Jak projít testem pro vektorové grafiky na iStocku

iStockphotoPoté, co jsem pro slabší angličtináře, kteří by rádi prodávali na iStocku své fotky, připravil přehled správných odpovědí iStockphoto® Photographer Application Quizu, se ozvali grafici, že by taky rádi. Nuže tady jsou ty správné odpovědi pro vektorové grafiky.

 1. It is acceptable to leave stray objects and points in vector submissions.

  False

 2. iStock accepts images traced from photographs, as long as the illustrator is the copyright holder (creator) **of the original photo

  True

 3. Using found or purchased fonts and/or dingbats as primary aspects of an illustration is considered derivative.

  True

 4. The required EPS file format for vector submission on iStock is (choose one):

  EPS (Adobe Illustrator 8.0) **

 5. A vector based on a real person requires a model release.

  True

 6. It is acceptable to protest a rejection or pricing decision in the iStock forums.

  False

 7. It is acceptable to copy the composition of another artist’s work.

  False

 8. iStock accepts multiple colored versions of the same illustration.

  True

 9. It is acceptable to trace an image you did not create.

  False

 10. iStock accepts auto-traced vector files.

  False

 11. A simple sketch is acceptable, regardless of the overall quality.

  False

 12. iStock is looking for illustrations of simple patterns, flowers, borders, backgrounds and flags.

  False

Ono zodpovězení kvízu je vcelku jednoduché, když uděláte chybu, stačí si přečíst co píší, vrátit se v prohlížeči zpátky, opravit to a znovu odeslat.

Mnohem težší je nakreslit ilustrace, které by oni akceptovali (mám s tím své zkušenosti, dostal jsem se tam asi napošesté). Pokud už jste úspěšně prošli (a schválili vám všechny tři ilustrace), podělte se alespoň o to, co bylo jejich námětem a jak se prodávají.

Pro zajímavost a inspiraci přikládám své dvě ilustrace, které přijali (až bude i ta třetí, tak ji doplním):

image image image

No a ještě doplním náhledy grafiky, se kterou jsem neuspěl:

image Due to the high volume of submissions pertaining to this subject we kindly request you provide an alternative sample file for our consideration. We appreciate your understanding and look forward to seeing your next submission. For more information on the files iStockphoto does and doesn't need, please refer to our Illustration Training Manual
image We're sorry but we feel that the details in your outlines could be sharper/cleaner. Please ensure you are checking your files very closely and tidying up any rough or uneven areas, and that the details are crisp and clear. We're sorry, but we feel that the gradients in this illustration detract, rather than add to, the overall composition. Please restrict your gradient usage to only areas where gradients are necessary to show depth or realism.
image We're sorry but this artwork is not what we are currently looking for in terms of composition, color usage, use of line and shape, concept, detail and/or file complexity. For more information on the files iStockphoto does and doesn't need, please refer to our Illustration Training Manual.
image We're sorry but this artwork is not what we are currently looking for in terms of composition, color usage, use of line and shape, concept, detail and/or file complexity. For more information on the files iStockphoto does and doesn't need, please refer to our Illustration Training Manual.
image We're sorry but this artwork is not what we are currently looking for in terms of composition, color usage, use of line and shape, concept, detail and/or file complexity. For more information on the files iStockphoto does and doesn't need, please refer to our Illustration Training Manual.

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

32 Komentářů

 1. vlado
  5. 11. 2008

  škoda, že ten test nebol tu už pred pár dňami, robil som ho možno až na 4 krát :-)))

  No možno to bolo zbytočné, ak viem že dokonca neprešli ani vaše vektory

  Odpovědět
 2. Farna
  5. 11. 2008

  Test jsem prodělal už dávno, ale nahrání ilustrací mi taky napoprvé neprošlo. Chce to něco postavičkovějšího, no uvidíme.

  Odpovědět
 3. Petr Václavek
  6. 11. 2008

  [1] Tím, že jsem neprošel já se moc neděste, zpočátku to bylo kvůli tomu, že jsem nepochopil v jakém formátu to přesně chtějí a také jsem nedodržel jejich podmínky na techniku kresby (žádné přesahy, překrývání, otevřené cesty, tracing).

  Teď je to spíše o tom, trefit to správné téma – přijde mi, že největší šanci na úspěch mají kresbičky zvířátek a podobně (žádné abstrakce).

  Odpovědět
 4. Alena K.
  6. 11. 2008

  Díky za předvyplněny dotazník 🙂 Přiznávám, že já se zasekla, právě už na těch otázkách.

  Odpovědět
 5. david
  6. 11. 2008

  diky moc mezitim uz jsem to zvladl sam 🙂 prvni tri mi vyhodili…zkusim to taky pres „zviratak“ 🙂

  Odpovědět
 6. David Šiml
  12. 11. 2008

  Tak ani napodruhé…Ani zvířátka nepomohla. Musím ještě trénovat.

  Odpovědět
 7. Petr Václavek
  13. 11. 2008

  [6] Přidal jsem na konec článku i náhledy ilustrací, se kterými jsem neprošel. Příště zkusím asi nějakou komplexnější ilustraci.

  Odpovědět
 8. Farna
  14. 11. 2008

  Tos možná ani nemusel! Docela odrazující.:-) I když to nejsou bůhvíjaký veledíla, tak stejně nechápu, co by ještě chtěli a s čím by se tam mohl člověk dostat.

  Odpovědět
 9. Dan
  22. 11. 2008

  Zdravim, nevyskytl se nekomu nahodou stejny problem jako me? Pokud se snazim nahrat na istockphoto.com grafiku na schvaleni (3 ukazky prace), tak mi vzdycky vyhodi chybu ze „Your uploaded sample file is not a valid ZIP file“. Zkousel jsem eps zazipovat vsim moznym, ale nic.. Nema nekdo radu?

  Odpovědět
 10. vlado
  22. 11. 2008

  v akom programe si to zipoval?

  Odpovědět
 11. Petr Václavek
  22. 11. 2008

  [9], [10] Já zipuju v Total Commanderu a neměl jsem žádný problém (ilustrace mi odmítají z jiných důvodů :)).

  Pro jistotu zkuste přejmenovat soubory tak, aby měly jen osum znaků, bez diakritiky, prostě jen písmena. A pokud i poté budete mít problém, kontaktujte jejich podporu.

  Odpovědět
 12. Dan
  23. 11. 2008

  Zdravim,

  tak zkousel jsem klasiku, winrar, winzip… V nazvu to asi nebude, diakritiku samozrejme nepouzivam a prvni soubor, ktery prosel v poradku ma nazev 12 znaku 🙂 Podpore jsem napsal, tak uvidim. Jak se neco dozvim, napisi to sem 🙂

  Odpovědět
 13. Dan
  24. 11. 2008

  Takze rada prisla, problem byl s MIME-Type… Neposilalo se „application/x-zip-compressed“. Protoze jsem aktualizoval Mozillu, mozna je problem v tomto. Soubory jsem bez problemu nahral pre IE.

  Tot vse 🙂

  Odpovědět
 14. Ps1cho
  12. 1. 2009

  Může někdo prosím napsat jaké jsou výdělky. Mám vytvořeno pár zvířat, které by odpovídali jejich požadavkům, ale je to kolem 5ti hodin práce na každém. Jestli by se mi vůbec vyplatilo to na istock posílat, nebo radši nechat pro vlastní budoucí zakázky…

  Odpovědět
 15. Petr Václavek
  20. 1. 2009

  Pokud na jedné ilustraci strávíte 5 hodin, pak se vám asi microstock fotobanky nevyplatí. Ty jsou určeny spíše pro „rychlejší ilustrace“. Celkové výdělky na jednu ilustraci (v případě, že se prodává zároveň v několika fotobankách) bych viděl tak kolem 30$ / kus / za cca 2 roky. Ale to je hrubý odhad, záleží na kvalitě, na velikosti a úspěšnosti portfolia autora, na tom, jak je dané téma stahované – některé ilustrace vydělají klidně i 700 dolarů, jiné třeba jen jeden.

  Odpovědět
 16. Michal
  20. 2. 2009

  Prosím řekněte mi kdo tohle může stahovat a na co použít? Nic proti,ale sluníčko s balonky? Také se do toho asi pustím. Předem děkuji za odpověď

  Odpovědět
 17. Petr Václavek
  20. 2. 2009

  [16] Divil byste se 🙂 Ale na co to lidi používají, to opravdu netuším. Možná na nějaké letáky / časopisy / reklamy / plakáty pro děti.

  Jinak výše uvedené jsou ilustrace pro iStock, ten prostě na začátku „vyžaduje“ vysloveně takové kresbičky. Na Shutterstocku se třeba mnohem lépe prodávají abstraktní (mnohem méně pracnější) illustrace.

  Odpovědět
 18. Jay
  1. 5. 2009

  Ahoj,chtel bych se zeptat kde na iStockphotu najdu nahled svych ilustraci? Dekuji

  Odpovědět
 19. Petr Václavek
  3. 5. 2009

  Asi nejrychlejší cesta je následující: Po přihlášení kliknout na své jméno vlevo nahoře a pak vpravo odkaz My Portfolio.

  Odpovědět
 20. Elena
  29. 6. 2009

  a ako dlho vám trvalo, kým to začalo byť výnosné…aké ste mali začiatky… a keď mám náročnejšie ilustrácie… nie je to výhodnejšie dávať len cez iStock? lebo vraj tam to ohodnotia aj podla narocnosti… inde by to predávali len za 25 centov…

  Odpovědět
 21. Petr Nečas
  20. 10. 2010

  Dobrý den.
  Chtěl bych se zeptat jestli berou i bitmap. ilustrace.

  Odpovědět
 22. Petr Václavek
  20. 10. 2010

  Pokud vím, tak na iStocku jen výjimečně. Ale na ostatních fotobankách zcela bez problémů.

  Odpovědět
 23. alena h.
  17. 3. 2011

  Petře, plánuju registraci na iStockphoto – ráda bych to provedla v rámci Referral programu přes Vás, jestli nemáte nic proti
  (minimálně jako dík za Vaši ´osvětu´ a sdílené zkušenosti) – najdu někde Vaše iStockphoto ID?
  a.
  p.s. Shutterstock účet už přes Váš Referral bohužel nestihnu, už jsem ho založila (bez reference), mechanismus Referral programu jsem ´pochopila´ teprve až po zaregistrování, v ´ostrém provozu´ .. 🙂

  Odpovědět
 24. Petr Václavek
  17. 3. 2011

  Zdravím,
  na iStocku mám ID orsonsurf, ale mám pocit, že tam funguje referenční program jen pro kupce. Nicméně pokud se budete registrovat na další fotobanky (v poslední době doporučuji hodně Fotolii a Dreamstime, po Shutterstocku asi nejvýdělečnější fotobanky – i když jak tak koukám na vaše portfolio, tak by vám mohl slušně vydělávat i ten iStock, pokud překousnete ten strašný nahrávací postup).

  Každopádně pokud se budete registrovat na další fotobanky, použijte prosím odkazy ze seznamu fotobank v pravém sloupečku na libovolné stránce s článkem o fotobankách).

  Odpovědět
 25. alena h.
  17. 3. 2011

  .. ok diky 🙂

  (zatím netuším, co od toho čekat, ale zkusím to, uvidím .. Ze Shutterstocku mám zatím spíš smíšené pocity – kvůli důvodům neschválení obrázků .. chtějí ´property release´ pro ručně tužkou načmáranou skicu skleničky, jablka (kresleno z hlavy, bez předlohy)… nebo pro normální komiksovou postavičku .. Nejsem si jista, jestli úplně chápu, co po mě vlastně chtějí – jestli opravdu pro každou ilustraci musím dodat zvláštní ´property release´…(navíc, v prvních dvou kolech tohle po mě nikdo nechtěl); to bych pak nejspíš nedělala nic jiného, než vyplňovala ´property release´ formuláře pro každou novou ilustraci .. něco mi nejpíš stále uniká 🙂 (momentálně si dopisuju se supportem, tak ještě nevím, co mi odpoví), ale jak to tady na webu sleduju – podle všeho nejsem jediná, kdo podobné problémy řeší, tak zkusím vydržet, uvidím .. )
  zdravím, a.

  Odpovědět
 26. alena h.
  17. 3. 2011

  .. zaregistrovala jsem se na iStockphoto (přes Váš odkaz nahoře vpravo), tak snad vše proběhlo ok ..

  akorát se mi zatím nepodařilo dokončit proces registrace (contributor), protože se mi zatím nepodařil upload prvních 3 obrázků pro ´review´ (problémy s připojením) .. tak snad účet zůstane aktivní, než budu moct ty obrázky dodatečně nahrát ..

  Odpovědět
 27. Petr Václavek
  21. 3. 2011

  Zkuste také jiný internetový prohlížeč, občas jim to prostě zlobí.

  Odpovědět
 28. alena h.
  3. 6. 2011

  Zdravím Petře, jen update:
  registrace na iStockphoto se nakonec podařila, ale moc ´referals´ z iStock vám bohužel asi nepřinesu 🙂
  Jejich nahrávací/schva­lovací proces je peklo.

  I když pominu krkolomné nahrávání ´po jednom´ obrázku, a nutnost projít ´upřesňovacím´ klíčovacím procesem .. (řekněme že tohle se dá skousnout) .. tak – mechanismus schvalovacího procesu jsem zatím, zdá se, v tomto případě neprolomila.

  Důvodem opakovaných zamítnutí jsou – mimo jiné – také např. chybná/„nevhodná“ klíčová slova (se kterými jiné fotobanky nemají problém), otevřené cesty (které tam nejsou) apod.
  Pro zařazení do portfolia zamítli dokonce i 2 ze 3 vstupních ilustrací, na základě kterých mi povolili zřízení účtu 🙂

  Kdybych byla iStockem placená od hodiny za dobu strávenou uploadováním/re-uploadováním, ´korigováním´ svých obrázků a (marnou) komunikací se supportem, byla bych v balíku… 🙂

  Ale moje ´acceptance ratio“ na iS je žalostné – 15 přijatých ilustrací .. ze 400 ..
  Nic moc 🙂
  Zdravím, a.

  Odpovědět
 29. Petr Václavek
  3. 6. 2011

  [28] 15 přijatých ze 400? No to je síla, obdivuji vaši trpělivost. Já už to vzdal před rokem. Raději nahraji 500 ilustrací na jiné – ne tak výdělečné – fotobanky, než 10 na iStock (neboť je to snazší, rychlejší a výdělek je jistější).

  Odpovědět
 30. alena h.
  4. 6. 2011

  .. ilustrace se na iS začaly prodávat – překvapivě – prakticky hned (už i při tak malém portfoliu) – tak se mi zdálo, že fotobanka má dobrý ´prodejní potenciál´ a že možná stojí za to tenhle ´uploadovací/schva­lovací blázinec´ vydržet ..
  ale nikam to nevedlo.

  Moje trpělivost po měsíci (zbytečného) úsilí už taky došla .. 🙂

  Odpovědět
 31. matej
  4. 10. 2012

  Ak je to tak zlé z tým iS tak potom ktore fotobanky?

  Odpovědět
 32. Petr Václavek
  5. 10. 2012

  Asi nejaktuálnější seznam fotobank setříděný podle výnosnosti naleznete zde: Nejlepší fotobanky: porovnání podle výdělků

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky