Jakub Mach-PHP pro úplné začátečníky

Rozhodnete-li se vylepšit své stránky o několik nových vymožeností jako je například počítadlo, anketa, záznamník či diskusní fórum, zjistíte, že bez podpory skriptování na straně serveru je toto v podstatě nemožné. Proto je třeba zajímat se trochu více o server, na kterém stránky běží, a zjistit jaké možnosti (jazyky) nabízí. Většinou půjde o PHP, které je velmi rozšířené, neboť je zdarma, snadno se instaluje a běží pod systémem Windows i Linux.

Recenzovaná kniha se pokouší naučit úplné začátečníky programovat v jazyce PHP. Zvládá to poměrně dobře na relativně málo stránkách (cca stovka), což rozhodně není na škodu. Text alespoň neobsahuje žádnou přebytečnou vycpávku, je stručný, přehledný a jasný. Kromě ovládání vlastního jazyku se čtenář dozví jak PHP instalovat a konfigurovat, tak i základy programování databází (konkrétně se autor zaměřil na mySQL). V závěru navíc uvádí přehled free webhostingů podporující PHP a nejpoužívanější funkce.

Text knihy je velmi srozumitelný a přehledný, zdrojové kódy ukázek jsou stravitelné i pro úplné začátečníky, kterým je kniha určena, a mě nezbývá než ji vřele doporučit.

Hodnocení: 9/10

Computer Press, 2002, 149 Kč, 215 Sk, 144 stran, ISBN: 80–7226–633–0

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky