Registrace do fotobanky Shutterstock – podrobný návod

Shutterstock - registraceNa četné žádosti od čtenářů jsem se pustil do podrobného návodu registrace na microstock fotobance Shutterstock. V brzké době přibude také návod na nahrávání fotek a ilustrací. Pokud nevíte, co to ten Shutterstock je, přečtěte si článek Shutterstock – nejvýnosnější fotobanka pro vaše fotografie.

Všechny obrázky v tomto příspěvku jsou klikací – po kliknutí se zobrazí obrázek v plné velikosti v novém okně.

Registraci začněte kliknutím na tento odkaz:

Shutterstock

Prosím použijte opravdu tento odkaz, neboť obsahuje můj referenční kód a já díky tomu získám od fotobanky Shutterstock malou odměnu – za to vám nabízím bezplatnou pomoc jak s registrací, tak s vašimi následujícími prodeji.

Zobrazí se vám tato obrazovka, v jejíž spodní části je formulář pro přihlášení a také odkaz na registraci, na který kliknete.

Úvodní stránka Shutterstocku

Dostanete se na delší formulář, který musíte vyplnit. Níže je zobrazený i s vysvětlivkami:

Vysvětlení registračního formuláře

Pár poznámek k některým políčkům:

 • červeně označená pole jsou povinná
 • Full Name – zde zapište své pravé jméno a příjmení a to z několika důvodů:
  1. toto jméno a příjmení bude v dalším kroku ověřováno kopií vašeho pasu (viz dále)
  2. pokud si necháte proplatit své výdělky šekem, bude vypsán a poslán na toto zadané jméno a příjmení
  3. uvedené údaje se nikde na webu nebudou zobrazovat, od toho je následující pole Desired Display Name
 • Desired Username – přihlašovací jméno (místo něj lze pro přihlášení používat i emailová adresa)
 • Payout Method – způsob platby vašich výdělků, v podstatě jsou tři možnosti – šekem (na udanou adresu, na PayPal, na Moneybookers) – nastavení lze kdykoliv změnit, zabývat se tím má smysl, až když se vaše výdělky budou blížit 100$ (respektivě 75$), do té doby tam klidně nechte ten šek.
 • Payout Email Address – Paypal i Moneybookers účty jsou svázané s vaším emailem, takže zde zadejte email, na který máte službu zaregistrovanou. Pokud je stejná jako vaše výše uvedená adresa, nechte pole prázdné (stejně tak, pokud chcete výplatu dostávat šekem).

Ukázkové vyplnění formuláře:

Ukázkové vyplnění formuláře

Po odeslání formuláře se objeví další, tentokráte miniaturní. V něm se po vás požaduje zaslání kopie pasu (stránka s fotkou a vašemi osobními údaji), případně řidičského průkazu (v nejhorším případě občas uznají i občanku). Na ofoceném průkazu musí odpovídat jméno, příjmení a země s tím, co jste vyplnili na předchozí stránce!

Vložení fotokopie pasu

Kvalita fotky pasu nemusí být velká (ani rozlišení – stačí cca 800×600 pixelů), důležité je, aby údaje byly čitelné – minimálně to jméno, příjmení a země. Nebojte, pokud budou mít s kvalitou vašeho snímku či dokladu nějaký problém, tak vám napíšou a vyzvou vás ke znovunahrání dokumentu.

Mnoho lidí se v tomto okamžiku ptá, zda je to bezpečné. Vzhledem k tomu, že Shutterstock je jedna z největších a nejznámějším microstock agentur na světě, nebál bych se jim tyto údaje poskytnout (fotku pasu jsem jim poslal stejně jako dalších 350 000 fotografů).

Nuže nahrajte fotokopii (případně scan) svého pasu a odešlete. Dostanete se na dlouhou stránku obsahující smluvní podmínky (dokument obsahující povinnosti fotografa a fotobanky).

Smluvní podmínky

Ty dole odkliknete tlačítkem Accept a dostanete se na podobnou stránku:

Požadavky na fotografie

Tato obsahuje zejména požadavky na vkládané fotografie, ilustrace a videa. Obě stránky jsou samozřejmě volně přístupné i po registraci, takže se k nim můžete kdykoliv vrátit a pečlivě je prostudovat. Po opětovném potvrzení tlačítkem Accept se zobrazí potvrzení o dokončení registrace.

Dokončení registrace

Nyní můžete kliknout na odkaz Login a přihlásit se do svého účtu, který vypadá nějak takto:

První přihlášení

Zelená hláška informuje o tom, že se čeká na schválení vašeho pasu (mělo by být hotové do 48 hodin) – dostanete o tom vyrozumění emailem. Poté již budete moci nahrát svých prvních deset fotek nebo ilustrací.

Přečtěte si také podrobný návod pro nahrávání fotek do fotobanky Shutterstock, což je vlastně pokračování tohoto článku. Obdobně jsem již zpracoval registraci a nahrávání na fotobanku Dreamstime.