David Flanagan-JavaScript kompletní průvodce

<txp:image id=„38“ />

Zeptáte-li se v e-mailové konferenci, jakou knížku o JavaScriptu považují za nejlepší, odpověď by byla následující – David Flanagan: JavaScript Kompletní průvodce. Tato výborná publikace vyšla v roce 1997 v nakladatelství O’Reilly a do češtiny byla přeložena o rok později. Vývoj skriptování se ale nezastavil a ani autor naštěstí neusnul na vavřínech. A tak si můžete zakoupit druhé aktualizované vydání (překlad čtvrté verze originálu). Slovíčko „aktualizované“ je zde na místě. Kniha doznala poměrně velkých změn.

Obsah se rozšířil o popis a používání regulárních výrazů, standard DOM, technologie CSS a dynamických stylů, události a mnohé další oblasti. Naopak byly vyškrtány zastaralé pasáže věnující se prohlížečům z dob webových prvopočátků. Referenční část dostala také změny – byla rozdělena na dvě části: Jádro (klíčová slova, základní globální funkce, objekty Math, Date, …) a klientská část (objekty stránky a podobně). Navíc je zde referenční popis standardu W3C DOM. Podtrženo a sečteno více než sto stránek kvalitního textu navíc. Stejně jako verze minulá i tato se stará o nekompatibility mezi dvěmi nejznámějšími prohlížeči (Internet Explorer a Netscape), tentokrát se již ale jedná o jejich šesté verze.

Rejstřík (a také způsob uspořádání referenční části) byl největší slabinou minulého vydání. Aktuální verze již žádné obdobné slabiny nemá a tak jej můžete při hledání plně využívat aniž byste narazili na zcestné odkazy.

Pro ty, kterým se do rukou nedostalo ani jedno vydání Kompletního průvodce, musím poznamenat, že se jedná o nejkompletnější a nejlepší zpracování výkladu JavaScriptu, jaký kdy u nás (a myslím, že i v cizině) vyšel. Kniha v sobě spojuje vyčerpávající a skvěle napsaný popis zmíněného skriptovacího jazyka a jeho referenční příručku. A proto, chcete-li JavaScript skutečně plně pochopit a umět jej využívat na svých stránkách, neměla by vám rozhodně tato publikace v knihovničce chybět. Využijete ji nejen při studiu, ale i při práci.

Hodnocení: 10 a více/10, Titul měsíce

Computer Press 2002, ISBN 80–7226–626–8, 790 Kč, 1138 Sk, 825 stran

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

2 Komentáře

 1. Petr
  26. 5. 2006

  Levně prodám 1. vydání JAVASCRIPT kompletní průvodce. Cena 295,–Kč, kontakt… marcon (at) vol­ny.cz, tel. 608 503 141

  Odpovědět
 2. Michal Till
  9. 10. 2006

  Kniha představuje patraně to nejlepší, co je na českém trhu k dostání. Bohužel však většinou nejde o nějaký „pokročilý“ JavaScript. Je tam všecho, což znamená, že pokročilým věcem je věnována tak 1/10. Uvítal bych knihu o moderním javascriptu – jen OOP, prototyping, AJAX, DOM, frameworky…

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky