Knihy o microstocku, fotobankách a prodeji fotografií

Pokud vím, tak v češtině doposud žádná kniha o prodeji fotek a vektorů ve fotobankách nevyšla, ale v zahraničí (v anglickém jazyce) vycházejí již několik let. A poslední dobou jich docela přibývá. Pokud pro vás není angličtina překážkou, tak v nich najdete spoustu inspirace, rad a dobrých tipů (zejména pak z těch novějších).

Osobně jsem tedy ještě žádnou z uvedených knih nečetl (poslední dobou jsem na tom s časem na štíru), ale minimálně 2–3 z uvedených knih mám v plánu letos přečíst. Takže se pak můžete těšit na recenzi.

Přehled zahraničních knih o microstocku a prodeji fotografií

The Editors of Photopreneur: 99 Ways To Make Money From Your Photos

The Editors of Photopreneur: 99 Ways To Make Money From Your Photos

New Media Entertainment 2009, paperback 340 pages

Packed with insider tips, practical strategies, and case studies, the editors of the successful Photopreneur blog (blogs.photopre­neur.com) reveal 99 creative ways to make money from your photography. Each chapter reveals what to shoot, how to break in, and where to go to generate sales. Discover how to sell stock, approach galleries, host your own exhibition, earn with Flickr, shoot for social networking sites, create and market photo products, form joint ventures, upsell your event photography and much, much more.
From beginners to enthusiasts and from hobbyists to professionals, 99 Ways To Make Money From Your Photos can help anyone earn income from their talent.

Kde a za kolik je možno koupit:

Douglas Freer: Microstock Photography: How to Make Money from Your Digital Images

Douglas Freer: Microstock Photography: How to Make Money from Your Digital Images

Elsevier Science & Technology 2008, paperback 224 pages

Microstock photography provides both professional and amateur photographers an opportunity to diversify their income and expand their artistic visibility by turning day trip photos or photography portfolios into viable business investments. This book details the technical and commercial processes of the microstock industry.

Kde a za kolik je možno koupit:

Cliff Hollenbeck: Big Bucks Selling Your Photography

Cliff Hollenbeck: Big Bucks Selling Your Photography

Amherst Media 2008, paperback 144 pages

This updated guide to financial success for aspiring photographers helps them make the leap to earning a living as freelancers. Explaining how to handle the financial complexities of professional photography, this resource provides expert guidance on attracting clients, staying out of legal trouble, navigating the ins and outs of copyright law, and setting and collecting fair but competitive rates. Important advice is also included on how freelancers can handle tax preparation and deal with the threat of audits. New sections feature discussions on how freelance photographers can effectively market their work and how to capitalize on new digital technologies. Forms to help freelancers elevate their careers, such as model release contracts and copyright applications, are also included.

Kde a za kolik je možno koupit:

Michal Heron: Digital Stock Photography: How to Shoot and Sell

Michal Heron: Digital Stock Photography: How to Shoot and Sell

Allworth Press 2007, paperback 256 pages

Digital Stock Photography equips photographers with everything they need to know to create digital stock photos that sell in today’s marketplace. From organizing a shoot to raking in the profits as the pictures sell and sell and sell again, all the steps are here: Capturing digital images, working with scans, digital delivery of images, evaluating equipment, organizing digital files, building an archive, and more. Thirty assignments, designed to reflect the latest trends in photography, provide readers with a blueprint for building a stock collection. Special sections explain how to market, negotiate and quote prices, and manage a business, plus obtaining model releases and protecting copyright.

Kde a za kolik je možno koupit:

Některé knihy teprve vyjdou v průběhu tohoto roku, ale již dnes se o nich na internetu píše a vypadá to, že budou stát za to:

Rob Sylvan: Taking Stock: Make money in microstock creating photos that sell

Rob Sylvan: Taking Stock: Make money in microstock creating photos that sell

Peachpit Press August 27, 2010, paperback 240 pages

As low-cost, royalty-free microstock agencies like iStockphoto, Shutterstock, Dreamstime, and Fotolia continue to attract attention, more photographers of all stripes are looking at how to make money online selling more for less.

Enter Rob Sylvan, who has worked as an iStockphoto photo inspector for the last seven years. In his new book, Sylvan shares insider tips on how to shoot, edit, and tag photos so that they sell well, regardless of which microstock agency you’re using. Sylvan discusses using Photoshop, Photoshop Elements, Adobe Camera Raw, and Lightroom to process and prepare photos for submission to stock agencies (readers need some form of software for editing). Sylvan starts by explaining what subjects are in demand and then shows readers how to get those shots with specific tips for shooting and editing food, people, nature, objects, animals, and more. He also outlines how to set up an effective digital workflow, which is key to making money in the high-volume, low-cost microstock market.

As further proof that making money in microstock can be done, Sylvan features interviews with the most successful microstock photographers in the industry, who share their best inspirational and practical tips. By the end of this book, readers will look at their photos with new eyes, seeing shots from the viewpoint of prospective buyers, and shooting photos that sell.

Kde a za kolik je možno koupit:

Ellen Boughn: Microstock Money Shots: Turning Downloads into Dollars with Microstock Photography

Ellen Boughn: Microstock Money Shots: Turning Downloads into Dollars with Microstock Photography

Amphoto Books August 24, 2010, paperback 160 pages

The booming young microstock industry has made it possible for amateur photographers – previously shut out of exclusive stock photography – to show and sell their images. Here, microstock guru Ellen Boughn offer expert advice to help those already using microstock to gain an edge, as well as introduce the millions of Flickr users obsessing with posting and sharing photos to the added bonus of dollars per download.

Kde a za kolik je možno koupit:

O fotobankách existuje ještě více knih, ale většina z nich je v dnešní době již značně zastaralá. Pokud jste některou z uvedených knih přečetli, případně pokud víte o dalších užitečných knihách o fotobankách, dejte prosím vědět.

Book Depository

Book Depository je anglický online obchod s knihami, který používá již skoro rok a jsem s ním naprosto spokojen (objednal jsem tam již více než 20 knih a zatím jsem neměl sebemenší problém). Na rozdíl od Amazonu tam lze platit pomocí PayPalu (což každý, kdo prodává fotky na zahraničních fotobankách určitě ocení) a dopravu do většiny zemí (včetně České a Slovenské Republiky) mají zdarma. Snad jen jedno upozornění – až tam budete vyplňovat své jméno a dodací adresu, nepoužívejte háčky a čárky, mohli by tam s tím mít problém.

Více informací, včetně komentářů návštěvníků, kteří tento obchod již použili naleznete ve vlastním článku Kde v zahraničí levně, rychle a výhodně nakupovat knihy.

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

7 Komentářů

 1. Anna_Designbox
  7. 6. 2010

  Hezký přehled, zvlášť ta „Taking Stock“ mě zaujala, jednak to workflow a taky ty rozhovory s úspěšnými fotografy. A napsal to iStock inspektor! Každá rada iStock inspektora drahá, sama tam dost bojuju! Tahle knížka by určitě stála za to. Těším se na recenzi, ať už bude na kteroukoliv z nich! 🙂

  Odpovědět
 2. Liliana
  28. 6. 2010

  dobry prehlad a aj mna zaujala 🙂

  Odpovědět
 3. Zbyněk Buřival
  21. 3. 2011

  Tak „Douglas Freer: Microstock Photography…“ snad jen pro začátečníky. Je to sice vcelku pěkné a přehledné, ale snad polovinu obsahu tvoří obrázky a text je v podstatě to samé, co se dočtu na solidních webech o microstocku zadarmo a často i mnohem podrobněji. Je to pěkné mít to všecko pokupě, ale jen trochu pokročilému microstockaři tahle kniha asi moc nedá. Chce to holt konkrétní tipy, postupy atd. a ne z 90% obecné žvanění.

  Odpovědět
 4. Petr Václavek
  21. 3. 2011

  Ono všechny ty knihy jsou podle mě spíše pro začínající microstockaře, případně pro ty, co na webu nečtou články o microstocku. Výhodou knih je, že to je rychlá a poměrně ucelená nalejvárna. Nevýhodou je zase zastaralost v některých detailech a hlavně nedostatek konkrétních tipů a postupů.

  Odpovědět
 5. Míša
  22. 3. 2011

  Chtěla jsem se zeptat, jestli nemáte nějaký tip na knížku o prodeji fotografií (nebo např. o reklamní/ produktové fotografii) psanou česky. Díky

  Odpovědět
 6. Zbyněk Buřival
  29. 3. 2011

  Petr: No nakonec jsem se odkopal a sepsal jsem o tom menší recenzi na http://stockpho­tography.cz/…la­se-freera/ – když už jsem to přelouskal, tak ať je z toho i nějaký užitek pro ostatní. Pro začátečníky opravdu pěkné a komplexní, pro pokročilé spíš vyhozené peníze.

  Mimochodem s predikcí vývoje micro se vcelku trefil, bohužel až na zvyšování provizí, kde nastal pravý opak…

  Odpovědět
 7. Tomas Vanek
  31. 3. 2011

  nemate nekdo prosim zkusenost se seminarem http://sluzby­.fotobanka.cz/…a-prodej.php pana Tomase Micka je spolumajitelem fotobanka.cz ale na blozich se o nem pise ze je gauner a jeho fotobanka ma nejake potize delsi dobu…seminar stoji okolo 2500kc..ten clovek pusobi neverohodne,,,
  Ja sam prodavam na SS cca 100–200 usd /mesicne a chci rozsirit svoje portfolio a zajimam se o vse kolem.. o te ceske fotobance ted nejak neuvazuji, ale ma ten jeho seminar smysl? dekuju Tomas

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky