne z Prahy. Ale také by mi zajímalo, kolik si jinde berou. Tohle i mně přijde opravdu málo (obzvlášť za ten chaos, který jí tam přinesu :-), ale raději po tom neptrám, proč to tak je 🙂 A nedaním jen příjmy z fotobank, mám k tomu ještě i ostatní doklady, protože jsem grafik na volné noze.
    PS: já tam jdu ale jen v lednu s doklady za celý rok. Ale netuším, jestli je to tím, nebo ne.

    Odpovědět
  16. bradka
    20. 11. 2011

    Dropbox na takove ty klasicke dokumenty, par obrazku je vyborne reseni, ale verim ze pro grafika co by mel denne synchronizovat 100 a vice mega na pomalem pripojeni to uz neni. Po delsim vybirani nastroju pro Time management jsem skoncil u rememberthemilk, wunderlist je az moc jednoduchy, todolist od googlu taky, Things je zatim bez cloudu a horsi synchronizaci, doit neni moc funkcni.

    Odpovědět
  17. Michal
    22. 11. 2011

    Přesně tak. Práce z domů je velmi dobré řešení, ale jak si to tady pročítám všichni se potýkáme ze stejnými problémy. Organizace času, ponorková nemoc atd. ale samozřejmě to má i své výhody, kterých bych se nevzdával. Můj problém v reklamkách byl především uznáváni autorit a soustředění na práci pod nesmyslným nátlakem. No a ve finále dostanete cca 1/3 za práci než dostala firma. Jinak přeskakování mezi práci twitterem a dalším není na škodu člověk se odreaguje za účelem vlastní propagace, proto to není ztráta času 🙂

    Odpovědět
  18. Hud1ai2
    23. 11. 2011

    Já bych se chtěl jen zeptat na těch 75 ilustrací. Nějak mi nejde do hlavy, že bych byl schopen vymyslet takové množství každý měsíc a ještě tak, aby každé dílo bylo jedinečné. Nebo v tom hledám zbytečné složitosti? 🙂 Přeci jenom člověk má nějak z podstaty dáno si ten život ještě více ztěžovat 🙂

    Odpovědět
  19. Petr Václavek
    23. 11. 2011

    Hud1ai2, přesně tak, hledáte v tom složitosti. Základem práce pro fotobanky je vytvořit prodejnou ilustraci za co nejkratší dobu. A proto je potřeba RECYKLOVAT – když strávím 20 minut nad tvorbou jedné ikonky, je potřeba z ní udělat dalších 5 a více ilustrací, aby se ten čas zaplatil. Samozřejmě abyste takto mohl kombinovat je potřeba mít už za sebou slušné portfolio několika set ilustrací.

    Moje práce vypadá tak, že v pondělí se podívám na své ilustrace z minulého týdne a k polovině z nich udělám recyklaci – změním barvy (5 sekund), něco přidám, zkombinuji, nahradím. Druhou půlku várky pak udělám něco nového, abych měl i v následujících týdnech co recyklovat.

    No asi o tom napíšu nějaký delší příspěvek i s konkrétními ukázkami, protože spousta lidí jde na to prostě špatně a tráví hodiny nad ilustrací, která se pak třeba ani neprodá…

    Odpovědět
  20. Tomáš Hájek
    23. 11. 2011

    Dobrý den,
    i já jsem chtěl popřát hodně štěstí. Já jsem na volné noze tak napůl, Mám trvalou práci, takřka denně pro jednu redakci a pak další věci, jako články, fotky fotobanky.Ale v podstatě mě sem tam postihne některý ze zmíněných neduhů – nesoustředěnost, rozstěkanost či snadha dělat pět věcí zaráz. Jako fotograf zpracovávám archiv a k vybraným fotkám píšu články. Nejhorší je, když se dostanu do psací nálady a pípně e-mail, něco urgentního, nebo se ozve někdo via skype a předpokládá odpověď obratem. Musím říct, že mi dost pomohlo zorganizovat si věci dle GTD i když i tam mám rezervy. Nicméně, pracuji doma, dokonce v obýváku, ale naučil jsem se už si k práci nepouštět televizi. Dcera je do 3 hodin ve školce, kdy ji vyzvednu, poté, co ji tam v 8 ráno odevzdám. Žena se vrací kolem páté a pak už neudělám kloudně nic, protože je kolem takový šrumec, že není šance. To je čas věnovat se rodině. Jestli se ještě dá ěnco udělat, tak až hodně v noci a musím říct, že to moje efektivita rapidně klesá, takže se vyplatí jít si po The big bang theory lehnout a přivstat si ráno. Výhodou je že neplatím žádný nájem a většinu dní se prostě doma najde pracovní doma, kdy jsem sám. A to ještě občas stihnu uvařit polívku, oběd nebo udělat domácí nudle. :o)
    Nicméně všechno, co dávám do fotobank jsou fotky a rád ybch se naučil dělat ilustrace. Dal byste mi nějaký tip, odkaz nebo návdo, jak se prokousat k nějaké jednoduché ilustraci třeba jako je tahle? http://www.dre­amstime.com/…ma­ge18253520, tedy zdá se mi být jednoduchá, ale možná se taky pletu.

    Odpovědět
  21. Petr Václavek
    30. 11. 2011

    Zdravím Tomáši,
    vidím, že všichni válčíme s podobnými problémy. Já doma moc pracovat nemůžu, protože děti tu máme dvě a mladší ještě nechodí do školky. Takže asi tak 3× týdně vyrážím do centra do kanceláře.

    K tomu illustratoru – na webu je spousta tutoriálů a dokonce i seriálů pro začátečníky. Většina tedy v angličtině, ale najdou se už i v češtině, stačí hledat. Já sám jsem jednu dobu vybíral ty nejlepší a dával je na své stránky, teď jsem ale dlouho nenašel čas na opětovné obnovení tohoto nepravidelného seriálu.

    Stačí dát do vyhledávacího políčka na mém blogu heslo illustrator a dostanete přehled všech článků o illustratoru – jsou mezi tím i mé vlastní jednoduché tutoriály a odkazy na další povedené tutoriály na webu, tak snad to tak bude stačit.

    Odpovědět
  22. Tomáš Hájek
    1. 12. 2011

    Díky za odpověď. A těším se na Druhý měsíc na volné noze!

    Odpovědět
  23. Olga
    10. 12. 2011

    Zdravím všechny, díky za Vaše postřehy. Na konci října jsem odešla ze zaměstnání a nyní si zakládám vlastní firmu. Zatím jsem jen běhala po úřadech a snažila se zůstat v kontatku s lidmi, kteří by mohli být moji budoucí klienti. Jsem účetní, jinak umím daně a finance obecně (včetně realizace úspor). Taky správu nemovitostí a další administrativu. Dělala jsem deset let v zahraniční realitní kanceláři. S tím časem jsem na tom podobně jako většina z Vás… člověk si zvykne na trochu jiný režim a zatím toho stíhám méně než dřív. Ale myslím, že je to kvůli tomu, že ještě nemám moc zakázek.
    Jinak co se týká ceny za účetní služby – hodně záleží na tom, kolik dokladů máte. Je to individuální. 2 tisíce za rok je opravdu málo, ale jestli to paní účetní zpracuje za pár hodin…:-) Kdybyste někdo potřeboval pomoci (jsem z Prahy), neváhejte se na mne obrátit. Ráda pomůžu. A ceny budou rozumné.

    Odpovědět
  24. Petr Václavek
    13. 12. 2011

    Hud1ai2, vracím se k vašemu dotazu na 75 ilustrací za měsíc – za listopad jsem jich vytvořil už přes stovku. O tom jak jsem to dokázal a jak je to v podstatě jednoduché píšu v článku Jak kreslit vektorové ilustrace pro fotobanky

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky