Petr Broža: Programování WWW stránek pro úplné začátečníky

Internet se překotně rozvíjí a rozšiřuje do podniků, škol a domácností. V poslední době má každá významnější osobnost, firma, město (i vesnice), ba dokonce každý student, či zvířecí mazlíček svou vlastní domácí stránku. Pokud ji nemáte, jako byste nebyli. Ale nezoufejte, ještě stále to můžete dohnat. K tomu vám může dopomoci například knížka „Tvorba WWW stránek pro úplné začátečníky“ a pokud vám to je málo a chcete si k tomu přidat nějakou tu dynamiku, šáhněte po jejím pokračování s názvem „Programování WWW stránek pro úplné začátečníky“ o které je tato recenze.

Na začátku knihy si zopakujete základy jazyka HTML z předchozí publikace a své znalosti rozšíříte o tvorbu formulářů. Dále se naučíte používat kaskádové styly, JavaScript, kterému je věnována asi největší část knihy, a DHTML.

Publikace je psaná přehledně a je doplněna množstvím příkladů včetně vyobrazení výsledku. Připadalo mi, že autor mírně podcenil (a skoro až urazil) čtenáře, neboť celou první kapitolu zasvětil výkladu používání Internet Exploreru, což by měl člověk hodlající obohatit svou stránku o trochu dynamiky dávno znát.

Nejvíce se mi líbily příklady využití DHTML v poslední části knihy, které můžete snadno použít při výstavbě vašich stránek. Zajímavé jsou také ukázky z kapitoly věnující se JavaScriptu, které (jak sám autor píše) jsou převzaty z poměrně známého (bohužel již delší dobu neaktualizovaného) webu www.javascrip­t.sk.

Rozhodně bych tuto knihu doporučil úplným začátečníkům, kteří chtějí trochu rozhýbat svoji stránku. Pokud to však s dynamikou svých stran myslíte vážně, odkázal bych vás na publikace, které jdou více do hloubky (například přímo v této knize několikráte zmiňované Dynamické HTML a JavaScript kompletní průvodce), protože zde naleznete opravdu jen ty nejdůležitější základy.

Hodnocení: 9/10

Computer Press 2000, 153 stran, 135 Kč, ISBN 80–7226–278–5

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky