Průvodce nejen digitální fotografií

Průvodce nejen digitální fotografií Každý začátečník v oboru digitální fotografie si nejprve musí zvolit svou „zbraň“ a poté se s ní musí naučit náležitě pracovat, aby výsledky stály za to. A kam se jít poradit? Kde se dozvědět, jaký aparát pořídit? Můžete klidně začít v teple vašeho domova  – stačí si na Internetu nalistovat příslušné stránky.

Základním odrazovým můstkem je určitě Digineff (http://www.di­gineff.cz) Ondřeje Neffa. Ač se na první pohled zdají stránky škaredé, chaotické, přeplněné reklamou a vzhledově hodně amatérské, neprchejte! Chvíli posečkejte, zalistujte a pak poznáte, že jeho vzhled je opravdu nevalný, zato obsah to bohatě vynahrazuje. Najdete zde pomoc při výběru foťáku (v bohaté sekci s recenzemi), při jeho koupi (aspoň k něčemu jsou ty vlezlé reklamy dobré) i při vlastním focení. O své problémy se můžete podělit a nebo si zadiskutovat v diskusních fórech.

Nesmím také zapomenout na Institut digitální fotografie (http://www.i­dif.cz), což je projekt, jehož cílem je propagace digitální fotografie. Zakladateli a odbornými garanty jsou Ondřej Neff, Jan Březina a Petr Podhajský. Výsledky jejich činnosti představují nejen přednášky a testování nových produktů, ale i publikační činnost – přehled vydaných a chystaných knih naleznete na výše uvedené adrese, jejich recenze pak například v Softwarových novinách.

Mezi mladší weby věnující se digitální fotografii patří DigiManie (http://www.di­gimanie.cz). Na svých stránkách má umístěn zajímavý průvodce pro volbu digitálního fotoaparátu – a to hned ve dvou verzích. Pro začátečníka je určena verze jednodušší, kdy v každém kroku zadá jeden parametr hledaného aparátu (na stránce je vždy volený parametr popsán). Druhá verze je pro pokročilé a umožňuje zvolit všechny parametry naráz v jednom formuláři. Další pěknou funkcí je porovnávání dvou přístrojů – parametry vybraných fotoaparátů se přehledně zobrazí vedle sebe na jedné stránce a vy je tak můžete krásně porovnat.

Server grafika obsahuje vlastní sekci věnovanou fotografování, nachází se na snadno zapamatovatelné adrese http://www.fo­tografovani.cz. A co nabízí? Velké množství rad, návodů a recenzí. Navíc je její součástí i bohatá a profesionální fotobanka s více než 100 000 snímky.

Nečiní-li vám angličtina problémy, měli byste se před nákupem digifoťáku informovat, co umí, jak je dobrý, co má za chyby a jak vypadají výsledné fotky. To vše a ještě více se dozvíte ve velmi podrobných recenzích na adrese http://www.steves-digicams.com. Tentýž server obsahuje ale i recenze dalších výrobků, diskuze a galerie obrázků. Každodenní pozornost si zasluhuje soutěž „Digital Photo Of The Day“ o hodnotné ceny. Další stránky se „snímky dne“ naleznete například na těchto adresách:

A pro inspiraci určitě nezaškodí navštívit pár virtuálních galerií fotek. Prohlídku můžeme započít u nás na adrese http://www.pho­topost.cz, kde se nachází nejen virtuální galerie, ve které můžete vesele hodnotit a přispívat svými výtvory, ale také se poučit a podiskutovat. Skvělé je, že fotky nejen hodnotíte, ale můžete je i okomentovat. Můžete se tak dozvědět od zkušenějších kolegů, v čem autor udělal chyby, co mohlo být lepší atd. Velmi dobrým nápadem je každoměsíční vypisování „Fototémy“ – každoměsíční soutěž o nejlepší fotografii na zvolené téma, které se samozřejmě můžete zúčastnit také (vlastní fotografií a hlasováním).

Obdobné weby samozřejmě najdete i v zahraničí, jeden z nich – Photosig – se nachází na adrese http://www1.pho­tosig.com. Jeho nabídka je obdobná výše uvedenému – nejdete tu každý den nové fotografie, které můžou zaregistrovaní návštěvníci hodnotit a komentovat. Hned na úvodní stránce je představen každý den jiný fotograf a jeho nejlepší práce. Nechybí ani diskuse, odborné články a další běžné náležitosti. Další obdobně zaměřený web je například http://www.fred­miranda.com/…ng/in­dex.php.

Dáváte-li přednost tištěnému médiu, navštivte stránky časopisu PhotoLife a objednejte si jej. A když už tam budete, můžete se podívat například na nejlepší fotografie uveřejněné v tomto časopise, nebo můžete zjistit, kde se pořádají fotografické výstavy a další zajímavé informace.

Mezi oblíbené téma fotografů patří lidské tělo, tedy focení aktů. O tom, jak se akty fotí v Rusku se můžete přesvědčit na adrese http://www.2001pho­to.com. Zajímavá je galerie aktů Karin Oldsen (http://www.ka­rin.oldsen.de­), kterou vytváří její manžel fotograf. A až vás omrzí prohlížení fotek, můžete si na týchž stránkách zahrát jednoduchou hru. Není-li pro vás němčina překážkou (při prohlížení fotografií snad nevadí) navštivte také galerii http://www.ak­tgalerie.de.

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

1 Komentář

  1. Lukáš Nádeník
    9. 4. 2012

    A když už jsme u těch fotek dne a hodnocení tak z českých Spicephoto.cz 🙂

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky