Patrick J. Lynch, Sarah Hortonová: Základní průvodce webdesignem

<txp:image id=„27“ />

Webdesignerů, nabízejících své služby, je na českém webu nepočítaně (stačí si jen vyhledat klíčové slovo webdesign), ale jen zlomek z nich opravdu zná a používá základní zásady tohoto řemesla. Nová kniha nakladatelství Zonerpress se pokusila tyto zásady shrnout. Její podnadpis „Obecné principy tvorby webových stránek“ přesně vystihuje její náplň: proces návrhu stránek, uživatelské rozhraní, design stránky, typografie, psaní pro web, webová grafika a multimédia. Rozhodně zde tedy nehledejte konkrétní informace o implementaci pomocí HTML a kaskádových stylů.

Ač se jedná o překlad knihy z roku 2001, platí uvedené myšlenky dodnes a ještě minimálně pár let platit nepřestanou. Snad jen narážky na malou podporu kaskádových stylů neberte v současné době vážně (ostatně překladatel na to všude upozorňuje ve svých poznámkách pod čarou).

Text je místy až zbytečně moc rozvláčný a okecávací. Kdyby se seškrtal tak na jednu třetinu, byla by kniha podstatně použitelnější a čtivější. Každopádně bych ji kromě začínajících webdesignérů a „rádobydesignerů“ doporučil zejména managerům a zákazníkům webdesignerů, kteří většinou rozhodují o věcech, o kterých nemají ani potuchy (a tím mnohdy až pohřbívají velmi zajímavé projekty, které mohly uspět).

Hodnocení: 7/10

Zoner Press 2004, 224 stran, 300 Kč, ISBN: 80–86815–05–6

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky