Jaká je nejlepší velikost pro vektorové ilustrace určené k prodeji ve fotobankách? AKTUALIZOVÁNO 11. 3. 2010

Jaká je ideální velikost ilustrace pro prodej v zahraničních fotobankáchO vytvoření JPG náhledu z vektorové illustrace v Adobe Illustrator jsem psal ve speciálním článku (Jak exportovat grafiku z Illustratoru pro fotobanky), zmínil jsem se tam také o jeho doporučené velikosti – rozměrech. Jedním z důvodů, proč je rozumné vytvářet co největší náhled je, že za prodej většího formátu získáte u většiny fotobank větší odměnu. Jaká je tedy ona doporučená velikost?

Nelenil jsem a podíval jsem se, jak škálují jednotlivé fotobanky soubory (fotky i ilustrace) podle jejich rozměrů a jaké jsou jejich kategorie pro největší snímky:

Fotobanka Velikost Velikost v pixelech Mpx
Dreamstime Highest Size 3000 × 4000 12 Mpx
Fotolia 15 Mpx (XXL) 3000 × 5000 15 Mpx
30 Mpx (XXXL) 3800 × 7800 30 Mpx
Stockxpert A4 (XL) 2400 × 3500 8.5 Mpx
A3 (XXL) 3500 × 4800 17 Mpx
Can Stock Photo X-Large 2600 × 3900 10 Mpx
Crestock Extra Large 2800 × 4200 12 Mpx

U některých fotobank na velikosti JPG náhledu nezáleží, neboť k prodeji nabízí pouze EPS soubor (Shutterstock, iStockphoto), proto je v tabulce nenajdete.

Aktualizováno po zrušení fotobanky Stockxpert

Pomineme-li největší možné rozlišení na Fotolii, která nabízí i soubory v obrovském rozlišení 30 megapixelů, vyjde nám jako nejoptimálnější rozlišení cca 15 Megapixelů (XXL velikost na Fotolii) – tedy cca 3000 × 5000 pixelů, případně 3900 × 3900 pixelů pro čtvercový formát.

Až budete příště generovat JPG náhled vektorové ilustrace, zamyslete se, zda se zbytečně nepřipravujete o možnost vyšších výdělků. Pro fotografy platí ty samé rozměry – zamyslete se, před tím, než svou fotku zmenšíte nebo oříznete – je to opravdu nutné?

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

24 Komentářů

 1. Vesta
  16. 10. 2009

  To co píšeš o ilustracích zní hodně zajímavě a věřím, že spousta lidí zkouší svoje vlastní vytvořit. Mohl by jsi dát k dispozici jeden příklad ke stažení (zdoj i jpg)? Myslím, že by to nám všem začátečníkům moc pomohlo…

  Odpovědět
 2. Petr Václavek
  16. 10. 2009

  [1] Dobrý nápad, zkusím nějakou ilustraci vybrat a přidám ji spíše k článku o exportu z Illustratoru.

  Odpovědět
 3. Vesta
  17. 10. 2009

  [2] Už se moc těším. Díky

  Odpovědět
 4. WinMaster
  8. 4. 2010

  Zvláštní, že doporučujete dělat vektorové ilustrace i v těch obrovských rozlišeních. Já zas razím cestu, když chceš větší rozlišení – kup si vektor (který většinou cenově vyjde na stejné peníze jako Max rozlišení). A vytvářím proto jen náhledy, které stačí pro uploading proces.

  Co je teda pak lepší?

  Odpovědět
 5. Johny Drake
  8. 4. 2010

  [4] Asi jde o to že potenciální zakazník nemusí mít s vektorovou grafikou zkušenost, ten si raději koupí .jpg a to že je obrázek k dispozici jen v .eps ho může odradit.

  Odpovědět
 6. Petr Václavek
  8. 4. 2010

  Jelikož z malého obrázku už velký udělat nelze, je vždy výhodné mít k dispozici vyexportovaný velký náhled. Jednak ne na všechny fotobanky nahrávám ilustrace ve vektorovém formátu (někde to prostě nejde a někde to je moc velký opruz), jednak ne každý umí pracovat s vektory. Pokud bych chtěl nahrávat pouze malé náhledy a k tomu EPS, tak to za mě může udělat skvělá iSyndica automaticky (více o této službě v samostatném článku iSyndica – pomocník pro snadný upload fotek na více fotobank).

  Odpovědět
 7. WinMaster
  8. 4. 2010

  V podstatě určitě máte pravdu, že se najde pár zákazníku, kteří s vektory zkušenost nemají. Ale podle toho co čítám na fórech SS si stejně rastrové verze vedou bídně. I když to může být zase skvělou politikou SS. Co se týče FT tak tam vektory stojí zákazníka méně, než velká rozlišení jpegu, u DT se člověk s prodejem vektoru setká rozhodně méně než s prodejem JPG, takže tam by se asi velká velikost vyplatila. IS je jasnej, tam není co vymýšlet. A ostatní stojí za starou belu tak i tak :))

  Z toho mi vychází, že pouze na DT se asi tak vyplatí dělat opravdu velké velikosti. Jinak dělám to co stačí, tj. myslím dimenze potřebná na IS, ta je největší.

  Odpovědět
 8. Terka
  20. 8. 2010

  Dobrý den
  Máte skvělé stránky, potřebovala bych se zeptat. Asi jsem uplně tupá. V illustrátoru ukládam přes ukládání pro web (stejne tak jak máte v návodu) většinou na 5OOO px a stejně mi na dreamstime píšou že je to menší než 3mp. Přitom u jiných ilustrací mi to normálně vzalo:( děkuji za odpověď

  Odpovědět
 9. Petr Václavek
  23. 8. 2010

  Těch 5000 pixelů, to je šířka? A pokud to děláte přes ten dialog v ukládání pro web, mačkáte potvrzovací tlačítko pro změnu velikosti? Já na něj občas zapomenu – jen tam napíšu požadovanou velikost, nepotvrdím a uložím (v takovém případě se ta změna velikosti neprovede).

  Nebo ještě lépe – po uložení si tu ilustraci (ten JPG) prohlédněte v nějakém jiném programu a zjistěte si jeho šířku a výšku, ať zjistíte, zda je ilustraco opravdu dostatečně veliká.

  Odpovědět
 10. Terka
  25. 8. 2010

  AAA to je ono:) to hloupý aply. Děkuju nějak mi nenapadlo že se to musí potvrdit. Moc děkuji (nejen za tohle)Vaše stránky mi hodně pomohly.

  Odpovědět
 11. Petr Nečas
  25. 10. 2010

  Dobrý den.
  Píšete:
  “ U některých fotobank na velikosti JPG náhledu nezáleží, neboť k prodeji nabízí pouze EPS soubor (Shutterstock, iStockphoto), proto je v tabulce nenajdete.“
  Já ale vytvářím pouze jpg obrázky a Shutterstock je prodává,jak tomu rozumět?
  Kreslím v Inkscape a vektory z tohoto programu nechtějí.
  Petr Nečas

  Odpovědět
 12. Petr Václavek
  26. 10. 2010

  [11] To co jsem napsal o Shutterstocku platí pro vektorové ilustrace. Pokud prodáváte jen JPG, tak je to jiný případ – v takovém případě na velikosti samozřejmě záleží.

  Odpovědět
 13. Petr Nečas
  26. 10. 2010

  Děkuji za vysvětlení.
  Protože neumím anglicky chtěl bych se prosím ještě zeptat jakou největší velikost berou a jestli má velikost vliv na cenu obrázku.
  Děkuji předem za odpověď.

  Petr Nečas

  Odpovědět
 14. Petr Václavek
  26. 10. 2010

  Na shutterstocku berou minimálně 4 Megapixely, maximum tam snad není, ale nemá cenu tam dávat o moc větší rozměry, neboť velikost tam není (na rozdíl od některých jiných fotobank) nijak finančně zvýhodněna.

  Odpovědět
 15. j.v.
  28. 10. 2010

  [14] Shutterstock mi odmitl rendery vetsi nez 25Mpx.

  Odpovědět
 16. fotoban
  19. 2. 2011

  Zdravím Petře,
  je nutný krom EPS i JPG a nebo stačí když to pošlu v uvedených mírách v JPGu? Pro CSP,BS a DT,díky.

  Odpovědět
 17. fotoban
  19. 2. 2011

  Ptám se proto,že JPG má v těch uvedených rozměrech kolem 5MB ale EPS skoro 40MB, tak jestli by JPG nestačil.
  Díky

  Odpovědět
 18. Petr Václavek
  19. 2. 2011

  Zdravím,
  pokud pošlete jen JPG, tak to bude také fungovat, akorát že to pak už nebude vektorová ilustrace, ale normální bitmapová a za tu dostanete menší odměnu (i když to je relativní – záleží jakou velikost si kupující koupí – u těch velkých formátů je cena podobná za EPS formát).

  Jinak pokud máte EPS moc velké, mrkněte se na tento článek: Jak zmenšit datovou velikost EPS souboru

  Odpovědět
 19. Maka
  13. 6. 2011

  Dobrý den,
  rád bych se zeptal hodlám uploadovat na shuttershock těch 10 vektorových ilustrací, a četl jsem že se tam vloží obrazek.eps a obrazek.jpg > rozumím tomu správně, že se vloží každý zvlášť? JEstli ano tak mám problém při tom vlkádání přes http je více možností než 10 ale když je vyberu vrátí mě to zpět na 10 tím pádem mužu nahrát jen 5 ilustraci?
  A jeste mam dotaz kde najdu jakou verzi to eps ma kdyz to ukladam jen jako eps (ve photoshopu CS5)?
  Děkuju za odpověď

  Odpovědět
 20. Petr Václavek
  13. 6. 2011

  Pokud chcete nahrát na Shutterstock 10 ilustrací (EPS + JPG) tak musíte celkem nahrát 20 souborů.

  Jinak z Photoshopu nemůžete vygenerovat čistě vektorové EPS – pokud chcete tvořit vektorové ilustrace, tak použijte Adobe Illustrator. Ve Photoshopu vektory nevytvoříte.

  Pokud máte vytvořené ilustrace ve Photoshopu, nahrajte pouze JPG.

  Odpovědět
 21. Maka
  13. 6. 2011

  Ok děkuji za informace.
  K těm ilustracím z PS je potřebná ta minimální velikost 4Mp?
  A je možné použít eps formát z programu Inkspace? U něj totiž není uvedena taky žadná verze

  Odpovědět
 22. Petr Václavek
  15. 6. 2011

  Ano, na ilustrace z Photoshopu platí v podstatě stejné podmínky, jako na fotografie. Tedy minimální velikost 4 MegaPixely (tedy například 2000×2000 pixelů). Ale osobně doporučuji dělat ty ilustrace větší.

  EPS z Inkspace by mohl projít, ale snad jen v případě siluet, či jiných jednoduchých ilustrací. Zatím jsem slyšel jen o problémech s exportem z tohoto programu, zaručený postup jsem nepotkal, osobní zkušenost nemám. Takže doporučení je jasné – Adobe Illustrator.

  Odpovědět
 23. Mia
  30. 6. 2012

  Pro Dreamstime se tedy vyplatí dělat ilustrace pouze nad 3000×4000?
  Pozná fotobanka, ve kterém programu bylo JPG vytvořeno? Co když ho ještě poté přeuložím např. v Gimpu?

  Odpovědět
 24. Petr Vaclavek
  1. 7. 2012

  Vždy je lepší udělat ilustraci větší – menší tam sice také vezmou, ale neprodáte ji v tom největším rozlišení, kde jsou vyšší ceny.

  Fotobanku nezajímá, v čem své ilustrace tvoříte, zajímá ji jen výsledek.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky