Austin Kleon: Ukaž, co děláš!

Austin Kleon: Ukaž, co děláš!Na světě je spousta výborných kreativních, ba přímo geniálních umělců, kteří vytváří neskutečná díla. Bohužel spousta z nás má introvertní povahu a tak se mnohdy stane, že zůstaneme nedoceněni, že si naší práce nikdo nevšimne. A přitom je to v dnešní digitální době tak snadné se prosadit, dát o sobě vědět (pokud tedy něco umíte). Stačí jen pravidelně ukazovat ostatním, na čem právě pracujeme.

Mnozí to sice dělají, nebo se o to alespoň snaží, ale spousta kreativců to bohužel neumí – většinou se totiž umělectví moc dobře neslučuje s marketingem a sebepropagací. Máte-li podobný problém (jste kreativní, ale neumíte se prosadit), doporučuji vám recenzovanou knihu Ukaž co děláš!. A stejně tak byste si měli přečíst i předchozí počin jejího autora Austina Keona: Kraď jako umělec. Nejen, že to jsou knihy malé, stručné, dobře čitelné, nápadité a skvěle graficky zpracované, mají dokonce i výborný obsah. Lze je sice přečíst během jednoho večera, ale doporučuji vám pomalejší tempo – přečtěte si vždy jen jednu dvě kapitoly, řádně si text vychutnejte, nechte odležet a pak hned nasaďte do praxe.

#ukazcodelas
Když jsem fotil zátiší s touto knihou pro recenzi, vlezla mi do záběru naše nejmladší. Nakonec jsem ji tam ale nechal, protože to je vlastně můj třetí největší projekt, který jsem vytvořil a na kterém budu ještě celý život pracovat 🙂

O čem tedy Austin Kleon v této knize píše? To vám v podstatě osvětlí hned první citát v knize:

Největším problémem, který musí umělec vyřešit, je, jak zařídit, aby si ho všimli
Honoré de Balzac

Myslím, že to je nejvýstižnější citát z celé knihy, ale podobných trefných citátů najdete v textu mnohem více, občas mám až pocit, že si je snad sám vymýšlí.

Zpátky k obsahu. Kleon se vám snaží stručně (není moc ukecaný) ukázat, jak máte nasdílet své tvůrčí procesy ostatním, jak je zaujmout, pravidelně publikovat zajímavé kuriozity z vašeho oboru, odkazovat na ostatní, vyprávět dobré příběhy, které přitáhnou a nebát se prozrazovat své knowhow. A když se pak budete jeho radami řídit, určitě to zvedne vaši reputaci a zájem potenciálních zákazníků.

Popravdě nečekejte, že by autor ve své knize odhalil nějaké neotřelé, ryze originální myšlenky a nápady – nic z toho co píše není žádným tajemstvím. Autor to jen pěkně popsal, uspořádal a vysvětlil, takže když to pak člověk vidí takhle jednoduše napsané černě na bílém, tak se jen ťukne do čela a řekne si no jo, to je ono!

O tom, že to funguje jsem se přesvědčil hned po přečtení první kapitoly, kdy jsem se Kleonovou radou začal řídit a snažil se každý den (kdy jsem něco tvořil) nasdílet něco z toho na svůj twitter. A záhy přišlo první ovoce – po nasdílení abstraktního obalu na knížku se ozval jeden spisovatel, že se mu obálka líbí a že až knihu dopíše, tak by ji rád použil 🙂

Co sdílet podle knihy Ukaž, co děláš!

Pokud jste kreativec, který se potřebuje zviditelnit, pak je recenzovaná kniha pro vás nezbytností. Až pak budete podle Kleonových rad sdílet svou práci na twitter, tak nezapomeňte přidat tag #ukazcodelas

Hodnocení: 10/10

Austin Kleon: Ukaž, co děláš! Jan Melvil Publishing 2014, 224 stran, 299 Kč, ISBN: 978–80–87270–92–9

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

1 Komentář

  1. Moc se mi líbí, jak jste napsal, že Vaše malá je třetí největší projekt, na kterém vlastně ještě budete celý život pracovat! 🙂

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky