Photoshop triky: Čárkovaná čára

Photoshop - tipy, triky, fígle Zrovna nedávno jsem si lámal hlavu nad tím, jak nějak jednoduše nakreslit ve Photoshopu čárkovanou čáru, neboť ji při návrhu webových stránek poměrně často používám.

Tečkovanou čáru už jsem zvládnul, stačí si vybrat tužku a přes Window/Brushes a nebo klávesou F5 zobrazit nastavení stylu kreslení tužky (brushe) a zaškrtnout a změnit Spacing na vyšší hodnotu – viz obrázek:

Nastavení Photoshopu pro tečkovanou čáru

Čárkovaná čára se vytváří podobně, jen je třeba zvolit správný výchozí tvar nástroje – čtverec. Ten není v základní sadě tvarů, musíte si jej buď přidat – skrývá se pod sadou „Square Brushes“ a nebo sami vytvořit.

Pak stačí jen zvolit velikost čtverce (jak velký bude čtverec, tak velká bude čárka), nastavit Roundless na nižší hodnotu (to určuje šířku čárky) a Spacing pro změnu na vyšší hodnotu (představuje mezeru mezi čárkami). Nyní můžete kreslit vodorovné čárkované čáry. Pokud by se vám zachtělo kreslit svisle, je nutné změnit úhel na 90 stupňů.

Nastavení Photoshopu pro čárkovanou čáru

Ještě mě napadá jedna možnost – nakreslit si plné čáry a pak je obtáhnout gumou s nastaveným větším Spacingem. Velikost hodnoty Spacing bude určovat délku čárky, velikost použitého brushe bude určovat délku mezery.

Na žádnou jednodušší metodu jsem zatím nepřišel.

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

16 Komentářů

 1. Ivorius
  22. 3. 2006

  Vždycky mě dokážeš překvapit novinkou ve photoshopu, která se mi právě hodí.

  Díky

  Odpovědět
 2. Petr Stříbný
  22. 3. 2006

  Jo taky mě někdo nedávno oslovil s tímto problémem, a já až doteď prostě nevěděl.

  Já bych musel použít 2pixelový pattern, který by měl jeden pixel průhledný a pak udělat výběr.. no tvé řešení je jednoznačně lepší.

  Odpovědět
 3. melodie na mobil
  22. 3. 2006

  Sikovne… nedávno jsem něco podobného také řešil a protože jsem nemel čas to hladat, tak nakonec požadovaný efekt udělal guma 😉

  Odpovědět
 4. Mathias Kodlodot
  23. 3. 2006

  Díky za ty dary, sám pořád nemám čas si sednout k jedné z koupených knih ale takhle po kapkách je to príma. Jen tak dál 🙂

  Odpovědět
 5. Bára
  14. 1. 2007

  Ahoj, skvělý tip na tu čárkovanou čáru. Občas ji používám a docela jsem se s tím natrápila. Díky

  Odpovědět
 6. grafik
  26. 1. 2007

  ted uz jen chybi popsat, jak se klika levym tlacitkem 😀

  si delate srandu, ze tohle nevite? Coz takhle knizka, manual, skoleni? Nebo proste prohlednout menu?

  Odpovědět
 7. little.fool
  20. 2. 2008

  no vypadá to jednoduše pro mě, ale potřebovala bych to česky a i tak když na začátku zmáčknu F5 tak stejeně se mi oběví sice podobné okno, ale nemám tam „spacing, angle(mezery) a roudness..“ nemohli by jste mi poradit? děkuji

  Odpovědět
 8. Petr Václavek
  20. 2. 2008

  [7] No buď přepnout do angličtiny (to teď ani netuším jestli jde bez reinstalace) a nebo prostě se dívat, kde ty jednotlivé ovládací prvky jsou – v češtině budou na úplně stejném místě, jen ta popiska bude česká.

  Odpovědět
 9. little.fool
  20. 2. 2008

  no ale ja ty popisky tam nemam no, kdyz dam F5 🙁

  Odpovědět
 10. little.fool
  20. 2. 2008

  Promiň už jsem to našla, ale jinak díky za snahu 🙂

  Odpovědět
 11. bony
  20. 5. 2008

  Malé vylepšení pro případ, že chcete aby čárky na čárkované čáře byly natočeny ve směru tahu: Nastavení stětce (záložka Brushes/Stopy) > Shape Dynamics/Dynamika tvaru > Angle Jitter/Kolísání úhlu 0% Control/Řízení: Direction/Směr. Velmi dobře to funguje s tabletem, kreslení myší od ruky již vytváří kolísání směru, ale to se dá obejít vytvořením vektorové cesty a jejím vytáhnutím tímto štětcem.

  Odpovědět
 12. nilfgaad
  10. 11. 2009

  Teď už zbývá pokořit jen čerchovanou čáru 🙂

  Odpovědět
 13. denisa
  9. 2. 2012

  Ahoj ale jak dosáhnu toho abych nakreslila tu čáru rovně?dík za odpoved

  Odpovědět
 14. Ondřej
  10. 6. 2012

  Deniso držením klávesy shift 🙂

  Odpovědět
 15. Jana
  19. 5. 2020

  Pokud vede úloha spíš na použití pera než štětce, je pro volbu čáry přímo parametr. (při zvoleném nástroji pero se objeví nahoře okénko s vodorovnou čárou, po kliknutí na miniaturní šipečku vpravo od čáry se rozbalí výběr přímá/tečkovaná/čárkovaná). Je možné nastavit rohy i jak čára sleduje cestu.

  Odpovědět
  1. Petr Václavek
   19. 5. 2020

   Jano, tohle je hodně starý článek a řešil problém ve Photoshopu CS5 a starších verzích. Tam takové nastavení, jaké ty popisuješ, není.

   V každém případě díky za doplnění!

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky