Luke Welling & Laura Thomson-PHP a MySQL rozvoj webových aplikací

PHP a MySQL jsou v poslední době asi nejrozšířenějšími nástroji pro programování webových aplikací na straně serveru. Není proto divu, že každé nakladatelství vydalo o této problematice alespoň jednu publikaci. Nejinak tomu je i u SoftPressu a vy tak máte příležitost přečíst si recenzi na „PHP a MySQL rozvoj webových aplikací“.

Kniha na první pohled zaujme svou šířkou. Více než 700 stránek nutí čtenáře k zamyšlení, co vše v knize najde, co obsahuje navíc, když ostatní publikace mají běžně sotva poloviční počet stran. Můžu vás ubezpečit, že v ní naleznete opravdu velké množství informací, které byste v těch polovičních knihách nenašli. Ihned na začátku je rychlokurs PHP (obavy, se, že by se jeho základy probraly jen zběžně jsou skutečně plané), který demonstruje jeho použití na praktickém příkladu objednávkového formuláře (program „Hello World“ byste zde hledali marně). Po zvládnutí základů následuje, jak by se dalo podle názvu knihy očekávat, MySQL. To je probíráno ze všech stran (od návrhu a správy databáze, vysvětlení jazyku SQL a propojení s PHP až po bezpečnost a optimalizaci). Následuje ještě několik kapitol s pokročilejšími tématy. Tímto máme za sebou více než polovinu knihy a je nejvyšší čas pustit se do skutečného programování, kterému je určen zbytek publikace – naleznete zde nejen spoustu rad pro vývoj projektů, ale i ukázky implementace nejrozšířenějších aplikací (elektronický obchod, e-mailová konference a klient, redakční systém či webové fórum).

Knížka je psaná velmi čtivě, i když obsahuje místy až moc obecných informací a některé pasáže jsou až zbytečně okecávací. Pečlivý čtenář zde nalezne spoustu užitečných funkcí, o kterých neměl dříve ani potuchy (leda že by si stejně pečlivě pročetl i manuál k PHP). Škoda jen, že v nakladatelství nějak pozapomněli vložit na závěr knihy rejstřík, jež by zvedl její užitnou hodnotu.

Doprovodné CD obsahuje instalační soubory (i zdrojové kódy) serveru Apache, PHP i MySQL, několik rozšiřujících pluginů a hlavně zdrojové kódy všech příkladů.

Knížku rozhodně doporučuji všem tvůrcům webových aplikací a to jak začátečníkům, tak profesionálům. Na své si přijdou opravdu všichni.

Hodnocení: 9/10

SoftPress 2002, 690 Kč, CDROM, 718 stran, ISBN: 80–86497–20–8

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

2 Komentáře

 1. Aneta Aboudaizova
  24. 9. 2005

  Kolik je roku Tomu Wellingnovi a kdy se narodil?Jaka je jeho oblibena barva?A kolik měří?Odkud pochazí,má rád muslimy?Prosim byla bych ráda kdybyste mi odpověděli na všechny odpovědě.Předem DěKUJI..!?..

  Odpovědět
 2. Petr Václavek
  26. 9. 2005

  ??? Zkuste zagooglit, třeba to zjistíte 🙂

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky