Steve Krug: Webdesign – Nenuťte uživatele přemýšlet (2. aktualizované vydání)

Steve Krug: Webdesign – Nenuťte uživatele přemýšlet (2. aktualizované vydání)Použitelnost, to je jeden ze základních pilířů, na kterých stojí kvalitní weby. Pokud je web navržen uznávaným grafikem, naprogramován špičkovým programátorem, dodržuje do puntíku poslední specifikaci XHTML, validátor po jeho zkontrolování ani nepípne a přitom všem nesplňuje základní požadavky použitelnosti, je prostě nepoužitelný a odrazí se to citelně na jeho výsledcích (ať už je to prodejnost zboží nebo počet vracejících se čtenářů). Důvod je prostý – uživatel musí nad jeho použitím přemýšlet a to bolí a zdržuje (navíc konkurence je vzdálená jen dva-tři kliky).

Jednou z nejlepších (a nejuznávanějších) knih o použitelnosti je „Nenuťte uživatele přemýšlet“od Steve Kruga, která u nás vyšla již před lety (recenze předchozího vydání) a jejíž druhé aktualizované vydání se nedávno objevilo v knihkupectvích. Díky tomu, že principy použitelnosti tak rychle nezastarávají, obsahuje krom mírně poupraveného textu prvního vydání jen 3 nové kapitoly.

Na knize je skvělé, že donutí čtenáře (webdesignéry), aby viděli stránky z pohledu návštěvníků a nikoliv z pohledu jejich tvůrců. Díky čemuž najednou uvidí spoustu nelogičností, nedostatků v obsahu, názvech, uspořádání… A má pro vás i řešení pro případ, kdy tohoto pohledu nebudete schopní – testování použitelnosti – poradí kdy, jak a s kým jej provádět.

Nové kapitoly (umístěné v závěru knihy) pojednávají o tom, jak je nutné o uživatele pečovat, o kaskádových stylech v souvislosti s použitelností a konečně dva emaily, které můžete poslat svému šéfovi, pokud po vás chce, abyste na stránkách použili něco odporujícího pravidlům použitelnosti.

Podílíte-li se na tvorbě webů (ať už jako grafik, kodér, programátor či copywriter), určitě byste si měli tuto knihu přečíst – berte to jako povinnou literaturu. Pakliže máte starší vydání, myslím, že aktualizace není nutná, neboť přidané látky není mnoho a nemá tak velký význam, jako zbytek knihy.

Hodnocení: 10/10, titul měsíce

Steve Krug: Webdesign – Nenuťte uživatele přemýšlet (2. aktualizované vydání); Computer Press 2006, 167 stran, 289 Kč, ISBN: 80–251–1291–8

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

9 Komentářů

 1. Kalmir
  18. 10. 2007

  S nejvyšším možným hodnocením souhlasím – knížka vám opravdu ukáže úhel pohledu, do kterého byste se vy sami (tvůrci webu) ztěžka dostávali.

  Co v recenzi nepadlo: ač je knížka skoro o 300 stránkách, je hodně názorná a (dů)vtipně napsaná, čte se hodně rychle. Pravidla o použitelnosti webu, co se S. Krugg snaží předat, sám ve velké míře aplikuje i na knihu (přehlednost, vypichování důležitých bodů, optimální delka textů, atd.).

  Knížka se tedy přečte rychle a přitom si odnesete to podstatné – jak autor zamýšlel.

  Odpovědět
 2. Petr Václavek
  18. 10. 2007

  [1] 300 stránek kniha rozhodně nemá! To je na ní to krásné – je malá, stručná, se spoustou obrázků a kreslených vtípků a přece dá čtenáři více informací než tlustá nudná bichle.

  Odpovědět
 3. lengy
  18. 10. 2007

  Webdesignerova bible. Rozhodně stojí za přečtení a nejen lidem z oboru. Hodí se každému, kdo tvoří produkt, který bude používat někdo jiný. Nutno vlastnit!

  Odpovědět
 4. Kalmir
  18. 10. 2007

  Ano, mělo tam stát skoro o 200 stránkách. Ale dojem z ní máme stejný. Ostatně autor zamýšlel napsat jí tak, aby byla k přečtení během cesty letadlem (a určite nemyslel zaoceánský let 🙂

  Odpovědět
 5. Maxell
  20. 10. 2007

  Knížka se dá přečíst velmi rychle i díky tomu, že je napsaná čtivě. Výborné jsou názorné příklady a doplňující obrázky, na kterých je vidět i praktický rozdíl.

  Odpovědět
 6. Misojogi
  22. 10. 2009

  kniha existuje uz aj na internete v elektronickej podobe
  http://rapidsha­re.com/…-100man.djvu

  Na otvorenie pouzijeme tento DJVU Viewer

  http://www.sof­tpedia.com/…DjVi­ew.shtml

  dufam ze som prispel uzitocne k veci…:-)

  Odpovědět
 7. Erick
  5. 1. 2010

  Co tak čtu je kniha asi fakt dobrá. avšak jsem začátečník v oboru CSS a ptám se, jestli je kniha vhodná i pro mě?

  Odpovědět
 8. Petr Václavek
  5. 1. 2010

  Tato kniha nemá nic společného s HTML, CSS ani žádnou jinou konkrétní technikou. Je to obecnější pojednání o tom, jak dělat použitelné weby.

  Takže pokud hodláte navrhovat a tvořit weby, pak je to kniha pro vás (a dovoluji si říct, že jedna z nejzásadnějších).

  Odpovědět
 9. Vojta Svoboda
  11. 8. 2010

  Knížka má sice 160 stran, ale z toho je asi 20 stran povídání o čem knížka bude a kdo se na ní podílel 🙂 Jinak musím ocenit velice názorné příklady a to nejen z prostředí webových stránek.
  V knížce jsou vypíchnuty základní pravidla při tvorbě použitelného webu (bez technických detailů) a jak použitelnost testovat. Doporučuji k přečtení všem co tvoří weby, máte to přečtené za chvilku 🙂

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky