Miroslav Žamboch: In Nomine Sanguinis

Miroslav Žamboch: In Nomine SanguinisMiroslav Žamboch se o průnik do upírské literatury zdárně pokusil v roce 2011 se svou knihou Visio in extremis, ve které si vytvořil svůj vlastní neotřelý svět s upíry (některé jeho nápady ohledně upírství byly opravdu originální). Nyní se do tohoto světa znovu vrací v dalším díle volné série „Klanové války“ nazvaném In Nomine Sanguinis (ve jménu krve).

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

V tomto románu není hlavní postavou upír, ale vlkodlak, který pátrá po tom, co se stalo s jeho smečkou… a samozřejmě je u toho spousta krve, střeliva a mrtvol. To už do tohoto kulhánkovského žánru prostě patří.

Na knížku jsem se těšil a abych nepodcenil přípravu a připomenul si svět, do kterého je příběh zasazen, přečetl jsem si znovu předchozí díl. Díky tomu můžu docela dobře srovnávat.

In Nomine Sanguinis ve čtečce

Upřímně řečeno, byl jsem trochu zklamán. Zpočátku jsem se v ději moc neorientoval (čekal jsem pokračování předchozího příběhu, nebo alespoň stejné postavy), navíc měl ten začátek trochu pomalejší a delší rozjezd a většina originálních nápadů ze světa upírů a vlkodlaků již byla známa z předchozího dílu. Hrdina je typický Žambochovský klaďas (Mirku, příští hlavní postavě dej i nějaké záporné vlastnosti a slabiny, jinak z toho bude Vinnetou nebo Mirek Dušín), příběh je poměrně jednoduchý, přímý a předvídatelný.

Tolik k těm slabším stránkám. Mezi ty silnější patří určitě umístění příběhu – děj se odehrává převážně v Beskydech (místní to určitě ocení a můžou provádět turisty po stopách George Maybacha Fredericksona, mohla by to být zajímavá atrakce).

Zdá se, že jsem knihu docela sepsnul, tak proč ji vůbec číst? Protože Žamboch prostě umí skvěle psát – nenechte se odradit pomalejším rozjezdem, závěr opravdu stojí za to. Nechápu jak to dokáže, ale jeho akční scény čte člověk se zadrženým dechem a běhá mu při tom mráz po zádech. Moc rád bych jednou vidět některé jeho příběhy zfilmované, úplně si představuji ty zpomalené záběry, dunící hudbu a střelné zbraně, svist čepelí… v tomhle podle mě nemá Žamboch konkurenci ani v zahraničí – nebo snad víte o nějakém jiném spisovateli, který dokáže tak dobře napsat akční scény?

Ano, bez mučení přiznávám, že In Nomine Sanguinis není autorova nejlepší kniha, ale pořád je to nadprůměrná akčňárna, kterou si rád znovu přečtu.

Hodnocení: 8/10

Miroslav Žamboch: In Nomine Sanguinis; Triton 2014, 264 stran, 279 Kč, ISBN: 978–80–7387–795–8, vyšlo také elektronicky na Palmknihy.cz

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce