David Morkes-Oživování WWW stránek pomocí skriptů

JavaScript je vděčné téma pro psaní knih, jelikož existuje stále velké množství normálních lidí, kteří si vytváří vlastní webové stránky a rádi by je obohatili o trochu dynamiky. Patříte-li do uvedené skupiny, mohli byste využít recenzovanou publikaci.

Po rychlém seznámení se základy jazyka přechází autor na objekty, se kterými lze v JavaScriptu manipulovat. Dokonce jsou zde uvedeny i objekty souborového systému (přístupné přes ActiveX prvek, takže při tvorbě Internetových prezentací je moc nevyužijete, ale i někdy se můžou hodit). Následuje využití skriptování při obsluze formulářů, poměrně podrobný (a dle mého názoru přebytečný) popis kaskádových stylů a jejich propojení s JavaScriptem. Závěr tvoří návod na vytváření ActiveX prvků, Java Appletů a opravdu krátké seznámení s VBScriptem.

Kniha obsahuje oproti jiným titulům několik nezvyklých (ale o to zajímavějších) kapitol, jako je například zmíněná tvorba ActiveX prvků a Java appletů. Je psaná čtivě a je plná jednoduchých demonstrujících příkladů (výsledky v podobě obrázků jsou nezbytnou součástí textu). Měl bych jen jednu výhradu proti způsobu zápisu zdrojových kódů – jejich úprava (štábní kultura) je nesjednocená a v některých případech až nepřehledná.

Hodláte-li trochu „oživit“ své stránky a naučit se používat skripty, klidně šáhněte po této publikaci. Její výklad je rychlý, stručný, poměrně postačující a má dosti široký záběr.

Hodnocení: 8/10

Grada 2002, ISBN 80–247–0325–4, 192 stran

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky