Začátky microstockařů

Moje první fotka na ShutterstockuDnes jsem si přečetl pár zajímavých a přímo dechberoucích informací o nejlepším „microstockaři“, kterým je Yuri Arcurs. Na konferenci CEPIC prozradil nejen jaké byly jeho začátky v microstock fotobankách, ale také jaké jsou jeho současné prodeje a jak odhaduje budoucnost.

Zde je několik zajímavých informací z onoho článku:

 • Yuri začal fotit pro fotobanky při studiu psychologie v roce 2005 (bral to jako zábavu a srandu)
 • jako modely používal své známé
 • rozpočet na jedno focení se pohyboval kolem 50$
 • na Shutterstocku měl asi 500 fotek

… a za pět let se stal králem microstocku

 • jeho nejprodávanější snímky se prodají 50–100 krát za den
 • 50 procent příjmů má z 5ti procent nejlepších snímků
 • je autorem 23 snímků z top 50 na Shutterstocku
 • za rok prodá více než 2 milióny fotek
 • jeho tým tvoří 20 lidí (7 photographers, 2 stylists, a hair / make-up artist, a producer, a model booker, a creative researcher, 2 programmers, a financial manager, a distribution manager, a cook, a handyman…) + dalších 15 externě v Indii
 • jeho portfolio na fotobankách čítá 40 000 snímků
 • rozpočet na focení vzrostl na 10,000$, přičemž z pořízených 1500 – 4000 fotek jich pro fotobanky použije 70 – 130
 • v tomto roce očekává náklady na model release (smlouvy s modely) ve výši 150,000$

Čerpáno z článku Yuri Arcurs on success as a microstock photographer

Ale zpátky k začátkům. Žádný učenný z nebe nespadl a ani Yuri není vyjímka. Popravdě dnes by se se svými prvními fotkami na fotobankách asi neuchytil – posuďte sami, zde je jeho prvních 10 snímků ze Shutterstocku:

Prvních 12 fotek krále microstocku (Yuri Arcurs)

A není ani neomylný – mrkněte se na jeho nejprodávanější fotku na fotobance Dreamstime, zejména pak na odraz nohou:

I Yuri Arcurs se občas utne

Uvedený článek mě také donutil zavzpomínat na své začátky – toto je mých prvních deset snímků pro Shutterstock:

Mých prvních 12 fotek na microstocku

Tenkrát na jaře 2006 jsem ještě neuměl kreslit vektory, fotil jsem zašuměným 3megapixelovým ultrazoomem Olympus C730 a do zahraničních fotobank jsem poslal pár fotek jen kvůli tomu, že ta česká fotobanka požadovala megapixely čtyři (a ještě mě k tomu navíc trochu vyprovokoval kolega z práce). Dodnes toho nelituji, neboť fotobanky jsou pro mě stále koníčkem (věnuji jim stále jen zlomek svého volného času) a při tom by mě v dnešní době mohly klidně uživit.

A jaké byly vaše začátky na microstocku?

Zajímalo by mě, jak dlouho jste na microstocku a jaké byly vaše první snímky, podělíte se o informace?


Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

19 Komentářů

 1. Anna_Designbox
  16. 6. 2010

  Hezké, obzvlášť prvních deset fotek Yuriho mě pobavilo! 🙂 Dneska by s nimi asi ani neprošel úvodním testem! 🙂 Jinak je to ale machr, klobouk dolů.

  Odpovědět
 2. Michal Acler
  17. 6. 2010

  Díky za pěkné shrnutí, Yuri je fakt fenomén a fascinuje mě, kam až to dotáhl.

  Odpovědět
 3. martin
  21. 6. 2010

  zajimavý článek, je možné dnes vubec začít? v podstatě od nuly?docela to vypadá zajímavě, odkud vlastně čerpat co se dá prodat či co lidi chcou? inspirací ostatních?

  Odpovědět
 4. Petr Václavek
  21. 6. 2010

  [3] Určitě se dá dnes začít. Nebute to tak snadné, jako před pěti lety, ale prostor tam stále je, fotky a ilustrace se stále prodávají, takže v tom nevidím žádný problém. Důležité je neustále přidávat další a další díla a neházet předčasně flintu do žita 🙂

  Co lidi chcou se dá poznat třeba z přehledů nejprodávanějších fotek a ilustrací na jednotlivých fotobankách.

  Odpovědět
 5. Johny Drake
  21. 6. 2010

  Začínám pochybovat o moji dosavadní strategii tvorby a prodeje illustrací.

  Důvodem je Anja Kaiser.

  http://www.shut­terstock.com/g/A­Kaiser

  K dnešku má na SS cca 350 illustrací, což není moc a rok už vévodí v top50.

  Inu, asi to není jen o té kvantitě.
  Ještě se mám hodně co učit.

  Né že bych nedosahoval uspokojivých výdělků, ale…

  Odpovědět
 6. dnkroz
  21. 6. 2010

  Johny → menej vykrádať, viac tvoriť 😛

  Odpovědět
 7. Johny Drake
  21. 6. 2010

  [6]
  ???
  Keci v kleci. Jestli mám v portfoliu kopii, sem s linkem.

  Odpovědět
 8. Aveso
  24. 6. 2010

  Velmi pěkný článek. Věřím, že začátky v roce 2005 byly poněkud jiné, než začátky v současnosti. Já sám jsem začal pro fotobanky tvořit letos a opravdu je notné to po prvních nezdarech nevzdávat. Sám jsem nad některými ilustracemi strávil pěknou řádku hodin a nakonec mi nebyly uznány kvůli potencionálnímu copyrightu, což jsem při tvorbě netušil, že něco podobného pod copyright spadá. Dnes jsem již chytřejší 🙂 Stále ale je čemu se učit a kde se zdokonalovat.

  Odpovědět
 9. Martin
  28. 6. 2010

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat na jednu formalitu – mohu fotografovat peníze / měny a tyto fotografie s pěnězi prodávat ve fotobankách? Nevztahují se na ně např. autorská práva? 🙂 Děkuji, přeji hezký den.

  Odpovědět
 10. Petr Václavek
  28. 6. 2010

  Zdravím,
  asi záleží, jak by to bylo vyfocené. Pokud by to byla oskenovaná bankovka, tedy víceméně kopie, tak by to bylo asi na hraně.

  Pokud to ale budou nějaké normální fotky, kde se použijí bankovky, tak by to asi nemělo vadit. Konečně stačí se podívat, co za fotky s bankovkama už je na fotobance.

  Odpovědět
 11. Jirka
  11. 7. 2010

  Dobrý den, mam takový dotaz ohledně výše odměny za prodané fotografie. Mám nějaké fotky ve fotobance Dreamstime kde Vám slibují polovinu z ceny za kterou se fotografie prodala. Prodám fotografii v její maximální velikosti a odměna je např. 0,41$, přitom opravdová cena by se měla pohybovat např. okolo 5$… zkoumal sem to co sem mohl, ale ten systém zdá se mi nějak zamotanější 🙂 Předem děkuji za odpověď, hezký zbytek večera.

  Odpovědět
 12. Petr Václavek
  13. 7. 2010

  No ono to je poměrně složité, neboť záleží na tom, v jaké velikosti si dotyčný fotografii koupil (za menší velikost platí méně) a pak také jak ji koupil – mohl si ji koupit přes předplatné (to jsou pak ceny poměrně hodně nízké) a nebo za kredity a to pak zase záleží za kolik nakoupil kredity (čím více kreditů si koupil, tím jsou kredity levnější a tedy i výsledné ceny jsou nižší).

  Odpovědět
 13. Martin
  14. 7. 2010

  Ja by som mal malu otazocku tiez, som zaciatocnik ohladom fotobanky Shutterstock. Ak som si to dobre pozreral, tak ked uploadnem velke JPG ci TIFF je pre kupcu na vyber hned niekolko velkosti obrazku plus format TIFF. A ked uploadnem vektor EPS tak kupca moze kupit len ten, bez moznosti takej ci takej velkosti JPG, ani samotny TIFF. Teraz neviem: oplati sa do shutterstocku davat EPS ci velky JPG? To je vse, dakujem 🙂

  Odpovědět
 14. Petr Václavek
  14. 7. 2010

  Ano je to tak Shutterstock u vektorů nabízí jen možnost stažení EPS. Zkoušel jsem porovnávat prodejnost a přijde mi, že EPS se prodává lépe než velký JPG.

  Dalším důvodem, proč vytvářet a prodávat v EPS formátu je, že jiné fotobanky (například Dreamstime či Fotolia) prodávají zároveň s EPS i JPG náhledy různých velikostí, přičemž EPS je nejdražší, a tedy za něj dostanete větší odměnu.

  Na Shutterstocku je dokonce možné nahrát zvlášť vektorovou verzi a zvlášť čistě JPG verzi, ale osobně se mi to moc neosvědčilo, neboť obrázky si potom konkurují.

  Odpovědět
 15. Zdenek
  14. 7. 2010

  Zdravím, měl bych takovou otázku laika. Chtěl bych se optat jaké osvětlení je ideální na focení objektů na bílém pozadí? Někdy mám totiž například problém s tím, že rohy fotografie jsou tmavější než zbytek nebo jedna půlka fotografie je tmavší než druhá apod. Fotím totiž bez blesku a na denním světle (ne na slunci). Sice jdou dělat jisté opravy ve photoshopu, ale není nad kvalitní fotografii samo o sobě. Je tedy dobré fotit takové fotografie s bleskem či na denním světle? Děkuji 🙂

  Odpovědět
 16. Petr Václavek
  14. 7. 2010

  Ej tak to moc neporadím, zkuste nějaké fórum pro fotografy. Pro profesionální fotky to bude určitě chtít nějaké lepší světla (většinou se to řeší asi zábleskovými světly) to denní je sice pěkné, ale dává pokaždé jiné výsledky a nejde moc nastavit :).

  Odpovědět
 17. Miloslav Fuksa
  19. 3. 2011

  Prosím, může mi někdo říct jak to chodí se sportovními fotkami. Jedná se o osoby sportovců na příklad při volejbalu a podobně,kde jsou identifikovatelní. Vyžaduje se také jejich souhlas – model release?

  Odpovědět
 18. JonnyDrake
  20. 3. 2011

  [17] Pokud jsou identifikovatelní tak je třeba model release. Takže i sportovci potřebují model release.

  Odpovědět
 19. Petr Václavek
  21. 3. 2011

  [17] Sportovní fotky jsou jiná kategorie – jsou to takzvané editorial fotografie (zpravodajské) – není potřeba model release, ale kupující je nesmí použít na reklamu, ale pouze do zpráv, případně jako dekorační snímek (například do novin, časopisů).

  Takže při nahrávání na dané fotobance nezapomeňte zaškrtnout políčko Editorial Photo.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky