Steve Krug: Webdesign – Nenuťte uživatele přemýšlet (2. aktualizované vydání)

Steve Krug: Webdesign – Nenuťte uživatele přemýšlet (2. aktualizované vydání)Použitelnost, to je jeden ze základních pilířů, na kterých stojí kvalitní weby. Pokud je web navržen uznávaným grafikem, naprogramován špičkovým programátorem, dodržuje do puntíku poslední specifikaci XHTML, validátor po jeho zkontrolování ani nepípne a přitom všem nesplňuje základní požadavky použitelnosti, je prostě nepoužitelný a odrazí se to citelně na jeho výsledcích (ať už je to prodejnost zboží nebo počet vracejících se čtenářů). Důvod je prostý – uživatel musí nad jeho použitím přemýšlet a to bolí a zdržuje (navíc konkurence je vzdálená jen dva-tři kliky).

Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Jednou z nejlepších (a nejuznávanějších) knih o použitelnosti je „Nenuťte uživatele přemýšlet“od Steve Kruga, která u nás vyšla již před lety (recenze předchozího vydání) a jejíž druhé aktualizované vydání se nedávno objevilo v knihkupectvích. Díky tomu, že principy použitelnosti tak rychle nezastarávají, obsahuje krom mírně poupraveného textu prvního vydání jen 3 nové kapitoly.

Na knize je skvělé, že donutí čtenáře (webdesignéry), aby viděli stránky z pohledu návštěvníků a nikoliv z pohledu jejich tvůrců. Díky čemuž najednou uvidí spoustu nelogičností, nedostatků v obsahu, názvech, uspořádání… A má pro vás i řešení pro případ, kdy tohoto pohledu nebudete schopní – testování použitelnosti – poradí kdy, jak a s kým jej provádět.

Nové kapitoly (umístěné v závěru knihy) pojednávají o tom, jak je nutné o uživatele pečovat, o kaskádových stylech v souvislosti s použitelností a konečně dva emaily, které můžete poslat svému šéfovi, pokud po vás chce, abyste na stránkách použili něco odporujícího pravidlům použitelnosti.

Podílíte-li se na tvorbě webů (ať už jako grafik, kodér, programátor či copywriter), určitě byste si měli tuto knihu přečíst – berte to jako povinnou literaturu. Pakliže máte starší vydání, myslím, že aktualizace není nutná, neboť přidané látky není mnoho a nemá tak velký význam, jako zbytek knihy.

Hodnocení: 10/10, titul měsíce

Steve Krug: Webdesign – Nenuťte uživatele přemýšlet (2. aktualizované vydání); Computer Press 2006, 167 stran, 289 Kč, ISBN: 80–251–1291–8

Komentáře

1
18 říjen 2007, 15:20

S nejvyšším možným hodnocením souhlasím – knížka vám opravdu ukáže úhel pohledu, do kterého byste se vy sami (tvůrci webu) ztěžka dostávali.

Co v recenzi nepadlo: ač je knížka skoro o 300 stránkách, je hodně názorná a (dů)vtipně napsaná, čte se hodně rychle. Pravidla o použitelnosti webu, co se S. Krugg snaží předat, sám ve velké míře aplikuje i na knihu (přehlednost, vypichování důležitých bodů, optimální delka textů, atd.).

Knížka se tedy přečte rychle a přitom si odnesete to podstatné – jak autor zamýšlel.

 
2
18 říjen 2007, 15:38

[1] 300 stránek kniha rozhodně nemá! To je na ní to krásné – je malá, stručná, se spoustou obrázků a kreslených vtípků a přece dá čtenáři více informací než tlustá nudná bichle.

 
3
18 říjen 2007, 21:49

Webdesignerova bible. Rozhodně stojí za přečtení a nejen lidem z oboru. Hodí se každému, kdo tvoří produkt, který bude používat někdo jiný. Nutno vlastnit!

 
4
19 říjen 2007, 00:07

Ano, mělo tam stát skoro o 200 stránkách. Ale dojem z ní máme stejný. Ostatně autor zamýšlel napsat jí tak, aby byla k přečtení během cesty letadlem (a určite nemyslel zaoceánský let :)

 
5
20 říjen 2007, 19:47

Knížka se dá přečíst velmi rychle i díky tomu, že je napsaná čtivě. Výborné jsou názorné příklady a doplňující obrázky, na kterých je vidět i praktický rozdíl.

 
6
Misojogi
22 říjen 2009, 18:19

kniha existuje uz aj na internete v elektronickej podobe
http://rapidsha­re.com/…-100man.djvu

Na otvorenie pouzijeme tento DJVU Viewer

http://www.sof­tpedia.com/…DjVi­ew.shtml

dufam ze som prispel uzitocne k veci…:-)

 
7
Erick
5 leden 2010, 17:57

Co tak čtu je kniha asi fakt dobrá. avšak jsem začátečník v oboru CSS a ptám se, jestli je kniha vhodná i pro mě?

 
8
5 leden 2010, 18:00

Tato kniha nemá nic společného s HTML, CSS ani žádnou jinou konkrétní technikou. Je to obecnější pojednání o tom, jak dělat použitelné weby.

Takže pokud hodláte navrhovat a tvořit weby, pak je to kniha pro vás (a dovoluji si říct, že jedna z nejzásadnějších).

 
9
11 srpen 2010, 22:48

Knížka má sice 160 stran, ale z toho je asi 20 stran povídání o čem knížka bude a kdo se na ní podílel :) Jinak musím ocenit velice názorné příklady a to nejen z prostředí webových stránek.
V knížce jsou vypíchnuty základní pravidla při tvorbě použitelného webu (bez technických detailů) a jak použitelnost testovat. Doporučuji k přečtení všem co tvoří weby, máte to přečtené za chvilku :)

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce