Průvodce Internetovým podsvětím – WAREZ – aneb běžný den chudého uživatele Internetu

Ráno si zapne počítač (tedy pokud mu neběží, z důvodu stahování nejnovějšího filmového trháku, který bude mít za půl roku v Čechách premiéru, přes celou noc), spustí svůj oblíbený Internetový prohlížeč a ze záložek vybere QRko (http://www.qr­.cz).

Zde si přečte nejnovější informace o tom, co se v Internetovém světě a hlavně podsvětí děje (pravda ne vždy jsou ty zprávy zrovna nejaktuálnější, ale na nějakém tom dni, kdy tvůrci webu nemají čas, nesejde). Kromě takových ošklivých věcí, jako cracků, sériových čísel a podobně, se také seznámí s několika novými, zajímavými, převážně freewarovými aplikacemi. Než úplně opustí tyto stránky, ještě se nahlédne do diskusního fóra zda mu někdo neodpověděl na dříve položené dotazy.

Poté použije svůj oblíbený zahraniční vyhledávač Altavista, pardon Astalavista (http://astala­vista.box.sk) a pokusí se najít sériové číslo k programu, které nedávno „ztratil“.

Po neúspěchu (ještě to číslo nikdo nenašel), se rozhodne zkompletovat a vytvořit si kopii filmu, který stahoval minulou noc. Titulky snadno nalezne na serveru k tomu určeném (http://www.div­xsubtitles.net). V případně neúspěchu zkusí štěstí na velmi zajímavém webu zabývajícím se DVD (http://dvd.box­.sk/) a teprve poté se koukne na nový domácí server (http://titul­ky.aktualne.cz), kde bohužel stále ještě není implementováno žádné vyhledávání.

Tak titulky by byly, teď už jen vypálit a pořídit kvalitní obal, který se bude podobat tomu originálnímu, ať to vypadá trochu k světu. Místo mrhání času prolézáním webů s obaly raději použije vyhledávač, který toto provede za něj (http://morphe­us.mega-search.net/se­arch.php3) a pouze zadá název a typ média (audio/vcd/dvd/pc/­psx/…). Jedná-li se však o české CD, je možné, že tento vyhledávač selže. V tom případě se na to musí trochu jinak (http://cdcz.ji­nak.cz/).

Většinu dne stráví prolézáním Internetu a stahováním videoklipů, MP3ojek a zajímavých aplikací. Tyto soubory samozřejmě už dávno nehledá na webu. V současné době jsou totiž značně rozšířené aplikace typu Napster (v současné době díky filtrům nepoužitelný a tedy mrtvý, čest jeho památce!), které umožňují již sdílet naprosto cokoliv.

Večer si ještě vzpomene, že na nějakém diskusním fóru slyšel někoho pět chválu právě na jeden takovýto program. Nelení tedy a píše adresu, ze které je patrné, že to bude za oblíbenou cenu: http://www.ze­ropaid.com/. Zde prostuduje méně známé klony Napsteru, přečte si o nich pár informací, koukne na jejich ohodnocení a nahlédne do komentářů uživatelů a nakonec konečně nalézá DirectConnect. Po rychlé instalaci se dozví o domovské stránce českého hubu „Czech Kanal“ (server, kam se připojuje) a jsa vlastenec neváhá a zvyšuje počet přístupů na této stránce (http://direc­t.mp3.cz). Nalézá pomocí tohoto programu nový zajímavý film a proto neváhá ni okamžik a začíná stahovat. Po přečtení informace o době stahování (15 hodin 54 minut) s mumláním „Proč ještě nemají pořádný optický kábel?“ si přidává do playlistu WinAmpa pár pomalých písniček, vypíná monitor a jde spát.

Ještě v posteli před usnutím si s pochvaluje že na Internetu lze nalézt spoustu drahých dat zdarma, byť ne zcela legálně. Chvíli ho trápí svědomí, ale nakonec si řekne, že si za to ty hudební a jiné společnosti vlastně můžou tak trochu i samy. Měly by si už konečně uvědomit, že v Internetu mají neporazitelného protivníka a asi nejjistější způsob jak můžou bojovat proti pirátství je rapidní snížení cen (proč by si normální smrtelník s normálním platem a rozumným přístupem na Internet, měl něco kupovat za nehorázné částky, když to samé snadno nalezne na Internetu za zlomkovou cenu, byť ne zrovna legálně).

Už napůl ve snu se zamyslel a řekl si, že se občas přece jen vyplatí si něco legálně koupit. Nejen, že tak člověk získá mnohem více (podporu, jednoduchý upgrade, manuály, zaručenou kvalitu), ale navíc podpoří i autory produktu. Třeba by se mohl i on jednou, až dostuduje a zapojí se do pracovního a výrobního procesu, objevit na druhé straně.

A v noci se zalit potem probudí uprostřed děsivého snu o BSA, ale za chvíli zase spokojeně usíná s úsměvem na tváři – vzpomněl si na parodii videa, co posílala tato společnost (http://fr.ee­/aliance4).

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky