Přehled fotobank a článků o fotobankách

Přehled fotobank a článků o fotobankáchFotobankami, prodejem a nákupem fotek a ilustrací v nich se zabývám již několik let. Z počátku to byla jen taková sranda, zkoušel jsem, zda mají mé fotky na trhu nějakou cenu. Časem se z toho vyklubal seriózní a velmi slušný způsob obživy.

Web o prodeji a nákupu ilustrací, fotek a videí v microstock fotobankách Články o fotobankách jsem zaktualizoval na novém webu fotobanky.cz. Veškeré dotazy na toto téma prosím směřujte na diskuzní fórum forum.fotobanky.cz, kde získáte mnohem obsáhlejší a rychlejší odpověď.

Své první zkušenosti s prodejem fotek a grafiky jsem shrnul v těchto článcích

Napsal jsem také článek speciálně pro grafiky, kteří chtějí prodávat své ilustrace

Pro ty co chtějí ve fotobankách nakupovat fotky, ilustrace a videa jsem vytvořil užitečný přehled fotobank, kde jsem porovnal jejich ceny:

Články o jednotlivých fotobankách

Články o fotobankách

Dreamstime

Shutterstock

iStock

Fotolia

Ostatní fotobanky

Dopňující články

Chronologický přehled všech článků o fotobankách, které jsem kdy napsal – tento seznam je na rozdíl od této stránky automaticky aktualizovaný.

Seznam fotobank

Komentáře

1
24 únor 2009, 15:19

A jeste tu chybi ?//www.pixmac.com ;-)

 
2
Daniel
31 březen 2009, 14:47

Dobrý den pane Václavek,

moc dobrý web. Uvažuji o vstupu do fotobank. Zatím jsem se chtěl jen zeptat, jestli můžu koupit ve fotobankách jakoukoliv fotografii, ilustraci, nebo grafiku a použít ji pro komerční účely, tzn. potisk trička a dárkových předmětů určených k dalšímu prodeji.

Moc děkuji za odpověď, či radu.

Dan

 
3
1 duben 2009, 01:22

[2] Máte výborný dotaz, který mě dokopal k tomu, pořádně fotobanky srovnat podle ceny Extended licencí – to je licence se kterou musíte kupovat fotky a ilustrace, pokud je chcete použít na potisk předmětů určených k prodeji a distribuci.

Více se o tomto tématu dozvíte v čerstvě napsaném článku Fotky a ilustrace pro potisk triček, webové šablony, wallpapery a další

Pokud máte nějaký další dotaz, nebojte se zeptat.

 
4
kamil petráň
1 říjen 2009, 18:06

Dobrý den pane Václavek,
chtěl bych Vás požádat o radu, jak nahrát fotky do fotobanky Big stock photo. Už jsem se registroval, ale nějak nemůžu přijít na to,jak ty fotky na uploadovat.

Předem děkuji za radu!

Kamil Petráň

 
5
Věra Jarešová
5 říjen 2009, 00:59

Měla bych malý dotaz. Jaké nejmenší Mpx rozlišení může mít foták, abych mohla svou fotografickou činnost uplatnit ve fotobankách? A dále by mne zajímalo, zda mohu fotografii, která mi projde například do iStockphoto banky, otisknout i jinde na internetových stránkách, např Deviantartu? Moc děkuji předem za odpověď :) Věra.

 
6
5 říjen 2009, 01:04

Zdravím,
minimální rozlišení se v dnešní době pohybuje kolem 4 megapixelů. Pokud nebudete na iStocku prodávat jakožto exkluzivní fotograf (o což musíte požádat), případně pokud fotku nenahrajete jako exkluzivní na jinou fotobanku, tak ji můžete vesele prodávat v dalších fotobnakách, zobrazovat na jakýchkoliv webech, ba i nabízet k volnému stažení.

 
7
5 říjen 2009, 01:08

Kamile,
na BigStockPhoto tu nemám zatím žádný postup, proto jen ve zkratce:

Po přihlášení klikněte na My Account (odkaz hned pod logem), potom v druhé řádce zvolte záložku Uploads, a tam odkaz Upload new images >>

Nebo zkuste použít po přihlášení tento odkaz.

 
8
Věra Jarešová
7 říjen 2009, 02:27

Děkuji za radu :)

 
9
Radek
7 říjen 2009, 23:00

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jak je to s českými fotobankami např. fotobanka.cz, vyplatí se nahrávat fotografie sem nebo spíš na zahraniční fotobanky ? Děkuji za odpověď.

 
10
8 říjen 2009, 11:57

Osobně si myslím, že na českou fotobanku nemá moc velkou cenu dávat fotky, důvodů je několik:

  1. musíte přeložit všechny názvy a klíčová slova do češtiny
  2. nahrávací proces je složitější
  3. česká fotobanka má mnohem méně klientů, než zahraniční fotobanky a se vstupem Pixmacu na český trh fotobank to bude ještě horší

Jedinou výhodou je, že za prodej nedostanete pár dolarů, ale cenu si určujete sami (stovky až tisíce korun).

Závěr: vydělat něco můžete, ale myslím, že čas strávený ládováním fotek do české fotobanky vám to nezaplatí.

 
11
Věra Jarešová
17 říjen 2009, 22:21

Dobrý večer, měla bych opět dotaz:) Zajímalo by mne, zda fotobanka přijme pouze PC ilustrace a nebo mohu nakreslit i obrázek „ručně“ a poté ho přes skener vtáhnout do PC? A dále se chci zeptat co se týká fotografovaných lidských objektů. Pokud to jsou cizí lidé a budu chtít dát do fotobanky fotografie s nimi, je má povinnost se jich zeptat, jestli souhlasí, aby se „jejich obličeje“ prodávali přes i-net a viděl je „celý svět“? Někdy by se mi těžce odchytával například cyklista o povolení..:D Předem díky za odpověď. Věra.

 
12
Iris
30 říjen 2009, 17:38

Dobrý den,
jsem začátečník v prodeji fotografií a chtěla bych se zeptat, jestli neexistuje nějaký senzam toho, co se nesmí prodávat?
Zajímalo by mě např. jestli mohu prodávat fotky hradů a zámku, např. Českého Krumlova nebo musím mít nějaký souhlas?
Nebo areál Poldovky, je možné volně prodávat tyto fotky?
Vím jen, že u fotografií lidí musím mít jejich souhlas.

Děkuji předem za odpověď
S podzdravem Iris

 
13
31 říjen 2009, 21:45

Seřízení barev.
Kreslím teď grafiku na dvou počítačích.
Nevím jak je to s těma barvama, mám je nějaké rozeštelované.
Na notebooku mi tohle příjde jako dobře barevně vyvážené
http://www.shut­terstock.com/pic­.mhtml?…
Na CRT jsem se zděsil co jsem to stvořil… Prostě mám ty barvy jinak. Jak poznám které barvy jsou skutečně správně (dobře nakalibrované).
Není na to nějaká veselá aplikace, finta nebo tak?

 
14
2 listopad 2009, 10:48

[11] Skenované ilustrace na fotobance také přijmou, ale záleží na kvalitě toho oskenování. Pokud tam půjde vidět šum, moaré nebo nějaké čmouhy, tak to nemusí přijmout. Hodně lidí si udělá kresbu na papír a tu pak v illustratoru obkreslí.

Pokud jsou na fotce rozpoznatelné osoby, musíte zároveň s ní nahrát na fotobanku podepsané smlouvy s těmito lidmi – Model Release. Občas je to nemožné – viz například fotky z ulice, kde je moc lidí. Takové fotky se pak prodávají jako „editorial“ – zpravodajské – nemusíte přikládat žádnou smlouvu, ale použití fotografie je omezené (nejde ji pak použít například pro reklamu).

 
15
2 listopad 2009, 10:50

[12] Pokud vím, tak hrady zámky jsou ok, jedna z mála výjimek je noční osvětlení Eiffelovy věže – ale není nic jednoduššího, než fotku poslat a pak se uvidí – buď ji vezmou, nebo ne.

 
16
2 listopad 2009, 10:57

[13] S barvama na LCD a CRT je potíž, každý je zobrazuje jinak, nikdy to nebude 100% stejné.

Na kalibraci je potřeba kalibrační přístroj, který stojí několik (dva více) tisíc.

 
17
Lenka Daňková
24 prosinec 2009, 13:48

Dobrý den,
předem bych chtěla poděkovat za Vaše obsáhle pojednání o fotobankách a spoustu dobrých rad.Měla bych dotaz na který jsem zatím nenašla odpověď,pokud tu někde je stačí mě tam navést.Jak je to se mlouvou pro Model Release,je na to nějaký formulář,nebo stačí něco napsat na papír a nechat to dobyčnou osobou podepsat? A jak to pak do té fotobanky poslat?
Předem děkuji za odpověď.

 
18
1 leden 2010, 22:37

Zdravím,
Model Release musí mát určitou formu a určitě musí být v angličtině. Každá fotobanka tuto smlouvu (nevyplněnou šablonu) nabízí na svých stránkách. Ale výhodnější je stáhnout si někde univerzální verzi, se kterou by neměl být problém v žádné fotobance. Jednu najdete třeba zde na stránkách Yuriho Arcurse: Generic Model Release.

Funguje to tak, že to vyplníte, vytisknete, necháte podepsat, nascanujete (nebo ofotíte) a nahrajete na fotobanku (většinou jde naštěstí ta stejná podepsaná smlouva použít pro více fotek).

 
19
Malinakof
30 leden 2010, 19:53

Dobrý den pane václavek posílám vám odkaz na me portfolio na dreamstime.com
http://www.dre­amstime.com/…or­tfolio_pg1
prosím o male zhodnocení a nebo nejake rady jak si zvysit vydelek za fotografie a cim doplnit soucasny stav

 
20
Linda
1 únor 2010, 01:21

Dobry vecer Petr, chcela by som sa vas opytat ci mi nahodou neviete poradit ci existuju aj pristroje na kalibraciu beznych notebookov. Kazda rada cenna. Dakujem.

 
21
1 únor 2010, 21:46

Zdravím,
takové přístroje existují, jmenují se kalibrační sonda a když si to zadáte do vyhledávače (viz zde odkaz na google), tak snadno zjistíte kde se dá koupit za kolik a že se dá dokonce i jen vypůjčit. Asi to nebude úplně nejlevnější, ale možné to bude.

 
22
Jiří Macháček
7 únor 2010, 19:55

Dobrý den,
chtěl bych zkusit vektorovou grafiku,(ač jsem úplný začátečník)ale co kdyby se zadařilo….
Mám program Zoner Callisto 5, a jak tak pročítám Váš web, tak o něm není ani zmínka. Přijímají fotobanky vektorovou grafiku z tohoto nebo i jiného programu nebo musím dělat jen v Adobe?
Předem díky za odpověď
s pozdravem Jirka

 
23
7 únor 2010, 20:21

[22]
Neznám Zoner Callisto, ale podmínka kterou nastavují mikrofotobanky je aby byla vektorová illustrace kompatibilní s formátem EPS(verze illustrator 8) na shutterstock nově i verze 10. Pokud to Zoner umí, není to problém. Pokud ne, tak je tu alternativa ukládat to do toho EPS formátu skrze jiný program. Což, ale myslím může být dost nepříjemné. (zvlášť když těch illustrací člověk ukládá 10+)

 
24
Linda
8 únor 2010, 09:39

Petr, dakujem vam za radu ohladne kalibracie.

Btw, dneska som si citala terms of use na dreamstime a spomenula som si na prispievatela ktory sa tu pytal ci mozu prispievat do fotobank aj deti – odpoved je nie. Nie bez dozoru. Moznost by bola prihlasit sa cez rodicov.

Children (persons under the age of 18) are not eligible to use this site unsupervised and we ask that children do not register for an account or submit any personal information to us. By using this site unsupervised, and/or registering for an account, you warrant that you are 18 years of age or older.

 
25
Honza
11 únor 2010, 16:20

Zdravím. Už jste někdo řešil převod kreditu z StockXpertu na Istockphoto? Na Istocku se píše aby se contributor zalogoval na StockXpert a následoval instrukce. Po kliknutí na odkaz se dostanu zpět na hlavní stránku Istockphoto. Nechápu. Díky za radu.

 
26
11 únor 2010, 16:46

Na té stránce na iStockphotu, kam vás to přesměruje se mimo jiné píše:

To transfer your credits, either log in or sign up below. Your transfer will take place when downloads and searches cease at SXP on February 11. You will receive an email confirming the transfer.

Takže se vaše kredity přesunou až po tom 11. únoru. Ale je fakt, že by se tam po přihlášení mohla objevit nějaká zpráva ve stylu „vaši žádost jsme zaznamenali, kredity přesuneme tehdy a tehdy…“

 
27
Monca
22 únor 2010, 15:33

Dobry den,
chtela bych se jeste zeptat, zda kdy nafotim nejakou fotku, dejme tomu cervenou ruzi a potom ji chci upravovat ve photoshopu, jestli je k necemu dobre ji davat treba do ruznych barev nebo pridavat sytost, proste si s ni pohrat. Jestli se takove veci prodavaji nebo ne?
Dekuji

 
28
22 únor 2010, 15:42

Zdravím,
úpravy fotek pro fotobanky rozhodně nejsou na škodu. Čím více si s tím pohrajete a čím lepší fotku z toho dostanete, tím prodejnější ta fotka bude. Ale dejte si při tom pozor na kvalitu – při některých üpravách může dojít ke snížení kvality a fotobanka vám pak může takovou fotku zamítnout.

Konečně podívejte se do přehledů nejprodávanějších fotek na fotobnkách – málokdy tam narazíte na neupravovanou fotografii.

 
29
Honza
24 únor 2010, 01:13

Zdravím, stále se mi nějak nedaří převést kredit ze Stockxpertu na Istock. Mail žádný nepřišel. Povedlo se již někomu převést kredit? Díky. (nemám tam celých 50 dolarů)

 
30
25 únor 2010, 23:12

[29] Ono je rozdíl, zda jde o výdělek z prodeje fotek (to tam máte v dolarech) a nebo o kredity na nákup fotek.

V tom prvním případě si je můžete stáhnout na svůj moneybooker / paypal účet stejně jako dříve.

V druhém případě bych asi kontaktoval support.

 
31
3Demon
24 květen 2010, 10:40

Zdravim

Chcel by som radu ohladne ALWAYS HD.. Uloadol som klipy a uz 3 tyzden cakam na schvalenie alebo aspon ze sa nieco udeje..Ale zatial nic. Mam len klipy uplod a to je vsetko.
Aky je postup? Ako mam pokracovat.? Ak ma niekto navod a chut pomoct vopred Dakujem.

 
32
kuskus
24 květen 2010, 18:25

A co tak im napisat na support?

 
33
alena
17 červen 2010, 11:49

zdravím Petře, zajímavý web -
zabýváte se fotobankami, prodejem grafiky a ilustrací apod. – ale – zkoušela jsem najít nějaký článek nebo informaci týkající se prodeje ilustrací prostřednictvím agentů (art representatives /´art management´ jako takový) – ale nic podobného jsem (zatím) nenašla ..

z vlastní praxe vím, že u nás tahle forma přímé spolupráce ilustrátor-agent zatím pořád ještě není moc obvyklá (a agentů nebo firem poskytujících agenturní služby pro ilustrátory na volné noze u nás moc není .. ) – tak by mě zajímalo, jestli Vy osobně máte nějakou zkušenost s tímto typem prodeje .. ?

(omlouvám se, jestli jsem nějaký článek na toto téma přehlédla, na prostudování Vašeho webu bych potřebovala minimálně měsíc volného času :) )
zdravím, a. hovorková

 
34
17 červen 2010, 15:33

Tak popravdě o prodeji prostřednictvím agentů slyším prvně. Vím, že v zahraničí fungují nějaké servery, na které můžete nahrát své portfolio a oni vás pak propagují. A je možné tak získat nějaké zakázky. Ale je to placená služba a co jsem slyšel tak to žádné terno není. Pokud by byl zájem, tak bych to mohl zkusit někde dohledat.

 
35
alena
17 červen 2010, 21:09

Díky za odpověď,
a taky moc díky za ochotu ty věci dohledat – ale určitě jsem neměla v úmyslu Vás nějak úkolovat :)

zajímal mě spíš jen Váš názor -
máte hodně zkušeností (a za sebou i hodně ilustrací :) ), tak mě zajímalo, jestli náhodou nemáte třeba zkušenost i s touto formou prodeje ..

Jen pro doplnění – neměla jsem na mysli ani tak placené zahraniční/domácí promo-služby, ale spíš
klasické reprezentování ilustrátorů ..
(funguje to podobně, jako třeba v hudební branži: podobně jako hudebníci/zpěváci apod. mají své agenty/agentury, kteří se jim starají o ´business´ stránku, tzn. shánějí zakázky, starají se o propagaci, o autorská práva, o smlouvy apod ., tak i někteří ilustrátoři mají své agenty .. )

spolupráce agent-illustrátor pak funguje v podstatě na provizním principu, takže ilustrátor sice nemusí za přijetí „do stáje“ nic platit, ale na druhé straně – agenti si (celkem logicky) své ilustrátory sami vybírají .. takže zastoupení není úplně běžná věc ..

a kromě toho – pokud vím – každý agent/zastupující agentura/ má své vlastní podmínky – a taky ještě záleží na tom, jestli spolupráce funguje ve „stock“ režimu (tzn. když ilustrátor poskytne kolekci už hotových ilustrací), a nebo v „commission“ režimu, kdy se přímo zakázkově domlouvají ilustrace, které budou pro klienta teprve připraveny .. apod ..

Každopádně díky za Váš web,
spousta zajímavých informací,
a.h.

 
36
Lucka
13 září 2010, 14:47

Dobrý den, velice by mně zajímala možnost vydělat si prodejem fotografií. Ale bohužel má velká slabost je angličtina a český překlad jsem našla jen u 123RF – nebo jsem se dívala špatně?

 
37
14 září 2010, 15:22

Nedívala, verzi v češtině většina zahraničních fotobank nemá, 123rf je spíše světlou výjimkou.

Dobrým pomocníkem by pro vás mohl být Google Translator případně lišta od Googlu, která stránky překládá automaticky jak brouzdáte.

 
38
Monika007
27 říjen 2010, 14:54

Dobry den,
na co si mam dat priste pozor, kdyz mi odmitli fotku s timto oduvodnenim: Artifacts and/or Compression flaws

s zadne chybe v kompresi nevim, fotka ma asi 6MB a rozliseni (ted nevim presne) 2800×4200

 
39
27 říjen 2010, 17:02

[38] Problém není v rozlišení, ale v technické kvalitě fotografie – jpeg artifacts jsou nedostatky vzniklé vyšší kompresí JPG obrázku (viz wikipedie). Nastavte si ve svém fotoaparátu nejvyšší kvalitu JPG obrazu a pokud fotku upravujete ve Photoshopu, tak při ukládání opět nastavte co nejvyšší kvalitu.

 
40
Jakub
3 listopad 2010, 14:41

Dobrý den, je potřeba vlastnit nějakou licenci na grafické programy nebo stačí nějaká trial nebo crack verze např. Photoshopu?
A základní a volně stažitelné brushe, písma atd. můžu používat normálně nebo musím kontrolovat, jestli to není nějak registrované – když to chci publikovat při použití ve vlastním výtvoru :)

 
41
3 listopad 2010, 21:31

[40] Co se týče legálnosti programu, tak si nemyslím, že by to fotobanky mohly zjistit a i pokud by to zjistily, tak by jim to bylo asi jedno. Ale vždy je lepší si program, díky kterému vyděláváte peníze koupit a mít jej legálně.

Písma asi můžete používat jaké chcete, pakliže písmo není hlavním obsahem ilustrace a není nijak specifické (ale raději bych zůstal u nějakých obecnějších a volně dostupných).

Brushe bych doporučoval nepoužívat a radějí si udělat vlastní.

 
42
mirula
20 listopad 2010, 23:33

Pekný večer,
Klobúk dole pre vami, super informácie, naozaj neoceniteľné pri registrácii a nahrávaní grafiky.
Ušetrili mi veľmi veľa času.
Práve dnes poobede mi schválili všetkých 10 ilustrácii,už mám tri stiahnuté, tak sa z toho veľmi teším. Aj keď viem že to nerobíte zadarmo, chcem sa vám poďakovať.
Prajem veľa tvorivých myšlienok
/a aby vas to neprestalo baviť :-) /
mirka

 
43
ArtMiro
10 březen 2011, 14:27

Zdravim, hezký den preji. Chtel bych se zeptat jak mam nahravat soubory na Graphic Leftovers

 
44
10 březen 2011, 23:11

Na GraphicLeftovers můžete nahrávat přes web a nebo pomocí FTP – po přihlášení je nahoře záložka UPLOAD, případně pod záložkou My Account naleznete informace o FTP.

 
45
ArtMiro
11 březen 2011, 02:26

…no prave… pres FTP to nejak nefunguje a tu zalozku na UPLOAD tam nikde nemuzu najit…

 
46
ArtMiro
11 březen 2011, 02:45

…nemel jsem odkliknuty souhlas s podminkami…uz to jde, dekuji ;o)

 
47
Atos
25 březen 2011, 19:25

Páááni.. 123RF fotobanka je v češtině.. Tak to teda čučim. Ne že bych to nějak potřeboval, ale rozhodně to moooc potěšilo :-)
Zrdaví Atos

 
48
václav
3 květen 2011, 11:59

dobrý den,
nemá prosím někdo zkušenost s Fotolií, co se danění týče? Má sídlo v EU nebo USA? Jestli jsem to správně pochopil, pokud má fotobanka sídlo v EU stává se člověk po prodeji své tvorby automaticky plátcem DPH? předem děkuji za odpověď, Václav

 
49
MiroArt
2 červenec 2011, 22:32

nevi nekto co se deje na GL? nejak dlouho se ceka na schvalovani…

 
50
andy
6 listopad 2011, 15:12

Zdravim,

moja otázka je, vlastním zakúpenu oroginal verziu CorelDRAW Graphics Suite 12 a je mozne z neho predavat svoje vytvory? Alebo si musim dokupit este nejaku licenciu? Dakujem.

 
51
7 listopad 2011, 17:00

Zdravim,
pokud vim, tak jsem jeste nevidel navod, jak z Corel Draw exportovat ilustrace do formatu EPS 8, EPS 10 tak, aby je fotobanky prijaly. Vzdy se k tomu musel pouzit Adobe Illustrator pro preuloazeni (viz napriklad http://petr.va­clavek.com/…e­lu-do-EPS-8)

Takze moje doporuceni – vygenerujte velke JPG nahledy a do fotobanky nahrejte pouze JPG, coz neni zadny problem.

 
52
Jirka
22 únor 2012, 19:32

Dobrý den, chtěl bych se zeptat jaký je rozdíl mezi :
www.fotolia.com, www.us.fotoli­a.com a mezi eu.fotolia.com
Je to jedno přes které stránky se přihlásím.
Děkuji za odpověď.

 
53
22 únor 2012, 21:03

V podstatě je to jedno, snad jen pokud se přihlásíte na US verzi, tak budete dostávat výdělky v dolarech a na evropské verzi v librách.

 
54
Petr Václavek( PBV)
2 květen 2012, 16:19

Omlouvám se misto touchpad jsem chtěl napsat grafický tablet . myšlenky předbíhaji psaní .

 
55
olda
17 srpen 2012, 16:26

Máte někdo nějaké zkušenosti se stahováním fotek větších rozměrů ve fotobance 123RF (http://cz.123rf­.com/)? Děkuji, Olda

 
56
21 leden 2013, 14:55

Dobrý den Petře a ostatní zde, prosím, děje se něco na Shutteru že nemohu nic vložit od pátku 18.1.nebo je to jen můj problém? Grafiku nasaje, popíše, doplní, ale dál nic.Děkuji za reakci! MF

 
57
22 leden 2013, 22:55

Zdravím, tak to teď nevím, momentálně tam nic nemám, tak to neověřím. Zkuste použít jiný prohlížeč.

 
58
Kateřina Chodurová
5 březen 2013, 23:01

Dobrý den, Petře,
děkuji Vám za článek a užitečné informace. Měla bych dotaz na free fotobanku, ze které se dají používat fotografie na sociálních sítích, tudíž šířit. Prozatím jsem z Vašeho seznamu narazila jen na ty, ve kterých toto použití není možné.
Předem díky.

 
59
Denisa
15 říjen 2013, 14:56

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, zda mohu mít stejné fotografie ve více bankách, např. na Shutterstock a IStockphoto, atd.

Díky,
s pozdravem

Denisa

 
60
15 říjen 2013, 15:33

Deniso, je to možné a vlastně zcela běžné – naprosta většina fotografů a grafiků to tak dělá (umožňuje to právě Royalty Free licence). Jen je důležité se nikde nezavázat k exkluzivitě (Dreamstime, Fotolia, iStock).

 
61
Milena
3 listopad 2013, 20:06

Dobrý den
chtěla jsem se zeptat, jak je to s fotkama a release model, pokud pošlu fotku, kterou vyfotil můj manžel a na ní jsem já,na release model mám sebe uvést jako model a manžela jako fotografa? nevadí to, když jsem registrovaná já? a dále co je myšleno reportážními fotografiemi? pokud mám pěkné záběry z veřejné akce /např.rekonstrukce napoleonské bitvy/ můžu je tam poslat také? nepotřebuji tam žádné release model, nebo to nemohu zveřejnit vůbec? Děkuji moc za odpověd:-) PS: zatím jsem se registrovala asi u třech fotobank a neprošla ani u jedné,ale budu zkoušet dál:-)Milena

 
62
3 listopad 2013, 22:01

Mileno, s Model Release moc neporadím, ale zkuste to tak jak popisujete, maximálně vám to vrátí a pak to přepíšete. Další možnost je napsat sebe jako fotografa i modela.

Reportážní fotky = editorial licence (viz slovník). Poslat je samozřejmě můžete, prodávat se budou, jen jejich použití je pak omezené.

P.S. Držím vám palce!

 
63
Martin Bureš
7 listopad 2013, 19:14

Dobrý den,jen bych se chtěl zeptat na pár věcí ohledně nákupu grafiky ve fotobance. Mám klienta, který nemá žádné vlastní obrázky a samozřejmě je potřeba je koupit ve fotobance. Má požadavek, že chce obrázky jak na web, tak by chtěl tyto obrázky použít i ve firemním kalendáři (volná distribuce partnerům). Standardní a rozšířenou licenci chápu. Bude potřeba určitě rozšířená v tomto případě. Ale jde mně o to, jestli není problém v tom, že obrázky koupím já a budou na webu a v kalendáři jiného subjektu. Jak je to s přenosem autorských práv v tomto případě? Nebude lepší, když se firma ve fotobance zaregistruje sama a koupí si jednotlivé obrázky s licencí sama?? Děkuji za případnou odpověď. M.Bureš

 
64
8 listopad 2013, 11:05

Martine, pokud děláte práci pro klienta, tak za něj můžete na fotobance nakoupit fotky – většinou o tom píšou v sekci FAQ dané fotobanky, případně v licenčním ujednání.

Zde je informace z fotobanky Shutterstock

Jinak také doporučuji při odevzdání práce předat klientovi nějaký doklad o nákupu fotek, aby viděli, že byly řádně zakoupeny.

 
65
Irena
26 březen 2014, 14:30

Dobrý den,
předesílám, že jsem v této oblasti naprostý laik. Chtěla jsem se zeptat, jestli jeden a tentýž obrázek může nabízet více fotobank. Jde mi o to, aby když si zakoupím obrázek v jedné fotobance, nenárokovala si úhradu jiná fotobanka, která by případně měla stejný obrázek.

 
66
31 březen 2014, 10:05

Ano, ten samý obrázek může prodávat více fotobank – je to zcela běžné. Aby si nemohla nárokovat úhradu nabízí každá fotobanka nějaký doklad o zakoupených obrázcích (například historie stahování atd).

 
67
Michal Kolář
16 červen 2014, 00:22

Dobrý den Petře,
děkuji za vyčerpávající informace.Nechá­pu,kde na to berete čas,přesto, nikde jsem nenarazil na fotobanku Profimedia.Máte i s ní nějakou zkušenost?
Díky za odpověď.
Michal Kolář

 
68
10 červenec 2014, 23:24

Michale, času se už moc nedostává :) Profimedii znám, ale napřímo tam nenahrávám. Každopádně myslím, že využívá fotky z jiných fotobank, takže se tam mé portfolio také dostalo.

 
69
Jiří Tomášek
31 srpen 2014, 16:53

Dobrý den,
chtěl bych se zeptat. Prodávám fotky ve fotobance shuterstock a už třetí den mě vyskakuje error, když se chci na něj přihlásit, poradí te mi prosím,co s tím.
Děkuji

 
70
Andrea Žálková
9 leden 2015, 22:14

Dobrý den,
chtěla bych se zeptat, zda je možné posílat do fotobank jen jpg náhledy? A pokud ano, většina vyžaduje eps nebo ai, jak to mám tedy napsat že chci posílat jen jpg a v jakém rozlišení+barvy?
Děkuji

 
71
Stefan Hroncek
13 leden 2015, 14:51

Dobrý deň , mal by som otásku ohľadom fotobánk.Aká fotobanka je podľa Vášho názoru najlepšia a aké fotobanky sú na Slovensku a v Čechách.Oplatí sa do 4eských alebo Slovenských fotobánk posielať vektor?

 
72
13 leden 2015, 22:22

Nejlep39 fotobanky jsem popsal v článku http://www.fo­tobanky.cz/…o­bank-prodej docela zajímavý seznam vyšel také z posledního průzkumu http://www.fo­tobanky.cz/…o­bank-prodej sekce Výdělečnost fotobank.

Vzhledem k tomu, že v podstatě neexistuje žádná česká/slovenská fotobanka (buď to jsou individuální projekty a nebo jen přeprodávají obsah zahraničních fotobank), tak to valný smysl nemá. Nebo víte o nějaké české/slovenské fotobance s originálním obsahem?

 
73
13 leden 2015, 22:45

Andreo, ilulstrace můžeš posílat i jako JPG soubory – http://www.fo­tobanky.cz/…ve-ilustrace

 
74
Gon
16 leden 2015, 00:17

Dobrý den, mam takovy dotaz ohledně danění příjmů z fotobank. Když penize které si vydělám ponechám na PayPal a nepošlu si je na B.U. a utratim je na ruznych eshopech atp. musim tyto penize které mam na PayPal danit.

 
75
16 leden 2015, 10:32

Už se o tom diskutuje na fotobankovém fóru: http://forum.fo­tobanky.cz/…i-t1186.html

 
76
Jiří Pišl
5 únor 2015, 20:09

Dobrý den,

Chtěl bych si stáhnout obrázek z morgueFile. Vše se tváří jako free. Ale přesto. Nejsem v angličtině moc silný. Pomohli by jste mi tohle objasnit: You are allowed to copy, distribute, transmit the work and to adapt the work. Attribution is not required. You are prohibited from using this work in a stand alone manner.
Google přeložil: Je dovoleno kopírovat, distribuovat, sdělovat veřejnosti, a dílech. Attribution není nutné. Je zakázáno používat tuto práci za samostatný způsobem.

Mohu tento obrázek použít pro web a reklamní leták?

Děkuju.

 
77
5 únor 2015, 20:38

Já myslím, že ano.

 
78
evelyn
19 únor 2015, 13:28

Narazila jsem na FineArtAmerica.com, asi to neni typical photobank?

 
79
19 únor 2015, 21:27

Evelyn, o této fotobance se hodně diskutuje na fotobankovém fóru: http://forum.fo­tobanky.cz/se­arch.php?…

 
80
Marie
9 srpen 2017, 11:30

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je možné použít k fotce prodávané ve FB zdarma font „Ar Julian Regular“ z Photoshopu (aniž bych musela cokoli stahovat, platit)? Nejak to nemohu najít…
Dekuji, Marie

 
81
Jaroslav
8 září 2017, 18:54

zdravim, je mozne zmenit ucet na fotolii z us.fotolie na eu.fotoliu, podla vsetkeho tak pridem o kurzovy rozdiel, ale to tak nie je? dakujem

 
82
9 září 2017, 00:32

Tak to nevím, hlavně nevím z jakého důvodu to měnit. Beztak dříve či později se zmigrují všechny účty na Adobe Stock.

Můžu poradit snad jen kontaktovat podporu, na Fotolii to docela řeší a určitě odpoví.

 
83
Zuzka
27 říjen 2017, 15:37

Hezký den pane Václavek,
prosím Vás o radu, při uploadu koláží z vlastních fotografií a vlastních kreseb odesílám i property release (sken ilustrace, malby a digitální miniaturu v PR dokumentu). Přesto mi občasně obrázek odmítnou s odůvodněním:
Property Release – A property release is required for this image or the attached property release does not meet our requirements or is illegible.
Nevím, jestli jsou potřeba ještě někde doložit prohlášení k prohlášení, že „pane soudce, opravdu, opravdu jsou to má autorské díla“, nebo jak se tomuto zamítnutí vyhnout? většinou posílám tentýž dokument PR znovu a poté to přijmou…, (cemuž moc nerozumím). moc děkuji za odpověď, Zuzka

 
84
27 říjen 2017, 23:19

Hezký večer,
Je třeba si uvědomit, že to kontrolují jen lidi a každý to bere trochu jinak. Takže co u jednoho projde, to jinému může vadit a naopak. Takže bych se tím moc neznepokojoval a při zamítnutí to nahrál znovu.

 
85
Karolina
30 říjen 2018, 15:02

Ahoj Petře, Mohla bych Ti poslat pár vybraných fotek a poprosit o Tvůj názor zda by mohli projít registrací na těch nejvytíženějších fotobankách ? Ať již s ohledem na kvalitu, tak tematicky. Jsem začátečník a nerada bych si zbytečně zavřela dveře na několik týdnů … Moc díky, Karolina

 
86
30 říjen 2018, 22:22

Ahoj Karolino, fotky mi neposílej, nahraj je raději sem do diskuzního fóra http://forum.fo­tobanky.cz/…us­traci-f22/?… je tam na to speciální sekce. Já osobně už fotky pár let ve fotobankách neprodávám – přeorientoval jsem se na vektorové ilustrace, ale ostatní fotobankéři ti rádi poradí.

 

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce