John Pollock: Javascript příručka programátora

Základním rysem recenzované knihy je přehlednost a uspořádanost výkladu – každá kapitola má na první stránce výčet cílů-témat, která byste měli po přečtení umět ovládat. Ukázky zdrojových textů jsou doplněny velmi názornými grafickými komentáři. Kontrolu porozumění probírané látky lze provést na několika úrovních – v textu se objevují krátké sekce „Procvičení“ s několika málo otázkami jejichž odpovědi naleznete v poznámce pod čarou, dále pak narazíte na delší „Otázky a odpovědi“ a konečně na konci každé kapitoly se nachází sekce „Ověření znalostí“ obsahující pětibodový test. A aby toho nebylo dosti, můžete si nabyté znalosti vyzkoušet na praktických příkladech, jejichž zadání je na konci každé kapitoly.

Text publikace je psán docela lehce a poutavě, ale na můj vkus trochu moc rozvláčně. To ale není vůbec na škodu, neboť je kniha cílena na začátečníky. Tomu napovídá i její obsah – naučíte se nejdůležitější základy JavaScriptu a k těm složitějším si v závěru jen lehce přivoníte (DHTML, Cookies,…) – zapomeňte tedy na problematiku kompatibility prohlížečů, DOM a další témata.

Bohužel k tomu, abych tuto knihu považoval za „příručku programátora“, jak se chlubí na své obálce, jí chybí kvalitní rejstřík (marně v něm budete hledat taková základní hesla jako „document“ či „window“. Knihu lze použít pro seznámení se základy jazyka, ale osobně bych šáhl po jiné publikaci (naštěstí je v této oblasti z čeho vybírat).

P.S. Hlavně nečtěte text na zadní stránce obálky, je velmi zavádějící. Hláška jako „JavaScript je nejrozšířenější jazyk pro návrh webových stránek“ opravdu mnoho důvěry nevzbuzuje.

Hodnocení: 7/10

Softpress 2003, 260 stran, 395 Kč, ISBN: 80–86497–44–5

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky