Použitelnost, to je jeden ze základních pilířů, na kterých stojí kvalitní weby. Pokud je web navržen uznávaným grafikem, naprogramován špičkovým programátorem, dodržuje do puntíku poslední specifikaci XHTML, validátor po jeho zkontrolování ani nepípne a přitom všem nesplňuje základní požadavky použitelnosti, je prostě nepoužitelný a odrazí se to citelně na jeho výsledcích (ať už je to prodejnost zboží nebo počet vracejících se čtenářů). Důvod je prostý – uživatel musí nad jeho použitím přemýšlet a to bolí a zdržuje (navíc konkurence je vzdálená jen dva-tři kliky).
Jednou z nejlepších (a nejuznávanějších) knih o použitelnosti je „Nenuťte uživatele přemýšlet“od Steve Kruga, která u nás vyšla již před lety (recenze předchozího vydání) a jejíž druhé aktualizované vydání se nedávno objevilo v knihkupectvích. Díky tomu, že principy použitelnosti tak rychle nezastarávají, obsahuje krom mírně poupraveného textu prvního vydání jen 3 nové kapitoly.
Na knize je skvělé, že donutí čtenáře (webdesignéry), aby viděli stránky z pohledu návštěvníků a nikoliv z pohledu jejich tvůrců. Díky čemuž najednou uvidí spoustu nelogičností, nedostatků v obsahu, názvech, uspořádání… A má pro vás i řešení pro případ, kdy tohoto pohledu nebudete schopní – testování použitelnosti – poradí kdy, jak a s kým jej provádět.
Nové kapitoly (umístěné v závěru knihy) pojednávají o tom, jak je nutné o uživatele pečovat, o kaskádových stylech v souvislosti s použitelností a konečně dva emaily, které můžete poslat svému šéfovi, pokud po vás chce, abyste na stránkách použili něco odporujícího pravidlům použitelnosti.
Podílíte-li se na tvorbě webů (ať už jako grafik, kodér, programátor či copywriter), určitě byste si měli tuto knihu přečíst – berte to jako povinnou literaturu. Pakliže máte starší vydání, myslím, že aktualizace není nutná, neboť přidané látky není mnoho a nemá tak velký význam, jako zbytek knihy.
Hodnocení: 10/10, titul měsíce
Steve Krug: Webdesign – Nenuťte uživatele přemýšlet (2. aktualizované vydání); Computer Press 2006, 167 stran, 289 Kč, ISBN: 80–251–1291–8
18. 10. 2007
S nejvyšším možným hodnocením souhlasím – knížka vám opravdu ukáže úhel pohledu, do kterého byste se vy sami (tvůrci webu) ztěžka dostávali.
Co v recenzi nepadlo: ač je knížka skoro o 300 stránkách, je hodně názorná a (dů)vtipně napsaná, čte se hodně rychle. Pravidla o použitelnosti webu, co se S. Krugg snaží předat, sám ve velké míře aplikuje i na knihu (přehlednost, vypichování důležitých bodů, optimální delka textů, atd.).
Knížka se tedy přečte rychle a přitom si odnesete to podstatné – jak autor zamýšlel.
18. 10. 2007
[1] 300 stránek kniha rozhodně nemá! To je na ní to krásné – je malá, stručná, se spoustou obrázků a kreslených vtípků a přece dá čtenáři více informací než tlustá nudná bichle.
18. 10. 2007
Webdesignerova bible. Rozhodně stojí za přečtení a nejen lidem z oboru. Hodí se každému, kdo tvoří produkt, který bude používat někdo jiný. Nutno vlastnit!
18. 10. 2007
Ano, mělo tam stát skoro o 200 stránkách. Ale dojem z ní máme stejný. Ostatně autor zamýšlel napsat jí tak, aby byla k přečtení během cesty letadlem (a určite nemyslel zaoceánský let 🙂
20. 10. 2007
Knížka se dá přečíst velmi rychle i díky tomu, že je napsaná čtivě. Výborné jsou názorné příklady a doplňující obrázky, na kterých je vidět i praktický rozdíl.
22. 10. 2009
kniha existuje uz aj na internete v elektronickej podobe
http://rapidshare.com/…-100man.djvu
Na otvorenie pouzijeme tento DJVU Viewer
http://www.softpedia.com/…DjView.shtml
dufam ze som prispel uzitocne k veci…:-)
5. 1. 2010
Co tak čtu je kniha asi fakt dobrá. avšak jsem začátečník v oboru CSS a ptám se, jestli je kniha vhodná i pro mě?
5. 1. 2010
Tato kniha nemá nic společného s HTML, CSS ani žádnou jinou konkrétní technikou. Je to obecnější pojednání o tom, jak dělat použitelné weby.
Takže pokud hodláte navrhovat a tvořit weby, pak je to kniha pro vás (a dovoluji si říct, že jedna z nejzásadnějších).
11. 8. 2010
Knížka má sice 160 stran, ale z toho je asi 20 stran povídání o čem knížka bude a kdo se na ní podílel 🙂 Jinak musím ocenit velice názorné příklady a to nejen z prostředí webových stránek.
V knížce jsou vypíchnuty základní pravidla při tvorbě použitelného webu (bez technických detailů) a jak použitelnost testovat. Doporučuji k přečtení všem co tvoří weby, máte to přečtené za chvilku 🙂