Nejlepší knihy 2018

Nejlepší knihy 2018Letos jsem si našel trochu času už před koncem roku a sepsal jsem seznam těch nejlepších knih, které jsem v uplynulém roce přečetl ještě před vánocemi a tak se můžete inspirovat při nákupu knižních dárků. Jako vždy jsem přečetl něco přes 50 knížek, takže je z čeho vybírat. Níže je jen to nej nej nej, o ostatních přečtených knížkách píšu ve svém čtenářském profilu na Databazi knih.

Patrik HartlLetos jsem pro sebe objevil hned několik skvělých autorů. Asi nejzábavnější je Patrik Hartl – všiml jsem si ho už před lety, když byl u Karla Šípa v Horoskopičinách – ten jeho smích se nedá zapomenout. V létě si půjčila manželka jeho knížku Okamžiky štěstí v knihovně a moc to vychválila, takže jsem si to po ní také přečetl a poté ostatní jeho knihy, které vydal. Všechny se mi hodně líbily, ale nejvíce na mě zapůsobila kniha Prvok, Šampón, Tečka a Karel – možná proto, že pojednává o mých vrstevnících, možná proto, že byla tak hravá a zábavná a možná proto, že přeběhnout náměstí bez kouska oblečení chce opravdu kuráž 🙂

Chcete-li si poslechnout autorův smích, poslechněte si jakýkoliv rozhovor s ním pokud vám jde spíše o obsah, tak za mě nejzajímavější byl jeho rozhovor v Českém rozhlasu.

Mráz a hryKdo mě zná, tak ví, že jsem velký fanoušek sci-fi. Letos jsem jich přečetl asi 10 a nejlepší není jedna knížka, ale hned celá trilogie a navíc od českých autorů. Předem vás musím upozornit, že nemám moc rád vícedílné knihy, zejména ságy a už vůbec ne takové, co ještě nemají dopsaný poslední díl. Člověk pak neví, jestli to ten autor vůbec dopíše a jestli se vůbec kdy dozví, jak to všechno dopadlo a taky si těžko pamatuje, co bylo kdysi na začátku v prvním díle. My fandové knižní Hry o trůny bychom mohli vyprávět 🙂 Takže když už se pustím do nějaké knihy na pokračování, tak už na ni musím mít velkou chuť a série musí mít hodně dobré recenze. Do trilogie Algor jsem se ale pustil také proto, že se mi hodně líbila předchozí knížka této spisovatelské dvojice (Jan Hlávka a Jana Vybíralová) – Dračice. A rozhodně jsem svého rozhodnutí nelitoval… tedy jen trochu, když jsem po čtení posledního dílu zjistil, že se píše pokračování. Naštěstí ale každý z dílů je aspoň trochu uzavřený a nějaký závěr tam vždycky je. Knížky jsem četl když jsme byli s rodinou na horách a padlo na ně mnoho nočních (skoro až ranních) hodin, což je u mě známka dobrého a napínavého příběhu. Netrpělivě se těším na další pokračování!

MedvědínFredrik Backman je už pár let mým oblíbeným spisovatelem. Četl jsem od něj vše, co vyšlo v češtině a nenarazil jsem na žádný slabý kousek. Doposud se mi od něj nejvíce líbil Muž jménem Owe, ale s letošním příchodem Medvědína a jeho volného pokračování My proti vám se to možná změnilo. Tochu mi připadá, že ve svých posledních knihách přitvrzuje, už to není taková milá pohádka s Britt Marií, jako jeho dřívější knihy, ale to v jeho případě rozhodně není na škodu – připravte se, že jeho knihy z ruky jen tak nepustíte!

Humans of PragueMáte rádi silné příběhy a povídky? Humans of Prague nabízí oboje v hodně husté podobě. Projekt Humans of Prague sleduji na facebooku už spoustu let a držím mu palce. Proto, když jsem se dozvěděl, že se chystá knižní výběr toho nejlepšího, vůbec jsem nezaváhal a knihu rovnou koupil. Případné čtenáře upozorňuji, že se nedá číst v jednom kuse. Doporučuji si ji dávkovat po kapkách, jen několik stránek/příběhů za den. Občas tak přemýšlím, co já sám bych autorovi řekl, pokud by mě na ulici zastavil.

SítěSítě – taková malá nenápadná knížka to byla, když si ji manželka přinesla z knihovny a válela se nám v obýváku na stole. Jednou večer jsem si vzpomněl, že to je ta autorka, od které kamarád četl knížku Dědina a moc se mu líbila. Tak jsem ji ze zvědavosti otevřel, začetl se a zhltnul skoro na posezení. Tři čtivé promyšlené příběhy s hrdinkami o kterých si člověk pomyslí, že jsou trochu hlouplé, proč si nechávají všechno líbit… tedy až do okamžiku, kdy jsem si uvědomil že sám znám několik podobných skutečných příběhů z mého okolí a o jejich hrdinkách si rozhodně nemyslím, že by byly přihlouplé. Další autorčiny knížky jsem si hned přidal do svého seznamu na přečtení.

Bude to bolet, doktore?Opravdu nevím, jak to dnes vypadá s britským zdravotnictví, jestli vše, co Adam Kay popisuje ve své deníkové knize Bude to bolet, doktore? je pravdivé. Knížka popisuje jeho praxi coby porodníka v britském bezplatném zdravotnictví – některé příběhy jsou úsměvné, některé smutné, dojímavé nebo morbidní. I krev tam poteče. Několikrát. Každopádně knížka je to hodně čtivá a člověk se dozví hodně z lékařského prostředí. A taky začne přemýšlet o tom, jak to asi vypadá ve zdravotnictví u nás…

Žízeň po životěPoslední knížkou, kterou jsem právě dočetl a která si určitě zaslouží v tomto seznamu své místo je Žízeň po životě, kterou napsal Irving Stone. Dal jsem si ji na seznam k přečtení už před lety, když jsem přečetl jinou životopisnou knihu tohoto autora (Námořník na koni o životě Jacka Londona). Letos konečně dozrál čas a nelituji. Dozvěděl jsem se spoustu zajímavostí o životě Vincenta van Gogha a o jeho době a to vše příjemnou čtivou formou. Čtení jsem prokládal googlením jeho obrazů o kterých se zrovna v příběhu psalo (škoda, že je autor nezařadil rovnou do textu, ale možná to nebylo kvůli autorským právům možné) a také dohledáváním dalších informací ve wikipédii. Po dočtení se ještě určitě kouknu na animovaný film S láskou Vincent.

Největší zklamání:

ArmadaJednoznačně Armada od Ernesta Clina. Na knížku jsem se těšil, protože předchozí autorův počin Ready player one se mi totiž hodně líbil (dobré je i jeho filmové zpracování – obojí můžu vřele doporučit, hlavně své generaci, která vyrůstala na osmibitových počítačích), ale musím přiznat, že jsem byl hodně zklamán. Základní myšlenka je docela zajímavá a mohla by být dobrá, ale to je asi tak vše, zbytek průměr a přehnaný patos (něco jako Stmívání, a Hunger games střihnuté s Enderovou hrou a to celé napsané 15 letou puberťačkou). Možná kdyby mi bylo o 15–20 let méně, tak bych to ocenil.

Moje předchozí nejlepší knihy roku

Pro inspiraci přidávám odkazy na předchozí žebříčky nejlepších knih roku:

[seriesposts title=“Nejlepší knihy roku“][seriesposts]

Jaké byly vaše nejlepší knihy roku 2018?

Jako vždy ocením, když mi napíšete, jaké byly vaše nejlepší knihy tohoto roku. Rád si rozšířím svůj seznam knih na přečtení. Díky!

 

Petr Václavek

Zobrazit příspěvky od Petr Václavek
Grafik na volné noze, kterého živí kreslení pro zahraniční microstock fotobanky, příležitostný fotograf, tvůrce dubánků, velký lenoch, čajopijec, a vášnivý čtenář.

1 Komentář

  1. Karel
    15. 2. 2019

    A jaký je Váš názor na Bílé můry, je to taky sci-fi

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Skočit na začátek stránky