Nejpopulárnější fotky a ilustrace na microstock fotobankách

Nejstahovanější fotkyMnohé fotobanky publikují na zvých stránkách žebříčky nejprodávanějších fotek a ilustrací. Občas jsou tyto žebříčky přístupné pouze pro registrované uživatele, proto pokud vám nebudou odkazy v následujícím článku fungovat, zkuste se nejprve zaregistrovat (registrace je vždy zdarma).

K čemu jsou žebříčky dobré?

Tyto žebříčky (zvláště pak ty aktuální zobrazující údaje za poslední měsíc) jsou skvělou inspirací pro fotografy a grafiky. Dozví se, co momentálně letí – jaká témata kreslit / fotit, jaký styl je žádaný, kdy se začnou prodávat vánoční / velikonoční / valentinovské motivy atd. S tím souvisí i žebříčky nejvyhledávanějších frází – opět je z nich poznat, o co mají kupující největší zájem a pak také je to dobrá inspirace pro klíčová slova vašich snímků a ilustrací.

Pozor na překročení hranice inspirace

Ovšem pozor na překročení míry inspirace – kopírování se vám nemusí vyplatit. Pokud se budete pouze inspirovat a nadále kreslit či fotit svým způsobem, tak věřím, že se vám zisky zvednou. Pokud ale budete jen tupě kopírovat ty nejprodávanější motivy včetně použitých klíčových slov a názvů, tak si moc nepomůžete. Jednak jsou ty nejprodávanější kousky nejsnáze nalezitelné, takže při vyhledávání budou na mnohem lepší pozici, než ty vaše. A pak taky, proč by někdo kupoval kopii, která nepřináší nic nového? Dalším důvodem proti kopírování je možnost zablokování vašeho portfolia (a propadnutí dosavadního zisku). Tak pozor na plagiátorství!

iStockPhoto

Nejstahovanější fotky a ilustrace na fotobance iStockphoto

Fotobanka iStockPhoto zobrazuje na svých stránkách žebříček 15ti nejstahovanějších a 15ti nejlépe hodnocených kousků v každé kategorii (fotky, vektorové ilustrace, video, audio, flash) za poslední týden, měsic a čtvrt roku (včetně počtu stažení). Krom toho nabízí i další zajímavé žebříčky, které stojí za to prostudovat.

iStockphoto registrace | nejpopulárnější snímky

Shutterstock

Nejstahovanější fotky a ilustrace na fotobance Shutterstock

Shutterstock nabízí celkem čtyři žebříčky – nejstahovanějších 50 fotek a ilustrací od jeho vzniku a za posledních několik dní. A dále pak dva žebříčky nejhledaňějších frází pro obrázky a videa od prvopočátku, za poslední týden a za poslední měsíc.

Shutterstock | nejpopulárnější snímky

Dreamstime

Nejstahovanější fotky a ilustrace na fotobance Dreamstime

Na fotobance Dreamstime žebříčky v pravém slova smyslu nenajdete, ale je zde jedna záložka, kde se denně zobrazují nejpopulárnější fotky, fotografové a nejčastěji vyhledávaná slova. Plus odkaz na fotky a ilustrace setříděné podle počtu prodejů.

Dreamstime | nejpopulárnější snímky

Fotolia

Nejstahovanější fotky a ilustrace na fotobance Fotolia

Fotolia nabízí také docela pěkné přehledy. V tom základním zobrazuje nejstahovanější fotky a ilustrace (bohužel nelze filtrovat / odlišit) od počátku, za poslední měsíc, týden a den. V dalším přehledu pak ukazuje nejčastěji hledaná slova.

Fotolia | nejpopulárnější snímky | nejhledanější fráze

Big Stock Photo

Nejstahovanější fotky a ilustrace na fotobance BigStockPhoto

BigStockPhoto má na svých stránkách také několik přehledů nejúspěšnějších snímků a ilustrací. Navíc tyto přehledy můžete kombinovat s vlastním vyhledáváním. V podstatě nabízí přehled nejstahovanějších snímků v poslední době, dále pak snímky od nejúspěšnějších fotografů a grafiků a nakonec těch celkově nejstahovanějších. Co trochu zamrzí, je fakt, že v přehledu nejhledanějších frází není žádné pořadí – jsou setříděny abecedně.

BigStockPhoto | nejpopulárnější snímky | nejhledanější fráze

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

3 Komentáře

 1. Veronika
  27. 4. 2016

  Ahoj,

  běží ještě ty statistiky na Shutterstocku? Nikde je nemůžu najít…

  Mimochodem dík za tyhle stránky – skvělá práce.

  Veronika

  Odpovědět
 2. Petr Václavek
  27. 4. 2016

  Už několik let neběží 🙁

  Odpovědět
 3. Veronika
  12. 5. 2016

  Tak aspoň že nejsem slepá 😀 Děkuju

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky