Imrich Buranský: HTML a DHTML hotová řešení

Nakladatelství Computer Press uvedlo v loňském roce na knižní pulty novou edici – „Hotová řešení k okamžitému použití“, která obsahovala hotové příklady, jež lze přímo používat (jednoduše řečeno jedná se převážně o sbírky okomentovaných příkladů, tipů a triků). V této recenzi se podíváme na zoubek další knize z této edice, jež je tentokráte věnována HTML a DHTML.

Obsahově lze publikaci rozdělit na dvě poloviny – HTML a DHTML, mezi kterými je velký rozdíl. První ukazuje na jednoduchých příkladech základy HTML a CSS a je určena pro naprosté začátečníky. Druhá část je zaměřena na dynamické HTML a používá se v ní JavaScript, který by si určitě zasloužil trochu více vysvětlování, aby jej čtenáři neznalí programování pochopili.

První části není víceméně co vytknout – knih na toto téma existuje nepočítaně, proto se budu dále věnovat části druhé. Hned na začátku mě zklamalo, že se autor zaměřil pouze na jeden prohlížeč (MSIE) a přitom u většiny příkladů by nebyl problém dopsat pár řádků kódu aby fungovaly i pod dalšími. Navíc některé skripty vysloveně vyžadují, aby fungovaly pod různými prohlížeči – například menu. V dnešní době již existuje spousta hotových skriptů, které lze použít a ty jsou na mnohem vyšší úrovni.

Místo lepší použitelnosti autor ukazuje jak lze jednu a tu samou věc udělat více způsoby (ne že by to nebylo zajímavé, ale jednak by to nemusel ukazovat tak často a jednak by čtenáři spíše ocenili více různorodých nápadů). Abych jen nehanil, skripty uvedené v této knize jsou velmi neotřelé a originální a autor předvádí mnoho zajímavých technik a postupů, které rozšíří čtenářovy obzory a bude-li chtít, nalezne si již další informace sám.

Připadá mi, že cílová skupina této knihy je zvolena poněkud nešťastně, neboť začátečníci uvítají první polovinu (HTML), kdežto druhou polovinu – kde se hojně používá JavaScript – budou stěží chápat, neboť jeho základy zde nejsou vysvětleny. A naopak pro zkušenější tvůrce stránek je první polovina knihy naprosto bezcenná.

Hodnocení: 8/10

Computer Press 2003, 257 stran, 239 Kč, ISBN: 80–7226–841–4

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky