Petr Staníček: Kompletní průvodce CSS kaskádové styly

<txp:image id=„18“ />

Kam směřuje vývoj tvorby webových stránek? Jedním z jeho hlavních cílů je oddělení prezenční vrstvy od vrstvy obsahové – HTML stránky by se měly skládat pouze z dat a základního členění (odstavce, nadpisy, poznámky…). Vzhled těchto elementů má být řešen mimo HTML. A právě tady nastupují na scénu kaskádové styly (CSS). Proto chcete-li jít s dobou, zapomeňte na formátování pomocí HTML a vejděte do světa CSS. Kvalitním a všestranným průvodcem vám může být recenzovaná kniha.
Martinus - mé oblíbené online knihkupectví Martinus.cz - mé oblíbené knihkupectví s největší nabídkou knih (mají i e-booky). Navíc při nákupu nad 999 Kč je poštovné zdarma.

Publikace začíná jednoduššími kapitolami, které vysvětlují základní pojmy a hlavně čtenáře seznamují s hlavními důvody a výhodami, proč styly používat. Nechybí ani několik vskutku názorných ukázek formátování stránek. Hlavní náplní knihy je však nahlédnutí pod kapotu stylů – tedy detailní popis, jak mají být styly definovány, jak funguje kaskáda, jak vypadá formátovací model, jak se vypočítávají skutečné souřadnice a velikosti formátovaných prvků stránky.

S touto částí souvisí i detailní přehled funkcí a vlastností, který je prezentován v podobě názorných tabulek. Obě části jsou hustě propojeny přehlednými textovými odkazy (tak si představuji hypertext v tištěné podobě). Nad čím se zaraduje oko webdesignéra, je opravdu podrobné popsaní jednotlivých vlastností v desíti nejpoužívanějších prohlížečích – u každé vlastnosti je zaznamenáno, které prohlížeče ji (ne)podporují, případně jaké chyby jsou s ní v daném prohlížeči spojené. Nefunguje-li vám něco v jednom prohlížeči, stačí nalistovat příslušnou vlastnost a hned se dozvíte, proč tomu tak je (a často zde naleznete i návod jak příslušný nedostatek odstranit). Závěr publikace tvoří několik tipů a triků, které při práci s CSS jistě oceníte.

Výklad problematiky je velmi precizní a tam, kde to jen trochu jde, obsahuje spoustu názorných diagramů. Jediné, co bych knize slabě vytknul, je menší počet názorných ukázek (zejména obrázků výsledných stránek v prohlížeči).

Musím uznat že publikace je velmi dobrá a její kvalitu ocení zejména pokročilí webdesignéři (obzvláště referenční část). Začátečníci si také přijdou na své, ale myslím, že naleznou na knižním trhu jednodušší knihy, které je plně uspokojí.

Hodnocení: 10/10, Produkt měsíce

Petr Staníček: Kompletní průvodce CSS kaskádové styly, Computer Press 2003, 197 Kč, 178 stran, ISBN: 80–7226–872–4

Komentáře

Přidej komentář

Pište prosím slušně, s diakritikou a k věci. Dodržujte pravidla a využijte možnosti formátování uvedená pod formulářem.

Email nebude zveřejněn

Pravidla a možnosti formátování

  • Nepoužívejte HTML značky, blog podporuje formátování texy. Nový odstavec získáte 2x odřádkováním, odkaz: "text odkazu":odkaz, **tučně**, *kurzíva*
  • Adresy začínající na http:// budou automaticky převedeny na odkazy
  • Jediné dvě povinné položky formuláře jsou Jméno a zpráva
  • Na předchozí komentáře odkazujte zápisem [2]

 

Sekce