J. K. Rowlingová: Harry Potter and the Deathly Hallows

J. K. Rowlingová: Harry Potter and the Deathly HallowsTak jaký byl poslední díl Harryho Pottera? Má cenu si ho přečíst? Toto je minirecenze pro ty, co ještě nečetli (a zatím třeba ještě váhají), proto se budu snažit neprozradit nic podstatného z děje a nezkazit vám vaš požitek ze čtení.

Poslední díl Harryho Pottera v angličtině už je u našich knihkupců (nejsou to spíše knihprodejci?) k mání nějaký ten pátek (v češtině vyjde – dle oznámení Albatrosu – až po Vánocích, aby se na vánočním trhu prodávaly i jiné jejich tituly) – jmenuje se Harry Potter and the Deathly Hallows. Sousloví „Deathly Hallows“ – tedy hlavně to „Hallows“ – je docela těžký překladatelský oříšek (slovník vám v tomto případě moc nepomůže) a já jsem po jeho překladu začal pátral až asi v půlce knihy (celou dobu jsem myslel, že šlo o viteály). Nakonec jsem se podíval na Internet, jak se bude poslední díl jmenovat v češtině. Bude to nejspíše Harry Potter a relikvie smrti. Ale vám doporučuji nepátrat, nebo se dozvíte mnohem více informací z děje.

Můžu vám říct, že závěr série rozhodně za přečtení stojí (a přečtěte si ho raději v angličtině, jinak se rozuzlení dozvíte dříve, než vyjde překlad) – podle mě se jedná o jeden z nejlepších dílů. První jeho půlka byla sice trochu zdlouhavá a nudná, ale ta druhá nabrala neskutečnou rychlost a výsledné rozuzlení celého sedmidílného příběhu se autorce skutečně povedlo.

Díky délce celé série se mi občas ve vedlejších postavách udělal trochu chaos, částečně za to určitě může také fakt, že některé díly jsem četl v češtině, jiné v angličtině a některé v obou jazycích. Autorka mohla knihu vylepšit o rejstřík postav (podobně jako je tomu například u nekonečné Duny), určitě by tím napomohla čtenářům, kteří její knihy čtou jen jednou (přeci jen těch dílů je už sedum a první z nich vyšel před desíti lety).

J. K. Rowlingová: Harry Potter and the Deathly Hallows - dospělácký přebalNa knize se mi asi nejvíce líbilo, jak je propojena s ostatními díly, jak jsou do děje zataženy snad všechny trochu významnější postavy z celé série a kolik nových informací se dozvíte o jejich minulosti. A hlavně jak to najednou do sebe všechno pěkně zapadá. Najednou ne každý padouch je skutečně padouch a ne každý klaďas je bez poskvrny. Je to jediný díl, kde Harry a jeho přátelé už neřeší školní problémy a už to skutčně není tak úplně čtení pro děti – místo školy je skutečná válka, místo školních trestů skutečné smrti postav (a že jimi autorka nešetří!). Konečně to, že knížka není jen pro děti dokládá i skutečnost, že vychází také v „dospělácké verzi“ – s jinou obálkou.

Ale abych jen nechválil, našlo by se v ději i pár nedostatků – občas mi přišel děj nelogický (najednou třeba hrdinové nemohli použít únikové kouzlo, jako v jiných obdobných okamžicích) a občas obsahoval až trochu moc náhod najednou.

Každopádně jsem rád, že tato série byla skutečně a jednou pro vždy ukončena (nemám rád nekonečné seriály) a my se můžeme těšit na následující autorčin počin (že by Harry Potter po třiceti letech?). A co vy čtenáři tohoto blogu – už jste četli? A pokud ano, jak se vám to líbilo?

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

6 Komentářů

 1. Andy
  18. 9. 2007

  Me se poslední díl Pottera líbil ze všech nejvíc. Ta dětská a dospělácká verze… liší se i jinak než obálkou?

  Odpovědět
 2. Mina
  20. 9. 2007

  2. ja som ho este necitala ale uz sa naneho tesim!!!!

  Odpovědět
 3. Petr Václavek
  21. 9. 2007

  [1] Netuším, ale myslím, že ne (mám tu dětskou verzi).

  Odpovědět
 4. Ondra
  15. 10. 2007

  Ja uz cetl mam detskou eng. verzí a bomba. Trosku me mrzi ze uz je po vsem 🙁 , kez by byly i dalsi dily

  Odpovědět
 5. Jan Novák
  28. 7. 2013

  Už napsala sedmidílný kec, který podporoval satanismus nebo co. Podle toho, co jsem slyšel, to je nesourodá snůška řečí o Ďáblovi, satanských obětech a vraždách. Zřejmě to zvýšilo počet satanistů o tak 999,9 promile. To bude mít za následek politickou moc satanistů a z Rowlingové bude celosvětový diktátor. Budeme mít „Chrám nejvyššího čerchmanta a jeho prorokyně J. Rowlingové“. Takže se Vám líbí, že se budeme muset modlit Ďáblovi? Asi ano a nic s tím neudělám…

  Odpovědět
 6. Antonín Králíček
  28. 7. 2013

  Pravda, je to text z Lorem Ipsum, generátoru blábolů nebo něčeho takového. Něčím takovým to J. Rowlingová napsala: http://www.generator-blabolu.cz
  Nebo: cs.lipsum.com
  Nebo: http://www.blabot.net
  Vsadím se, že to začíná: „Lorem ipsum dolor sit amet…“ nebo podobně. Nebo: http://www.lorem-ipsum.cz/
  Něčím takovým to napsala. Novák má asi pravdu, i když s tím diktátorem nevím. A ty obrazy, co se nahoře zobrazují, jsou z obálek toho blábolu, to znám. To jsou nějaké obřady? Prodávat „Hyhlíbhtrfcftyer“ by měli zákázat. Ale Rowlingová vydělala špinavých 560 milionů liber. 🙁 😐 3:) (to je čert, kterého Rowlingová vzývá…)

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky