Steve Krug: Web design Nenuťte uživatele přemýšlet

<txp:image id=„17“ />

Webové stránky můžete vytvářet v drahém profesionálním nástroji, ve freewarovém WYSIWYG editoru či klasicky v notepadu. O kvalitě výsledku ale nerozhoduje pouze kvalita použitého nástroje. Mnohem důležitější je, zda se autor zamyslel nad jejich použitelností. Velmi snadno lze totiž vytvořit na první pohled pěkně vypadající stránky, které obsahují důležité informace, ale celkově jsou nepoužitelné, protože jsou nepřehledné, přeplácané, ukecané, mají špatnou navigaci, uživatel nad nimi musí dlouho přemýšlet, než je pochopí… a právě o takových tématech je kniha Stevena Kruga.
Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Webové stránky můžete vytvářet v drahém profesionálním nástroji, ve freewarovém WYSIWYG editoru či klasicky v notepadu. O kvalitě výsledku ale nerozhoduje pouze kvalita použitého nástroje. Mnohem důležitější je, zda se autor zamyslel nad jejich použitelností. Velmi snadno lze totiž vytvořit na první pohled pěkně vypadající stránky, které obsahují důležité informace, ale celkově jsou nepoužitelné, protože jsou nepřehledné, přeplácané, ukecané, mají špatnou navigaci, uživatel nad nimi musí dlouho přemýšlet, než je pochopí… a právě o takových tématech je kniha Stevena Kruga.

Autor rozebírá na první pohled jednoduché věci – jak návštěvníci vidí vaše stránky, když se jim poprvé zobrazí v prohlížeči – jakým stylem si je prohlédnou. Upozorňuje na zdánlivě drobné problémy, které ve skutečnosti vedou k tomu, že se uživatelům stránky nelíbí a hlavně se snaží ukázat, jak tyto problémy vyřešit. Závěr knihy je věnován neméně zajímavé problematice – testování použitelnosti (dopodrobna popisuje různé způsoby, jejich nároky a výhody).

Celý text je psán velmi lehkou, čtivou formou a je doplněn názornými obrázky – ať už přímo ukázkami skutečných webů, na kterých můžete pozorovat jejich vylepšení, nebo vtipnými ilustračními malůvkami (veškeré obrázky jsou v barvě a kniha je tištěná na křídovém papíře).

Autorův základní zákon použitelnosti webu zní: „Nenuťte mě přemýšlet“. Ale nad textem této knihy byste se zamyslet rozhodně měli. Uvědomíte si, jak vidí, a hlavně používá vaše stránky běžný návštěvník, zamyslíte se nad jednotlivými popisovanými chybami a určitě některé z nich ve svých výtvorech naleznete – získáte tak šanci nedostatky opravit a ještě více zvýšit použitelnost stránek. Na základě uvedeného si myslím, že je tato publikace přínosná pro každého, kdo má co dočinění s tvorbou webových stránek a to na jakékoliv úrovni, ať už je to profesionál nebo začátečník tvořící svou první homepage (nebojte se, že byste výkladu neporozuměli – o zdrojové kódy zde opravdu nejde).

Hodnocení: 10/10, Produkt měsíce

Steve Krug: Web design Nenuťte uživatele přemýšlet; Computer Press 2003, 144 stran, 249 Kč, ISBN: 80–7226–892–9

Komentáře

1
petr
6 březen 2005, 18:26

kniha od Steve Kruga je naprostá klasika. Vřele doporučuji, je to velmi čtivé, přehledné a hlavně PRAVDIVÉ!

 
2
8 srpen 2006, 17:01

Jojo, na rozdíl od ostatních zde recenzovaných knih je toto opravdová špička.

 
3
9 říjen 2007, 18:39

Tak jsem si ji taky pořídil, abych měl dobrý pocit (že se moje knihovnička může pyšnit touhle klasikou).

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce