Jan Hlinák: Fotografický blesk v digitální i klasické fotografii

Jan Hlinák: Fotografický blesk v digitální i klasické fotografiiBlesk je součástí naprosté většiny digitálních i klasických fotoaparátů, ale jen málokterý majitel fotoaparátu jej dokáže správně využít a pohrát si s ním tak, aby výsledkem byla co možná nejkvalitnější fotografie. Většina jej umí pouze zapnout a už se nenamáhá měnit jeho intenzitu nebo přepínat různé módy. A to nemluvím o blescích externích. Proto je jedině dobře, že se na českém knižním trhu objevila publikace, jejímž tématem je blesk a vše co s ním souvisí.

Nutno podotknout, že autor uvedené téma probral kompletně od historických začátků, až po soudobé modely, popsal různé typy typy blesků, jejich doplňky, funkce a nastínil něco málo z teorie. Hlavně se ale zaměřil na praktickou část – kdy a jak používat blesk, rozličné tipy, triky, rady. Závěr tvoří zajímavé povídání o akumulátorech a nabíječkách a barevná příloha s ukázkami, která je pro knihy o focení a fotoaparátech samozřejmostí.

Text je psán čtivě, bez zbytečné omáčky. Trochu mě jen zarazilo, že některé postupy se v něm několikrát opakují. Větší přehlednost by knize mohl zajistit rejstřík nebo alespoň krátký slovníček některých pojmů, které v textu používá. Celkově si ale myslím, že je to dobrá kniha pro každého fotografa, jenž se chce naučit vytvářet lepší fotky za horších světelných podmínek (tedy s bleskem), případně uvažuje o koupi externího blesku.

Hodnocení: 10/10

Jan Hlinák: Fotografický blesk v digitální i klasické fotografii; IDIF 2004, 110 stran, 140 Kč, ISBN: 80–903210–3-8

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky