Zápisky z kurzu Adobe Flash – ActionScript prakticky

Myslím si, že jsem pokročilý uživatel Flashe, který jsem se ale naučil samostudiem z knih a Internetu. Když mi, ale v práci nabídli školení, neodmítl jsem (skvělá příležitost pro ujasnění některých nejasností a hlavně uspořádání vědomostí). Volba padla na tento kurz u firmy Gopas: INTFAS – Adobe Flash – ActionScript prakticky

Osnova kurzu

1.den dopoledne

 • Metody ovladačů událostí
 • Události typu listener
 • Globální prvky a jejich použití
 • Animace pomocí ActionScriptu
 • Vestavěné objekty ActionScriptu
 • pole (Array), vytvoření dynamického menu

1.den odpoledne

 • Vestavěné objekty ActionScriptu
 • dynamická textová pole (Textfield), vytváření a řízení pomocí ActionScriptu
 • Dynamické maskování
 • Načítání souborů JPG
 • Načítání a ovládání videa
 • Detekce kolizí

2.den dopoledne

 • API-použití skriptů pro dynamické kreslení
 • metody kreslení čar a výplní
 • kreslení myší se změnou čar a barev

2.den odpoledne

 • Práce s komponentami a jejich konfigurace
 • Používání základních vestavěných komponent
 • Přizpůsobení komponent
 • Flash a JavaScript
 • Preloader

Jak se ukázalo, na poslední chvílí se změnil lektor a tak i osnova byla trochu jiná – částečně také přizpůsobená zájmu posluchačů. Na začátku jsem se trochu děsil, neboť někteří studenti nikdy neprogramovali v žádném jazyce, ale nakonec to lektor zvládnul a v tempu nepolevil (nevím, co si z toho odnesli neprogramátoři, já byl vcelku spokojen). Jediné, co mě trochu mrzelo, bylo nedotažení přednášky o Flashi a JavaScriptu, inu což, až to budu potřebovat, nastuduji opět na internetu.

Moje zhuštěné zápisky z kurzu

A nyní konečně moje zápisky z kurzu. Psal jsem si je spíše čistě pro sebe, abych v budoucnu – až budu zase něco programovat v ActionScriptu – zbytečně moc netápal.

Obsluha událostí oddělená od objektu (movie clipu)

Člověk, který se Flash (a hlavně ActionScript) učí samostudiem z knih a z různých skriptů na internetu se zákonitě naučí několik nešvarů, mezi které patří například nevytváření symbolů (v knihovně pak přibývají tweeny), přidávání obsluh událostí přímo „na“ objekty, čímž v projektu časem vzniká pěkný zmatek a je docela těžké najít jednotlivé kusy kódu, neboť ten je rozházen po všech možných objektech.

Čistým řešením je oddělit obsluhy událostí od objektů a zapsat je do speciální vrstvy, ve které bude jen ActionScript. K tomu stačí pouze pojmenovat instanci movie clipu (například tlacitko_mc) a pak ve vrstvě s ActionScriptem přidat obsluhu:

tlacitko_mc.onPress = function (){  trace ("klik"); } 

Později jsme si ukázali i jak pracuje listener, malá ukázka pro osvěžení:

var myListener:Object = new Object(); myListener.onResize = function () {  trace("Stage size is now " + Stage.width + " by " + Stage.height); } Stage.addListener(myListener); 

Používání typových proměnných

Pokud budete používat typové proměnné (to jest při deklaraci proměné specifikujete její typ), vyhnete se v budoucnu možným problémům a také nápověda (hinty) vám budou více nápomocné:

var nazev_promenne:datovy_typ; 

S tím souvisí další věc – pojmenovávání proměných a objektů. Pokud jméno každého movie clipu doplníte o koncovku „_mc“ bude vám editor automaticky po zapsání jména objektu a tečky nabízet seznam všech jeho vlastností a metod. A to samé platí pro pole, tlačítka, zvuky…

Kompletní seznam koncovek z nápovědy je zde: Nápověda u dobře pojmenovaného pole

Typ Koncovka
Array _array
Button _btn
Camera _cam
Color _color
ContextMenu _cm
ContextMenuItem _cmi
Date _date
Error _err
LoadVars _lv
LocalConnection _lc
Microphone _mic
MovieClip _mc
MovieClipLoader _mcl
PrintJob _pj
NetConnection _nc
NetStream _ns
SharedObject _so
Sound _sound
String _str
TextField _txt
TextFormat _fmt
Video _video
XML _xml
XMLNode _xmlnode
XMLSocket _xmlsocket

Escape zkratky při psaní kódu

Zaujalo mě také jak náš lektor píše kód – klíčová slova se objevovala děsně rychle, ale když psal normální řetězce, tak většinou zápasil s češtinou (místo českých znaků čísla a naopak). K psaní základních konstrukcí totiž používal Escape zkratky, postup je následující: nejprve se zmáčkne klávesa ESC a teprve poté se začne psát příkaz. Většinou stačí několik prvních písmen a zbytek se automaticky doplní

Např.: ESC + tr = trace(); a kurzor skočí přímo do závorky,

Seznam jsem bohužel nenašel, ale v popup menu panelu Actions je volba ESC shortcut keys, pokud ji zaškrtnete, budete vidět v levém stromu všech příkazů i jejich ESC zkratky.

Nové způsoby načítání externích dat

Dále nám bylo doporučeno používat nových funkcí na načítání proměnných, zvuků, movie clipů z externích souborů:

LoadMovie –> MovieClipLoader
LoadVariables –> LoarVars

XML

Pracovali jsme i s XML a tady jsem si poznamenal, že nesmím zapomenout vypnout bílé znaky, nejlépe přímo v prototypu:

XML.protoype.ignoreWhite = true 

Komponenty

Co mě hodně zajímalo byly komponenty, bohužel moc času na ně nebylo, takže jsme si jen ukázali jak se s nimi pracuje a já si navíc vyzkoušel, jak se vytváří za běhu. Dobré je, že se dají další komponenty stáhnout/koupit na internetu.

Malá ukázka vytržená ze skriptu:

createClassObject(RadioButton, "button"+i, 5+i, {  label:"položka"+i,  _y:100+20*i,  groupName:"prvni",  data:i-1 }); 

A obsluha tlačítka:

function ok_bt_click() {  trace ("Klik!"); } ok_bt.addEventListener("click", ok_bt_click); 

Kreslení

Ukázali jsme si, jak se dá pomocí ActionScriptu kreslit – je to velmi snadné:

this.createEmptyMovieClip ("kresba_mc",  this.getNextHighestDepth()); with (kresba_mc){  lineStyle(5, 0xff0000);  moveTo (100, 100);  lineTo (200, 200);  for (i=0;i<300;i+=10){   lineStyle(1, 0x00ff00);   lineTo (i, 150 + 100*Math.sin(i/30));   lineTo (i, 150 + 100*Math.cos((i+40)/30));  } } 

Video

U práce s videem bylo nejzajímavější jeho vytvoření a ovládání pomocí ActionScriptu:

var conn_cn:NetConnection = new NetConnection(); conn_cn.connect(null); var stream_ns:NetStream = new NetStream (conn_cn); my_video.attachVideo(stream_ns); stream_ns.play("video.flv"); // tlačítko pro ovládání stop_mc.onRelease = function(){  stream_ns.pause(); } 

Přičemž my_video je prázdné video – chcete-li – video placeholder. Vytvoří se pomocí kliknutí pravým v library – New Video a přetažením na plochu (ale i to jde určitě vytvořit čistě jen ActionScriptem)

Flash a JavaScript

V závěru už jsme se dostali do časové tísně a tak bohužel na tak zajímavá témata jako byla komunikace Flashe a JavaScriptu nezbylo mnoho času. Budeme to muset dostudovat sami doma – tedy až v okamžiku kdy nás okolnosti (tedy nějaký reálný projekt) donutí.

P.S. Vedete nějaký odborný kurz o webových technologiích (tvroba webu, grafika, optimalizace, programování, práce s produkty Googlu) a chcete jej zrecenzovat na tomto blogu? Stačí mě pozvat 🙂

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

2 Komentáře

 1. Martin Svarovsky
  20. 9. 2007

  Na téma komunikace Flashe a Javascriptu jsem kdysi hodil na web výcuc z přednášky Jakuba Tylčera na Macromedia Day 2002 – Flash a Javascript Něco z toho už bude patrně trochu zastaralé, popis Flash Methods by ale mohl být dobrým odrazovým můstkem.

  Odpovědět
 2. Petr Václavek
  21. 9. 2007

  [1] Díky za další zdroj informací, bude se časem hodit.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky