Čtenářské deníky, online knihovničky a databáze knih

Čtenářské deníky, online knihovničky a databáze knihJsem člověk knihumilný, rád čtu kdykoliv to je možné (takových okamžiků je ale bohužel v poslední době poskrovnu) a navíc si knihy raději kupuji než půjčuji. Proto mě před nějakou dobou napadlo podívat se na internet, zda na něm nejsou nějaké komunitní servery pro čtenáře. Našel jsem jich hned několik.

legie.info

legie.info Adresa: legie.info

Legie je server úzce specializovaný na sci-fi a fantasy (knihy, ságy, povídky a časopisy, které vyšly v ČR), inspirací webu byla CSFD pro filmy.

Uživatelé si zde mohou budouvat svou vlastní virtuální knihovnu, komentovat a hodnotit knihy, autory a další. U knih je pečlivě uváděno mnoho údajů, z těch zajímavějších zmíním více obrázků obálek (pokud kniha vyšla vícekrát), odkazy na recenze a ukázky, zařazení do série (pokud se nejedná o samostatnou knihu), celkové pořadí (pokud je v top 200) a samozřejmě také hodnocení a komentáře. Informace jsou neustále doplňovány a aktualizovány – což je důsledek jednak úzké specializace a jednak toho, že se autorovi podařilo na web nahnat spoustu fandů tohoto žánru. Myslím, že v dnešní době v tomto oboru nemá legie konkurenci.

Dostupné statistiky

Knih 10 061
Autorů 5 718
Sérií 776
Povídek 16 134
Čtenářů 3 880
Hodnocení 78 240
Komentářů 3 008
Vydání knih 12 896
První spuštění duben 2005

knihi.cz

knihi.cz Adresa: knihi.cz

Knihi představují databázi knih všech žánrů. Většina databáze byla naimportovaná skriptem, ale i tak denně přibývají nové a nové knihy, které sem vkládají sami uživatelé. Systém opět umožňuje knihy hodnotit, psát na ně recenze, či jen krátké komentáře. Nechybí ani jednoduchý antikvariát. Mezi poslední novinky patří historie přečtených knih a možnost evidence právě čtených knih. Kromě různých standardních RSS exportů nabízí i možnosti zabudování vámi naposledy přečtených či ohodnocených knih na váš web (viz například zde v levém sloupci).

Mezi další příjemné vychytávky patří štítky, které umožňují zobrazit například všechny knihy psané deníkovou formou, nebo na určité téma. Nebo záložky – snadno si poznačíte (založíte), které knihy vás v poslední době zaujaly (například pro to, abyste si je později mohli půjčit v knihovně, či koupit v obchodě). Výborné je, že na systému se stále pracuje a jeho funkce neustále přibývají – administrátor je velmi ochotný a pokud vaše nápady mají hlavu a patu, tak se nebojí je implementovat.

Dostupné statistiky

Knih 25 092
Autorů 15 265
Čtenářů 1 866
První spuštění asi 2006

knihovnicka.net

knihovnicka.net Adresa: knihovnicka.net

Zatím jen pár měsíců starý projekt, nejvíce se podobá systému knihi.cz. Ale má méně funkcí, návštěvnosti i dat

Dostupné statistiky

Knih 5 091
Autorů 2 351
Recenzí 1
Hodnocení 243
Komentářů 90
Příspěvků ve fóru 57
Čtenářů 191
První spuštění asi 2008

ctenari.cz

ctenari.cz Adresa: ctenari.cz

Další web, který je ale postaven trochu jinak. Záznamy o knihách obsahují jen jméno autora a název (žádné další info, ani obrázek obálky, ani anotace). Na druhou stranu, pokud si knihu chcete přidat mezi přečtené, je nutné o ní něco napsat (váš názor), přidat hodnocení a pár klíčových slov. Díky tomu je u knih docela dosti názorů a díky opakovanému zadávání klíčových slov tato databáze umožňuje mnohem lépe nacházet podobné knihy, případně podobně naladěné čtenáře. Systém obsahuje několik zajímavých funkcí – například karma body, které rostou podle toho, jak moc jste na webu aktivní (kolik knih jste okomentovali) a jak si vás ostatní čtenáři oblíbili (díky tomu alespoň trochu tušíte o jak sečtělého člověka jde).

Dostupné statistiky

Knih asi 2 700
Čtenářů asi 1 020
První spuštění asi 2007

databazeknih.cz

databazeknih.cz Adresa: databazeknih.cz

Také velmi mladý projekt. Nabízí mnohem méně funkcí než výše zmiňované servery. Oproti tomu má asi nelepší grafické ztvárnění. Stejně jako knihovnicka.net se snaží získat obsah pomocí soutěží pro čtenáře (kdo zadá nejvíce dat za měsíc, vyhrává (osobně mi to nepřipadá jako nejlepší způsob).

Dostupné statistiky

Knih 6 633
Autorů 2 671
Čtenářů asi 300
První spuštění prosinec 2008

knizky.net

knizky.net Adresa: knizky.net

Tento server v databázi uchovává jen název knihy a jméno jednoho autora, uživatelé můžou přiřazovat štítky, komenáře a zaškrtnout zda knihu mají, čtou, líbí se jim (žádné bodování). Vysledné statistiky jsou hlavně o počtech čtenářů.

Server obsahuje jednu pěknou věc – bookmarklet pro přidávání knih (funguje na Kosmas.cz, Amazon.com, FantasticFicti­on.co.uk)

Dostupné statistiky

Knih 13 482
Autorů 4 827
Čtenářů 2004

Co opravdu používám?

Jak už jsem se zmínil na začátku, hledal jsem systém, kde bych si mohl zaznamenávat, co jsem přečetl a případně si k tomu napsat i malou poznámku. Příjde mi totiž docela zajímavé studovat později tuto svou čtenářskou historii. Zároveň jsem hledal systém, kde na základě hodnocení a komentářů ostatních čtenářů najdu zajímavé nové knihy a kde si tyto nové knihy můžu zaznamenat pro pozdější zakoupení/přečtení.

Z uvedených systémů se mi nakonec nejvíce zalíbily knihi.cz (vedu si tam svůj čtenářský deník – viz levý sloupec na tomto blogu) a to hlavně pro neustálé vylepšování, možnost čtenářské historie, záložkování knih, nejvíce záznamů a skoro nejvyšší návštěvnost – prostě to tam žije.

Druhým serverem, který používám je Legie, která je ještě více propracovanější a mnohem více opečovávaná. Bohužel (nebo bohudík?) je zaměřena pouze na sci-fi a fantasy, takže ji používam (velmi často) pouze pro hledání dobrých titulů, a informací o knihách tohoto žánru.

A co vy?

Používáte některý z uvedených systémů? Případně nějaký další? Kde hledáte informace o knihách?

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

10 Komentářů

 1. mekelle
  18. 2. 2009

  osobne nepouzivam ziadnu databazu, svojho casu som mal excelovsku tabulku s vlastnym zoznamom vsetkych knih co mame doma + tie, ktore som precital, ale pred par rokmi, ked mi padol disk, tak som o zoznam prisiel a nejak sa neviem donutit spravit si ho znova:) Odkazy v clanku mozno moj problem vyriesia a zacnem si poznamky robit na niektorom z kniznych webov. Vdaka za tip!

  Odpovědět
 2. Milan Kryl
  20. 2. 2009

  Nepoužívám taky žádné, ale jeden můj bývalý kolega provozuje iReferaty.cz kde najdeš taky čtenářský deník 🙂

  Odpovědět
 3. Kubin
  18. 3. 2009

  Já mám svojí databázi v access, ale není to moc praktické, online služba by se mi líbila víc. Nezkoumal jste, zda jsou ty servery napojeny na knihovny. Mě se líbí, jak to má děda. Ten chodí v Rakovníku do knihovny, vybere si hromádku knížek, pani knihovnice vždy naskenuje čárkový kód a buď mu tu knihu napíše jako zapůjčenou a nebo mu řekne: „Tuhle už jste četl.“ Já si právě také už napamatuji, co jsem četl a to jsem ještě mladý!

  Odpovědět
 4. Petr Václavek
  18. 3. 2009

  [3] Pokud vím, tak ani jedna služba není přímo propojena s knihovnou. Nicméně pokud si budete poctivě značit třeba na tom serveru http://knihi.cz co už jste četl, tak to pak samozřejmě zpětně poznáte a dokonce se dozvíte i kdy a pokud po dočtení připíšete i komentář a hodnocení, tak budete také zpětně vědět, jak se vám kniha líbila.

  Odpovědět
 5. Alix
  13. 5. 2010

  Asi dva roky navštěvuji stránky ctenari.cz a vyhovují mi nejvíc. Prohlédla jsem si samozřejmě i jiné, ale tady se mi prostě líbí. Chci ale podotknout, že anotace a obrázek obálky se tady také občas objevují a napsat názor není povinné. Povinné je pouze hodnocení.

  Odpovědět
 6. Alisa
  10. 8. 2010

  Mně přijde jako nejlepší úplně nový projekt a tím je Česká bibliografická databáze http://www.cbdb­.cz/

  Projekt neběží tak dlouho jak výše zmíněné weby (spuštění odhaduji někdy na zimu 2010), ale už má přes 15000 knížek a hodně rychle přibývají další. Knihy můžete dávat jako Přečtené, Oblíbené nebo Chci si přečíst a pak je tam ještě Oblíbený autor (kam můžete přidávat své oblíbené autory). Samozřejmostí je možnost hodnocení a komentování knih a autorů. Také probíhá docela živá diskuze na fóru.

  Mezi další zajímavé funkce patří Kalendář literárních akcí (knižní veletrhy, autogramiády, křty knih,..), Bazar knih, Tip na knihu a Nejlepší cena.
  Taky se mi líbí, že jsou tam poměrně často zajímavé soutěže o skvělé knížky.
  Jako další výhodu vidím v o 100% lepším grafickém zpracování než má jakýkoli z výše zmíněných portálů.

  Asi všechno co mě k tomu portálu napadá, osobně mi vyhovuje nejvíc, doporučuji vyzkoušet 😉

  Odpovědět
 7. Michal
  28. 1. 2011

  Na scene sa objavuje novy ambiciozny hrac – BookFan.
  Slovenska verzia: http://sk.book­fan.eu/
  Ceska verzia: http://cs.book­fan.eu/

  Odpovědět
 8. Jan Papoušek
  30. 1. 2011

  Škoda, že jsem na tento příspěvek narazil až teď. Jsem jeden z těch, kteří mají na svědomí web http://ctenari.cz a nedávno jsme provedli přechod na novou verzi http://leganto­.cz.

  Narozdíl od ostatnách čtenářských deníků se snažíme více zaměřit na vazby mezi čtenáři a být trochu komornější – nezahltit čtenáře zbytečnými informacemi a jít rovnou k věci. Povinnost vyplnit textové pole u názoru na knihu je už minulostí.

  Odpovědět
 9. František Hrabánek
  27. 2. 2011

  možná by vás mohla zaujmout nově přepracovaná knižní databáze http://www.kdb.cz
  Trošku jiné pojetí, které by vám mohlo více vyhovovat.

  Odpovědět
 10. Vikina
  7. 2. 2012

  Co se týče čtenářských deníků, tak podle mě je bezkonkurenční server http://www.cesky-jazyk.cz – tam jsem vždy našla vše, co jsem hledala.

  Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky