Flashový průvodce Internetem

Flash je software, který se používá pro snadnou tvorbu multimediálních prezentací, webových stránek, her a pro všechny další oblasti, kde je třeba zkombinovat text, grafiku, animace, zvuky a hudbu.

Prohlídku stránek zabývajících se tímto tématem započneme u jejich výrobce – firmy Macromedia (http://www.di­gitalmedia.cz/ma­cromedia/index­.htm případně http://www.ma­cromedia.com/).

Zde bych rád upozornil zejména na sekci „Podpora“. Obsahuje totiž několik odkazů na emailové konference a diskusní fóra zabývající se tímto produktem (a zejména programováním v ActionScriptu), zajímavé články a seriály. Pokud dáváte přednost tištěným příručkám v češtině, jste na správném místě, neboť se zde nalézá uživatelská příručka a manuál k ActionScriptu pro verzi 5 (obé v českém jazyce ve formátu PDF) a několik dalších anglicky psaných dokumentů.

FLASH Land – Portál flashi zaslíbený (http://www.flashlan­d.sk/) – je určen pro každého, kdo s Flashem pracuje, pracoval nebo pracovat bude. A co se zde nabízí? Několik článků pro začátečníky, recenze knih vydaných na toto téma, soutěže o nejlepší měsíční výtvor (takzvanou „FALSHovinu“), spousta ukázek a příkladů rozdělených do kategorií (zvuky, videa, hry, tipy, fonty,…) a v neposlední řadě i stále živé fórum, kde můžete diskutovat o problémech na které jste narazili.

Zaujal mě také aktuální poměr neregistrovaných (3) a registrovaných (1824) návštěvníků tohoto webu. Po bližším průzkumu mi bylo vše jasné – nezaregistrujete-li se, nebudou vám všechny možnosti webu přístupné. Ale nezoufejte předčasně, registrace je zdarma.

Nejen flashi, ale i dalším webovým technologiím (možná spíše produktům firmy Macromedia) je věnován server MMedia (http://mmedi­a.djsoft.cz). Vysvětlují se zde základy tvorby jednoduchých komponent i složitějších projektů krok za krokem, takže jej zvládnou i naprostí začátečníci.

Obdobný seriál pro začínající flashisty byl 19.března odstartován ve vývojářské sekci zpravodajského serveru ŽIVĚ (http://zive.cz/h/De­veloperdaily/de­fault.asp?CAI­=2126). Tento kvalitní seriál začíná jednoduchými základy a v současnosti, kdy má již šestnáct dílů, popisuje složitější detaily tvorby flashových her, práci s formuláři, propojení s databází a mnohé další.

ŽIVĚ ale není jediný vývojářský server, a tak obdobné (a spíše i lepší) rubriky se nachází například na webu Intervalu (http://www.in­terval.cz/?id­category=14&id­subcategory=25) či Grafiky (http://macro­media.grafika­.cz/flash/), kde vám bude mimo jiné krok za krokem předvedeno, jak se vytváří poměrně slušná hra.

A nějaký magazín o Flashi by nebyl? Jeden naleznete na adrese http://www.flashma­gazine.com/.

Je sice psán anglicky, ale i tak jej vřele doporučuji k pročtení, nebudete zklamáni. Dozvíte se co je nového ve flashovém světe, jaké aplikace by se vám mohly při práci hodit, naučíte se několik pěkných fíglů a mnoho dalšího.

ActionScript je jazyk, který dodává flashi interaktivitu s uživatelem a umožňuje kromě jednoduchých animací vytvářet i složitější aplikace (například hry). Hledáte-li nějaký web, který se tímto jazykem zabývá, nalistujte si na Internetu stránku http://www.ac­tionscript.or­g.

Můžete si zde podiskutovat a vyřešit své problémy v diskusních fórech, přečíst si několik desítek tutoriálů nebo zabrousit do knihovny zdrojových kódů, trochu se poučit a případně vylepšit své výtvory. V sekci Movies narazíte na spoustu flashovin roztříděných do kategorií a v posledních dvou rubrikách si můžete stáhnout zajímavé programy případně využít odkazy a navštívit další webové stránky zabývající se touto tématikou.

Na závěr jsem si nechal docela zajímavé a originální flashovinky – http://oops.cz/o­ops.php.

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky