Pavol Mikle: XDHTML referenční příručka

<txp:image id=„26“ />

Reference jazyků HTML, XHTML, XML, DHTML pohromadě v jednom balení nabízí nakladatelství v jedné lákavě vypadající publikaci „XDHTML referenční příručka“ – na přebalu se chlubí, že je úplná a přesná. Bohužel ne 100 % – například DHTML je zde zastoupeno pouze referencí jádra jazyka JavaScript a VBScript. Zcela zde chybí jejich napojení na prohlížeč, DOM a reference kaskádových stylů, tedy nezbytné technologie DHTML!

Na druhou stranu popis (X)HTML je kvalitní – každá značka obsahuje vyčerpávající popis všech svých atributů. U značek, kde to má smysl, jsou uvedeny i ukázky (zdrojové texty a obrázky výsledků). Tyto „suché“ reference jsou doplněny dalšími informacemi, výklady, doporučeními a varováními. V dalších sekcích je stručně popsáno XML, DTD, JavaScript, VBScript, následuje zajímavá kapitola tipů a triků zabývající se problémy HTML. Závěr je věnován protokolu HTTP, TCP/IP, URI, znakovým sadám a standardům.

Na úplném konci publikace bych očekával bohatý rejstřík, kde bych mohl snadno a hlavně rychle najít HTML značku, která mě momentálně při práci zajímá (k čemu jinému bych také používal referenční příručku?!). Ovšm byl jsem zklamán – obsažený chudý jednostránkový rejstřík, který neobsahuje žádné názvy značek je mi opravdu houby platný. Ten správný je na straně 23 a má drobnou chybičku – uvedené odkazy jsou o jednu stránku posunuty.

Ač se jedná o lákavou publikaci, nemůžu ji s klidným svědomím doporučit. K úplnosti ji chybí reference kaskádových stylů (bez kterých se tvorba stránek v dnešní době rozhodně neobejde), napojení skriptování na prohlížeč (objekty prohlížeče, DOM) a použitelný rejstřík. Jako vhodnější alternativu bych viděl elektronické reference, které je možné stáhnout na Internetu – jsou zdarma, vždy při ruce a lépe se v nich vyhledává.

Hodnocení: 6/10

ZonerPress 2004, 208 stran, 200 Kč, ISBN: 80–86815–01–3

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

1 Komentář

  1. Vilém Málek
    11. 5. 2005

    Doporučuji vám také recenzi této publikace na serveru Interval.cz, viz http://interval&shy;.cz/…ion-read.asp?… 😉

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky