Radosti s iMacem

Xicht5Vedení u nás v práci se rozhodlo, že nám koupí maca, abychom mohli testovat webové stránky i pro macovské prohlížeče (ač se dle statistik pohybují kolem tří procent). A jak se rozhodlo, tak udělalo a po několika měsících se na vedlejším stole objevil zbrusu nový iMac G5.

Než jsem stihl zjistit, které prohlížeče se na macích nejvíce používají, kolegové našli výbornou aplikaci která pomocí kamerky (vestavěné v LCD displeji) snímá váš obličej a různými efekty jej deformuje. Výsledky pak vypadají jak fotky z petřínského bludiště a jelikož jsme tým tvořivý, tak si během chvíle každý změnil svou ikonku v MSN Messengeru (firemní standard pro komunikaci).

Jen pro ilustraci pár mých vlastních podobizen (přemýšlím, kterou z nich si dám na novou občanku).

Xicht1
Xicht2
Xicht3
Xicht4
Xicht6

Vraťme se ale zpět ke statisikám – marně hledám statistiku obsahující procentuální zastoupení prohlížečů na platformě MAC OS, všude vidím jen samé Safari, to se na macu nic jiného nepoužívá?. Poradíte statistiky, které se tím zabývají?

A teď mě omluvte, musím si udělat ještě nějaký hezký boční profil 🙂

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

19 Komentářů

 1. brm
  11. 1. 2006

  Krasa… jak se jmenuje ten softik?

  Odpovědět
 2. soundake
  11. 1. 2006

  Na Macu se jiný browser od doby Tigeru nepoužívá. Není taky žádný důvod 😉

  Ta utilitka se jmenuje PhotoBooth: http://www.ap­ple.com/…/isig­ht.html

  Odpovědět
 3. Jan Rozehnal
  11. 1. 2006

  Tééda, vypadá to pěkně, ale do Maca bych asi nešel. Zvyk je zvyk 😉

  Odpovědět
 4. Pavel Kout
  11. 1. 2006

  [2] Ale používá, především Camino – Gecko-klon pro Mac OS X, který má (narozdíl od Firefox) ryze jablečné rysy a podporuje správu hesel prostřednictvím systémové klíčenky – viz http://www.ca­minobrowser.org

  Určitě se taky setkáš prohlížeči: # Opera # Shiira – http://hmdt-web.net/shiira/en # OmniWeb – http://www.om­nigroup.com/…i­ons/omniweb # iCab – http://www.icab­.de # IE5, Firefox atd.

  Ale souhlasím, že Safari, doplněné o pluginy Saft a Stand, je (většinou) naprosto vyhovující; sám spouštím Camino a Operu jen při testování webů (a kromě toho se mi přes účet .Mac automaticky synchronizují bookmarky Safari mezi iMac a iBook, což je o další důvod k výhradnímu používání Safari navíc).

  Odpovědět
 5. Jamie
  11. 1. 2006

  Vybral bych tu s tím modrým pozadím a ještě bych měl otázku. Jde rozběhnout safari na windows? Asi ne, co?

  Odpovědět
 6. dgx
  11. 1. 2006

  [5] emulovat Mac pomocí PearPC (pomalé) nebo nainstalovat přímo intelovskou verzi Mac OS X (rychlé).

  Odpovědět
 7. Lukoko
  11. 1. 2006

  Zajimalo by me jaky jsou rozdily mezi Safari vs KHTML… mate nekdo zkusenosti?

  Odpovědět
 8. kali
  11. 1. 2006

  Ten červený červenající se vypadá skvěle, případně ještě ten žlutý vykulený. :o)
  Já si chci taky hrát! Ale to mám asi smůlu – můj LCD displej nemá ani kameru ani jablíčko. 🙁

  Odpovědět
 9. Jan Brašna
  12. 1. 2006

  Safari, skutečně. Camino a spol. jsou poměrně minoritní, jak píše Pavel, spíš pro testování. Někteří „power users“ hlavně v anglofonních zemích používají iCab.

  [6]… což je nelegální 😉

  [7] V podstatě se jedná primárně o věci, provázané s Aqua/Quartz a jiné závislosti. Další rozdíly jsou už jen v diferenci priorit obou týmů, potažmo v jejich preferenci patchování jednotlivých jader.

  Odpovědět
 10. Lukoko
  12. 1. 2006

  [9] no tak to byla odpoved hodna odbornika. Nic proti tobe, ale asi si dojdu koupit jabko, nebo v koute soupat nohama. Odpoved je samozrejme spravne, ale lip si nic uz ani rict nemoch. Mel sem namysli treba konkretny rozdily/neduhy ve vykreslovani nekterych prvku, ale to je jedno. Stejne si to japko jednou kopim 🙂

  Odpovědět
 11. Pavel Kout
  13. 1. 2006

  [10] Omlouvám se za Honzu – on chudák nejspíš zapomněl, že v Čechách, na Moravě a ve Slezsku lidé odmítají použít vyhledávač a čekají všechno předložené na stříbrném talíři. (Když už se nedočkal poděkování za odpověď, pak bude IMHO lepší aspoň to šoupání nohama v koutě…)

  Nicméně: seznam podporovaných CSS-vlastností je na http://develo­per.apple.com/…a­ri_css.html a developerský FAQ potom na http://develo­per.apple.com/…a­ri/faq.html

  Honzovi za vás prostřednictvím komunikátoru vynadám sám. Good luck.

  Odpovědět
 12. ctitelka
  14. 1. 2006

  vypadas tady lepe nez ve skutecnosti:o))

  Odpovědět
 13. Ondřej Coufalík
  21. 3. 2006

  No s kamerkou jste si vyhrali pekne, ale jake mate zkusenosti s tim macem? Spise jsem dle nadpisu cekal nejake pocity, zkusenosti ci dojmy z prechodu na novou platformu pocitacu. Vyplatil se Vam ten Mac? Procento uzivatelu je v Evrope opravdu mizive. Dle vlastnich statistik (resp. google analytics) na mnou vytvarenych webech je navstevnost uzivatelu s Macem asi 1 ze 100… cili 1%. Mate to take tak? Diky a mejte se hezky.

  Odpovědět
 14. Petr Václavek
  21. 3. 2006

  My jsme nepřecházeli na novou platformu, my stále vyvíjíme na Woknech. To jen nám přibyla nová hračka na hraní a na testování stránek.

  A jestli se to vyplatí? Na to se zeptej vedení 🙂

  Jinak to procento uživatelů Maců v Evropě je opravdu mizivé, jenže mi máme mnoho webů také ve Státech a v Asii-Pacifiku a tam už se to pohybuje kolem 4–5%

  Odpovědět
 15. RomanB
  2. 5. 2006

  Vy, kdož toužíte také deformovat své (nebo cizí) obličeje a nemáte zrovna po ruce MACa – nezoufejte. Pro PC existuje podobný prográmek s názvem „KAI SuperGoo“ – určitě se také pobavíte 🙂

  Odpovědět
 16. Petr Václavek
  2. 5. 2006

  [15] a nebo taky postačí Adobe Photoshop a v něm Filter/Liquify… případně klávesová zkratka Shift+Ctrl+X

  Odpovědět
 17. h.sevcik
  28. 3. 2008

  shanim program Kais SuperGoo ma nekdo prosim pokud by to bylo mozne poslete mi ho na mail nebo staci odkaz ja to nejak uz stahnu děkuji Ahojda

  Odpovědět
 18. Pavel Domanský
  6. 8. 2010

  Ahoj Petře
  Rád bych se s tebou setkal a probral možnost spolupráce na mém webu. Je stále nějakej mrtvej:-)))

  Odpovědět
 19. Petr Václavek
  9. 8. 2010

  Zdravím,
  bohužel jsem pracovně a rodinně plně vytížen, takže na schůzku bohužel nemám čas a do webových stránek už také moc nedělám.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky