Rok 2014 na volné noze

Stejná místnost, jako v loňském reportuPřesně podle původních předpokladů se interval mého reportování z volné nohy i nadále prodlužuje. jinými slovy vítejte u reportu za celý uplynulý rok 2014. A věřte mi, že to byl rok nabitý velkými osobními událostmi.

Rekonstrukce

Větší část roku byla ve znamení rekonstrukce domu – bydleli jsme na podnájmu u kamarádky, řešili rekonstrukci s firmou, která ji prováděla, neustále něco vybírali, měnili, předělávali, obhlíželi, projednávali, opět měnili, kontrolovali. Musím poděkovat své manželce, protože většinu věcí – ať už šlo hledání a vybírání vybavení nebo o jednání se stavební firmou – obstarávala ona.

Terezka

Do toho se nám v dubnu narodilo třetí dítě (Terezka) a v červenci jsme se konečně stěhovali zpět do svého zrekonstruovaného bydlení. Samozřejmě, že ještě stále není přestavba zcela dokončena, ale naštěstí se už jedná jen o dořešení a dokoupení vnitřního vybavení (skříně, televize, obrazy, nábytek, zahrada).

Terezka

Každopádně od narození Terezky nám volného času rapidně ubylo, ale naštěstí v mém podnikání na volné noze se to dá stále dobře ukočírovat (nevím, jak bychom to časově zvládli v případě, že bych chodil pravidelně na 8–10 hodin denně do práce). Od února začala manželka chodit na poloviční úvazek do práce, takže hlídání Terezky je teď z poloviny na mně.

Fotobanky

Musím to zaklepat, mé ilustrace si ve fotobankách vedou stále dobře a tak můžu i nadále zůstat na volné noze a pracovat jen několik hodin týdně. Oproti roku 2013 jsem nahrával mnohem více, snažil jsem se vytvořit alespoň 10 nových obrázků za týden, což se mi víceméně podařilo a rok jsem zakončil se 725 novými vektory.

Moje tvorba ve fotobankách v roce 2014

Aktuální žebříček fotobank za uplynulý rok:

Shutterstock absolutní jednička, pak dlouho dlouho nic, pak Fotolia, na třetím místě Depositphotos, pak Dreamstime, který se pozvolna propadá a na paty už mu šlape 123RF, s odstupem následuje Bigstock, Canstock, VectorStock. Na konci už jen ThinkStock (bývalý StockXpert) a StockFresh.

Pokud také prodáváte své práce ve fotobankách, tak mi prosím vyplňte tento krátký dotazník – je to již 5. ročník mého fotobankového průzkumu. Výsledky předchozích ročníků si můžete prohlédnout na mém fotobankovém webu v sekci Fotobankový průzkum.

Mimochodem také bych rád v následujících týdnech uspořádal zimní fotobankový sraz v Praze, takže pokud máte zájem, sledujte twitter a nebo facebook fotobank, dám tam určitě vědět, kdy a kde to bude.

Na knihu se vždy najde trocha času

Ač to vypadá, že jsem časově úplně vytížen, na knihu si vždy pár minut najdu. Ať už je to cestou do kanceláře, krátké minuty před usnutím a nebo dlouhé minuty při uspávání nejmladší. Nakonec jsem dokázal za ten rok přečíst 52 knih, více jsem se o těch nejlepších rozepsal ve zvláštním příspěvku Nejlepší knihy za rok 2014. Pokud si stěžujete, že nemáte na čtení čas, tak zkuste vypnout televizi a internet 🙂

Také jsem začal psát více recenzí a to i na beletrii (tu mi v elektronické podobě pro můj Kindle poskytuje server Palmknihy). Odbornou literaturu si beru hlavně od skvělého nakladatelství Melvil publishing, protože u nich je to co kniha, to perla.

Na konci roku mě napadl skvělý nápad, jak se při přípravě knižní recenze kreativně vyřádit – rozhodl jsem se, že ke každé recenzi přidám pořádnou doprovodnou fotografii nebo fotomontáž. Od té doby už při objednávání a čtení přemýšlím, jak obálku netradičně nafotím. O tom, jak se mi to povedlo se můžete přesvědčit v posledních recenzích:

In Nomine Sanguinis ve čtečce

Budu rád, když mi do komentářů napíšete, která fotka se mi nejvíce povedla.

Mé webové projekty

Kvůli časovému presu nějak nestíhám psát pro všechny své weby, ale snažím se. Takže střídavě se věnuji hlavně webu fotobanky.cz nebo ilustrator.cz, ale rád bych se jim věnoval ještě mnohem více. Každopádně stále hledám autory, kteří by na tyto weby psali o fotobankách nebo o vektorové grafice – máte-li zájem, ozvěte se mi!

Rád bych zde pochválil komunitu, která kolem mých webů vzniká. Na ilustrator.cz se podařilo během několika dní vytvořit skvělé komunitní PFko (příští rok začneme dříve). U fotobank je skvělá banda lidí na diskuzním fóru, která vždy, rychle a dobře poradí každému nováčkovi (toho si hodně cením). Skvělé reakce dostávám také emailem a ve fotobankovém průzkumu (hodně mě to motivuje). Některé by stály za samostatný článek v sekci fotobankové příběhy, proto chcete-li zveřejnit svůj příběh o tom, jak jste se dostali k fotobankám, neváhejte a napište mi.

PF 2014 od grafiků z webu ilustrator.cz

Ilutrika, je další projekt, na který jsem minulý rok skoro nesáhl, ale i přesto se trika dále prodávají (není to žádná sláva, ale jsem rád, že to trochu funguje). Letos snad přidám nějaké další motivy a udělám menší propagaci. Nějaká spolupráce se mi už rýsuje na obzoru. Každopádně ještě pořád hledám nějakého schopného dodavatele na tisk triček.

Sport

Ač se to nezdá měl jsem v uplynulém roce i trochu času na sport, ale bylo ho podstatně méně, než by se mi líbilo. Na kole jsem najel 528 km a naběhal jsem 311 km. Žádná sláva, snad to letos bude lepší. Na squashi jsem byl snad jen 3× a pokaždé jsem to totálně projel.

Předsevzetí do roku 2015?

Předsevzetí do nového roku? Proč vymýšlet nějaká nová – ta loňská platí stále, protože jsem ani jedno z nich ještě nesplnil. Na rok 2015 přidávám jen sjednocení svých webů na jednu platformu (WordPress), protože mě ty ostatní systémy neskutečně iritují.

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

4 Komentáře

 1. Ala
  23. 2. 2015

  Dobrý článok pre motiváciu. Premýšla son predávať produkty na Etsy.com. Oni sú asi v Anglicku. Predávajú handmade výrobky aj bežné výrobky s potlačou trička, oblečenie, vankúše. Vraj tam chodí vela kupujúcich. Problem je že zrejme viac ludí kupuje od Amerických predajcov. Je to asi lepšie kôli poslaniu. Slováci češi b moc vecí nepredajú. Zrejme ludia kupujú podla krajiny. Iba keby mali dodávatela z Ameriky, napríklad tlač obrázkov na FineartAmerika alebo Saatchiart.com Čo si o tom myslíš?

  Odpovědět
 2. Petr Václavek
  23. 2. 2015

  http://etsy.com jsem slyšel, u nás máme klon http://fler.cz, takže také můžeš vyzkoušet. Obecně oproti fotobankám mají tyto systémy tu nevýhodu, že klientů je mnohem méně a je spíše na tobě, aby jsi ho sehnala (což není nic jednoduchého). Pokud ještě navíc vyrábíš skutečné nedegigitální věci, tak se musíš starat o jejich výrobu a poslání a do toho se mi moc nechce – časově se mi to nevyplatí.

  Odpovědět
 3. Ala
  23. 2. 2015

  Niektorí predajú stovky, tisíce výrobkov. Asi majú dobrú reklamu.

  Odpovědět
 4. Petr Václavek
  23. 2. 2015

  Hmm, to věřím. Buď mají tak kvalitní zboží, nebo zainvestovali do reklamy a nebo našli niku na trhu. Já netvrdím, že to nejde, jen se o ten obchod člověk musí starat, jinak budou prodeje hodně nízké.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky