Miroslav Kučera, Jiří Peterka-Programování na webu

Většina knih na téma „programování na webu“ je úzce zaměřena jen na jednu oblast – například HTML nebo jeden konkrétní programovací jazyk. Recenzovaná publikace se z tohoto schématu vymyká – naleznete zde od všeho pořádný a dosti kompaktní kus. Však také výsledek má 600 stran!

Publikace proto začíná pěkně od počátků – historií Internetu a vysvětlováním jeho základů (standardy, modely, protokoly a další). Asi největší část je věnována jazyku HTML a kaskádovým stylům. Dále následuje již opravdové programování – výklad jazyků ASP, PHP, Perl a JavaScript.

Na knize se podílel kolektiv autorů a je to znát – jednotlivé části jsou odlišně zpracované a tak například sekce HTML mi oproti zbytku připadala dosti nešťastně pojatá. Vypadá jako ukecanější referenční příručka, kde se zbytečně opakuje spousta hloupých a zbytečných vět, které způsobují jen větší nepřehlednost (a několik Copy & Paste chyb). Pro ukázku jen malý výčet nesmyslných věcí: každý zdrojový kód je obalen postupem kterak stránku vytvořit (otevřít oblíbený editor, zapsat kód, uložit na disk, otevřít v prohlížeči), seznamy atributů jsou vždy uvedeny stejnou větou „Jedná se o tyto atributy“ a další. Autor by prokázal čtenáři mnohem větší službu kdyby se zamyslel, text zestručnil vyškrtal opakující se fráze a místo toho přidal informace o tom, jak (a zda) jsou popisované prvky a zejména css vlastnosti skutečně implementovány v jednotlivých prohlížečích.

Ostatní sekce jsou ale na velmi vysoké úrovni a jsou nadupány velkým množstvím důležitých informací (bohužel místy až na úkor výkladu – je docela škoda, že v celé sekci věnované JavaScriptu není jediný obrázek). Samozřejmě i zde naleznete chyby (a to nejen v textu, ale i ve zdrojových ukázkách). Rejstřík, to je kapitola sama o sobě a to doslova, protože zabírá úctyhodných 13 stránek. Což použitelnost celé publikace značně znásobuje.

Přemýšlím, komu bych knihu doporučil a docházím k závěru, že každému, kdo chce skutečně porozumět Internetu, poodhalit co se skrývá pod kapotou webových stránek a hlavně, kdo chce na webu něco naprogramovat (pro statické HTML a CSS existuje spousta lepších publikací, ale jen velmi málo z nich se zabývá programováním). Předem ovšem upozorňuji, že druhá polovina knihy vyžaduje jisté předchozí programátorské znalosti, neboť se s výkladem základů moc nemazlí (ale to rozhodně není na škodu).

Hodnocení: 9/10

Mobil Media 2003, 600 stran, 390 Kč, ISBN: 80–86593–36–3

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky