Návod na nahrávání a editaci fotek na Fotolii

Z nedostatku času to není napsané, ale spíše nakreslené. Nicméně pokud by nebylo něco jasné, klidně se zeptejte v komentářích. Myslím, že fotobanka Fotolia opravdu stojí za zkoušku, v poslední době se tam fotky a ilustrace prodávají docela dobře a navíc na začátku nepožadují žádné ukázkové práce.

Nuže tady je slíbený návod – po kliknutí se zobrazí větší – čitelnější verze:

Návod na Fotolii

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

105 Komentářů

 1. Michal
  27. 3. 2009

  Jéééé super díky moc jste nejlepší!! Všechna čest 🙂

  Odpovědět
 2. Michal
  27. 3. 2009

  Tak už to mam, ještě se zeptam jak tam teď nahraju eps a ai?

  Odpovědět
 3. Petr Václavek
  27. 3. 2009

  [2] Dříve požadovala Fotolia vektory ve formátu SVG, nyní chce místo toho EPS nebo AI verze illustrator 10 nebo nižší (ostatní fotobanky vyžadují většinou EPS verze Illustrator 8, takže doporučuji raději tento formát, ať s tím nemáte na dalších fotobankách problémy). K tomu přidat JPG náhled velikosti alespoň 4Mpx, oba tyto soubory dát do jednoho ZIPu a nahrát.

  Zbytek je stejný jako u fotek.

  Odpovědět
 4. Michal
  27. 3. 2009

  děkuji,ale jak to tam teď nahraju když už jsem tam nahrál jen ty jpg.?

  Odpovědět
 5. David Šiml
  27. 3. 2009

  jen narozdíl od jiných fotobank může mít vektor i s náhledem max 2MB.

  Odpovědět
 6. Petr Václavek
  27. 3. 2009

  [4] No buď původní smažete a nebo to tam budete mít jednou jako JPG verzi a jednou jako vektorovou verzi (což by nemuselo vadit).

  [5] No jo, ale zabalený v ZIPu! A protože EPS formát je v podstatě textový, tak se EPSko klidně zkomprimuje na jednu osminu velikosti.

  Odpovědět
 7. Michal
  31. 3. 2009

  Mam první stažení nahráno 29ho a staženo dnes 31ho, mam 14 ilustrací 🙂

  Odpovědět
 8. Petr Václavek
  31. 3. 2009

  [7] Gratuluji, uvedete sem i odkaz na své portfolio na Fotolii, ať se můžou podívat i ostatní?

  Odpovědět
 9. karol
  31. 3. 2009

  dobry den pane vaclavek, chtela bych se s vami dohodnout na zhotoveni web stranek na zakazku. prominte ze pisi zde, nerozumim jak jinak vas kontaktovat. muj zamer: web str na prodej internetem italske znackove mody. dekuji ze me zkontaktujete na preventivni dohodu. srdecne zdravim karol loosova

  Odpovědět
 10. Vaclav Schindler
  13. 4. 2009

  Dobrý den, chtěl bych se zeptat, co přesně znamená když zaškrtnu EXTENDED LICENCE v části „Choose the contract conditions“, při vyplňování udajů o fotce….Doposud jsem tam všechny fotky nahrával s tím, že jsem tam měl zaškrtnuto NO…Můžu poté tu samou fotku dát i do jiné fotobanky? Diky moc za pomoc

  Odpovědět
 11. Petr Vaclavek
  13. 4. 2009

  [10] Extended licence umožňuje kupujícímu fotku použít například i na potisk hrníčků, triček atd… Vy za to dostanete mnohem větší odměnu – kolem 20$, většina fotografů má tyto licence zaškrtnuty (nabízí je) – včetně mě.

  Fotky s touto licencí můžete dávat i do jiných fotobank, extended licence se nijak netýká exkluzivity.

  Odpovědět
 12. Vaclav Schindler
  13. 4. 2009

  Děkuji Vám moc za pomoc a za všechny ty skvělé članky a pomoci, které se dají najít na tomto webu…Zdravím a přeji mnoho úspěchu při prodeji fotek

  Odpovědět
 13. Michal
  19. 4. 2009

  (8) dlouho jsem nebyl na netu ani na PC, nevím jak mam poslat svoje portfolio??

  Odpovědět
 14. Petr Václavek
  19. 4. 2009

  [13] Nemyslel jsem poslat celé portfolio, stačí uvést link na portfolio na fotolii – po přihlášení jej najdete pod záložkou Files / Uploads / See my portfolio online – je ve tvaru http://en.foto­lia.com/p/vase-ID-cislo

  Odpovědět
 15. Meggi
  22. 4. 2009

  Zdravím vás! Dnes jsem se se konečně odhodlala uploudnout nějaké fotky na fotolia. Chtěla jsem se zeptat jak dlouho trvá, než se dozvím jestli něco přijali.

  Nebo je potřeba udělat ještě nějaké další kroky poté, co fotky nahraju a zobrazí se mi ve složce „files“? Díky

  Odpovědět
 16. Honza
  22. 4. 2009

  Na Fotolii je to občas super rychlé. Nyní o víkendu mi schválení od uploadu na Fotolii trvalo cca 2 hodiny. Ale je to jak kdy. Nevím ale jak je to s fotkami, posílal jsem ilustrace.

  Odpovědět
 17. Honza
  22. 4. 2009

  U fotek musí svítit žlutá. Pak je to ok a čeká se na schválení.

  Odpovědět
 18. Petr Václavek
  22. 4. 2009

  [16] Jak píše Honza, pokud je u toho žluté (já bych řekl spíše oranžové) kolečko, tak je vše OK a fotka čeká ve frontě na schválení.

  Pokud tam je modrý obdélníček s šipkou, je třeba na ni kliknout a doplnit k fotce údaje.

  Odpovědět
 19. Meggi
  22. 4. 2009

  Jo, tak to by mělo být v pohodě, zatím mi to tam trčí na schválení.

  A jak je to potom s případným vyplácením creditu?

  Vyptávám se jako kikin, ale bohužel AJ není mou silnou stránkou, tak každá dobrá rada příjde vhod.

  Odpovědět
 20. Meggi
  22. 4. 2009

  Už jsem si to nastudovala, díky za výborné rady!

  Odpovědět
 21. Vaclav Schindler
  4. 5. 2009

  Dobrý večer,

  chtěl bych se zeptat, co přesne ve mikrofotobankach znamená, když si někdo koupí fotku jako SUBSCRIPTION. Znamená to, že si kupující koupí určitý limit na stahování fotek na určité období a zrovna v tomto období si stahne tuto fotku? Snažil jsem se to tam najit v pravidlech, ale neměl jsem štěstí, abych našel definici, co to přesně znamená. A proč jsou tyto prodeje hodnoceny pouze kolem 0,3 dolarů? Díky moc za pomoc a hezky večer.

  Václav Schindler

  Odpovědět
 22. Petr Václavek
  4. 5. 2009

  [22] Přesně tak – Subscription znamená předplatné, takže dotyčný si koupí předplatné třeba na jeden rok, které mu umožňuje každý den stáhnout třeba deset obrázků.

  Hodnoceny jsou tak nízko asi proto, že jednak je tam většinou omezení na velikost obrázku (například, že takto může stahovat jen malé – 800×600 pixelů – verze obrázků) a jednak, že po rozpočítání ceny předplatného je cena obrázku zkutečně nízká. Předplatné má totiž tu výhodu, že pokud jej plně využijete (každý den stáhnete povolený počet fotek), tak hodně ušetříte. Výdělek oproti tomu spočívá v tom, že většina předplatitelů toho nakonec tolik nestáhne (kdo by stahoval třeba o víkendech).

  Více informací o předplatném z pohledu kupujícího naleznete v tomto přehledu

  Odpovědět
 23. Vitezslav Valka
  19. 6. 2009

  Pane Vaclavku smekam!

  Myslite, ze by to same slo sepsat pro ceskou mikrofotobanku Pixmac? Rekneme kdyz treba vytasim obmekcujici material jako cenu IEA09 viz: http://blog.pix­mac.cz/…eneni-iea09/

  Diky moc!

  Odpovědět
 24. maxiharmony
  30. 6. 2009

  Dobrý den, vypadá to, že mám konečně s Fotolií nějaký problém. Dnes mi byly odmítnuty dvě ilustruce z tohoto důvodu: „The photograph contains elements protected by intellectual or Industrial property laws. Please understand we made this decision purely for legal reasons.“ Přitom je to jen docela obyčejná jednoduchá postava, kterou jsem naskicovala doslova na koleně. Nejdřív mne napadlo, že by mohl být problém ve stylu, který jsem popsala jako SD super deformed or chibi manga style. To jsem však zamítla poté, kdy jsi uvědomila, že podobných obrázků tam mám asi ještě patnáct a problémy s nimi nebyly. Mohl byste se na něj prosím podívat a napsat mi sem, zda nevíte v čem by mohl být problém? Ilustrace je na http://i261.pho­tobucket.com/…y­/SD_021.jpg

  Odpovědět
 25. Petr Václavek
  1. 7. 2009

  [25] Tak s tím vám asi moc nepomohu – ilustrace vypadá OK, je možné, že kontrolora zmátly ty klíčové slova (v mangu se moc nevyznám – není možné, že by se ta kresba podobala nějaké známé postavičce?).

  Odpovědět
 26. maxiharmony
  1. 7. 2009

  No, já taky mangu prakticky nesleduju, ale tady ty postavičky se, když se řídím základním pravidlem obří hlava a malé tělo, dělají opravdu hodně rychle a skicují se skoro samy. Děkuji vám opět za rychlou odpověď, zkusím se ještě obrátit na nějaké fanoušky mangy a anime, zda jim to nějakou známou postavu nepřipomíná. V klíčových slovech by problém snad být neměl, protože mám v portfoliu obrázky s téměř totožným popisem.

  Odpovědět
 27. Lucie
  4. 7. 2009

  Dobrý den, nevíte náhodou jak smazat na Fotolii zamítnuté fotky? Je tam sice tlačítko delete, ale nefunguje. Ráda bych některé fotky poslala znovu, ale bojím se, když jsou pořád v seznamu. Děkuji

  Odpovědět
 28. Petr Vaclavek
  4. 7. 2009

  [28] Mazat fotky na Fotolii podle mě nejde – klidně zkuste pár zamítnutých fotek poslat znovu, při nejhorším je opět zamítnou.

  Odpovědět
 29. Iveta Kristková
  31. 7. 2009

  Dobrý den, potřebovala bych radu, nápady na grafiku bych měla, ale jakmile mam něco dostat do počítače, ježí se mi vlasy hrůzou, v Photoshopu jsem něco zplodila a došlo na uložení.. Aby se obrázek uložil s koncovkou EPS jsem našla, ale jsou tam tři možnosti (EPS, DCS 1.0, DCS 2.0) a poté se mě to ptá ještě na další podmínky v jakých to chci uložit. Tak jsem to zkusila podle mého názoru v nejjednodušší verzi(Photoshop EPS). Ale když jsem se pokusila uložit to na fotolia.com, tak mě to psalo že not support. Mohl byste mi, prosím, poradit?

  Odpovědět
 30. Petr Václavek
  31. 7. 2009

  [30] Formát EPS je vektorový, kdežto Photoshop je editor bitmapový – jednoduše řečeno, nemůžete ukládat z Photoshopu do EPS (tedy jde to, ale výsledný soubor fotobanky nepřijmou, jak jste se sama přesvědčila).

  Máte v podstatě dvě možnosti:

  1. pracovat i nadále ve Photoshopu – ale v tom případě netvoříte vektorovou grafiku a tedy výsledek uložíte jako JPG (co nejkvalitnější, s co nejmenší kompresí) – nezapomeňte si na začátku nastavit rozumě velké plátno (alespoň 2000×3000 pixelů, klidně i větší).
  2. Pokud chcete kreslit vektory, pořiďte si na to vektorový program – například Adobe Illustrator, který pak výsledek uloží ve formátu EPS, který fotobanky akceptují.

  Odpovědět
 31. Iveta Kristková
  5. 8. 2009

  [31] Děkuji a klaním se :-), ale musím mít ještě jeden hloupý dotaz. Proč tedy Photoshop takovou možnost nabízí, když výsledek má koncovku EPS, ale není to vektor. Víte, dalo mi to dost práce naučit se s Photoshopem, tak mě teď mrzí to úsilí.

  Odpovědět
 32. Petr Václavek
  9. 8. 2009

  [32] Ono důležité je, že pod formát EPS se dá schovat spousta podformátů – fotobanky ale přijímají jeden konkrétní, který je co nejvíce v praxi nadále použitelný (zvládá jej co nejvíce ostatních programů).

  To co produkuje Photoshop ve většině fotobank neprojde, neboť výsledné EPS bude obsahovat rastrové (bitmapové) obrázky (na tom je Photoshop prostě založen a vy s tím nic nenaděláte).

  Odpovědět
 33. Iveta Kristková
  29. 8. 2009

  Tak už mam Adobe Ilustrator, na fotolii píšou, že chtějí obrázky nejméně 2400×1600, ale když si na tento rozměr nastavím plátno a pak se to snažím uložit na fotolii, tak mě řeknou, že obrazek nemá dostatečné rozměry, nevíte čím to je? Pěkně prosím vás.

  Odpovědět
 34. Petr Václavek
  29. 8. 2009

  Ono není důležité, jak velké plátno máte nastaveno. Neboť vektory nejsou závislé na pixelech – lze je zvětšovat a zmenšovat podle libosti, bez ztráty kvality.

  Problém asi je s JPG náhledem – tam už pixely hrají roli a pokud Fotolia chce JPG náhled 2400×1600 pixelů, tak jej takový (a nebo raději větší) vytvořte.

  Jak na to? Prostudujte si můj návod Jak exportovat grafiku z Illustratoru pro fotobanky

  Odpovědět
 35. Meggie
  19. 9. 2009

  Dobrý den, skvělé stránky !
  Na fotolii mi čekají fotky na schválení už 17 dní…je to normální ? V čem je problém? Svítí u nich žluté kolečko.

  Odpovědět
 36. Petr Václavek
  20. 9. 2009

  Žluté kolečko je OK, to znamená, že jsou ve frontě na schválení, ale je fakt, že 17 dní už je hodně, mě tam schvalují během jednoho až dvou dnů. Doporučoval bych vám, abyste jim napsala, případně se poptala v jejich fóru.

  Odpovědět
 37. Honza
  2. 12. 2009

  Zdravím, mám dotaz, na fotolii jsem nasbíral 51 kredits, chtěl bych si je nechat proplatit přes paypal (který má zadaný v profilu), zatím jsem nevyplňoval „taxes“ sekci, na fotolii je také potřeba podobně jako na ss vyplnit ty taxes? Nechtěl bych výdělek omylem převést jinam, např. na nákup cizích fotek apod. Prosím o radu, Moc děkuji.

  Odpovědět
 38. Honza
  2. 12. 2009

  … tak už jsem objevil jak si to poslat a snad i správně vyplnil tax formulář. 🙂

  Odpovědět
 39. Lupen
  1. 2. 2010

  Dnes jsem zjistil příjemnou věc, že fotolia zvedla hodnotu jednoho kreditu na 1?. Takže teoreticky vyšší odměny 🙂

  Odpovědět
 40. Lupen
  1. 2. 2010

  Dnes jsem zjistil příjemnou věc, že fotolia zvedla hodnotu jednoho kreditu na 1 Libru. Takže teoreticky vyšší odměny 🙂

  Odpovědět
 41. Petr Václavek
  1. 2. 2010

  Tak bohužel tohle neplatí 🙁 Fotolia pouze přestala zobrazovat v tom levém sloupci hodnotu kreditu. Stačí když si zažádáte o výplatu, tak v posledním kroce – kde zadáváte kolik kreditů si chcete převést na peníze – uvidíte, jaká je hodnota kreditu a mě to momentálně píše 0.75 libry.

  Odpovědět
 42. Lupen
  1. 2. 2010

  Ráno byla hodnota kreditu na fotolii zobrazována jako 1, pak to nějak zmizelo. No bylo by to fajn, kdyby se to zvedlo. Jinak dnes můj prodejní rekord, prodány porůznu 4ks 3D animace, dnešní zisk 40 dolarů. Jupíí 🙂

  Odpovědět
 43. 3DEMON
  7. 2. 2010

  Dobry den

  Mam problem prihlasit sa na FTP fotolia. Som zmateny z tejto spravy /Your login followed by your password (ex : if your login is „login“ and your password is „password“, your ftp password will be „loginpassword“)/.
  Skusal som rozne kombinacie ale pripojenie nefunguje.
  A dalsia vec: 3D animacie mam uplodovat vo vsetkych rozliseniach alebo staci napr 1280×720?
  Mozete mi prosim dat nejake blizsie info ty co predavaju animacky.
  Dakujem

  Odpovědět
 44. Lupen
  7. 2. 2010

  adresa je ftp://submit.fo­tolia.com. Login je číslo ID. ftp heslo na fotolii je např „3demonheslo“. Animaci stačí nahrát pouze v max rozlišení. Max velikost souboru je 300MB.

  Odpovědět
 45. Březinová
  27. 3. 2010

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat, fotolia mi už přes měsíc nepřijímá fotky, v čem je problém nevíte?

  Odpovědět
 46. Petr Václavek
  28. 3. 2010

  [47] Jak nepřijímá? Co tím myslíte? Neschvaluje, nebo tam nejdou nahrát, nebo všechny zamítá?

  Odpovědět
 47. Březinová
  29. 3. 2010

  Dobrý den, neschvaluje.

  Odpovědět
 48. Petr Václavek
  30. 3. 2010

  To znamená, že vaše fotky stále čekají na schválení – tedy je u nich oranžová ikonka. Je to tak? Nebo je u nich bílá šipka na modrém pozadí?

  Odpovědět
 49. Březinová
  30. 3. 2010

  Ano, je u nich oranžová ikonka.

  Odpovědět
 50. Petr Václavek
  31. 3. 2010

  No tak v tom případě doporučuji kontaktovat jejich podporu (a také se můžete podívat na jejich fórum zda tam někdo jiný neměl podobný problém), s tímto jsem se ještě nesetkal.

  Odpovědět
 51. Václav
  31. 3. 2010

  Dobrý večer,
  chtěl bych Vás poprosit o radu týkající se převodu peněz. Založil jsem si účet na MONEYBOOKERS a nechal jsem si tam poslat z Fotolia první platbu. Ta došla na MB v pořádku. Z MB jsem si chtěl poslat peníze na svůj účet, ale ptá se mě to tam na ověření identity a to třemi možnými způsoby. Popravdě tomu moc nerozumím, protože jsem myslel, že toto na MB není a popravdě nevím jaký způsob tam mám vybrat. Možnosti jsou takové:


  Požádáná verifikace identity!

  Litujeme, ale nebyli jsme schopni verifikovat údaje ve Vašem profilu nezávislými informačními zdroji. Podle předpisů proti praní špinavých peněz Velké Britanie od nás požadují dodatečné prokázání totožnosti předtím, než budeme schopni zpracovat Vaši první žádost výběru peněz.

  My Vám doporučujeme následující rychlé a jednoduché možnosti:

  Možnost 1: účtujte poplatek uvolněný na Vaši kreditní/debetní kartu (okamžitě)
  My připíšeme kompenzační částku na Vaši kartu.

  Možnost 2: Verifikujte Váš bankovní účet (během 3 pracovních dnů.Provedeme platbu do Vašeho Moneybookers účtu. Na referenčním poli platby zahrneme unikální verifikační kód, který Vy musíte zadat zpátky na naši stránku.

  Možnost 3: Verifikace Vaší adresy (v rámci 2–5 pracovních dní). Na požádání Vám pošleme dopis na adresu, zaregistrovanou ve Vašem účtu. Tento dopis bude obsahovat verifikační kód, který musíte zpětně zadat na našich stránkách. Jestliže si vyberete tento způsob, budete přeposláni k naší adresové verifikační sekci.

  Prosím, omluvte nás za nepohodlí! Doufáme, že chápete, že takové opatření je nutné, abychom dodržovali leigislativní požadavky proti praní špinavých peněz a zneužití systému Moneybookers.

  Mohl by jste mi prosím Vás poradit, jak postupovat dále a jak jste postupoval Vy?
  Předem Vám mnohokrát děkuji.

  Hezký večer

  Václav Schindler

  Odpovědět
 52. Petr Václavek
  31. 3. 2010

  Je to jednoduché – možnost 1 vyžaduje kartu s možnosti platit na internetu – ne každý takovou má a ne každý je ochoten kartu použít.

  Já osobně jsem využil možnosti číslo 2 – pošlou na váš fyzický účet asi tak 5 Kč a vy pak na výpisu z účtu u této transakce najdete poznámku s verifikačním kódem, který pak zapíšete na Moneybookers – velmi jednoduché.

  Možnost 3 je obdobná – pošlou dopis s kódem na vaše bydliště a vy pak ten kód přepíšete do moneybookeru.

  Odpovědět
 53. Václav
  1. 4. 2010

  Moc Vám děkuji.

  Odpovědět
 54. Václav
  8. 4. 2010

  Dobrý večer,
  tak jsem zkusil vybrat u převodu peněz z Moneybookers druhou variantu při ověřovaní (viz. zpráva výše), ale už je to týden a stále mi na účet nic s registračním kódem nepřišlo (píšou, že by to mělo trvat 3 pracovní dny). Posílal jsem si to na účet u mBank, který nedovoluje posílat peníze do zahraničí, ale četl jsem, že by neměl být problém s příjmem peněz ze zahraničí. Přes PayPal to prý funguje bez problémů, tak si myslím, že u MB by mělo taky. Nevíte náhodou, v čem by mohl být problém.
  Omlouvám se za otravování, ale stále mi to nějak vrtá v hlavě. Mnohokrát děkuji za pomoc.

  Hezký večer a díky za tyto stránky

  Václav Schindler

  Odpovědět
 55. Petr Václavek
  8. 4. 2010

  Zkuste ještě pár dní posečkat, přece jen byly velikonoce, to jest 1 – 2 (někde i více) nepracovních dní. Pokud ani poté nedostanete na svůj účet žádnou platbu, zkuste kontaktovat podporu.

  Odpovědět
 56. Ondřej
  26. 4. 2010

  poraďte mi prosím co mám dělat? Rád bych si na fotolii nahrál už konečně nějaké obrázky, ale pokaždé mi je zatrhnou (Our Selection Team feel that your image doesn’t reach Fotolia’s desired level of quality.). Zde jsou 2 poslední:

  Duha-http://i44.ti­nypic.com/11t09×e­.jpg
  Pozadí-http://i42.ti­nypic.com/2e1rjw6­.jpg

  nevím kde je chyba, napsali, že nedosahují kvality, ale jak jsem koukal, je to na stejné úrovni jako obrázky co tam již jsou!

  Odpovědět
 57. Petr Václavek
  26. 4. 2010

  Zdravím,
  to že tam jsou obrázky podobné nebo i horší kvality nic neznamená – jednak to mohou být starší věci (dříve bylo méně grafiků, menší konkurence a nižší nároky ze strany fotobanky) a jednak to pokaždé posuzuje někdo jiný a někdo to uzná jako dostatečné a někdo jako nedostatečné.

  Doporučuji nakreslit a poslat jim nějaké další grafiky a tyto zkusit nahrát později znovu.

  Jinak obrázek pozadí je vskutku příliš jednoduchý. Duha je ale super.

  Odpovědět
 58. Václav
  5. 5. 2010

  Dobrý večer,
  stále mám problém dostat peníze z účtu u Moneybookers na účet u mBank. Kontaktoval jsem mBank a tam mi řekli, že by to jít mělo. Kontaktoval jsem i MB a poslali mi návod jak to vyplnit, ale stejným způsobem jsem to zkoušel vyplnit již několikrát.
  Nemyslíte, že by to mohlo být třeba tím,že účet u MB mám vedený v USD a účet u mBank v CZK? Zkoušel jsem teď třetí variantu a to poslat si domů dopis s autorizačním kódem, tak uvidím, ale moc tomu nedávám.
  Psal jsem Vám již v příspěvku 53. Jen jsem se chtěl zeptat v jakých měnách máte vedené účty Vy. Předem mnohokrát děkuji za pomoc

  S pozdravem
  Václav Schindler

  Odpovědět
 59. ng
  24. 8. 2010

  Dobrý den. Zaregistrovala jsem se na Fotolii, ale zřejmě nějak nedobře. Nejen že jsem nenašla kolonku na referenční číslo, ale ani jsem si nikde nemohla vybrat EU zónu. Prostě mě zařadili do USA. A ani mi nepřišel potvrzovací email. Chci se tedy zeptat, jak se dá taková nepovedená registrace zrušit. Předem děkuji za odpověď.

  Odpovědět
 60. Petr Václavek
  24. 8. 2010

  Dobrý den,
  myslím, že referenční číslo se nikde nezadává, stačí použít referenční (jakýkoliv) odkaz z mého webu.

  S tím přiřazením do zóny bych si také hlavu moc nelámal, výdělky se stejně přepočítávají, aby byly plus mínus stejné ve všech zónách.

  Pokud ale i přesto chcete zrušit nebo upravit registraci, kontaktujte support.

  Odpovědět
 61. Cani
  3. 11. 2010

  Dobrý den,
  Chtěla bych se zeptat kolik kreditů dostanu za různé velikosti fotografií. Zatím mám prodány pouze dvě, ale žádná z cen nesedí podle tabulky kreditů, podle které bych měla dostávat 25%.
  XS standart, credits 1, credits earned 0,18
  subscription L, credits 0, credits earned 0,216 (to se mi zdá i na předplatné dost málo)
  Může to být tím, že jsem ještě nevyplnila daňový formulář W-8BEN?
  Děkuji

  Odpovědět
 62. Petr Václavek
  3. 11. 2010

  [63] Pokud kupující byl z USA, tak se vám z výdělku strhává 30% (pokud tedy ještě nemáte vyplněn ten daňový formulář). Jestli vám něco strhli, tak to jde zjistit ve statistikách – sekce Files / Statistics / How much is the withholding amount?. Jinak spočítat ty ceny může být komplikované, já se tím raději moc nezabývám a raději kreslím 🙂

  Odpovědět
 63. Doczky
  27. 1. 2011

  Zdravím Vás, ačkoli vyplňuji poctivě a relevantně klíčová slova, jsou mé fotografie prakticky k nedohledání. To jak na Fotolii či Dreamstime. Není nějaká rada, jak postoupit mezi těmi ostatními kvanty fotek na lepší pozici? Dostal jsem se dnes napoprvé na Shutterstock (mimo jiné i díky vašemu webu, tam ještě ale asi nebudou fotky ve vyhledávací databázi, takže to nemůžu porovnat. Jinak děkuji za Váše internetové rady. Přihlásil jsem se přes Váš odkaz 🙂

  Odpovědět
 64. Petr Václavek
  28. 1. 2011

  Zdravím,
  pošlete odkaz na své portfolio, takhle se nedá moc posoudit, jak kvalitní máte klíčová slova a popis. Jinak to že se vaše fotky špatně hledají je také dáno narůstajícím množstvím konkurenčních fotek a lepší to s nimi už nebude.

  Jedině, že by se fotobanky rozhodly razantně vyčistit svá portfolia od nepovedených snímků (což pozvolna vlastně dělá jak Dreamstime, tak Fotolia – mažou snímky, které se několk let neprodaly).

  Jediný zaručený fígl, který mě napadá je fotit výjimečné snímky – prostě odlišit se kvalitou, protože vyhledávací algoritmus určitě bere také ohled na popularitu toho kterého snímku (a také uživatelé si výsledky nejčastěji třídí podle počtu stažení).

  Odpovědět
 65. Doczky
  28. 1. 2011

  Zdravím Vás, posílám odkaz na můj profil. Koukám, že v portfoliu se mi nic nového neobjevuje. Chybí tam asi 8 fotek. http://www.dre­amstime.com/Doc­zky_info

  Odpovědět
 66. Petr Václavek
  31. 1. 2011

  [67] Zdravím,
  díval jsem se na to a doporučil bych použít více klíčových slov. Osobně se snažím plně využít limit 50 slov. Ale popravdě neznám algoritmus, který fotobanky používají, takže opravdu nevím, zda je výhodnější zadat těch slov 50, nebo jen 10 nejvýstižněj­ších. Ale zase na druhou stranu, čím více slov, tím větší šance, že se fotka dostane do výsledků vyhledávání.

  Na Fotolii je ještě dobré uspořádat slova podle důležitosti (osobně vždy pár těch nejdůležitějších slov hodím na začátek).

  Jinak platí to co jsem psal již dříve – na fotobankách je obrovská konkurence a tak není divu, že se vaše fotky mezi těmi miliony ostatních snadno ztratí. S tím se ale nedá nic moc dělat. Jediné co pomáhá je produkovat kvalitní, výjimečné ilustrace/fotky.

  Odpovědět
 67. felix
  22. 2. 2011

  Dobrý den
  Nevíte, zda je možné přidávat, měnit na fotolii klíčová slova?
  Když dám edit, můžu zde pouze měnit jejich pořadí….
  dík

  Odpovědět
 68. Petr Václavek
  22. 2. 2011

  Napadá mě jen smazat celou fotku a nahrát ji znovu, ale je to zbytečně pracné. Osobně jsem nikdy neměl potřebu upravovat klíčová slova.

  Odpovědět
 69. mayka
  15. 6. 2011

  zdravim ..chcela by som sa opytat ze ak mi uz na fotolii schvalili moje vektory, neviem ci som to spravne pochopila, treba s tzm este nieco robit? Presunut do toho Lightboxu?
  vdaka za odpoved

  Odpovědět
 70. Petr Václavek
  15. 6. 2011

  Pokud je u nich zelené kolečko, tak je ilustrace schválená a již není potřeba nic dělat. Snad jen sledovat narůstající počet prodejů, ale to je na delší dobu :).

  Odpovědět
 71. tantti
  1. 9. 2011

  Dobrý den, mám prosbu. Nahrál jsem na Fotolii nějaké vektory a teď jsem si zkusmo dal vyhledat námátkou nějaký z nich a nenajde mně to ani jeden. I přesto, že zadávám v podstatě stejná klíčová slova, která mám u obrázku. Snažil jsem se využít maximum klíčových slov a troufám si tvrdit, že minimálně 10 z nich prostě jasně definuje obrázek. A nejde o to, že by moje obrázky byly někde na zadních panelech výběru. Prostě tam nejsou. Hraje nějakou roli třeba to, že mně je schválili teprve v úterý? Přijde mně to hrozně divný. Díky moc za názor.

  Odpovědět
 72. Jonny Drake
  2. 9. 2011

  [73]
  Fotolia tvrdí že to může trvat max 48 hodin.
  http://www.fo­tolia.com/…Con­tributors#c04

  Pokud se v brzké době neobjeví kontaktoval bych support.
  http://us.foto­lia.com/Info/Con­tact

  (a nebo ještě zkuste seřadit výsledky od nejnověji přidaných)

  Odpovědět
 73. Zdena
  15. 9. 2011

  Zdravím,

  tak týden si jen hloupě říkám, co má Fotolia za problém s nahravánými daty a velikostí…
  _____________­________________________­_____________

  Errors

  Unable to upload file: xxx.zip, reason: Image dimensions are insuffient.
  _____________­________________________­_____________

  … a ona navýšila minimální velikost na 5000×3000 (15 million pixels)!

  Ale i nadále mi jde nahrávání nějak ztuha.

  To je jen takový postřeh,
  příjemné ilustrování všem.

  Odpovědět
 74. Petr Václavek
  15. 9. 2011

  Přesně tak, jak píšete – změnily se požadavky, více jsem o tom napsal do FAQ sekce webu http://www.fotobanky.cz: Proč mi nejde nahrát vektor na Fotolii (Image dimensions are insuffient)?

  Odpovědět
 75. Libor
  21. 9. 2011

  Zdravím,
  s focením pro fotobanky teprve začínám…na některých se mi už nějaké fotky dotali i do vyhledávání pro kupující…cca kolem 1–2 dní od schválení. Ale na Fotolii mi první kousky schválili už minulý Čt (15.9) a doted ty fotky ve vyhledávání nejsou ..a další fotky postupně schvalují (ted cca 12 kusů) a žádné nejsou k nalezení. Jak dlouho to většinou trvá vám ? Díky.

  Odpovědět
 76. Petr Václavek
  21. 9. 2011

  Libore, přesný čas ti neřeknu, já to nějak nesleduji. Maximálně tak vidím počet shlédnutí naposledy přidaných obrázků a z nuly se to posune většinou až po několika dnech. Zkuste mezi klíčová slova zamíchat nějaké vlastní originální slovo / zkomoleninu. Snáze pak své fotky najdete.

  Odpovědět
 77. Elena
  25. 1. 2012

  Dobrý den Petře,
  četla jsem si Vaše rady jak na různé fotobanky.
  Byly užitečné. V této chvíli jsem registrovaná na
  shuterstocku a chystám se na další.
  Díky za tenhle web. ))

  Elena

  odkaz na můj šutr:

  http://www.shut­terstock.com/cat­.mhtml?…

  Odpovědět
 78. Petr Václavek
  25. 1. 2012

  Díky za chválu a přeji hodně úspěchů a hlavně prodejů.

  P.S. V poslední době přesouvám své fotobankové texty na nový server: http://www.fotobanky.cz

  Odpovědět
 79. Mia
  3. 7. 2012

  Mám další dotaz, zaregistrovala jsem se na Fotolii pod přezdívkou, jakou mám i jinde, ale při ověření účtu adminem hlásí chybu, že jsou údaje v nepořádku… nevím, co s tím dělat, vyplnila jsem všechno.
  Jde nastavit, aby se navenek zbrazovala jen přezdívka a ne celé jméno?

  Odpovědět
 80. Petr Vaclavek
  6. 7. 2012

  Zkuste přezdívku zadat do sekce My Account / My Profile / Contributor Parameters

  Odpovědět
 81. Mia
  7. 7. 2012

  Už je to vyřešené, teď čekám na schválení prvních obrázků.
  Jak zvládáte mít přehled o tom, co jste kam nahrál, kde co vzali a nevzali a co kde nahrávat znova (zvlášť při velkém počtu obrázků)?

  Odpovědět
 82. Petr Vaclavek
  7. 7. 2012

  To je jednoduché, stačí nahrávat všechno hned na všechny důležité fotobanky, případně si u jednotlivých „dávek“ značit, kam jsem to už nahrál. Kde co vzali a nevzali nemá smysl řešit a zaznamenávat – snad jen na Shutterstocku to má cenu zkusit nahrát znovu, jinde na to kašlu – ten čas za to nestojí.

  Odpovědět
 83. Mia
  13. 7. 2012

  A další problém, nahrála jsem na Fotolii několik obrázků, z nich několik přijali a několik beze stopy zmizelo. Žádný údaj o odmítnutí, myslela jsem, že zůstanou v sekci nahraných fotek, jak to dělá DT, nebo aspoň že něc řeknou. Fotolia se mi moc nezamlouvá, ani mi tam nefunguje FTP a správa souborů je dost nepohodlná.

  Odpovědět
 84. Mia
  13. 7. 2012

  Aha, takže zpráva o zamítnutí je v mailu, ale obrázek je pouze s číslem, takže nevím, o který šlo. To tedy nemají moc vychytané.

  Odpovědět
 85. Šárka
  14. 9. 2012

  Ach jo, prosím o radu. Nahrála jsem asi 30 fotek – dle mého posouzení jsou hezké a jsou kvalitně upravené. Jim se asi nelíbí, jelikož mi ani jednu z nich nevzali. Zkusila jsem to znovu a to jiné fotky, ale opět je nevzali. Jak mám poznat, co jim zrovna vadí, když napíšou do mailu, že je to jedna z jejich podmínek a těch je asi 10? Ach ju, pomoc, jsem už zoufalá.

  Odpovědět
 86. Petr Václavek
  17. 9. 2012

  Šárko, v dnešní době už jsou hodně vybíraví, s tím se prostě nedá nic dělat. A to, zda se jedná o náhodu, nebo jsou ty fotografie tak špatné opravdu neposoudíme, neboť nevíme, jaké jsi tam posílala. Ale držím palce, zkus to kdyžtak i na jiné fotobance, třeba Depositphotos nebo 123rf tam zatím tak vybíraví nejsou.

  Odpovědět
 87. Rosťa
  21. 9. 2012

  Dobrý den, taky jsem zkusil fotolii a jen tak na zkoušku poslal 5 pět fotek, 2 schválili, jenže mam stejný problém jako Šárka, jak mám poznat co je vlastně na ostatních fotkách špatně, prosím o tip na které fotobance napíšou co je špatně, to by hodně pomohlo.

  Odpovědět
 88. Petr Václavek
  24. 9. 2012

  Rosťo, na každé fotobance je to jinak, ale třeba na Dreamstime docela píšou, co se jim nelíbí, tak to zkuste tam.

  Odpovědět
 89. Andrej
  20. 12. 2013

  Dobrý den, chci se zeptát jestli budu platít něco já nebo ne,třeba za registraci. Děkují za odpověď.

  Odpovědět
 90. Petr Václavek
  20. 12. 2013

  Andreji, fotobanky jsou pro fotografy zdarma – zdarma registrace, zdarma budou nabízet vaše fotky. Až v okamžiku, kdy se něco prodá, tak si z toho strhnou svůj podíl. Více viz úvodní články na http://www.fotobanky.cz

  Odpovědět
 91. Andrej
  22. 12. 2013

  Děkují za odpověď, a ještě jedná přihlouplá otázka, někde jsem četl ale už si nepamatuju, musím jím posílát 3–10 zkušebních fotografií ? mě to jen píše abych čekal 48h a jestli to nepotvrdějí tak ať tam něco zmáčknu, poslal jsem jím foto dokladu. A už jsem nahral foto a ukazuje to oranžový kolečko což je dobře.

  Odpovědět
 92. Andrej
  23. 12. 2013

  Tak už mě potvrdily, a mám dotaz jestli se může nahrávát fotka když je jedna v jednání.

  Odpovědět
 93. Andrej
  23. 12. 2013

  Zdravím ještě jednou 😀 tak na otázky jsem si odpověděl sám, všechno jsem si tam našel ale nevím jestli si ceny můžu sám řídít nebo ne, když vkládám fotografii. Děkujíá za odpověd a omlouvám se za vyrušení, přeji hezké svátky. Bondar.

  Odpovědět
 94. Petr
  28. 12. 2013

  Zdravím,
  chci se zeptat, kde si mohu na Fotolii prohlédnout soubory, které jsem odeslal ke schválení. Chci sem nahrát další soubory a nechci tam některé nahrávat dvakrát (mám zde jen informaci 22 files submitted, ale nemám možnost se na ně podívat – podobně jako třeba na Dreamstime info „Pending“). Ještě prosím o radu, jak předcházíte případné duplicitě souborů.
  Děkuji moc

  Odpovědět
 95. Radek
  9. 1. 2014

  Zdravím Petře,

  chci se zeptat, zaregistroval jsem se na Fotolii a chtěli po mě kopii občanky. Nahrál jsem ji tam a teď mi to píše „If your account has not been validated within 48 hours, please contact us“. Znamená to, že musím čekat na nějaký potvrzovací mail nebo můžu rovnou nahrávat?

  Děkuji

  Odpovědět
 96. Petr Václavek
  9. 1. 2014

  Petře, přehled schválených, odeslaných i čekajících fotek je pod záložkou My Files.

  Radku, toto si už bohužel nepamatuji, pokud to jde, tak klidně zkuste nahrávat. Nemělo by to vadit.

  Odpovědět
 97. Radek
  9. 1. 2014

  Díky Petře,

  ještě jedna otázka. Na Fotolii musím klíčová slova editovat pro každý soubor zvlášť? Nejde to hromadně jako na Shutterstocku? Pokud to jde, tak jak na to?

  Děkuji

  Odpovědět
 98. Petr Václavek
  10. 1. 2014

  Pokud vím, tak to hromadně nejde.

  Odpovědět
 99. Radek
  11. 1. 2014

  Hmm, tak to tedy není moc praktické dávat ke každému souboru klíčová slova zvlášť. Hrozně zdlouhavé…

  Odpovědět
 100. Lucie
  2. 3. 2015

  Ahoj, prosim o radu, ci napad, v cem muze byt problem.
  zkousim nahrat vektory na Fotolia.com, ovsem vzdy se mi zobrazi hlaska:
  Errors
  Unable to upload file: bee.zip, reason: Image dimensions are insuffient.
  Nahravany soubor je ulozeny jako EPS Illustrator8, nahled ma 1440×2560px, oboji zazipovane, zip ma 1,07 MB. Nevzalo mi to zadny obrazek (zkousela jsem i trochu vetsi), bezne je nahravam do vsech ostatnich fotobanek.
  Prosim, nemate nekdo podobnou zkusenost? Na helplinku mi ani po nekolika dnech neodpovedeli. Dik.

  Odpovědět
 101. Petr Václavek
  2. 3. 2015

  Lucie, ten JPG náhled má malé rozměry – v tom je celý problém. Doporučuji jej udělat alespoň 3900×3900 pixelů.

  Odpovědět
 102. Dominika
  12. 4. 2015

  Dobrý den, chcela by som sa spytat či sa plati aj za uploadovanie alebo za registráciu ? 🙂

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky