Tom Negrimo, Dori Smith: JavaScript pro World Wide Web

Aktualizovaný bestseller (alespoň to tvrdí obálka) „JavaScript pro World Wide Web“ se snaží naučit čtenáře používat JavaScript pomocí jednoduchých příkladů. Dává tedy přednost názorným obrázkům a zkoušením skriptů před sáhodlouhým vysvětlováním teorie.

Čtenář je hned na začátku „vržen“ do problematiky prvním příkladem („Helo World!“, jak jinak), na kterém jsou postupně objasňovány základy tohoto skriptovacího jazyka. Po jeho rozebrání následují další a další. Aby je začínající skriptaři nemuseli zdlouhavě přepisovat, jsou k mání na Internetu na přehledných stránkách, které umožňují příklady přímo spouštět, takže lze ihned vidět výsledek.

Předpoklady, které by čtenář měl splnit před tím, než se pustí do knihy, jsou v podstatě jednoduché: znalost HTML. Není třeba umět žádný programovací jazyk, vše potřebné pro zvládnutí základů skriptování bude čtenáři objasněno v knize.

Výklad a zejména popis uváděných skriptů je poměrně nestandardní (nejprve je zobrazen celý skript včetně HTML a poté jsou opsány jednotlivé řádky doplněné o vysvětlující komentáře), stejně jako použitá dvousloupcová sazba. Ale obé má překvapivě kladný přínos – srozumitelnost a přehlednost. Výborná a použitelná je přehledná tabulka objektů s informacemi o tom, jak jsou podporovány jednotlivými prohlížeči. Publikace ale obsahuje i několik překlepů a poměrně slabý rejstřík.

Závěr? Chcete-li se seznámit s JavaScriptem, klidně po této knize šáhněte. Věřím, že bude pro vás přínosná, ale rozhodně zapomeňte na to, že byste ji mohli používat jako referenční příručku.

Hodnocení: 8/10

SoftPress 2001, 237 stran, 295 Kč, ISBN: 80–86497–09–7

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky