Peter May: Pán ohně

Petr May: Pán ohněNa knihu Pán ohně jsem se těšil od dočtení autorovy předešlé trilogie, kdy jsem se poprvé dozvěděl, že nakladatelství Host bude vydávat i jeho ostatní knihy. Bohužel jsem měl příliš velká očekávání a tak jsem teď trochu zklamaný. Mám pro vás tedy dvě zprávy, jednu dobrou a jednu špatnou. Ta špatná je, že Pán ohně nedosáhl kvality trilogie z ostrova Lewis. Tou dobrou je ujištění, že i přes tento nedostatek, je to hodně dobré čtení plné akčního děje, pitvání mrtvol (alá kriminálka Los Angeles), lehké love story a několika vražd.

Román má v podstatě dvě hlavní postavy – čínského detektiva Li Jena a americkou soudní lékařku (odbornici na pitvy ohořelých mrtvol) Margaret Campbellovou, která přijíždí do Pekingu vyučovat na univerzitu a při tom začne pomáhat Li Jenovi s vyšetřováním smrti vysoce postaveného vládního vědce, jehož ohořelá, mrtvola byla nalezena v pekingském parku. Více už z děje nebudu prozrazovat ať vás neochudím o potěšení ze čtení.

Peter May: Pán ohně

Děj má poměrně rychlý spád, občas jsem nebyl schopen se od čtení odtrhnout. Ale oproti trilogii z ostrova Lewis byl hodně předvídatelný a obsahoval mnohem méně nečekaných zvratů. Co mi ale vadilo ještě více, byla druhá polovina knihy, kdy celý příběh tak nějak opustil běžnou (uvěřitelnou) realitu a vydal se cestou vhodnou spíše pro akční scifi / katatrofické filmy. Najednou to prostě nebylo tak uvěřitelné a tím to pro mě ztratilo část svého kouzla.

Ale na druhou stranu mě autor opět přiměl odložit knihu a otevřít vyhledávač a najít si v ní informace o době a místě, které bylo v ději románu zmíněné (hlavně tedy informace o kulturní revoluci v Číně). Nevím, jak to dělá, ale dokáže do textu zakomponovat sem tam nějakou šokující informaci, až to člověk nevydrží a začne si sám zjišťovat, jestli se to opravdu stalo a jestli to bylo až tak zlé i ve skutečnosti.

Nevydržel jsem to a dohledal si při psaní recenze ještě další informace a nevycházím z údivu – on ten autor si až tak moc nevymýšlel a skutečnost opravdu nebyla až tak daleko od toho sci-fi katastrofického filmu…

P.S. V tomto roce vyjde autorovi v češtině hned několik knih, takže se máme na co těšit: jednak to bude další díl z této série čínských thrillerů (Čtvrtá oběť) a pak úvodní díl francouzské série Akta Enzo Výjimeční lidé a jedna z jeho nejnovějších knih – Ostrov Entry.

Hodnocení: 8/10

Peter May: Pán ohně; Host 2015, 430 stran, 329 Kč, ISBN: 978–80–7491–235–1

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky